Tom Bombadil ve Altınyemiş

 

Bombadil

Tom Bombadil

Tom Bombadil, Altınyemiş, Gandalf, Sauron ve Saruman bu hikâyenin tanrısal özellikteki karakterleridir. Tom Bombadil ve eşi Altınyemiş, Yaratılıştan beri dünya üzerindelerdir ve yüzüğün onlar üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Elfler tarafından Iarwain Ben-Adar, yani “En Yaşlı ve Babasız” olarak adlandırılan Tom Bombadil, Tek Yüzük kendi evine dek gelmiş olmasına rağmen onu ele geçirmek için hiçbir girişimde bulunmamıştır.

Bir hobbittense, Tom gibi güçlü bir karakterin bu görevi gerçekleştirmesi gerektiğini düşünen biz ‘zavallı’ okurlar içinse, Gandalf’ın çok önemli bir açıklaması vardır: “Yüzüğün onun üzerinde bir etkisi yoktur. Gerekliliğini anlayamaz ve hatta yüzük ona verilecek bile olsa, bir süre sonra unutup fırlatıp atabilir”. Tom Bombadil, ağaçların, suyun ve tepelerin efendisidir. Dünyevi bağlantılar ona göre değildir. Zaten izleyicilerin kafasını hepten karıştırmamak için olsa gerek, filmde Tom Bombadil’e yer verilmemiştir.

Tom Bombadil, Yaşlı Orman’ın efendisidir. Tom Bombadil, kendisine hobbitlerin verdiği isimdir. Elfler tarafından hem “yaşlı” hem de “babası olmayan” anlamlarına gelen Iarwain ben-adar olarak adlandırılırdı Tom. Cüceler tarafından Forn ve İnsanlar tarafından da Orald adıyla biliniyordu. Çok garip ve neşeli bir ruhtu. Kısa boylu, geniş yapılı, mavi gözlü, kırmızı yüzlü ve kahverengi sakallı bir insan görüntüsündeydi. Mavi bir ceket, üzerinde mavi bir tüy bulunan yüksek ve yıpranmış bir şapka ile sarı çizmeler giyiyordu.

Sürekli olarak şarkı söylediğinden veya kafiyeli sözlerle konuştuğundan, mantıksız bir yaratık gibi görünmesine rağmen, yaşlı ormandaki gücü sınırsızdı ve hiçbir kötülük onu etkileyecek kadar güçlü değildi. Karısı nehrin-kızı Altınyemş idi. Tom Bombadil, yüzüğü taşıyan hobbitleri önce Yaşlı Orman’daki Yaşlı Adam Söğüt’ün elinden daha sonra da Höyük Yaylaları’ndaki höyük hayaletlerinden toplam iki kez kurtararak yüzük macerasında önemli bir rol oynamış oldu.

Tom Bombadil’in Eşi: Altınyemiş 

Bombadil

Tom Bombadil’in eşi. Uzun altın rengi saçları ile Altınyemiş; narin ve güzeldir. Bir elf hanımı kadar çekici ama daha dünyasal ve daha az soğuk biridir.

Altınyemiş Gündüzsefası’ndan bir nehir-kadınının kızıydı. Nehir-kadınları hakkında hiçbir şey bilinmemektedir. Bir çeşit su perisi, suyun ruhu veya nehrin kendisinin vücut bulmuş halleri olabilirler. Altınyemiş’in ne türden bir varlık olduğu da bilinmemektedir. Ancak tıpkı eşi gibi, onun da doğa ile yakın ilişkileri olduğu görülmektedir. Suyun üzerinde bir miktar gücü olan Altınyemiş’in şarkıları yağmuru getirebilirdi. Ayrıca Altınyemiş, yaşadığı nehir kıyılarındaki mevsim değişimlerinde de yer alırdı.

Altınyemiş önceleri annesi ile birlikte Gündüzsefası Nehri’nin içindeki bir çukurda yaşardı. Bir gün, Tom Bombadil gelip sakalını nehrin sularından içeri sarkıttı ve Altınyemiş onu yakalayıp Tom’u suya çekti. Daha sonraları nehre geri dönen Tom Altınyemiş’le birlikte evine dönüp onunla evlendi. Yaşlı Orman’nın batı sınırlarına yakın, Höyük Yaylaları’nın yanında bir evde yaşardılar. Her bahar, Altınyemiş nehre geri döner ve nehrin sularında yıkanırdı.

Her yaz sonunda Tom, Altınyemiş için bütün kış ayları boyunca su kapları içinde saklanacak olan nilüferler toplardı. 26 Eylül 3018 günü Tom, yanında nilüferlerle birlikte dört hobbit ile eve döndü. Frodo Baggins Altınyemiş’ten çok etkilenmişti ve Altınyemiş’de Frodo’da özel bir erdem olduğunu gördü ve onu bir “elf-dostu” olarak niteledi.

Hobbitler onların evinde iki gece geçirdikten sonra 20 Eylül 3018 tarihinde, Höyük Yaylaları’nın eşiğinde Altınyemiş ile karşılaştılar ve o, hobbitlere güvenli ve hızlı bir yolculuk diledi. Ama hobbitler sonunda bir Höyüklü-Kişi tarafından yakalandılar. Onları kurtardıktan sonra Tom, Altınyemiş’e götürmek üzere höyükten, mavi taşlarla süslenmiş bir broş aldı.

(Ayrıca bkz. Tolkien’in Tom Bombadil Hakkındaki Mektubu)

Tom Bombadil karakterinin kim olduğunun daha kapsamlı incelendiği yazımızı buradan okuyabilirsiniz.


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

Pengolodh

Pengolodh

Hayatı Pengolodh, Nevrast’ta Sindar elfi bir leydi ile Noldor beyinin çocuğu olarak doğan bir Elfti. …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir