Bilbo Gollum’u Öldürseydi Neler Olurdu?

Bilbo Gollum'u öldürseydi ne olurdu?

Alternatif senaryolar serisinin dördüncü yazısıyla karşınızdayız. Bu yazımızda Bilbo, Gollum‘u öldürseydi neler olurdu konusunu tartışacağız.

Bilbo, bilmece yarışmasından sonra Yüzük’ü takarak, Gollum’u izlemiş ve çıkış yolunu bulmuştu. Tam o sırada eğer isteseydi ve Gollum’a acımasaydı, Gollum’u öldürebilirdi. Ama Bilbo bunu yapmadı. Peki Bilbo Gollum’u öldürseydi neler olurdu?

1. Bilbo Gollum’u öldürseydi Gollum mağarasından çıkamaz, Yüzük’ün peşine düşemezdi

Bilbo Gollum'u Öldürseydi Neler Olurdu?

Gollum, Yüzük’ü kaybettikten 1-2 yıl sonra Yüzük’ü bulabilmek için mağarasından çıkmış ve Yüzük’ün peşine düşmüştü. En sonunda Karanlık İrade tarafından Mordor’a çekilmişti ve yakalanmıştı. Bilbo Gollum’u öldürseydi bu olmayacaktı.

2. Sauron Yüzük’ten haberdar olmazdı

Bilbo Gollum'u Öldürseydi Neler Olurdu?

Gollum orklar tarafından yakalanmış, işkenceyle konuşturulmuştu. Böylece Sauron Tek Yüzük’ün varlığından haberdar olmuştu. Hatta bununla beraber Yüzük’ün Shire’da Baggins adlı bir hobbitte olduğunu da öğrenmişti. Eğer Bilbo Gollum’u öldürseydi, Sauron Yüzük’ün bulunduğunu öğrenemeyecekti.

Böylece Nazgullar’ı Shire’a göndermemiş olacaktı.

3. Bilbo Yüzük’ten vazgeçemezdi

Bilbo Gollum'u Öldürseydi Neler Olurdu?

Bilbo, Yüzük’ü aldığı zaman acıma duygusuyla almıştı. Gollum’u acıma duygusu nedeniyle öldürmemişti. Bu nedenle iradesi Yüzük tarafından ele geçirilememişti. Bu sayede de Gandalf’ın yardımıyla olsa bile Yüzük’ten vazgeçebilmişti.

Eğer Yüzük’ü, Gollum’u öldürerek elde etseydi, iradesinin Yüzük tarafından ele geçirilmesi daha kolay olacaktı. Bu nedenle Yüzük’ü Frodo’ya bırakmayı aklına bile geçirmeyecekti.

Ama diğer yandan Gandalf, Bilbo’nun Yüzük’ü Frodo‘ya bırakması gerektiğini hissediyordu. Bunu sağlamaya çalışırken Bilbo’nun aklını sakatlayabilirdi. Bilbo yine Ayrıkvadi’ye gider ancak ruhu huzur bulmaz, Yüzük’e olan arzusu aklını kemirirdi.

4. Gandalf Yüzük’ün hikayesini öğrenemezdi

Bilbo Gollum'u Öldürseydi Neler Olurdu?

Gandalf, Bilbo’nun 111. yaş gününde sahip olduğu yüzükten iyice şüphelenip, Gollum’un peşine düşüyordu. Gollum’u bulup, hikayeyi öğreniyor, Minas Tirith’e gidip Kütüphane’de Yüzük hakkında daha fazla bilgi alıp, kafasında tüm hikayeyi birleştirip en son Çıkın Çıkmazı’na dönüyordu.

Bilbo Gollum’u öldürmüş olsa, doğum günü partisinden sonra Gandalf yine şüphelenir ancak bu sefer Gollum ölmüş olduğundan Yüzük’ün hikayesini öğrenemezdi. Belki de o an için diğer işleri nedeniyle bu konuyu bir süre oluruna bırakırdı. Fakat yıllar geçtikçe içinde şüphesi büyür ve yine Minas Tirith’e giderdi.

Böylece normal hikayede olduğu gibi yine aynı zamanlarda Çıkın Çıkmazı’na gelir, Frodo’nun elindeki Yüzük’ün Tek Yüzük olduğunu anlardı.

Frodo ile konuşup onu yine Ayrıkvadi’ye yönlendirir, Saruman ile konuşmak için Isengard’a giderdi.

5. Saruman Yüzük’ün varlığını öğrenirdi

Bilbo Gollum'u Öldürseydi Neler Olurdu?

Saruman, Gandalf’tan Yüzük’ün varlığını öğrenir ve Gandalf’ı yine esir alırdı. Henüz Sauron’un Yüzük’ten haberdar olmaması nedeniyle, bu bilgiyi Sauron’a da söylemez ve Yüzük’ü kendine almaya çalışırdı. Belki de Shire’a, Yüzük’ü Frodo’dan almaya giderdi. Saruman’ın ihanetini bilen kimse olmadığından kimse şüphelenmezdi bile. Ancak Frodo yola çıkmış olduğundan  amacına ulaşamazdı.

6. Ayrıkvadi’ye rahat bir yolculuk olurdu

Bilbo Gollum'u Öldürseydi Neler Olurdu?

Sauron’un hiçbir şeyden haberi olmadığı için ve Saruman’ın ihaneti bilinmediğinden, Frodo farklı yollardan gitmek yerine ana yoldan, rahat bir şekilde giderdi Ayrıkvadi’ye. Direkt en baştan da yola Frodo, Sam, Merry ve Pippin beraber çıkarlardı. Bu nedenle Yaşlı Orman’a girmez, Tom Bombadil’le tanışmazlardı.

Bu esnada Gandalf yine tedbiri elden bırakmaz, Yüzük Taşıyıcısı’nın başına bir iş gelmemesi için Aragorn’a yine haber verirdi.

Frodo ve arkadaşları Bree’de konaklar, bir sıkıntı olmadığından kendi isimlerini kullanır ve böylece Aragorn ile karşılaşırlardı. Grup hep beraber yine ana yoldan Ayrıkvadi’ye ulaşırdı.

7. Sauron harekete geçerdi

Bilbo Gollum'u Öldürseydi Neler Olurdu?

Saruman’ın ihanetinin ortaya çıkmasıyla beraber, Sauron ve Saruman yine harekete geçerlerdi. Saruman, Theoden’i etkisi altına almaya çalışarak Rohan’a, Sauron da Gondor’a karşı planlarına uygulamaya başlarlardı.

8. Ayrıkvadi’de divan toplanırdı

Bilbo Gollum'u Öldürseydi Neler Olurdu?

Frodo Ayrıkvadi’ye ulaştığında Bilbo’nun Yüzük’e olan arzusu çok daha fazla artar, Frodo’dan Yüzük’ü almaya çalışırdı. Bu nedenle Bilbo gözetim altına alınır, Frodo’ya yaklaşması engellenirdi.

Öte yandan divan toplanır, yapılan tartışmalardan sonra tıpkı ana hikayede olduğu gibi Yüzük Kardeşliği yola çıkardı. Bu noktadan sonra Isengard tehlikesi nedeniyle Yüzük Kardeşliği ana hikayede olduğu gibi birebir ilerlerdi. Ta ki Emyn Muil’e kadar.

9. Frodo ve Sam Emyn Muil’de kaybolurdu

Bilbo Gollum'u Öldürseydi Neler Olurdu?

Frodo ve Sam, Emyn Muil’de kaybolduklarında onları takip eden Gollum’u yakalıyorlar ve Gollum sayesinde oradan çıkabiliyorlardı. Bilbo Gollum’u öldürseydi Frodo ve Sam Emyn Muil’den çok daha geç çıkmış olacaklardı.

Hatta çıktıktan sonra da Kara Kapılar’a varmaları uzun sürerdi. Çünkü yolu bilmiyorlardı.

10. Frodo Kara Kapılar’da yakalanırdı

Bilbo Gollum'u Öldürseydi Neler Olurdu?

Bir yandan Rohan ve Gondor’da savaş devam ediyordu. Isengard yıkılmış, Mordor Minas Tirith’e saldırırdı. Savaş kazanılırdı fakat, Frodo hakkında bir bilgileri olmadığından harekete geçemezlerdi.

Frodo sonunda Mordor’a ulaşır, Kara Kapılar’ın yakınına gelirdi. Fakat buradan geçmesinin imkanı olmazdı. Gollum’un rehberliği olmadığından, Cirith Ungol’daki geçitten haberleri olmayacaktı. Mecburen Kara Kapılar’ın yakınına kamp kurar ve girebilmek için bir yol arardı. Sauron geçen birkaç günün ardından, Yüzük’ü hissetmeye başlar, devriyeleri arttırırdı.

En sonunda Frodo ve Sam orklar tarafından yakalanır, Mordor’a götürülürlerdi. Üzerleri aranırken Yüzük bulunur, böylece Sauron Yüzük’ü ele geçirirdi.

Sauron Yüzük’ü ele geçirdikten sonra ise bu başlıkta yazanlar olurdu.

Keyifli okumalar! Yazı ile alakalı yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

yüzüklerin efendisi filmleri yeniden sinemalarda

Yüzüklerin Efendisi Filmleri Yeniden Sinemalarda! (Hem de ilk kez IMAX’e geliyor!)

Yüzüklerin Efendisi filmleri yeniden sinemalarda! Hem de ilk kez IMAX’e geliyor! Yüzüklerin Efendisi filmleri yeniden …

4 yorum

  1. eksik bir şey var. en sonunda frodo yüzük parmağını kaybetmezdi :)

  2. Bay Frodo işaret parmağını kaybetmezdi…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir