Lossarnach

Lossarnach

Lossarnach

Lossarnach Gondor’un güney şehirlerinden biridir. Şehir Beyaz Dağlar’ın vadisindedir. Minas Tirith şehrinin kurulduğu Mindolluin dağının güneyinde ve Erui nehrinin kuzey doğsun da yer alır. Güney yolu Minas Tirith’ten başlar Lossarnach üzerinden Lebennin’e kadar devam eder.

Bahar mevsiminde Lossarnach’ta ormanlar yeşerir ve her taraf bahar çiçekleri ile dolardı. Şehrin kurulduğu vadide büyük meyve bahçeleri bulunurdu. Ayrıca pazarcılar buradan aldıkları şifalı bitkileri Minas Tirith’e götürüp Şifa Evleri’ne satarlardı.

Aragorn: “Az bulunan bir şey daha var; o da konuşacak zaman. Athelas var mı?”

Şifacı Ioreth: “Bilmiyorum beyefendi emin olun,” “en azından o isimle bilmiyorum. Gidip şifalı otlar ustasına sorayım; o bütün eski adları bilir.”

Aragorn: “Kralfoyası da denir, belki bitkiyi bu isimle tanırsınız; çünkü köylüler son günlerde bu ismi kullanıyor.”

Ioreth: “Hı o mu! Eh beyefendi hazretleri baştan öyle söyleseydiniz size cevap verebilirdim. Hayır, ondan hiç olmadığından eminim. Tuhaf, bu bitkinin büyük bir tesiri olduğunu hiç duymamıştım; hemşirelerle yetiştiği ormanlarda ona rast geldiğimizde sık sık şöyle derdim: ‘kralfoyası,’ derdim, ‘garip bir isim, acaba neden böyle bir isim takılmış; çünkü eğer ben bir kral olsaydım bahçemde çok daha parlak bitkiler yetiştirirdim.’ Yine de ezildiğinde hoş bir koku çıkartır, öyle değil mi? Tatlı, yerinde bir deyim olabilir mi: Tekin, belki de daha yaklaşık bir sözcük.”

Aragorn: “Tekin, gerçekten ve şimdi hatun kişi, eğer Hükümdar Faramir’i seviyorsan, dilin gibi seri koş da bana kralfoyası getir, eğer Şehir’de bir yaprakçık bile varsa.”

Gandalf: “Eğer yoksa, Ioreth’i arkama alıp Lossarnach’a sürerim atımı; beni ormana götürür, kız kardeşlerine değil. Gölgeyele de ona acele etmenin ne demek olduğunu gösterir.”

Athelas ile ilgili şifacıların bildiği eski bir tekerleme

“Tüm ışıklar sönünce
ölüm gölgesi büyüyünce
üfleyince kara nefes
gel athelas, gel athelas!
Şifa kralın ellerinden
Hayata döner ölen!”

Lossarnach

Ithilien halkı Mordor’dan gelen saldırılar nedeni ile Üçüncü Çağ’ın 2901 yılında kendi topraklarını terk ettiler. Topraklarını terk eden halkın birçoğu Lossarnach’a yerleşti. Ayrıca Rohan Kralı Theoden’in annesi Morwen’de Lossarnachlı’dır. Morwen’in babası Dol Amroth Prensleri’nin soyundandı; ancak o da Belfalas’tan Güzel Lossarnach vadisine taşındı. Ayrıca Theoden’in Kral olana kadar Lossarnach’ta ikamet ettiği bilinir. Hisar Muhafızı Bregond oğlu Bergil’in de Lossarnachlı olduğu bilinmektedir.

Yüzük Savaşları sırasında, Minas Tirith’teki yaşlı, çocuk ve kadınların büyük bir bölümü Lossarnach ve Lebennin yolu üzerinden güneye gönderilmiştir. Lossarnach’ın lideri Forlong Emrinde ki 200 askeri ile Minas Tirith’e gitmiştir.

Emrinde ki tüm askerleri getirememesinin sebebi ise korsanların güney sahillerine doğru gelmekte olmasıdır. Şehri savunmasız bırakamazdı. Lossarnach efendisi Forlong 15 Mart’ta Pelennor Çayırları Muharebesi’nde ölmüştür.

Tepelerde çınlayan borular duyduk,
Güney krallığında parlıyordu kılıçlar.
Küheylanlar sabah rüzgarı gibi
Daldı Stoninland’a. Cenk oldu.
Orada düştü Başkomutan Theoden,
kudretli Thengeloğlu, dönemedi bir daha
altın saraylarına ve Kuzey kırlarındaki
yeşil otlaklara. Harding ve Guthlaf,
Dunhereve Deorwine, yiğit Grimbold
Heredara ve Herubrand, Horn ve Fastred
dövüşüp düştüler orada, o uzak ülkede:
Mundburg Hmyükleri altında, küfler içinde
yatıyorlar şimdi yoldaşları Gondor beyleriyle.


Ne zarif Hirluin dönebildi deniz kıyısında ki tepelere,
ne de yaşlı Forlong döndü zaferle Arnach’a
ülkesinin çiçekli vadilerine; Derufin ve Duilin
uzun boylu okçular, dönemediler kara sulara
dağların gölgesindeki Morthond göllerine.
Beyler ve erler kabul ettiler sabah vakti
ve gün sonunda ölümü. Uzun zamandır uyuyorlar şimdi
Ulu nehir kıyısında, Gondor’un çimenleri altında.
Şimd gözyaşları gibi, parlayan gümüş gibi akan su,
O gün kıpkızı gürlüyordu:
Günbatımıyla alevlenmişti kana boyalı köpükler;
İşaret kuleleri gibi yanıyordu dağlar akşam vakti;
Rammas Echor’a al al düşüyordu çiğ

Lossarnach

Korsanlar 13 Mart’ta Gri Bölük ve Ölüler tarafından yenilgiye uğratıldı. Daha sonra Aragorn dört bin asker ile Minas Tirith’e doğru yola çıktı. Aragorn ve askerleri Lossarnach üzerinden geçerek 18 Mart’ta şehre geldiler.

Minas Tirith üzerinden Kara Kapılar’a doğru yola çıkan orduda Lossarnachlı Çiftçiler de vardı; ancak çiftçilerin bazılarında Mordor’a yaklaşırken korkularını yenemeyerek kaçmak istediler. Bu istek karşısında Aragorn’un tepkisi;

Aragorn: “Gidin, ama elinizde kalan gururu koruyun ve koşmayın! Ayrıca utanmamak için yapmayı deneyebileceğiniz bir görev daha var. Cair Andros’a varıncaya kadar güney batı yolunu tutun ve bu yol tahmin ettiğim gibi hala düşman tarafından tutuluyorsa, o zaman yolu ele geçirin eğer yapabilirseniz; Yolu Gondor ve Rohan adına sonuna kadar savunun!”

Lossarnach ile ilgili kayıtlar burada sona ermektedir. Dördüncü Çağ’da, Kral Elessar Dönemi ve sonrasında bu topraklarda neler olduğu bilinmemektedir.


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

aragorn

Aragorn

Aragorn (Künye): Irk: İnsan Dil: Sindarin, Westron Cinsiyeti: Erkek Soy: Dunedain- Elendil Hanedanı Ebeveynleri: Arathorn ve Gilraen Eşi ve Çocukları: Arwen …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir