Mirage Albüm İncelemesi

Progresif rock müziği altın çağı 70ler’de çıkmış ve yayınlandığı ilk günden Camel grubunun en önemli işlerinden biri olarak görülmüş bir albüm: Mirage!

Camel – Mirage (1974)

 

Camel - Mirage

Mirage, Camel grubunun ikinci albümüdür. İkisi enstrumental olmak üzere beş şarkıdan oluşur. Albüm günümüzde progresif rock türünün önemli işlerinden birisi olarak gösterilir. Şarkı listesi şöyle:

1- Freefall
2- Supertwister
3- Nimrodel/The Procession/The White Rider
4- Earthrise
5- Lady Fantasy

Albüm, Freefall ile hareketli bir başlangıç yapıyor. Klavyeci Peter Bardens’ın yazıp söylediği şarkı için beş üzerinden üç diyebiliriz. Camel grubu da şarkının bu özelliğini fark etmiş olsa gerek ki tam biz dinleyiciler, “Üf, şunu değiştireyim.” diyecek iken Supertwister ile enstrumental çok güzel bir kısım başlıyor ve “Dur ya, bu hoşuma gitti.” havasına giriyorsunuz. Supertwister’da Latimer, ileride sık sık kullanacağı flütünü adeta konuşturuyor.

Bu flüt bizi Orta Dünya temalı Nimrodel isimli güzide parçaya taşıyarak 9 dakikalık bir kulak ziyafetinin başlangıcını oluşturuyor.  Üç farklı kısımdan oluşan Nimrodel bittiğinde serap devam ediyor ve Earthrise ile ufak çapta bir yolculuğa çıkıyoruz. Bu parça karakteristik bir Camel şarkısı, adeta Mirage albümünde yer aldığını bağıra bağıra söylüyor bizlere.

Beşinci ve son şarkıda ise Lady Fantasy, efsane bir progresif rock eseri olarak karşımıza çıkıyor. Yoğun ve beklenmedik trafiği ile parça, insanı işitsel bir uçuşa sürüklüyor. Kişiye birbirinden farklı manzaralar sunan bu parça ile albüm kapanıyor ve kendimizi bu manzaralardan biri hakkında düşünürken bulabiliyoruz. Acaba siz nerede bulacaksınız? Dinlemeden bilemezsiniz.

Puan: 8/10

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir