Legolas

Legolas

Legolas Künye:

Irk: Elf
Dil: Sindarin ve Westron
Cinsiyeti: Erkek
Kültür: Sindar
Doğum Tarihi: Bilinmiyor (3.Çağ’ın 1000. yılından sonra)
Ölüm Tarihi: 4.Çağ’ın 120. yılında Deniz’e açılmıştır.
İkamet Ettiği Yerler: Kuyutorman’daki Orman Ülkesi, Ithilen
Ebeveynleri: Thranduil, annesinin adı bilinmiyor.
Diğer İsimler: Yeşilyaprak
Ünvanı: Kuyutorman Prensi

Doğumu ve Gençliği Hakkında

Legolas, Kuyutorman Orman Diyarı’nın prensi Sindar elfidir. Büyükbabası Oropher, Doriath’taki Sindar elflerindendi ve babası Thranduil, Kuytuorman’ın (Büyük Yeşilorman) kralı idi.

Kesin doğum tarihi ve en eski maceraları bilinmemekle birlikte, bildiğimiz en önemli kaydedilen rolü, Yüzük Kardeşliği’nde Elf ırkını temsil ettiği roldür. Üstün görme ve işitme, ayak hafifliği ve yetenekli okçuluk gibi Elf yetenekleri kardeşlikteki diğer sekiz arkadaşı için önemli katkılar sunan özellikleridir.

Glóin’in oğlu Cüce Gimli ile olan güçlü dostluğundan dolayı olağandışı  bir karakterdir. Cüceler ve Elfler arasında Eski Günlere dayanan ve uzun süredir devam eden çekişmeler nedeniyle böylesi bir dostluk nadirdir. Ayrıca, bu ikisi arasındaki arkadaşlık, iki ırk arasında daha önceki zamanlarda  Glóin ve Thranduil tarafından  maruz kalınan çekişmelerden dolayı  duyulan kin sebebiyle de pek olası değildir.

Tarihçe

Daha öncede bahsedildiği üzere, Üçüncü Çağ öncesi ya da sırasındaki hayatı hakkında çok az şey bilinmektedir. Bilinenler bu konu hakkında kendisinin söylediği birkaç şeyle sınırlıdır.

Yüzük Savaşı sırasında, yaratık Gollum Aragorn tarafından ele geçirilir ve Kuyutorman Elfleri tarafından kilit altına alınır. Ancak Gollum, ona karşı gösterilen kibarlıklara rağmen Sauron’un orklarının yardımıyla kaçmayı başarır. Legolas, bu kötü haberi Elrond ve Gandalf‘a ulaştırması için Ayrıkvadi’ye gönderilir.

Böylece Elrond’un Divanı’na katılıp Gollum’un kaçışıyla ilgili haberleri Divan’a ayrıntılı bir biçimde aktardı. Verdiği bilgilerin ardından çok az konuştu. Yüzük Macerasını gerçekleştirmek için Yüzük Kardeşliği’ne Elflerin temsilcisi olarak seçildi. Onun yetenekleri Kardeşlik için paha biçilmez olacaktı.

Legolas’ın Kardeşlik’e katılması

Görevin ilk bölümünde, dokuz yoldaş tek sıra halinde yürür. Gandalf önde liderlik eder, Legolas ise keskin gözleriyle arka korumayı sağlamaktadır. Kardeşlik Hollin’e geldiğinde, Legolas çok derinden etkilendi. Çünkü oradaki Erdemli hava, uzun zaman önce orada yaşayan Elflerden söz etmektedir. Ve yol boyunca elfin keskin kulakları, Elflerin gidişlerinden duyulan keder ve hatıraları için haykıran taşları duyar.

Caradhras’a çıktıklarında, hafif ayakkabılarıyla Legolas karın üzerinde yürüyebilmekte iken diğerleri zorlanıp ilerlemeye zorlanmaktadırlar. Ama kar olsun ya da olmasın, hiçbir şey onun neşeli Elf ruhunu engelleyemez. Gandalf ile en karanlık anlarda bile hafifçe şakalaşır. Karda büyük bir kolaylıkla dans ederek kardeşliğin önünü ve arkasını keşfe çıkar. Ve korktukları gibi, fırtınanın kendilerinden daha büyük bir Güç tarafından onları durdurmaya çalıştığı haberini getirir. Bu bilgi geldiğinde, Gandalf gönülsüzce Kızılboynuz Kapısı’ndan geçme fikrinden vazgeçmeye karar verir. Legolas, tehlikeli inişte hobbitlerin yakınında kalır.

Moria

Dağın dibinde kardeşlik, Moria’dan geçip geçmeme konusunda bir oylama yapar. Fikri sorulana kadar sessiz kalır ve sonra basitçe ve görünüşte isteksizce “Moria’ya gitmek istemiyorum” der. İki liderin, Aragorn ve Gandalf’ın kararlarına olan sadakati ve saygılı hürmeti, onları karanlık ve bilinmeyen bir dehşet içinde takip etmeye kadar devam eder. Tüm Kardeşlik içinde, liderliğe en sadık olanı Legolas’dır. Kurtların sesleri duyulduğunda ve saldırı başladığında, Legolas Gandalf’ı kurtarmak için herkesten daha fazlasını yapar çok sayıda kurt öldürür ve hatta harcadığı okları tekrar kullanmak için toplar. Savaş bittikten sonra ise sorumlu bir okçu gibi harcadığı okları geri toplar.

Kardeşlik Moria’nın Batı Kapısı’na ulaşır ve kapılar hızla kapandığında duraklarlar. Sonunda, Gandalf’ın ekibini takip eden Kardeşlik içeri girdikten sonra, Legolas’ın gözlerinin bile hiçbir şey göremeyecek kadar karanlık bir çukur olan Moria’da yürüyüşe başlar. Yürüyüş gecesi boyunca diğerleri gibi nöbetçi görevini yapar. Mazarbul Odası’na geldiklerinde ve orklar tarafından savaşa getirildiklerinde, Legolas, Gimli’yi Balin’in mezarından uzaklaştırmak zorunda kaldığından doğu kapısından diğerlerini takip etmeden önce en az iki kişiyi gönderir. Durin’in Laneti korkunç göründüğünde, onu bir Balrog olarak ilk tanıyan Legolas olur. Ve gerçekten korktuğu tek zaman olarak bu an kayıtlara geçer. Bir Balrog, ateş iblislerinin nereden geldiği ve ilk kime hizmet ettiklerini hatırlattığından bir Elf için diğerlerinden çok daha fazla korkutucudur.

Lorien

Gandalf’ın düşüşünden sonra Aragorn Kardeşliği doğuya, Lórien ormanının sınırlarına götürür. Orman elfi, burda derin bir heyecan duyar. Çünkü soyundan hiçbiri çok uzun yıllardır bu ormana girmemiş ve kendisi bunu sadece masallardan duymuştur. Kardeşlik yorgunluklarının serin sular tarafından çekildiğini hissederek Nimrodel nehri boyunca ilerler.

Kıyıda dinlenirken, Lothlórien’in hala Kuyutorman Elfleri tarafından hatırlanan hikayelerini anlatır. Ve onlara Nimrodel’in Şarkısı’nın bir bölümünü söyler. Sonunda Kardeşlik onları Moria’dan takip eden Orklar tarafından yakalanmayı umursamadan gece boyunda ağaçlara sığınarak yola devam eder. Bir ağaçtan onları izleyen Lórien Elfleri tarafından sorgulanmaları üzerine Legolas şaşkına döner. Kendi dillerinde ihtiyatla karşılık verir. Samwise ne dediklerini sorduğunda, Legolas sinsice cevap verir “O kadar yüksek sesle nefes aldığını söylüyorlar ki, karanlıkta seni vurabilirler.” Daha sonra ise Elflerden korkmalarına gerek olmadığını ilave eder.

Legolas, Frodo ile birlikte Galadhrim’le görüşmeye çağrılır ve Sam her zamanki gibi Frodo’yu takip eder. Galadhrim, Legolas’ın kuzeyli akrabalarından biri olarak şarkı söylediğini duymuştur ve onu tanımaktadır. Elrond’un oğullarından, Kardeşliğin başladığı Görev hakkında haberler almışlardır. Lórien Elflerinin cücelere karşı şüphesi sebebiyle sadece gönülsüzce izin verilen Gimli hariç tüm arkadaşlığı kolayca kabul ederler. Legolas, Kardeşlik adına cevap vermek zorunda kalır. Ve  “o cüce” ​​ye göz kulak olması gerektiğini hatırlatır.

Ertesi sabah Elfler, Caras Galadhon’a giderken Celebrant nehrinin geçirmek için Kardeşliği götürürken, Gimli’ye gözlerinin bağlanması gerektiğini söylerler. Ancak o öfkelenir ve bunu reddeder. Aragorn, tüm Kardeşliğe göz bağı takmayı teklif ettiğinde, Gimli, Legolas takarsa, yapacağını söyler. Buna karşılık Legolas öfkelenir, ancak Aragorn anlaşmazlığı tüm Kardeşliğin gözlerini bağlayarak çözer. Sonunda, Legolas’ın kabul etmekten başka seçeneği kalmaz.

Legolas, Galadriel ile Tanışıyor

Lothlórien’de birçok Elf Gandalf için yas şarkıları söyler ve dilleri sadece Legolas’ın anlayabileceği bir dildir. Kardeşliğin geri kalanı için ağıtları ne beceriye ne de kalbe sahip olduğunu söyleyerek tercüme etmez.

Lórien’de geçirdikleri süre boyunca, Leydi Galadriel’in nüfuz etmesiyle, Gimli ile aralarında asla bozulmayacak şekilde hızlı bir arkadaşlık gelişir. Kardeşlik içinde tekneleri kullanabilenlerden biridir. Ve Kardeşlik Lórien’den ayrılmaya hazırlandığında, Gimli ile beraber kürek çekmek için görevlendirilir. Leydi Galadriel’den bir Elf pelerini ve broşu ile Galadhrim’in kullandığı yay ve ok kılıfı alır.

Kardeşlik Anduin’de ork okçuları tarafından pusuya düşürüldüğünde, hızla kuru zemine ve yayıyla nehir kıyısına sıçrar ve karanlıkta orklardan herhangi bir işaret arar. Frodo’nun teknedeki konumundan dolayı, kıyıya dik dururken beyaz yıldızlarla taçlandırılmış gibi görünmektedir. Aniden, güney rüzgarı bulutları uzaklaştırır ve Kardeşliğe ürpertici bir korku düşer.

Legolas yukarı bakar ve sanki rüzgarda yükselen dehşetle yüzleşmek için güç alacakmış gibi. “Elbereth Gilthoniel!” diyerek içini çeker Gölge yaklaşırken, Lórien’in büyük yayını gerer ve en ustaca işlerinden biri olanı yapar ve gökten düşmüş canavarı vurur. Bu hamlesini Kardeşliğin geri kalanı, özellikle Gimli övgüyle karşılar.

Üç Avcılar ve Eomer

Legolas Gimli Aragorn Üç Avcılar Eomer

Kardeşlik, Amon Hen’de pusuya düşürüldüğünde, okları bitene kadar birçok orku vurur ve ardından bıçağını kullanır. Kardeşliğin dağılması üzerine Boromir’in düştüğünü öğrenince, Aragorn’la birlikte Denizden gelen Güney Rüzgarının rolünü alarak bir ağıt söyler. Legolas, Uruk-hai’yi Rohan boyunca takip etmeye yardım ettiği için, ilerleyen günlerde Aragorn’a büyük yardımda bulunur. Gözleri birçok ırkı görebilmekte ve hatta bir süreliğine onların çok ilerisindeki taş ocağını dahi görebilmiştir.

Eomer liderliğindeki Rohan Süvarileri tarafından karşılandığında, Legolas, kibirli Rohan Beyi ile karşı karşıya geldiğinde arkadaşı Gimli’nin yanında durur ve cüceye zarar vermeye teşebbüs ederse onu ölümle tehdit eder.

Éomer, yollarında hızlanmaları için onlara ödünç at verdiğinde, Legolas’a çok ruhlu bir at olan Arod’u verir. Ama Legolas, ona Elfçe bir tarzda yaklaşır ve Arod’un üzerine hafifçe atlar. At onun altında uysallaşır.

Fangorn

Merry ve Pippin’i aramak için  Fangorn Ormanı’na giderken Gimli’nin arkasına binmesine izin verir. Ork küllerinin tüten yığınıyla karşılaştıklarında, birkaç saat boyunca savaş alanını hobbitlerin herhangi bir işareti için tararlar. Ancak gece yaklaşırken pes ederler. Ormanın saçaklarının altında kamp yapan Legolas, altında oturdukları ağacın yaktıkları ateşten memnun göründüğünü, uzuvlarını ve yapraklarını sıcağa doğru uzattığını fark eder.

Gece çok karanlık olmasına rağmen, atların yokluğunu da ilk fark eden odur. Daha sonra Aragorn’a canavarların kulağa neşeli geldiğini söyleyerek Aragorn’un kendi tahminini doğrular.

Fangorn’a girdikten sonra Legolas, bu ağaçların yanında neredeyse yeniden genç hissettiğini dile getirir. Daha önceki zamanlarda orada mutlu olabileceği yorumunu yapar. Gimli homurdanır ve, “Olabileceğini söyleyebilirim. Her neyse, sen bir Orman Elfisin, ama her türden Elfler tuhaf halklar. ” Legolas daha sonra bu bildiriyi Miğfer Dibi’nde tersine çevirecektir.

Üç Avcı, Saruman olduğuna inandıkları yaşlı bir adamın görüntüsüyle karşılaşır. Fakat Gimli’nin cesaretlendirmesine rağmen Legolas ahlaki yönden yanlış olduğu düşüncesiyle ona vurmaz. Yaşlı adam, “Bırak şu yayı, Efendi Elf” der ve elf yayını düşürür, ama daha sonra tekrar eline alır. Yaşlı adamın cüppesinin altında beyaz olduğu görüldüğünde ateş etmek üzeredir. Yine de tam zamanında Gandalf olduğunu anlar ve okunu ateşle tüketilmek üzere havaya kaldırır. Gandalf soğukkanlılıkla ekler “İyi ki  tanıştık, sana tekrar söylüyorum Legolas!”

Legolas Rohan’da

Legolas, Gandalf’a Merry ile Pippin’i ve mucizevi kaçışını soran ilk kişidir. Hikayeden sonra Gandalf, her birine Galadriel’in mesajlarını iletti. Elfin mesajı şöyleydi:

“Legolas Greenleaf ağacın altında yaşadın

Sevinç içinde yaşadın. Denizin farkında ol!

Kıyıda martının çığlığını duyarsan,

Kalbiniz artık ormanda dinlenmeyecek.”

Daha sonra, gözlerini Kardeşliğin yardımı için tekrar kullanır. Meduseld’in kapılarında, silahlarını tereddütsüz bırakan tek kişi Legolas’tır. Théoden’in iyileştirilmesinde sadece pasif bir rol oynar. Fakat daha sonra Aragorn’un yanında parlayarak yer alır. Gimli, Legolas onların yanında gitmedikçe Éomer’in atına binmeyecektir ki bunu seve seve yapar. Éomer, “Solumda Legolas ve sağımda Aragorn ve kimse önümüzde durmaya cesaret edemez!”

Miğfer Dibi Savaşı

Legolas Gimli Miğfer Dibi Savaşı

Legolas, savaşın arifesinde Miğfer Dibi’nde dururken, orayı beğenmediğini söyler. Gimli onu rahatlatır ve cücenin onun tarafında olmasına sevinir. Rohirrim arasında az sayıda okçu olduğuna dikkat çekerek, Mirkwood’dan yüz okçunun daha orada olmasını diler. Savaşın başında en az yirmi atış yapar, bu rakam Gimli tarafından kesin olarak kaydedilir. Gimli, yirmi bir öldürdüğünü söylemek için ikinci kez elf’e döndüğünde, elf yirmi dört olarak sayar.

 

Orthanc Ateşi duvardan bir parça patlatdığında, yayı neredeyse boştur. Son okla elf, peşinde koşarken tökezleyen Aragorn’un hayatını kurtarır. Savaşın sonunda toplam kırk bir atış yapmıştır, ancak Gimli onun sayısını bir sayı aşmıştır.

Legolas, Gandalf ve daha az istekli bir Gimli ile Isengard yolunda Huornlar hakkında konuşur. Onlara büyük ilgi gösterir. Eğer Fangorn’a dönüşte ona sadece Gimli eşlik ederse, savaşın ardından Gimli’nin güzel sözlerini duyar duymaz Parıldayan Mağaralar’a gideceğine dair söz verir. Isengard’da Gimli, Aragorn ve Hobbitler, Merry ve Pippin eşliğinde güzel bir yemek yerler.

Ölüler’in Yolunda

Legolas

Aragorn, Ölüler’in Yolu’na gitme konusundaki amacını netleştirdiğinde, Legolas ve Gimli onunla gitmek için gönüllü olurlar. Gimli’nin Galadriel’in onlara kendi topraklarından asker göndermiş olabileceğini öne sürdüğünde, savaşı bulmak için oradan uzaklaşmalarına gerek olmadığını tahmin eder.

Yeşil Bölük ile Ölüler’in Yolu boyunca Elladan, Elrohir ve Elrond’un oğulları hariç tek başına yol alan Legolas  Yemin Bozanlar’dan hiç korkmadı. Bu durum  Yüce Elflerin her iki dünyada da  görülmüş ve görülmemiş bir güce sahip olduğunu hatırlatmıştır. Yine de sırası geldiğinde, Pelargir’deki martıları duyduğunda, Galadriel’in öngörüsünü ve uyarısını hatırlar. Bu hikâyeyi daha sonra anlatırken, Gimli hemen o sırada araya girer ve “Şahsen ben onlara kulak vermedim” der. Legolas, Aragorn’u Ölü Adamları yönetirken görür. Ve Tek Yüzüğü alsaydı ne kadar güçlü bir efendi olabileceğini de o esnada anlar.

Pelennor Çayırları Savaşı sırasında Aragorn ile birlikte gemilerle gelir ve orada yoldaşlarının yanında savaşır. Savaştan sağ kurtulur ve daha sonra birkaç kez  daha İnsanların uzun ömürlülüğü ve nihai hakimiyeti hakkında şüphe duyan Gimli’ye yorum yapar.

Morannon Savaşı ve Legolas’ın Gimli ile Yolculuğu

Morannon Savaşı’nda arkadaşlarının yanında son kez savaşa katılır. Kara Kulenin Düşüşüne tanık olur. Ve savaştan sonra Frodo ve Samwise onuruna Cormallen Kırları törenlerine ve zaferlerine katılır. O gece uyumaz bunun yerine ormanda yürüyerek, Deniz şarkısını söyler.

Aragorn’un ısrarı üzerine Legolas, taç giyme törenine katıldıktan sonra bir süre daha Minas Tirith’te kalır. Kardeşliğin ayrılması sırasında Legolas, Gimli ile Parıldayan Mağaralar’a gider. Daha sonra, Fangorn Ormanı’na dönmek için Gimli ile yola çıkar.

Yüzük Savaşının Ardından Legolas

Dördüncü çağ 20 civarında, güneyli Elfleri Yeşilorman’dan çıkarır ve onlar Ithilien’de yaşarlar. Ve bu bölge bir kez daha tüm batı topraklarının en adil ülkesi olur.

Yüz yıl Ithilien’de kalırlar. Legolas ve Orman Elfleri daha sonra Minas Tirith’i yeniden inşa etmek ve geliştirmek için çalışırlar. Bu çalışmalarına Gimli ve Cüceler de dahil olmuştur. Kral Elessar öldükten sonra, bildirildiğine göre Gimli’yi yanına alarak Batı’ya gider. Ve onlarla birlikte çok sayıda başka Elf bırakır.

Legolas’ın Kişiliği

Yolculuk boyunca, Caradhras’tan ve hatta Ölülerin Yolundan bile tereddüt veya şikayet etmeden geçer. Böylece neredeyse eşsiz bir neşe örneği göstermiştir. Onun genç doğası, Boromir’in kardan bir çıkış yolu açabileceğini söylediği Caradhras’taki “güçlü adamlara” alaycı davranışından anlaşılabilir. Belki de en çok Cüce Gimli ile arkadaşlığıyla hatırlanıyor. Ve bu dostluk sırasında sadakatini ve aynı zamanda  sevgisini görüyoruz. Cüce Işıltılı Mağaralar’dan bahsettiğinde Gimli’nin sözleri onu oldukça etkilemektedir.

Legolas’ın Tasviri ve Silahları

Christopher Tolkien, babasının Legolas’ın “güzel” veya “kadınsı” bir tasvirini protesto eden şu yorumu yazdığını anlatıyor:

“Genç bir ağaç kadar uzun boyluydu, kıvraktı, son derece güçlüydü. Büyük bir savaş yayı çekip bir Nazgûl’u hızla vurabiliyordu, Elf bedenlerinin muazzam canlılığına sahipti. İncinmeye karşı o kadar sert ve dayanıklıydı ki kaya üzerinde ya da karda sadece hafif ayakkabılarla yürüdü. O, tüm Kardeşliğin en yorulmayanı.”

—J.R.R. Tolkien, Kayıp Öyküler Kitabı İkinci Bölüm, s. 327

Ayrıkvadi’de yeşil ve kahverengi bir elbise giymişti ve muhtemelen görev süresince benzer şekilde giyinmişti.

Kuyutorman’dan bir yay ve daha sonra bir Galadhrim Yayı taşıdı. Ayrıca uzun beyaz bir bıçağı vardı.

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

Pengolodh

Pengolodh

Hayatı Pengolodh, Nevrast’ta Sindar elfi bir leydi ile Noldor beyinin çocuğu olarak doğan bir Elfti. …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir