Ancalagon

 

Ancalagon

Kara Ancalagon

Ateş püskürebilen (Urulóki) bir ejderhaydı. Glaurung ve Smaug da Urulóki olduğu bilinen ejderhalardı. Smaug adı bilinen son Urulókilerdendir. Ancak Yüzük Savaşı sırasında (Smaug’un ölümünden yaklaşık 80 yıl sonra) Gandalf Urulókiler’in hala yaşadığından bahseder; Tolkien ise bu yaratıkların günümüze kadar hayatta kalmış olabileceklerini belirtmiştir.

Kara Ancalagon Morgoth’un yetiştirdiği en büyük ve en güçlü ejderhadır. Kanatlı ejderlerin ilkidir. Derler ki Ancalagon o kadar büyükmüş ki çok uzaktan bakıldığında bile güneşi kapatabilirmiş. Orta Dünya’da görülmüş ejderhaların en büyüğü Ancalagon’du. Altın Smaug’dan bile daha büyüktü. Uzunluğu tam olarak bilinmese de, Glaurung ve diğer tüm kanatsız ejderlerden daha uzundu. Ve efsanevi alevine rağmen, Ancalagon Tek Yüzüğü eritecek kadar güçlü alevlere sahip değildi.

Ancalagon

Öfke Savaşı’nda Morgoth tarafından gizli bir silah olarak kullanıldı. Bir süre için Valar ordusunun duraklamasına sebep olsa da yok olmaktan kurtulamadı.

Ordularının dağıldığını ve gücünün kaybolduğunu gören Morgoth korktu ve çıkıp savaşmaya cesaret edemedi. Hazırladığı son umutsuz saldırı planını uyguladı ve Angband’ın çukurlarından, daha önce hiç görülmemiş olan kanatlı ejderhaları çıkardı; bu dehşet verici ordunun saldırısı öylesine ani ve yıkıcı oldu ki Valar ordusu geri çekildi, çünkü ejderhalar korkunç gök gürlemeleriyle, şimşeklerle ve ateşten bir fırtınayla çıkagelmişlerdi.

Ancalagon

Ölümü

Ama Eärendil, beyaz aleviyle parlayarak geldi; gökyüzünün en müthiş kuşları Vingilot’ta toplanmıştı, reisleri ise Thorondor’du; havada yapılan savaş tüm bir gün ve şüphe dolu bir gece boyunca sürdü. Güneş doğmadan evvel Eärendil, ejderha ordusunun en güçlüsü olan Kara Ancalagon’u alt etti ve gökyüzünden aşağıya fırlattı; ejderhanın cesedi Thangorodrim kulelerinin üzerine düştü ve onları yerle bir etti.…

Eärendil’in Ancalagon’u nasıl öldürdüğü ise tam olarak açıklanmamıştır.

Muhtemelen en uzun yaşamış ejderhalardan biridir. Çünkü ejderhayı o boyuta ulaştırmak için bir insan hayatından bir kaç yüzyıl fazla zaman gerekir.

Kaynakça

Silmarillion; İthaki Yayınları


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

entler

Entler

Yaşlı gözlere garip bir bakış, bir çeşit uyanıklık geldi; derin kuyular örtüldü. “Ham, şimdi,” diye …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir