Mazarbul Kitabı

Mazarbul Kitabı

Mazarbul Kitabı

Mazarbul kitabı Balin‘in Moria‘daki yolculuğunu kaydetmiştir. Mazarbul Kitabı 2989’da Cücelerin Moria’ya girişiyle başlamıştır ancak 2994’te aniden bitmiştir. Kitap farklı kişiler tarafından Elf, Moria ve Dale rünleri ile yazılmıştır. Balin de dahil pek çok cücenin ölümü kaydedilmiştir. Son yazı Ori tarafından yazılmıştır.

Kardeşlik 15 Ocak 3019’ta Moria’da Mazarbul odasına geldiği zaman Gandalf Mazarbul Kitabını buldu. Kitap çok zarar görmüştü ancak Gandalf bir kısmını okuyabildi.

Yüzük Grubu, Balin’in mezarı başında sessizce dikilmişti. Frodo Bilbo’yu, onun cüceyle olan uzun dostluğunu ve Balin’in yıllar önce Shire’a yaptığı ziyareti düşünmekteydi. Dağların içindeki o tozlu odada, bütün bunlar yüz yıl önce ve dünyanın öbür ucunda olmuş gibi geliyordu.

Neden sonra kıpırdanarak bakışlarını kaldırdılar ve Balin’in başına ne geldiğini ya da halkına ne olduğunu anlatacak herhangi bir iz aramaya koyuldular. Odanın diğer tarafında, hava bacasının altında küçük bir kapı daha vardı. Şimdi her iki kapının etrafında yerlerin kemik dolu olduğunu fark ediyorlardı; kemiklerin arasında da kırılmış kılıçlar, balta başları, yarılmış kalkanlar ve miğferler göze çarpıyordu. Kılıçların bazıları eğriydi: Keskin yerleri kararmış ork palaları.

Odanın kaya duvarlarında bir sürü göz oyulmuştu ve bunların içinde de demir perçinli büyük tahta sandıklar vardı. Sandıkların hepsi kırılıp yağmalanmıştı; fakat birinin paramparça kapağının yanında bir kitabın kalıntıları duruyordu. Kitap kesilmiş, delinmiş ve yer yer yakılmıştı; isle ve kurumuş kan gibi daha başka koyu renkli izlerle o kadar lekelenmişti ki pek azı okunabiliyordu. Gandalf kitabı dikkatle kaldırdı, fakat beyaz taşın üzerine koyarken kitabın varakları çıtırdayarak kırılmaya başladı. Bir süre hiç konuşmadan kitabı derin derin inceledi. O varakları ihtiyatla çevirirken, yanında duran Frodo ve Gimli kitabın birkaç elden çıktığını ve hem Moria hem de Vadi rünleriyle, yer yerde Elfçe harflerle yazılmış olduğunu görebiliyorlardı.

Sonunda Gandalf bakışlarını kaldırdı.

mazarbul

Gandalf: “Anladığım kadarıyla, Balin’in halkının neler görüp geçirdiğinin kayıtları bunlar. Sanırım ilk olarak hemen hemen otuz yıl önce Gölgelidere Vadisi’ne gelişleriyle başlıyor: Sayfalara buraya varmalarından itibaren yıllara göre numara vermişler galiba. En üstteki sayfa bir-üç diye numaralandırılmış, yani baştan en az iki sayfa eksik. Şunu dinleyin!

“Orkları büyük kapıdan ve nöbetçi -galiba; bir sonraki kelime bulaşmış ve yanmış: muhtemelen odasından- atıp, birçoğunu vadideki parlak -sanırım- günışığında katlettik. Floi bir ok yiyip can verdi. Büyüğü o öldürdü. Sonra bir bulanıklık var, bulanıklığı takiben Floi’yi Aynagöl yanında çimenlerin altına yazıyor. Sonraki bir iki satırı okuyamıyorum. Sonra, Yerleşmek için Kuzey uçtaki yirmi birinci salonu aldık. Burada, gerisini okuyamıyorum. Bir hava bacasından söz ediliyor. Sonra, Balin divanını Mazarbul Odası’nda kurdu “

Gimli: Kayıtlar Odası. Sanırım şu anda Mazarbul odasındayız.

Gandalf: “Hmm, buradan sonra epey bir yerini okuyamıyorum, bir tek altın, Durin’in Baltası ve bir şey bir şey miğfer kelimeleri seçiliyor. Sonra, Balin artık Moria’nın hükümdarıdır. Bu bölüm böylece bitiyor galiba. Birkaç yıldızdan sonra başka bir el başlıyor, hasgümüşü bulduk, diye bir yazı görüyorum, daha sonra iyi dövülmüş bir şey, tamam buldum! mithril; son iki satır da Öin, Üçüncü Derinlik’in yukarı cephanelerini araması için, bir şey batıya doğru gidiyor, bir bulanıklık, Hallin kapısına.

Gandalf duraklayarak birkaç varağı kenara koydu.

Gandalf: “Aynı şekilde birkaç sayfa var, oldukça özensiz yazılmış ve çok zarar görmüş; fakat bu ışıkta pek fazla bir şey çıkartamıyorum. Epeyce kayıp varak olması gerek, çünkü sonraki varaklar beş diye numaralandırılmış, yani yerleşimin beşinci yılı sanırım. Bir bakalım! Yok yok, çok fazla kesilmiş ve lekelenmiş; okuyamıyorum. Gün ışığında daha iyi bir şeyler çıkartabiliriz. Bir dakika! Bu güzel işte: Elf harfleriyle iri, rahat bir yazı.”

Gimli: “Ori’nin yazısıdır. Çok güzel ve hızlı yazardı, genellikle de elf harfleri kullanırdı.”

Gandalf: “Korkarım o güzel yazısıyla kötü haberler kaydetmek zorunda kalmış. Belirgin ilk sözcük elem, fakat satırın gerisi kaybolmuş, galiba önceki diye bitiyor yalnız. Evet, bu önceki olmalı, sonra da şöyle devam ediyor gün Kasım’ın onu, Moria Hükümdarı Balin Gölgelidere Vadisi’nde vefat etti.

Tek başına Aynagöl’e bakmaya gitmişti. Kayaların arkasına saklanmış bir ork onu vurdu. Orku telef ettik ama daha fazla sayıda doğudan, Gümüşdamarı’ndan çıkıp. Sayfanın geri kalan kısmı o kadar, silik ki hemen hemen hiçbir şey anlaşılmıyor, ama şu kadarını okuyabiliyorum, kapıları sürgüledik, sonra onları uzun süre tutabilir eğer ki, sonra galiba korkunç ve ıstırap. Zavallı Balin! Üstlendiği unvanı beş sene bile taşıyamamış anlaşılan. Sonra ne olduğunu merak ettim; fakat son birkaç sayfayı çözecek kadar zaman yok. İşte sayfaların en sonuncusu.”

Durdu ve iç geçirdi.

Mazarbul

Gandalf: “Acı bir hikâye.”Korkarım sonları kötü olmuş. Dinleyin! Dışarı çıkamıyoruz. Dışarı çıkamıyoruz. Köprü’yü ve ikinci salonu ele geçirdiler. Frâr, Löni ve Nâli orada öldü. Sonra dört satır lekelenmiş, sadece şunları okuyabiliyorum 5 gün önce gitti. Son satırlar şöyle,göl Batı Kapısı’na kadar yükseldi. Sudaki Nöbetçi Oin’i kaptı. Dışarı çıkamıyoruz. Sonumuz geldi, sonra, davullar, derinliklerdeki davullar. Acaba ne demek istiyor. Son yazı, elf harfleriyle alelacele bir karalama: Geliyorlar. Başka bir şey yok.

O son sayfaları okuduktan sonra Kardeşlik derinlerden gelen davul seslerini duydu. Ardından orklar saldırdı. Saldırıdan sonra Mazarbul’dan çıktılar. Gimli Mazarbul Kitabı’nı Kral II.Dain’e vermek için aldı. Ancak Gimli kitabı veremeden II.Dain Dale Savaşı’nda öldü. Kitap II.Dain’in varisi Thorin Taşmiğfer’e verilmiş olabilir.

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

entler

Entler

Yaşlı gözlere garip bir bakış, bir çeşit uyanıklık geldi; derin kuyular örtüldü. “Ham, şimdi,” diye …

Bir yorum

  1. Yazıdan Bahsedenler Moria Yolculuğu - Orta Dünya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir