Celebrant Çayırları Savaşı

 

Celebrant Çayırları Savaşı

Celebrant Çayırları Savaşı

Rohirrim Ataları’nın, Gondor safında yer aldığı ilk savaş olan olan Celebrant Düzlükleri Savaşı, Üçüncü Çağ’ın sonlarına doğru Sauron’un etkisi altındaki Balchoth Orduları’na (bir Rhûn kabilesi) karşı yapıldı. (15 Nisan 2510)

2510 yılında, dehşet saçan Rhûn orduları, özellikle de Balchoth kabilesi, o devirlerde hayli zayıflamış olan Gondor’a karşı açıkça savaş halindeydi ve Rhovanion’un büyük bölümünü istila etmişlerdi. Balchoth birlikleri Anduin’in doğusundaki şehirleri sıkça yağmalıyordu ki bölgenin yerlileri de zamanla kasabaları terk etti. Anduin’in doğusunda hiçbir müttefiki kalmamış olan Gondor’un Vekilharcı Cirion, casuslarından, Balchoth’un sonraki hedefinin nehrin batı kıyısındaki Calenardhon bölgesi olduğunu ve işgal için büyük bir ordu topladığını öğrendi. Ayrıca Calenardhon savunması da herhangi bir saldırıya karşı çok zayıftı. Bu yüzden son bir umutla Kırmızı Ok, kuzeydeki Eotheod’a yollandı.

Cirion savaş için bir ordu hazırladıktan sonra, Gondor’un eski dostu Eotheod’u yardıma çağırmak için altı atlı haberciyi kuzeye yolladı. Haberciler Eotheod yurduna ulaşabilmek için, Balchoth’un kontrolündeki bir yerden geçmek zorunda kaldılar, bu yüzden beş atlı öldü ve sadece Borondir on beş gün süren yolculuğundan sonra Balchoth’un takibinden kurtulabildi. 25 Mart’ta Eotheod’ a girerek Kırmızı Ok’u Eorl’e iletti.

Celebrant

Kırmızı Ok, Gondor’ un ihtiyacı olduğu zamanlarda müttefiklerini yardıma çağırmak için kullandığı bir yoldur.

Alt tarafları siyahtır ve ucu çelikten yapılmıştır.

İsmini ise ucundaki kırmızı işaretten alır, kan bulunması durumun ciddiyetini gösterir. Alt kısımları Ork oklarına benzer.

Kırmızı Ok ilk olarak Gondor’un, Doğudölleri’nin istilasına yardım istemek amacıyla eski dostu Eotheod’a Borondir ile diğer beş haberciyi 2509’da kuzeye Anduin üzerine yollamasıyla ortaya çıkar. Habercilerden sadece Borondir, kurtulup Eotheod Kralı Genç Eorl’e Kırmızı Ok’u ulaştırır.

Daha sonra ise Rohirrim’i çağırmak için kullanılmıştır. Yüzük Savaşı’nda Gondor Elçisi Hirgon, Kırmızı Ok’u Rohan’a getirir ve Kral Theoden de ordusuyla Pelennor Çayırları’na yetişir.

Eotheod’un lideri Genç Eorl, Gondor yenildiği takdirde kendi halkının da tehlikeye gireceğini düşünüyordu ve birkaç yüz atlı okçu dışında tamamı süvarilerden oluşan yedi bin kişilik bir orduyla 6 Nisan’da beş yüz mil sürecek Celebrant yolculuğuna çıktı.

Balchoth ise Anduin’in doğu kıyısına, tekneler ve sallar inşa etmişti. Sonunda tüm birlikler, Anduin üzerindeki sayısız geçitten Calenardhon’un kuzeyindeki Ağıl içlerine geçti. Burada direniş azdı ki zaten uzun zamandır bölgenin büyük çoğunluğu Balchoth’un elindeydi. Balchoth zayıf donatılmıştı ama sayısal üstünlüğü bunu göz ardı edecek kadar fazlaydı. Bu sırada Isengard, Aglarond ve Ak Dağlar’daki diğer kalelerden toplanmış Kuzey Gondor Ordusu, Cirion komutasında savaşa girdi, ama Balchoth Cirion’un önünü kesip onu, ordusuyla birlikte Kireçışığı Nehri’ne doğru sürdü.

Böylece savaş, Celebrant Düzlükleri’ne kaydı. Gondor’un cevabı ise karşı saldırı oldu ama ordular Ağıl içlerine çekilmeye zorlandı ve takviye birliklerin yardımı da Balchoth tarafından kesildi. Çekilişle birlikte Güney Ordusu savaşa dâhil oldu. Cirion ise bu sırada batıdan, dağlardan çıkıp gelen büyük bir Ork taburunun saldırısına uğradı. Ordular daha fazla dayanamayıp Anduin karşısına sürüldüler ve artık Gondor için ümitler azaldı.

O anda başlarını Genç Eorl’ün çektiği Eotheod süvarileri, düşman mı dost mu anlaşılmaz şekilde alana akın etti. Eorl’ün atlıları, Anduin düğümlerinden Calenardhon’a girdi ve Balchoth’ un savunmasını hemen bozdu, böylece Balchoth tamamen mağlup edilerek Gondor orduları kurtarıldı. Borondir ise, Cirion’a ulaşmak için düşman birliklerini yarmak üzere harekete geçti ama efendisini savunurken katledildi.

Gondor, Eotheod sayesinde zafere ulaştı. Eorl, Balchot’u Kireçişiği’nın ötesine sürdü ve Calenardhon’u, istilacılardan temizleyene kadar süvarileriyle dolaştı. Savaştan üç ay sonra Cirion, Calenardhon’u Eorl ile Halkına hediye etti ve Eotheod burada Rohan Krallığı’nı kurdu.

Celebrant

Eorl, Gondor’un müttefiki olacağına ve ihtiyaç olduğunda yardıma koşacağına dair yemin etti. Eorl’ün Yemini, ondan sonra gelen nesiller boyunca etkisini hep korudu ve özellikle Pelennor Çayırları Savaşı’nda açıkça yerine getirildi. Yüzük Savaşı’ndan sonra, Aragorn, Kral Elassar, Cirion’un Hediyesi’ni, Rohan Kralı Eomer de Eorl’ün Yemini’ni tekrarladı.

Savaş alanının, Celebrant Düzlükleri olarak adlandırılmasının sebebi, güneyinden geçen Celebrant nehridir. Sindarin dilinde olan Celebrant, Ortak Lisan’da Gümüş Damar manâsındadır.

Kaynakça

Bitmemiş Öyküler; İthaki Yayınları

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip edebilirsiniz.

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

Güç Yüzükleri İlk 2 Bölüm Detaylı İncelemesi

Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri İlk 2 Bölüm Detaylı İncelemesi (The Rings of Power 1. Sezon)

5 yıl süren uzun bekleyiş sona erdi ve Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri 1. sezonunun ilk …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir