Arwen

Arwen

Arwen Künye:

Irk: Elf
Doğum Tarihi: 3. Çağ, Yıl 241
Ölüm Tarihi: 4. Çağ, Yıl 121
İkamet Ettiği Yerler: Ayrıkvadi ve Lothlorien; daha sonraları Minas Tirith ve Annuminas
Ebeveynleri: Elrond ve Celebrian
Kardeşleri: Elladan ve Elrohir
Eşi: Aragorn, Kral Elessar
Çocukları: 1 oğul – Eldarion – ve kızları
Saç ve Göz Rengi: Koyu saçlar ve gri gözler

Arwen’in Doğumu ve Ailesi

Arwen 3. Çağ’ın 241 yılında dünyaya geldi. Kendinden yaşça büyük iki erkek kardeşi vardı, Elladan ve Elrohir. Babaları Elrond’un soyu hem insanlara hem de elflere dayanmaktaydı. Valar bu yüzden onlara Elflerin ölümsüzlüğünü ya da İnsanların ölümlülüğünü seçme hakkını bahşetti. Elrond’un çocukları da aynı seçimi yapma hakkına sahipti.

2509 yılında, Arwen’nin annesi Celebrian, Kızılboynuz geçidinde Orklar tarafından kaçırılarak işkenceye maruz kaldı ve ağır yaralandı. Oğulları tarafından kurtarılmış ve kocası tarafından iyileştirilmişti. Fakat Celebrian bu korkunç hatıranın izlerini yüreğinden silemedi ve bir yıl sonra Orta Dünya’yı terk etmeyi tercih etti.

Arwen ve Aragorn’un Karşılaşması

Zamanının çoğunu Lothlorien’de, büyükannesi Galadriel ile geçirirdi. 2951 yılında babasını görmek için Ayrıkvadi’ye dönmüştü. O günlerde Elrond İsildur’un varislerini Ayrıkvadi’de yetiştiriyordu. Bir gün Aragorn ağaçların arasında şarkı söylerken Arwen’i görmüştü. Güzelliğinden ve o anda Luthien’i anlatan bir şakı söylüyor olmasından dolayı “Tinuviel, Tinuviel!” diye seslendi ona, tıpkı çağlar önce Beren’in seslendiği gibi.

Arwen ona gülümsedi ve niçin kendisine böyle bir isimle seslendiğini sordu.

Aragorn şöyle cevap verdi: Çünkü sizin gerçekten de biraz önce şarkısını söylediğim Luthien Tinuviele benzediğinize inanıyorum. Ama eğer o değilseniz, gerçekten de onun suretinde dolaşıyorsunuz.

Başkalarının da kendisini Luthien’e benzettiğini söyleyip Aragorn’un kim olduğunu sordu. Aragorn İsildur’un varisi ve Dunedain Reisi olarak kendisini tanıttı fakat Arwen’e bakınca soyunun çok önem taşımadığını hissetti. Ama Arwen neşeyle gülerek:

O halde uzaktan akraba sayılırız. Çünkü ben Elrond’un kızı Arwenim ve bana da Undomiel derler.

Aragorn onu neden daha önce hiç görmediğini sordu. Arwen bir süre Lothlorien topraklarında yaşadığını söyleyince genç adamın içine bir merak düştü. Arwen Orta Dünya’da ancak 20 yıl yaşamış kendisinden büyük gözükmüyordu. Fakat kız gözlerine bakarak şöyle dedi:

Hayret etme! çünkü Elrond’un çocukları Eldarın yaşam süresine sahiptir.

Bunun üzerine Aragorn mahcup oldu çünkü kızın gözlerindeki Elf ışığını ve yılların getirdiği irfanı görmüştü. Yine de o andan itibaren Elrond’un kızı Arwen Undomiel’e aşık olmuştu.

Fakat Elrond ona kızının yaş, deneyim ve soy olarak Aragorn’dan çok daha üstün olduğunu söyledi. Eğer kızı Aragorn’la olmayı tercih ederse, bu Elflerin ölümsüz yaşamından vazgeçmesi ve akrabalarından ayrı düşmesi anlamına gelecekti.

Arwen Aragorn’a Aşık Oluyor

Arwen

Aragorn Ayrıkvadi’den ayrıldı ve Orta Dünya’da yolculuk ederek irfan ve deneyim kazanmaya başladı. 2980 yılında, yani 39 yıl sonra Lothlorien’e geldi ve orda Arwen’le karşılaştı:

Arwen pek değişmemişti, çünkü ölümlü yıllar onun yanından geçip giderdi. Yine de yüzü daha ciddiydi ve kahkahası nadiren duyulur olmuştu. Fakat Aragorn hem vücut hem de zihin açısından tamamen gelişmişti. Galadriel yollarda yıpranmış giysilerini bir kenara bırakmasını söyleyip onu gümüş ve beyaz rengine bürüdü. Elf-grisinden bir pelerin giydirdi ve alnına parlak bir taş yerleştirdi. İşte o zaman Aragorn insan cinsinden daha aliymiş gibi göründü; sanki batı adalarından bir Elf hükümdarıydı. Ve işte böyle görmüştü Arwen onu ilk kez, o uzun ayrılıklarından sonra; ve Aragorn altın çiçeklerle dolu Caras Galadhon ağaçlarının altından Arwen’e doğru yürürken kız seçimini yapmış ve kaderi çizilmişti.

Lothlorien’de beraber bir mevsim geçirdiler. Ve yaz ortasında bir akşam Cerin Amroth’da doğudaki gölgeyi ve batıdaki alacakaranlığı red ederek sadakat yemini ettiler. Gönülleri mutlulukla dolmuştu fakat Arwen batıya bakarak şöyle demişti:

 “Sana bağlanacağım Dunadan ve yüzümü alacakaranlıktan çevireceğim. yine de halkımın toprakları orada; halkımın ırak yurdu.” Arwen babasını çok seviyordu.

Kızının seçimini duyan Elrond’un kalbi paramparça olmuştu. Uzun zamandır korktuğu son hükmün ne kadar katlanılması zor olduğunu anlamıştı. Aragorn’a kızının Gondor ve Arnor Kralından daha düşük seviyede bir İnsanla evlenemeyeceğini söyledi. Böylece bir kez daha Aragorn kaderini çizmek için meşakkatli uğraşlarına doğru yola koyuldu.

Yüzük Savaşı

Dumanlı Dağlar ve doğudaki topraklardaki tehlike büyümeye başlayınca, Elrond 3009 yılında kızını Ayrıkvadi’ye geri çağırdı. 3018 yılının Ekim ayında, Aragorn, Frodo Baggins ile Ayrıkvadi’ye döndüğünde, Aragorn ve Arwen kısa süreliğine tekrar bir araya geldiler. Lakin iki ay sonra Aragorn, Frodo’ya görevinde yardımcı olmak için Ayrıkvadi’den tekrar ayrıldı. Lothlorien’de, Aragorn, Arwen tarafından onun için bırakılmış olan Elessar, Elftaşı’nı Galadriel’den aldı.

Aragorn’u uzaktan düşünceleriyle takip etti . Veonun için üzerinde Gondor’un Ak Ağacının sembolü ve Elendil’in tacının yedi yıldızının bulunduğu bir sancak yaptı. Elladan ve Elrohir, Halbarad ve kolcularla beraber güneye Aragorn’la buluşmaya gittiklerinde, bu sancağı ona yolladı. 15 Mart 3019’da, Aragorn korsan gemileriyle Pelennor Çayırlarına geldiğinde bu sancağı açtı.

Karanlık Lord Sauron’un düşüşünden sonra, babasıyla beraber güneye, Gondor’a seyahat etti.

Arwen ve Aragorn Evleniyor

Arwen

3019 yılının yaz ortasından önce Minas Tirith’e varışının ertesi günü Aragorn ile yıl ortasında evlendi. Böylece Yeniden Birleşmiş Krallığın kraliçesi oldu.

Frodo’nun taşıdığı yük yüzünden hala acı çektiğini hissetti. Onun rahatsızlığını azaltmak için ona ak bir mücevher verdi. Ve eğer artık yaşadığı anıları ve acılarını taşıyamıyorsa, yaralarının iyileşebileceği Batı’ya kendisi yerine yelken açabileceğini söyledi. Bu hediyeyi Frodo’ya nasıl verebildiği tam olarak bilinmemektedir. Valar’ın elçisi olan Gandalf’tan, kendisi yerine Frodo’nun gitmesi için izin istemiş olabileceği tahmin edilir.

Kral Theoden’in cenazesinin ardından, Arwen ve Elrond birbirleriyle son kez vedalaşmak için tepelere gittiler. 29 Eylül 3021’de, Elrond denize yelken açarak Ölmeyen Diyarlar’a, eşinin yanına gitti. Babası ile bir daha birbirlerini görmediler.

Arwen ve Aragorn 120 yıl kadar mutluca yaşadılar. Eldarion adında bir oğulları oldu. Aynı zamanda isimleri bilinmeyen 3 kızları da oldu. 4. Çağ’ın 15 yılında, Kral ve Kraliçe Kuzey Krallığına seyahat etti. Aragorn Arnor’da bütün krallığı üstlenince, Aragorn’un alnına Elendilmir’i taktı. Bir süreliğine Evendim gölünün kıyısında yaşadılar ve Brendibadesi köprüsüne giderek Sam Gamgee, Merry Brandybuck ve Peregrin Took’la bir araya geldiler. Arwen, Sam’in kızı Elanor’u nedimesi yaptı.

Aragorn ve Arwen’in Ölümü

Aragorn’un Vedası

Elflerin ve insanların kraliçesi olarak Aragorn ile birlikte yüz yirmi yil ihtişam ve saadet içinde yaşadıla. Yine de sonunda Aragorn yaşlılığın geldiğini ve uzun da olsa ömrünün sonuna yaklaştığını hissetti. O zaman Arwen’e şöyle dedi:

Dünyanın en zarifi, en çok sevdiğim Akşamyıldızı hanım! Sonunda dünyam kararıyor. İşte! Devşirdik ve devşirdiklerimizi harcadık; artık benim hesap günüm yaklaştı.

Ne olacağını bilse de kederle dolmuştu. Aragorn Sessiz Caddedeki Kralların Evine giderek kendisi için hazırlanmış yatağa uzandı. Burada Eldarion’a veda etti ve Gondor’un tacı ile Arnor’un asasını teslim etti. Bundan sonra Arwen hariç herkes yanından ayrıldı. Aragorn ona bu anın Elrond’un bahçesinde karşılaştıkları gün yaratıldığını, Cerin Amroth tepesinde de bu hükmü kabul ettiklerini söyledi:

Seni teselli etmek için konuşmuyorum çünkü dünyanın döngüsü içinde böyle bir acı için teselli yoktur. Önünde nihai bir seçim var. Ya pişman olup limanlara giderek ebede kadar yeşil kalacak ama hiçbir zaman bir hatıradan ileriye gidemeyecek olan anımızı batıya taşırsın. Ya da insanların yazgısına tahammül edersin.

Fakat o seçimi çoktan yapmıştı, artık onu Batıya taşıyacak bir gemi yoktu. İster gönüllü ister gönülsüz, insanların yazgısına tahammül etmek zorundaydı. Ölümü gerçekten ilk kez anlamıştı ve kabullenmesi zordu, eğer gerçekten Tek’in insanlara bir armağanıysa.

Bu sözlerin ardından Aragorn son kez konuştu ve Arwen’e veda etti.

Estel, Estel! diye ağladı Arwen ve bununla birlikte Aragorn daha onun elini tutup öperken uykuya daldı.

Sonra insanlar Aragorn’un içinden çok büyük bir güzellik çıktığını gördüler. Çünkü gençliğinin zarafetinin, olgunluğunun, yiğitliğinin ve yaşlılığının bilgeliği ve haşmetinin hepsi birbirine karışmıştı.

Ölümü

Fakat Arwen evden ayrıldı; gözlerindeki ışık sönmüştü ve halkına, yıldızsız bir gecede çöken bir akşam gibi soğumuş ve grileşmiş görünüyordu. Eldariona, kızlarına ve sevdiği herkese veda ederek, Minas Tirith şehrinden ayrıldı. Lorien ülkesine gitti ve kış gelinceye kadar solan ağaçlar altında tek başına yaşadı. Galadriel göçüp gitmişti, Celeborn da yoktu, ülke sessizdi.

Orada, sonunda mallorn yapraklari dökülürken ve henüz bahar gelmeden dinlenmek için Cerin Amrotha uzandı. Ve orada durur yeşil kabri, dünya değişinceye ve yaşamının tüm günleri ondan sonra gelen insanlar tarafından tamamen unutuluncaya kadar.

 

Kaynakça
1) Yüzüklerin Efendisi Yüzük Kardeşliği; Metis Yayınları
2) Yüzüklerin Efendisi İki Kule; Metis Yayınları
3) Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü; Metis Yayınları

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

Güç Yüzükleri İlk 2 Bölüm Detaylı İncelemesi

Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri İlk 2 Bölüm Detaylı İncelemesi (The Rings of Power 1. Sezon)

5 yıl süren uzun bekleyiş sona erdi ve Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri 1. sezonunun ilk …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir