Dunkirk: Arşivden Filme 1940-2017

Bildiğiniz üzere Christopher Nolan‘ın yönetmenliğini yaptığı Dunkirk filmi, tarihi bir olay olan Dunkirk Tahliyesini ele alıyordu. Filmde müttefik devletlerin İngiltere’ye çok yakın bir nokta olan Dunkirk‘ten yüz binlerce askeri tahliye etme süreci anlatılıyordu.

Titouan Ropert isimli bir “sinema aşığının” vimeo hesabından Dunkirk Tahliyesi arşiv görüntüleri ve Dunkirk filmindeki görüntüleri yan yana aktaran harika bir video yayınlandı. Arşiv kayıtlarından alınan, film ile paralellik gösteren görüntüleri sunan video Nolan‘ın yönetmenliği hakkında da pek çok şey anlatıyor.

Dunkirk Tahliyesi hakkında biraz bilgi edinildiğinde Nolan‘ın filminde tarihi olaylar hakkında bazı bilgilere yer verilmediğini görebiliyoruz. Videoda da gördüğümüz gibi gerçek ile -neredeyse birebir- örtüşen sahneler olması filmin çok farklı şeyler anlatmadığını da gösteriyor.

Sonraki Önceki
Fotoğraf 1 | Dunkirk
Fotoğraf 2 | Dunkirk
Fotoğraf 3 |Dunkirk
Fotoğraf 4|Dunkirk
Fotoğraf 5 |Dunkirk 
Fotoğraf 6 |Dunkirk
Sonraki Önceki

Dunkirk Tahliyesi

Nazi Almanyası Polonya‘yı Eylül 1939 tarihinde işgal ettikten sonra Fransa ve Birleşik Krallık; Almanya‘ya savaş açmış ve ekonomik ambargo uygulamaya başlamıştı. Belçika, Hollanda ve Fransa‘yı işgal eden Almanya müttefik devletlerinin 400.000 askerini Belçika‘dan 10 km uzaktaki Kuzey Fransa‘nın Dunkirk adı verilen şehrine doğru sürmeyi ve sıkıştırmayı başarmıştı. Nazi Almanyası iki hafta içerisinde Batı Cephesi‘nde akıl almaz askeri başarılar elde ediyordu. Müttefikler rütbeli ve rütbesiz askerlerini, ağır veya hafif tüm teçhizatlarını kaybetmenin eşiğindeydi.

Dur Emri

Nazi Almanyası kesin ve eşi benzeri görülmeyen büyük zafere bu kadar yaklaşmışken tanklara ve birliklere verilen dur emri dünyanın kaderini değiştirmişti. Peki emri kim vermişti? Emri verebilecek yetkiye iki kişi sahip bulunuyordu: Batı Cephesi komutanı Gerd von Rundstedt ve Adolf Hitler.

Rundstedt savaş sonrasında yargılanırken Hitler‘i suçlamış ve emri uygularken müttefiklerin kaçısını izlediğini söylemiştir. Bu başarısızlıkta Hava Kuvvetlerini (Luftwaffe) yöneten Goering‘in de suçu olduğu bilinmektedir. Çünkü Goering, Führer Hitler‘e müttefiklerin çekilmesine izin verilmeyeceğinin ve hava kuvvetlerinin yeterli olacağının garantisini vermişti.

Dunkirk

Dinamo Operasyonu

Winston Churchill ve müttefik askeri komutası Dinamo Operasyonu adı verilen bir plan hazırlamıştı. 27 Mayıs tarihinde Alman tanklarına verilen dur emrinin kaldırıldığı gün Dinamo Operasyonu başlatıldı. Günler sonra emrin kaldırılması ile ilerleyebilen Almanların karşısında onları yavaşlatan güçlü bir savunma hattı kurulmuştu. Almanya Yüksek Komutanlığı savaş boyunca verilen en yanlış kararlardan birinin cezasını çekiyordu.

Müttefik kuvvetleri emrin kaldırılmasını takip eden 9 gün içerisinde 400.000 bin askerin 338 bin 226’sını kurtarmıştı. Kalanlar ise çatışmalarda; uçak bombardımanlarının altında, U-bot olarak bilinen Alman denizaltılarının hedeflerinde yok oldular.

Dunkirk Tahliyesi hakkında daha çok bilgi vermek istesem de genel olarak olayları yazmanın yeterli olduğunu düşünüyorum.

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

Polonya Bağımsızlık Günü 100. Yıl Özel Steam İndirimleri Başladı!

Steam, Polonya Bağımsızlık Günü 100. yıl onuruna özel bir indirim başlattı. 9 Kasım 2018 Cuma …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir