Thorin Taşmiğfer

 

Thorin Taşmiğfer

Künye:

Irk: Cüce
Dil: Khuzdul, Ortak Lisan
Cinsiyeti: Erkek
Soy: Demir Tepeler Cüceleri
Doğum Tarihi: 3. Çağ 2866
Ölüm Tarihi: Bilinmiyor
İkamet Ettiği Yerler: Demir Tepeler, Erebor

Thorin Taşmiğfer 2866 yılında doğdu. Dain Demirayak’ın oğlu, Demir Dağların Lordu, Durin halkının ve Erebor’un kralıdır. Taşmiğfer ünvanının kökenleri bilinmemektedir.

Yüzük Savaşları sırasında Sauron ile müttefik olan Doğulular Yalnız Dağ’a saldırdılar. Dain 17 Mart 3019’da Dale Savaşı’nda öldü ve Thorin Taşmiğfer Dağın Altındaki Kral oldu. Güneyde Sauron’un yenildiğini duyan düşmanlar dehşete düştüler. Daha sonra 27 Mart’ta Thorin ve Kral II.Bard düşmanları sürdüler.

Thorin, yeni kral II.Bard’ın hüküm sürdüğü Dale topraklarını ve Erebor’u yeniden inşa etmeye yardım etti. Birleştirilen Arnor krallığıyla yakın müttefik oldular.

Thorin Taşmiğferi Aragorn’un taç giyme törenine bir elçi gönderdi. Yalnız Dağ Kral Elessar koruması altında bağımsız bir bölge olarak kaldı, ve dostane ilişkiler sürdürdü.

Thorin Taşmiğfer

Yüzük Savaşları sırasında Gloin oğlu Gimli, Miğfer Dibi Muhaberesi’nde Aglarond’un Pırıltılı Mağaraları’nı gördü ve onlara hayran kaldı:

Ben bu topraklarda ne harikalar gördüm, bugüne kadar yetişmiş bütün korulardan ve orman içindeki çimenliklerden çok daha güzel: Gönlüm hala onlarla dopdolu. İnsanların adetleri çok garip Legolas! Burada Kuzey Dünyası’nın harikalarından birine sahipler ama ne ad veriyorlar buna? Mağara, diyorlar! Mağara! Savaş zamanı kaçıp gizlenecek, içinde hayvan yemi saklanacak delikler! İyi yürekli Legolas’çığım, Miğfer Dibi’in mağaralarının geniş ve güzel olduğunu biliyor muydun? Eğer böyle yerlerin varlığı biliniyor olsaydı, cüceler buraları sadece seyretmek için durmadan ziyarete gelirlerdi. Ah, öyle ya, sadece bir göz atmak için saf altınlar verirlerdi.

Gimli, hayranlığı nedeniyle Yüzük Savaşları sonrasında Thorin Taşmiğfer’in izniyle yanında gelmek isteyen Cüceler ile birlikte Mağaralar’a gitti ve oranın efendisi oldu.

Gondor Krallğı’ndaki savaşlarda yıkılmış olan Minas Tirith Cümlekapısı Thorin Taşmiğfer zamanında mithril’den inşa edilerek tekrar yapıldı ve Gloin oğlu Gimli’nin Kral Elessar’a yaptığı teklif üzerine Thorin’in memnuniyetle Şehir’e gönderdiği Cüceler, Minas Tirith’teki hasarı onarıp Elfler’le beraber Şehir’i eski günlerle kıyaslanmayacak güzelliklerle dolu bir yer haline getirdiler.

Thorin Taşmiğfer

III.Thorin aynı zamanda Ölümsüz Durin’in yeniden hayata dönmüş hali olduğuna inanılan VII.Durin’in de atasıdır.

VII.Durin Dördüncü Çağ’da Khazad-dum’a gitmiş ve burayı Orklar’dan geri almıştır..


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

 

Mutlaka Okuyun!

aragorn

Aragorn

Aragorn (Künye): Irk: İnsan Dil: Sindarin, Westron Cinsiyeti: Erkek Soy: Dunedain- Elendil Hanedanı Ebeveynleri: Arathorn ve Gilraen Eşi ve Çocukları: Arwen …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir