Tolkien Vakfı’nın onaylandığı ancak iptal edilen Orta Dünya oyunu The White Council

The White Council – İçimizde ukte kalan bir oyun

EA, 2006 yılının Temmuz ayında  The Lord of the Rings: The White Council adında yeni bir Yüzüklerin Efendisi oyunu duyurmuştu. Tolkien Vakfı’nın onayladığı hatta Christopher Tolkien ile iş birliği yapıldığı da firma tarafından onaylanmıştı. The White Council için “Yeni teknoloji ile hazırlanan, epic bir hikayeyi işleyecek.” denen devasa açık dünya- rpg oyunu ansızın iptal edilmişti.

Gamer, zamanında oyunun yapım ekibinde yer alan Chris Tremmel ve yapımcı Steve Gray’ın açıklamalarını aktararak oyunun neden iptal edildiğini ve oyuna dair bazı bilinmeyenleri ortaya çıkardı. Biz de bu haberi sizler için çevirdik! İyi okumalar.

The White Council

EA, The Lord of the Rings: The White Council adında yeni bir Yüzüklerin Efendisi oyunu duyurmuştu. EA Redwood Shore’un ciddi beğeni toplayan Lord of the Rings oyunlarının devamı niteliğinde olacaktı. Adı da The White Council idi ve nihayet oyun yapımcılarını, Peter Jackson’ın film üçlemesine bağlayan zincirleri kırmaya hazırlanıyordu. Fakat Xbox 360/ PS3 neslinin aşırı pahalı ve alakasız olan Godfather oyununa yönelmesi gibi nedenlerden dolayı yapımının ikinci yılında proje iptal edildi.

The White Council’in yapımcısı ve yaratıcı yönetmenini dinledikten sonra, şu ana kadar yapılmış en iyi The Lord of the Rings oyunu olabilirdi demek mümkün. Bu büyük bir iddia ama bu iddiayı destekleyen iki neden var: EA Redwood Shores, oyunun teması için J.R.R. Tolkien’in  Sillmarillion’unu düşünüyordu ve Christopher Tolkien de bu fikri destekliyordu.

The Sims, Silmarillion ve The White Council

The White Council

Yapımcı Steve Gray ‘’The White Council gerçekten umut vaad eden bir Lord of the Rings açık dünya MMORPG oyunu olacaktı.’’ diyor ve ekliyor. ‘’NPC’leri güçlendirmek adına o zamanın son versiyonu olan Sims motorunu kullanıyorduk. Amacımız, filmlerin döneminde Orta Dünya’yı keşfetmek olsa da, daha eski zamanları da yansıtabileceğimiz, Silmarillion’daki mitolojiyi kullanan içerikler hazırlamaktı. Delicesine büyük ve karmaşıktı. ‘’

O son cümle aynı zamanda Silmarillion’un tanımına da uygun: büyük ve karmaşık. Tolkien’in efsanesi genellikle uçsuz bucaksız derinliğiyle bilinir ama buna asıl katkı sağlayan Silmarillion’un mitolojik hikayeleridir. Romanlardaki olaylara tarihi içerik sağlamak adına tasarlanmış modern versiyonlardaki ekler bile aslında sadece Silmarillion’da anlatılan basitleştirilmiş öykülerdir. Bu öyküler Silmariller’in yapıcısı Feanor ve Kadersizliğin Efendisi Turin’e, Dünyanın Kara Düşmanı Melkor’dan Orta Dünya’da var olmuş en büyük ejderha Kara Ancalagon’a kadar büyük çeşitlilikte karakterlere sahiptir.

The White Council sadece oyunun ismi değil, aynı zamanda Tolkien’in hikayelerindeki bir grup. Bu nedenle, oyunun başlığını biraz daha didiklemek gerekir. İlk olarak İkinci Çağ’da gerçekleşen ve Gil-galad’ın önderliğinde olan The White Council aslında ciddi bir tehdit oluşturan Sauron hakkında tartışmak için toplanırdı. Numenor’un vefatı ardından o çağın kalanları adına grup dağıtılmıştı ve Üçüncü Çağ (2463)’ e kadar tekrar toplanmadı. Yeniden toplanan bu gruba Ak Saruman tarafından öncüydü ve Galadriel, Elrond ve Gandalf hatta “Gemi Yapımcısı” Cirdan, Lord Glorfindel ve Radagast the Brown gibi karakterler eklendi.

Oyunun planlama aşaması

Peki bunların hepsi nasıl EA Redwood Shores’un The White Council’ine bağlanıyor? Hem The Lord of the Rings: The Third Age’in tamamını anlattıktan hem de Stormfront Studio’nun The Two Towers uyarlamasının devamı olarak The Lord of the Rings: The Return of the King’i yaptıktan sonra EA Redwood Shores, nihayet The Lord of the Rings içerisinde kendi hikayesini anlatma fırsatını yakaladı. New Line film üçlemesine hakları olmasının yanı sıra, stüdyo, Tolkien’in kitapları için gerekli yetkiye de sahip oldu. Bu ekip için bu durum bir mucizeydi.

Yaratıcı yönetmen Chris Tremmel,  ‘’The Lord of the Rings oyunları için çalışmak inanılmaz bir deneyimdi.’’ diyor ve ekliyor ‘’ Ben ve Steve Gray gibi, ekbimizden, The Lord of the Rings ile 6 yılı aşkındır uğraşan birçok üyemiz vardı.‘’

‘’Kendi damgamızı nasıl “vuracaktık” mevzusuna gelirsek… The Towers ve Return of the King oyunları ne Neil Young’ın ne de EA stüdyosunun vizyonuydu. Biz Peter Jackson’ın The Lord of the Rings’ini yapıyorduk. Bu benim açımdan mükemmeldi, çünkü fanlara otantik bir deneyim sağlamasının yanı sıra bize yönlenecek somut bir hedef sağlıyordu. Belli ki, ne kadar çok franchise’ın üstüne gidersek o kadar çok hak alma iznine sahip oluyorduk. Third Age oyununa gelirsek, Yüzük Savaşları dönemi ve dünyasındaki yeni karakterler ve kurgu hakkında Christopher Tolkien ile iş birliği yapıyorduk. ‘’

Diğer Orta Dünya oyunlarının etkisi

The White CouncilThe White Council

The Lord of the Rings: The Third Age, Return of the King’ten sonra The White Council’in yapımının başlamasından önce, 2004’te yayınlandı. Genel olarak olumlu yorumlar aldı, arka planını da göz önüne alırsanız bu çok etkileyici. Return of the King oyunundan hemen sonra yayınlanmasına rağmen The Third Age, aralara küçük küçük serpiştirilmiş çerezler ile aynı War of the Ring’in hikayesini anlatıyordu. Hiçbir zaman Tolkien’in kitaplarında yer almamış karakterler vardı. Örneğin Boromir adlı bir karakterin altında çalışan Berethor adlı bir askeri tanıtıyordu. The Third Age’in sonunda Gandalf, Berethor’a ‘’Senin öykün daha yeni başladı.’’ diyordu. Aradan 16 yıl geçti ve Berethor, hâlâ bir sonraki bölümünü bekliyor.

Berethor, EA Redwood Shores tarafından tasarlanmış onca yeni karakterden sadece biri. Asıl mesele The Third Age’in, stüdyonun orijinal The Lord of the Rings kurgusu için ilk defa tutkusunu göstermesini sağlamasıydı, ki Tremmel’a göre, stüdyo Christopher Tolkien ile çalıştığı için bu çok yüksekler demekti. Tabii ki burada Tremmel’ın franchise ile bağlantısını da es geçmemek lazım. Yönetmeni olduğu ve kitapları için yetkisi olduğu The Two Towers’ta bir yıl, The Return of the King’te bir yıl, The Third Age’te bir yıl ve neredeyse 3 yıl The White Council’de çalıştı.

Hobbit filminde Ak Divan

İşte burası ismin tekrar konu olduğu kısım. Tolkien’in orijinal metinlerinde böyle bir şey olmamasına rağmen Peter Jackson’ın Hobbit üçlemesinde bir White Council vardı. İzleyenler için, Ayrıkvadi’de Gandalf’ın, Sauron’u Dol Guldur’un büyücüsü hakkında uyardığı sahne. Çünkü o büyücünün Sauron’un reenkarnasyonu olduğunu düşünüyor. Filmde tam olarak The White Council olarak anılmıyor – ‘’ak büyücülerin büyük konseyi, irfanın ve büyük sihirlerin ustası’’ olarak anılıyor – Yine de merak uyandıran bir unsuru ortaya çıkarıyor.

Bu Peter Jackson’ın yaratıcı bir özgünlük içeren Orta Dünya üçlemesi için; Tolkien’in harici notları ile hazırda olan kurguyu bir araya getirmek için Christopher Tolkien ile iş birliği yapmasından kaynaklıydı. Galiba bir oyuna The White Council demek bunu daha da etkili bir hale getirirdi. Üçüncü konsey toplantısında, Sauron’un yenilgisinden sonra Saruman nihayetinde 90 yıl sonra Dol Guldur’ a bir saldırı düzenlemeyi kabul etti. Sauron, The Fellowship of the Ring’ten 67 yıl önce, Third Age’ten 10 yıl sonra (2951) tekrar ortaya çıktı ve konsey iki yıl ardından dördüncü ve son kez bir araya geldi. Bunların hepsi İkini Çağ’da kurulan Ak Konsey’in kapsayıcı anlatımına katkıda bulunabilirdi. Hatta Amazon’un gelmekte olan The Lord of the Rings dizisinin çekimlerindeki durumdan anlaşıldığı üzere kesinlikle bir istek vardı.

Tabii ki ben burada ismin etimolojisinin ve Orta Dünya’da ne anlama geldiğinin derinine iniyorum. Bununla birlikte, EA Redwood Shores’un 2000’li yılların başında 6 yıldan uzun süredir Tolkien’in efsanesini oyunlaştırmak üzere yolculuğunu düşününce, stüdyonun canını dişine taktığını görmek hiç de garip gelmiyor.

Oyunun yapım aşaması

Tremmel, The Two Towers için takımın çoğunlukla dövüş ve seviye akışına odaklandığını söylüyor. Ondan sonra, The Return of the King’i, stüdyo Stormfront’tan EA Redwood Shores’a değiştiği için baştan tekrar yapmaları gerektiğini ekliyor. ‘’ Bu The Two Towers oyunundan hiçbir şeyi kopyalamak yok demekti.‘’ diyen Tremmel.  Her gün en büyük amacının oyunu tamamen yeniden kurmak olduğunu da ifade ediyor. Ve hem Peter Jackson’ın üçlemesindeki dublör takımıyla mocap çekmekle hem de Ian McKellen ile seslendirme için çalışmakla tam 6 hafta harcadığından bahsediyor.

‘’White Council ortaya çıktığında hem materyalle çalışma konusunda hem de oyunculara anlamlı bir oyun deneyimi yaşatma konusunda da kendimizden emindik.‘’

‘’Oyun neredeyse 2 yıldır yapılıyordu.’’ diyen Tremmel. ‘’İki farklı motorla oynanabilen birçok demo vardı. İlk başladığımız motor Sims’in ileri kuşak motorlarının bir değişkeniydi. İkinci demo farklı bir motorla yapılmıştı. Oyun basit dövüşü, Framsburg bölgesini, Horseback’i, Uruk Hai’i, bir trol mağarasını ve koca ekosistemini ele alıyordu. Her şey için çok aşırı erkendi ama bizim tıpkı simsler gibi ihtiyaçlarının, isteklerinin, korkularının olduğu koca bir ekosistemimiz vardı. “

Özgünlük

‘’Tolkien evreninde kendi hikayemizi anlatmaya gelince, The White Council bize tam olarak bunu sağladı.‘’ diye ekledi. ‘’ Proje bittiğinde hem Christopher Tolkien ile hem de atölye ile tam iş birliği içerisindeydik ve gerçekten de inanılmaz işler yapıyorduk. Orta Dünya’da geçmişleri özelleştirilebilen, kabiliyetleri geliştirebilen bir kahraman sistemi hazırlıyorduk. Bu sistem oyundaki dünyanın karakterine verdiği tepkiyi de değiştirebiliyordu. Silah geliştirme, büyü geliştirme hatta araştırma kabiliyetini geliştirme özelliğimiz bile vardı. ‘’ Bu oyunun, stüdyonun kullanma izni olan Silmarillion ve Yüzüklerin Efendisi Ekleri ile hazırlandığını ve Silmarillion mitolojisini yansıtabilecek bir oyun olarak hazırlandığını hatırlayalım.

Oyunun iptal edilme nedenleri:

Peki ne oldu? Neden Tolkien Vakfı’nın orijinal kurgunun oluşabilmesi için destek verdiği, gelecek vaat eden bu oyun iptal edildi?

‘’EA bütçeyi ciddi derecede aşan The Godfather’ı yeni bitirmişti.’’ diyen Gray. ‘’Bu derece büyük bir proje için istek olmadığını düşündüm.’’ diyor ve hiçbir zaman resmi olarak duyurulmayan oyun için son sözü “Tarihe karıştı.” oluyor.

Tremmel ise iptal edilme faslının biraz daha karışık olduğunu söylüyor. İşte The White Council’in ölümüne yol açan bazı şeyler:

-Oyun aşırı hırslı, istekleri bol olan, bir oyundu: Bu basit bir neden. Oyun aşırı büyüktü. Her şeyden bir parçası vardı. EA’de çalışıyorduk ve o zamanki hedefimiz gerçek bir Lord of the Rings deneyimi sunmak ve Bethesdas ve BioWare ile rekabet içerisinde olabilmekti. ( Bu EA BioWare’i almadan önceydi.)

-Platform değişimi: The White Council Xbox ve PS3 için yapılıyordu. Bu iki platformun da ya çok yeni olduğu ya da daha satışa çıkmadığı bir dönemdeydi. Doğrudan PS2 oyunundan açık dünyalı bir Xbox 360 oyunu büyük ve riskli bir girişimdi.

-Yetkinin Sona Erişi: The White Council’in iptal edildiği dönemde, iki yıllık daha işimiz vardı fakat yetkiler iki yıldan kısa bir sürede bitecekti.

-Takım Odağı: Projenin sonuna doğru mücadeleye ve anlık oynamaya geldiğinde projede belli sıkıntılar vardı. Bir yandan sıra tabanlı bir model ile devam etmek bizim online bir şekilde daha kolay birleşmemizi sağlayıp aynı zamanda paydaşları yatıştırırken bir yandan da insanlar yarattığımız Lord of the Rings oyununun içgüdüsel hissini yaşamak istiyordu. Daha farklı şeyler yapma, ekleme isteği online bir habitatta olduğumuzdan dolayı yapabileceklerimizi sınırladı. Bu uyumsuzluk projeye kesinlikle zarar verdi.

-Şirket Odağı: O zamanlar EA, yeni bir IP büyüme döneminden( Dead Space, Army of Two vs.) geçerken aynı zamanda merkezi bir teknoloji çözümü için baskı yapıyordu. Şirket daha yeni Mythic’i almıştı. Pandemic ve BioWare için hazırlanıyordu. O günlerde iki yıllık yetkisi olan bir oyunla devam etmek pek de mantıklı gelmedi.

Merakla beklediğimiz oyun böylece iptal ediliyor

Görebildiğiniz üzere The White Council daha iki yıllık yapımı kalmış haliyle oldukça kötü bir haldeydi. BioWare oyunlarıyla aynı boyutta bir Lord of the Rings oyunu olması gerekirken EA o zamanlar BioWare’i almayı kafasına koymuştu. Üstüne bir de fiyakalı bir oyun olan The Godfather oyununa da para yağdırıyordu – ki beklenildiği gibi satış rekorları kıramadı. The White Council’in yetki süresi tükenirken yeni konsollar piyasaya gelmeye başlamıştı ve böylelikle gelecek vaat ediyor gibi gözükse de The White Council hesaplanan tüm finansal metrikleri kaybetti.

Tüm bunlara rağmen hem Gray hem Tremmel hiç gerçekleşememiş bu Lord of the Rings oyununa inanıyorlar. Steve Gray, ‘’Ben hala birilerinin gerçek bir Lord of the Rings MMORPG oyunu yapması gerektiğine inanıyorum. Bazılarının yapıldığını biliyorum fakat hiçbirinin franchise hak edecek kadar yükseldiğini düşünmüyorum. Kendim de yapabilirim, bilmiyorum. Lord of the Rings oyunları yaparak hayatımın neredeyse 7 yılını harcadım. Sanırım bu yeterli.” derken Tremmel ise ‘’ Turbine’in online Lord of the Rings’ine bayıldım. Uzun zamandan sonra sadece kitabın telif hakkını halletmiş ve gerçekten de benim hoşuma giden ilk oyunlardan biriydi. Bununla birlikte fikrimce, hala daha esas bir Lord of the Rings oyunu yapılmadı.” diyor.

The White Council bu esas olacak oyun olabilir. 14 yıl önce orada çalışanlar bu oyunun bu boşluğu doldurabileceğine hala inanıyorsa Tolkien fanları için umut var demektir. Eğer kimse başka bir kalitesiz ama pahalı Godfather oyunu ortaya çıkarmak istemiyorsa Silmarillion irfanıyla harmanlanmış Lord of the Rings MMORPG’sini belki bir gün alabiliriz.

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir