Game of Thrones’un 6. Sezon Finalinde Olması Muhtemel 5 Teori

**Yazı Game of Thrones 6.sezon finaline kadar izlemeyenler için spoiler içermektedir.

Game of Thrones 6. sezon finaline iyice yaklaştık. Sezon finaliyle ilgili bazı teoriler var. Biz de sizin için en mantıklı ve aynı zamanda en çılgınlarını seçtik. İşte Game of Thrones 6. sezon finalinde olması muhtemel 5 teori.

1.R+L=J; Jon Snow Aslında Bir Targaryen Teorisi

20cba4582da0ce52e69dfbd83ae91849

Serinin başlangıcından beri hepimiz Jon Snow’u Kuzeyli piç çocuklardan birisi olarak bildik, yani o bir Snow’du. Ned’in başka bir kadından çocuğu olduğunu sanıyorduk. Evliliğinden sonra uzun bir müddet savaş nedeniyle ortalıkta olmayışı ve döndüğünde bir çocukla gelmiş olmasını hepimiz kabullenmiştik. Annesi hakkında pek bir bilgi yoktu hatta Ned’in, ölen kardeşi Lyanna ile beraber hakkında konuşmadığı şeylerden birisi. Peki konuşmaması sadece yaptığı bir hatadan dolayı mıydı yoksa çok daha derin mi anlamı mı vardı? Ned kadar onurlu ve şerefli bir insanın, karısı dışında başka bir kadından çocuğu mu vardı yoksa sözünü tutmak istediği bir kız kardeşi mi?

Neşe Kulesi’nde Ned Stark, Howland Reed ile yanlarında askerlerle, kule önünde bekleyen Sör Arthur Dayne ve iki kişi ile çatışma yaşıyor. Bu olaydan da hatırlayacağınız üzere Ned ve Howland hayatta kalıyor. İçeride ise Lyanna Stark var. Lyanna, Ned’e son olarak “Söz ver bana Ned,” diyor. Evet, Lyanna’nın son sözleri bu. Peki ne sözü? Ned’in hayatında bu olayın yeri büyük çünkü hep o sözleri hatırlamasının yanında, eve Jon ile de geri dönüyor.

ned*Ned’in öldüğü bu sahnede biraz dikkatli dinlerseniz söz tutmakla alakalı bir şey fısıldıyor.

Eğer ikna olmadıysanız kitaplardan da örneklerle daha ayrıntılı anlatalım. Lyanna düşünceli olmasının yanında, cesur, iyi ata binen ve güzel kılıç kullanan çok güzel bir kadın. Fakat birlikte olmak istemediği Robert Baratheon ile nişanlandırılmış. Lyanna, ailesi yüzünden bir şey diyemese de, kitapta Robert’ın davranışlarını eleştiriyor ve onunla evlenmek istemediğini dile getiriyor. Aslında Lyanna’nın kalbinde Prens Rhaegar Targaryen vardı. Hatta Prens Rhaegar şarkı söylerken Lyanna ağlıyor, kendisine ağladığı için gülen Brandon’un kafasından şarap döküyor. Rhaegar Targaryen ise Harrenhall Turnuvası’nı kazandığında, Aşk ve Güzellik Kraliçesi olarak eşi Elia’yı değil Lyanna Stark’ı seçiyor.

Lyanna ailesine bunu söylemese de, kendi fikirlerinin ve isteklerinin peşinden gidiyor ve Rhaegar ile kaçıyor. O sıra hamile kalmış olması ya da ilişkileri uzun süreli olduğu için ailesine söylemediği tahmin ediliyor. Savaşın sonunda, Lyanna, Neşe Kulesi’nde doğum sırasında ölüyor. Öldüğü odanın kan ve gün kokması, yalnızken doğum sırasında yaşadığı bir etken olarak düşünülebilir. Ned’e ise ölürken oğlunu (yani Jon’u) verirken onu korumasını istiyor. Ned ise çocuğu korumak için “O benim gayrimeşru oğlum.” diyor. Ayrıca Robert, Jon’un annesini sorduğunda da Ned’in endişelenip konuyu değiştirmesi hatta Ned’in, Jon’a annesinden hiç bahsetmeyip “Oğlum” demek yerine “Sen benim kanımdansın”ı tercih etmesi de göz önünde bulundurulması gereken gerçekler.

acde5fc0-ec41-0132-6498-0ecefe7c2201

*Bir dahaki karşılaşmamızda annen hakkında konuşacağız. Söz veriyorum.”

Son olarak, Jon’un Gece Nöbetçileri tarafından bıçaklandıktan sonra yerden kaldırılırken, kan izinde bir tuhaflık olduğu konuşuldu. Hatta o sahnede Davos, diğerleri cesedi başka yere götürürken yerdeki o ize uzun uzun bakakalmıştı.

asd

Yalnız Jon’un annesi ile ilgili teoriler bu kadar değil. Bu teoride gerçeği sadece Howland Reed ve belki de sonradan Gece Nöbetçileri’ne katılan Benjen Stark biliyor.

2. Meera ile Jon Aslında Kardeş

R+L=J teorisine göre Ned, Neşe Kulesi’nden Jon ve Meera Reed ile çıkıyor. Özellikle dizide Jon’a benzeyen Meera, aslında yaş olarak kitapta da Jon ile aynı gibi. Biraz zorlama olduğunun farkındayız, ama yazının başında dedik “çılgın” diye. Aslında bu kadar gündemde olma sebebi, Jon ile Meera’nın benzerlikleri ve Meera’nın hala ölmemiş olması olabilir.( Game of Thrones’da hala ölmemiş olmak önemli bir şey öyle bakmayın.) Ayrıca Neşe Kulesi’nde Howland Reed ile Ned’in anlaşarak ayrılmış olmaları çok da imkansız gelmiyor.

Jon-snow-meera-reed

*Şöyle bir bakalım. Vallahi tıpkısının aynısı.

3. Leydi Taşyürek Geri Dönüyor Teorisi

catelyn-stark-1280-1-_FULL

6. Sezon sonunda görülmesi beklenen ciddi teorilerden birisi ise Leydi Stoneheart. Kitaplardan bilindiği üzere Kızıl Düğün’den sonra Catelyn Stark’ın boğazı kesilmiş ve cesedi soyularak nehre atılmıştı. Daha sonra Sancaksız Kardeşlik grubundan bildiğimiz Mhy’li Thoros ile Beric Dondarrion onu buldu ve Catelyn’i geri döndürdü. Ancak Jon’un geri dönüşü gibi kendisi olarak dönmedi. Catelyn, eski halinden farklıydı. Boğazı kesildiği için konuşamıyor ama her şeyi hatırlıyordu. Geçmişte yaşananların intikamını almak isteyen bu geri dönüşün ismi Leydi Stoneheart’tı. Sancaksız Kardeşlik ile dolaşan Leydi Stoneheart sonunda ekranlarda da gözükebilir.

Leydi Stoneheart’ın döneceğine dair çok iyi ipuçları var. 8. bölümde Edmure ile Jaime’nin konuşmalarında Catelyn’den bahsedilmesi, Sancaksız Kardeşilik’in yeniden gözükmesi ve 10. sezon finalinde de görecek olmamız ve şu anda Brienne ile Podrick’in Nehirova çevresinde olması büyük işaretler. Kargaların Ziyafeti’nden bilineceği üzere Podrick, Leydi Stoneheart tarafından Lannister’ların tarafında olan Paynelerden olması nedeniyle asılmıştı. Fragmanlarda da boğazının arkadan sıkılmasıyla tehlikede gördüğümüz Podrick belki de aynı tehlikeyle bu bölümde karşı karşıya olabilir. Tabii en önemli ipucu ise Walder Frey’in kutlama yapmak istiyor olması. Son kutlama Starklara cenaze olmuştu, belki de bu kutlama Frey’lerin cenazesi olacak.

4. Cersei ve Çılgın Ateş Teorisi

cersei-utanc-yuruyusu-game-of-thrones-6sezon

Ömrünün son zamanlarında psikolojik sorunlar ve savaş içerisinde olan Aerys Targaryen paranoyaklaşmış, yaşadığı bu baskılardan kurtulmak ve çılgın ateşe düşkün olduğu için şehre çılgın ateş yapmıştı. Hatta şehir yağmalanırken bunu kullanmak istemesi onun hayatına malolmuştu. Yani Kral Toprakları’nda çılgın ateş olduğu bilinen bir gerçek. Hatta Cersei, Karasu Savaşı’nda bu silahı öne çıkarmış ve kullanımıyla iyi bir avantaj elde etmişlerdi. Son zamanlarda ise iki çocuğunu yitiren Cersei’nin üzgün ve İnanç ile yaşadığı sorunlardan dolayı oldukça kızgın olduğunu biliyoruz. Bir sonraki bölüm ise duruşması var ve dövüş ile yargılanması yasak. Üstelik kafası karışık oğlu Tommen, Yüksek Serçe ile beraber hareket etme eğilimleri gösteriyor. Jaime ile Edmure’un o ünlü konuşmasına baktığımızda Jaime, Catelyn’in onu serbest bırakması ve Catelyn ile Cersei’den bahsederken; “Çocukları için her şeyi yaparlar. Şehirleri kül edip en azılı düşmanlarını serbest bırakırlar.” diyor.

Ayrıca Qyburn’un dövüşle yargılanma olmayacağı açıklandıktan sonra Cersei ile konuşmaları da önemli bir ipucu.

Qyburn:”Majesteleri bana bahsettiğiniz söylentiyi küçük kuşlarım inceledi.”

Cersei: “Ve? Sadece söylenti miymiş dahası var mıymış?”

Qyburn: “Dahası varmış. Çok daha fazlası.”

Untit23led

5. Melisandre’nin O Görünümü Kırmızı Yıldız’a mı İşaret?

2-2

Melisandre’yi Asshai’li bir Kızıl Rahibe olarak biliyoruz. Ejderha Kayası’nda Stannis Baratheon’ın Azor Ahai olduğuna inanıyordu, sonra gittikleri Kuzey’de Stannis’in ölümüyle bunun  yanlış olduğunu gördü ve Duvar’dayken öldürülen Jon’u geri getirmeyi başardı. O sahneleri izlerken çok önemli bir şeyi gördük. Melisandre’nin aslında çok yaşlı görümesi. Melisandre kitaba bakıldığında kırmızı gözlü, kırmızı kolyeli, kalp şeklinde yüzlü birisi. Kırmızı kolyesinde bir büyü olduğu ve onu çıkardığında başka bir iksir kullanmazsa yaşını gizleyemiyor.

gameofthrones-news

Geçmişe baktığımızda Kral Aegon Targaryen IV’ün meşrulaştırdığı iki piçi var, Brynden Nehir ile Shiera Seastar. Brynden Nehir, (bizim bildiğimiz kanlı kuzgun), Bran’e Büvet Ağacından yol gösteren kişi. Peki Shiera Seaster kimdir? Shiera Kral Aegon IV ile Lys’li Serenei’den olma güzeller güzeli bir kız. Annesi Sereni de güzel ama Aegon’dan çok daha yaşlı birisi. Genç ve güzel görünmesinin sebebi ise kara büyü uygulamış olması. Tabii bunu kızına da yapmı. Shiera’nın önemli özelliklerinden birisi ise hiç çıkarmadığı bir kolyesinin olması. Bu teoride ise Melisandre’nin Brynden ile Shiera’nın kızı olması söz konusu.(Shiera kardeşi Brynden ile ilişkisi ise ünlü.)  Melisandre ile Shiera’nın hiç çıkarmadıkları bir kolye taşıması ve kalp şeklinde yüze sahip olmaları gibi ortak yönleri var. Üstelik Shiera’ya yani annesine “Deniz Yıldızı” da deniliyor ve Dothraki dilinde de yıldız “Shierak” demek. Kanlı kuzgun da Brynden Nehir. Burada Kanlı Yıldız’ın Melisandre olma olasığı yüksek; Kanlı Kuzgun + Deniz Yıldızı = Kanlı Yıldız.

Kendisinin yine duyduğu kehanetlerden birisi;

“Kırmızı yıldız kanadığında ve karanlık toplandığında, Azor Ahai küllerin ve tuzun içinden yeniden doğacak ve taştaki ejderhaları uyandıracak”

Melisandre’nin ölümüyle Azor Ahai teorisi netleşebilir mi?

Ek: Beyin Dolu Bonus Teori

GOTHS081012EP30112701

Kızıl Düğün’de Freylerin ve Boltonların ihanetiyle karısı ve annesiyle birlikte öldürülen Robb Stark aslında ölmedi mi? Starkların bazılarının hayvanların zihnini kontrol edebilme gibi yeteneğe sahip olma ihtimalleri var bildiğiniz üzere. (Bran warg, Arya ise kitaplarda körken sokak kedileri aracılığıyla kendisine yardım sağlıyordu.) Birçok hayran sitesindeki teori şunu destekliyor (Biz desteklemiyoruz.). Robb Stark ölmeden önce kurdunun, ordan başka bir hayvanın zihnine girdi. Kendisi yaşamasa da zihni yaşıyor. Robb Stark’ın zihninin şu an bir kertenkelede olduğu düşünülüyor.

kertenkele

Mutlaka Okuyun!

Rickon Stark’ın Oyuncusundan Zikzak Açıklaması

Bakın Rickon Neden Zikzak Yapmayı Akıl Edememiş *Dikkat! Bu haber Game of Thrones 6. Sezon …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir