Yıldızcamı

yıldızcamı Galadriel'in frodo'ya hediyesi

Yıldızcamı

Galadriel Yıldızcamı’nı Frodo Baggins’e düşmanların kalplerinde korku yaratması için hediye etti. Bu şişe aydınlatıcı bir ışık ile, düşmanların kalplerinde büyük bir korkuya neden olacaktı. Galadriel bu şişeyi Frodo’ya Lothlorien’den 16 Şubat 3019 yılında ayrılırken vermişti.

Galadriel şişeyi hediye ederken şöyle demiştir:

…ve sen, Yüzük Taşıyıcısı düşüncelerimde ki son kişi olarak sana geldim.

Galadriel küçük parlak bir şişe çıkarır. Bu şişe etrafı aydınlatıyordu. Dışı kristaldi.

Bu şişe Earendil’in Yıldızı’nın ışığını taşıyor. Benim çeşmemden akan suyla oluşturuldu. Gece olduğunda parlar. Belki sana karanlık yerlerde ve ışık olmayan diğer yerlerde ışık verir ve gücünü artırır.

Aslında kimse bu şişenin tam olarak neyden yapıldığını bilememektedir; fakat Galadriel’in kendisi tarafından yapıldığı kabul edilir. İçindeki su ise Galadriel’in aynasından akan sudan yapılmıştır. Earendil’in Yıldızı’nın ışığı bilinmeyen bir şekilde suyun içinde vardı. Earendil yelkeniyle gökten geçerken gemisinde Silmaril taşıyordu ve Silmaril’in ışığı Earendil’in Yıldızı olarak adlandırıldı. Bu muhteşem mücevher, ( Silmaril ) Valinor’un İki Ağacı’nın ışığını saklıyordu. Bu yüzden bu şişe de aynı ışığı içerirdi.

3019 yılının Mart ayının 10’uncu gününde Frodo, Cadı-Kral’ı Minas Morgul’dan çıkan orduyu yönetirken gördü. Frodo hemen yüzüğü sakladı. Ancak, Frodo o an baştan çıkmıştı; çünkü Frodo hala Morgul Bıçağı’nın zehrini taşıyordu. Fakat, Frodo hemen Galadriel’in Şişe’sini çıkarınca o anki acı aniden yatıştı.

Yıldızcamı

Yıldızcamı ve Samwise Gamgee

3 gün sonra, Shelob’un İni’nde Samwise Gamgee, Galadriel’in Işığı’nı hatırlar ve büyük örümceğe yaklaşır. O güne dair anlatılanlarla ilgili olarak:

Yavaşça Shelob’un eli Şişe’ye gitti ve Galadriel’in Işığı’nı aldı. O an Yıldızcamı parıldadı ve ilk başta zayıf, daha sonra gitgide ağırlaşan bir sis oluştu. Şişe’nin gücü iyice artmıştı ve Frodo’nun aklında umut yanmaya başladı. Şişe gümüş bir alevle yanmaya başladı ve o an Işığın Kalbin’de çok parlak bir ışık yandı ve Earendil yüksek gün batımından yere uzanan patikadan geliyordu alnında parlayan bir Silmaril’le. O an, karanlık uzaklaşmaya başladı ve Frodo eline Earendil’in Işığı’nı aldı.

İlk başta Shelob büyük bir korkuya kapıldı ve iki Hobbit kaçmaya başladı. Daha sonra Frodo geri döndü ve kılıcı ve ışığı ile Shelob’a saldırdı. Shelob kendi mağarasına doğru kaçmaya başladı. Daha sonra Frodo Şişe’yi ve kılıcını Sam’e verdi. Mağaradan kaçmayı başardılar; fakat Shelob akıllıydı ve başka bir mağaradan çıkmıştı. İki Hobbit’in önüne çıkan Shelob, Frodo’ya iğnesini batırdı. Bunun üzerine Sam kılıcı ile Shelob’un gözlerine saldırdı. Sam, Elf dilinde bir şeyler mırıldandı. Shelob bu dediklerini anlayamadı. Şişe’den mükemmel bir ışık parladı ve o an Shelob dayanılmaz bir acıyla baş başa kaldı. Shelob yenilmişti ve geri çekildi.

Yıldızcamı

Sam, Frodo’nun öldüğünü sandı ve Şişe’yi sakladı ve daha sonra hatasını anlayınca Frodo’yu kurtarmayı düşündü. Cirith Ungol kalesine götürülen Frodo, orklar tarafından esir alındı. Sam Şişe’yi, Frodo’yu kurtarırken kullandı ve gerçekten de işine yaradı. Daha ileride Sam bu Şişe’yi Yanardağ’ın girişinde kullandı ancak Sauron’un gücü bunu engelledi ve hiçbir şekilde bu Şişe kullanılamadı. Daha sonra Gandalf, Frodo ve Sam’i kurtarırken bu Şişe’yi de almıştı ve Frodo Batı’ya yelken açarken Yıldızcamı’nı da yanında götürdü.

Yıldızcamı- Kaynakça
Yüzüklerin Efendisi Yüzük Kardeşliği; Metis Yayınları

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

Güç Yüzükleri İlk 2 Bölüm Detaylı İncelemesi

Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri İlk 2 Bölüm Detaylı İncelemesi (The Rings of Power 1. Sezon)

5 yıl süren uzun bekleyiş sona erdi ve Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri 1. sezonunun ilk …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir