Amroth

Amroth

Amroth Kimdir?

Irk: Elf
Dil: Sindarin, Silvan
Cinsiyeti: Erkek
Soy: Sindar Elfi
Ebeveynleri: Babası Amdir, annesinin adı bilinmiyor.
Doğum Tarihi: Bilinmiyor.
Hüküm Yılları: 2.Çağ 3434 – 3.Çağ 1981
Ölüm Tarihi: 3.Çağ 1981
İkamet Ettiği Yerler: Lorien
Taşıdığı Ünvanlar: Lorien Kralı

Üçüncü Çağ’ın ilk yıllarında hüküm süren Lorien kralı olan Amroth’un babası Amdir’dir. Amdir, birçok Lorienli Elf gibi Son İttifak Savaşı sürerken öldürüldü (İkinci Çağ’ın 3434’üncü Yılı). Amroth boşalan tahta böylece geçmiş oldu. Yakışıklı olduğu kadar da bilge ve mert bir kraldır. Halkı tarafından çok sevildi ki Lorien onun saltanatında gerçekten bereketli ve güzel bir yer oldu. Lorien Elfleri’nin çoğunun, Silvan ya da Orman Elfleri’nden oluşmasına rağmen Amroth’ un soyu Sindarin’ e dayanır.

İsmi, “yükselere tırmanan, ümitli tırmanıcı” anlamına gelen am (ya da amba) kökünden gelir. Rath ise “tırmanmak” demektir. İsim tamamen Sindarin dilinde değildir ama Silvan dilinden etkilenerek oluşturulduğu kuvvetli bir olasılıktır ve ağaç üzerine yapılan flet yapısı içinde yaşadığından bu ismin ona bir lakap olarak verildiği söylenir.

Amroth ve Nimrodel’in öyküsü

Amroth

Silvan’dan Nimrodel adlı bir Elf’e karşı samimi duygular hissetmiş ve hatta Nimrodel de aynı hislerle onu sevmişti, ama Nimrodel onunla evlenmeyi reddetti; çünkü Sindar gibi Lorien’e yabancı bir ırktan biriyle evlenmesinin, Lorien’e Orta-Dünya’nın kötülüklerini getireceğine inanıyordu.

Nimrodel, diğer Elfler’den ayrı olarak sonradan adını taşıyacak bir nehrin yanında yaşardı ve Silvan Elfleri ile ilişkisini de burada yaşadığı süre boyunca devam ettirdi. Kral ise, sık ağaç dallarının üzerlerine kurulan ev benzeri yapılar olan bir flet’te yaşadı. Bu flet’i inşa ettiği ise tepe daha sonra “Cerin Amroth” olarak anılacaktır.

Lorienli Elfler, flet’leri genelde gözcü kuleleri mahiyetinde kullanılırlardı ki bu flet’lerde yaşama tarzı, Amroth sayesinde yaygınlaşıp bir geleneğe dönüştü. Amroth’un, flet’inden yaptığı gözlemler ile Nimrodel hakkında bir şeyler öğrenmiş olması muhtemeldir.

Üçüncü Çağ’ın 1100’lü yıllarında kötücül güçler tarafından Anduin Nehri karşısında Dol Guldur kalesinin inşa edildiği öğrenildi. Başta, Lorien’e sadece aradaki Nehir kadar uzak olan bu kaleyi inşa eden gücün, bir büyücüye ait olduğu düşünülüyordu ki aslında büyücü sanılan Sauron’du. Galadriel ve Celeborn giz perdesini tamamen ortadan kaldırmak için Lorien’ a geldiler, bir süre burada kaldılar ama sonradan ayrıldılar.

1980’de Khazad-dum Cüceleri, Birinci Çağ’dan bu yana dağların altında yaşayan bir Balrog’u uyandırdı. Balrog’un gücüne karşı koyamayan Cüceler, Khazad-dum’dan çıkarıldılar ve bundan sonra Moria olarak bilinecek bu diyar, bir kötülük yuvası oldu.

Civarda uyanan kötülükle birçok Elf, Lorien’i terk etmeye başladı. 1981’de ise Nimrodel de, Lorien’den kaçtı ve Kral, öğrendiği anda peşinden gitti. Nimrodel’i Fangorn Ormanları yakınlarında buldu, Nimrodel ona, eğer kendisini barışın hâkim olduğu Batı topraklarına götürürse onunla evleneceğine dair söz verdi. Böylece her ikisi de Ölümsüz Diyarlar’a yelken açmayı kabul etti.

Yanlarına Lorien’den birkaç Elf’i de alarak güneye doğru yola çıktılar. Hedefleri, Batı’ya gidecek gemilerin bulunduğu Belfalas Koyu’ndaki Edhellond limanıydı. Seyahat sürerken Ak Dağlar’a gelindiğinde Nimrodel kayboldu. Amroth yanındaki Elfleri, Nimrodel için gerekirse limandan son geminin de kalkacağı zamana kadar beklemeye ikna etti, ama sonbaharda, kuzeyden gelen büyük bir fırtına limanı vurdu. Gemi de koy içine sürüklendi.

Amroth’un ölümü

Amroth

Amroth bu sırada uyuyordu, gemi ise kıyıdan çok uzakdaydı. Uyandığı zaman olanları fark etti, hemen gemiden denize atladı ve Nimrodel’ i bulabilmek için kıyıya doğru yüzmeye başladı, ama fazla dayanamayarak boğuldu. Bunun üzerine Galadriel ile Celeborn, Lorien’e geri dönüp burada kalan Elfleri’n hükümdarları oldular.

Sonradan kıyının yakınlarındaki Edhellond şehri, Amroth’un anısına Dol Amroth olarak anılmaya başladı. Dol Amroth Prensleri’nin soyu da, bölgeye gelen bir Numenor prensinin, Nimrodel’in Valinor’a seyahatindeki arkadaşlarından biriyle olan evliliğinden gelir.

Lorien Elfleri, bazen onun sesinin denizden, bir rüzgârla Anduin’e gelerek duyulduğunu söylerler. Bir başka söylenti ise; Amroth’un Galadriel ile Celeborn’un oğlu olduğu yönündeyse de bu tamamen çürütülmüştür.


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

 

Mutlaka Okuyun!

Güç Yüzükleri İlk 2 Bölüm Detaylı İncelemesi

Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri İlk 2 Bölüm Detaylı İncelemesi (The Rings of Power 1. Sezon)

5 yıl süren uzun bekleyiş sona erdi ve Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri 1. sezonunun ilk …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir