Kara Veba

Kara Veba

Kara Veba

Üçüncü Güneş Çağı’nın 1635 yılında Rhun topraklarında başladı ve doğudan esen rüzgarlar hastalığı batı ülkelerine getirdi. Bu korkunç salgın büyük ihtimalle daha tam olarak güçlenememiş olan Sauron tarafından düşmanlarının krallıklarını büyük ölçüde zayıflatma ve Mordor üzerindeki izlemeyi azaltma amacıyla başlatılmıştır. Salgın Orta Dünya insanlarını kırıp geçirdi ve sayıları yüz binleri bulan insan salgın sonucu öldü.

Kendi müttefikleri olan doğudölleri üzerinde salgını başlatan Sauron düşmanını mağlup etmek için ne kadar haince işler yapabileceğini göstermiş ve gönderdiği bu kara salgın ile ihanette bizzat Melkor’un öğrencisi olduğunu kanıtlamıştır.

Kara Veba’dan elfler ve cüceler çok fazla etkilenmediler; çünkü sayıları azalan cüceler kendilerini Khazad-dum’a kapamışlardı ve öteki halklarla çok fazla iletişim halinde değillerdi, elfler ise hastalıklara karşı insanlara oranla çok daha fazla dayanıklıydı.

1635 yılının kışında Rhovanion krallığı insanları Kara Veba yüzünden felakete uğradılar ve krallıktaki nüfusun yarısı öldü; çünkü iyileştirme ve ilaç ilimlerinde uzman değillerdi ve soğuk kış yüzünden çoğunluğu hep beraber ortak evlerde yaşıyorlardı.Böylece Gondorlu Dunedain’e dost olan kuzey insanları çok büyük ölçüde zayıfladılar ve birkaç yüzyıl sonra doğudan gelen istilalar onları daha da zayıflatacaktı.

Osgiliath
Osgiliath

1636 yılında Kara Veba kuzeyden Gondor ülkesine yayıldı. Salgın en büyük darbeyi başkent Osgiliath’a vurdu; çünkü insanların en sıkışık ve kalabalık yaşadığı şehir orasıydı. Büyük kayıplar verildi ve başkent salgından Osgiliath’tan çok daha az etkilenmiş olan Minas Anor’a taşındı.

Gondor ülkesinde de Kara Veba sonucu çok büyük miktarda kayıplar verildi ve en ağır darbeyi şehirler aldı, Osgiliath büyük bir yıkıma uğradı ve orada yaşayan halk Anorien’e ya da İthilien’e taşındı. Mordor üzerindeki Minas İthil’den, Cirith Ungol’den ve Diş Kulelerinden yapılan gözcülük zayıfladı ve kötücül yaratıklar Mordor’a dönmeye başladı. Hastalığın başlamasından bir yıl önce Pelargir’de ölen Kral Minardil’in yerini alan oğlu Telemnar ve varisleri hastalık sonucu hayatlarını kaybettiler ve Telemnar’ın yeğeni Tarondor kral olarak tahta geçti ve başkentini Minas Anor olarak ilan etti.

Kara Veba yayılmaya devam etti. Gondor’a bağlı olan Calenardhon ülkesi de Kara Veba sonucu büyük bir yıkıma uğradı ve büyük ölçüde ıssızlaştı. Dunland insanları ise diğer halkların aksine büyük kayıplar vermediler; çünkü tıpkı cüceler gibi onlar da kendilerini diğer halklardan izole etmişlerdi ama Kara Veba’dan büsbütün etkilenmedikleri söylenemez.

Kara Veba

Arnor ve Gondor arasındaki iletişi sağlayan Tharbad’daki askerler, gemiciler ve mühendislerden oluşan halk da burada ikamet etmeye devam edemediler; çünkü hastalık dolayısıyla sayıları azalmıştı ve Kuzey-Güney köprüsü çürümeye başladı. Buna karşın toplu olarak değil dağınık yaşayan insan toplulukları olduğu için Enedwaith Kara Veba’dan çok fazla etkilenmedi.

Kara Veba daha da kuzeye yayıldı ve Eriador’a kadar gelerek güç kazandı. Minriath toprakları salgından çok ağır darbe aldı ve Angmar’dan gelen saldırılara karşı giderek sayılarının giderek azalması sonucu Höyük Yaylaları’nda yaşamaya başlayan Cardolan’lı Dunedain topluluğu en son adamına kadar hastalık sonucu öldü ve yok oldu. Höyük Yaylaları’na Cadı-Kral tarafından lanetli ruhlar gönderildi.

Buna karşın Arthedain krallığı Kara Veba’dan büyük boyutlarda zarar görmedi ve başkenti Fornost’u savunarak Angmar’a karşı savaşmaya devam etti. Kara Veba 1637 yılında Shire’a geldi ve hobbitler de önemli kayıplar verdiler ama tıpkı Arthedain gibi hobbit yerleşimleri de varlığını sürdürdü.

Geri dönmek için hazırlanan Sauron Kara Veba ile bütün düşmanlarına çok ağır darbeler vurmuş oldu. Mordor üstündeki gözcülüğü zayıflattı. Kara Veba’dan sonra hem Gondor hem de düşmanları hiçbir savaş yapmayarak güçlenerek hastalığın etkilerini atmaya çalıştılar.

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

Tar-Miriel ve Numenor’un Yöneten Kraliçeleri

Numenor Kraliçeleri Aslında doğrudan Yöneten Numenor Kraliçeleri olarak başlık atmayı düşündüm ama Tar-Míriel, Numenor yasalarına …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir