Güç Yüzükleri 2. Sezonunda Büyük Savaşlar Olacak! (Amazon Stüdyoları Başkanı Röportajı)

Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri 2. sezonunda bizi çok önemli gelişmeler bekliyor! Amazon Prime Video’nun yaptığı açıklamaya göre, dizinin daha bir karesi bile yayınlanmadan rekorlar kırmaya başladığı ve geçen yıl Yeni Zelanda’da çekilen sekiz bölümlük ilk sezon yapımının 465 milyon dolara mal olduğu haberleri gelmişti (vergi iadeleri ve başlangıç maliyetlerinin amortismanı hesaba katılmadan).

Amazon Stüdyoları Küresel TV Başkanı Vernon Sanders, Deadline’a verdiği bir röportajda, finansal yatırımın “karşılığını fazlasıyla aldığını” söyledi. Sanders dizinin Prime Video’daki başarısına değindi ve şunları ekledi: “Dizi yayınlandığı ilk günde (25 milyon) ve toplamda (100 milyondan fazla) küresel izleyici rekoru kırdı, yayınlandığı süre boyunca ise dünya çapında izlenen dakika (24 milyar dakika ) ve kayıt sayısı açısından da rekor kırdı. Ayrıca, daha genç izleyicileri (bir Prime Video orijinali için rekor sayıda 18-34 yaş grubunda olan yetişkinler) ve gelir düzeyi yüksek izleyicileri (%40’ı 100.000 dolardan fazla geliri olan hanelerden geliyor) ekran karşısına çekmeyi başardı. Bunun da ötesinde Amazon’da satılan J.R.R. Tolkien kitaplarının satışını artırdı.”

Güç Yüzükleri 2. Sezonunda Büyük Savaşlar Olacak!

Röportajda Sanders, hikaye anlatımının hızının ve savaş sahnelerinin kapsamının artırılması da dahil olmak üzere, şu anda çekimleri devam eden 2. Sezondan neler beklenebileceği hakkında konuştu. Prodüksiyonun Yeni Zelanda’dan İngiltere’ye taşınmasının etkisini; Amazon’un Güç Yüzükleri’nin yazar, showrunner ve yürütücü yapımcıları J.D. Payne ve Patrick McKay’in dizinin beş sezona yayılması vizyonuna bağlı kalıp kalmayacağını ve 3. Sezon için sözleşme yenilemesinin ne zaman olabileceğini anlattı.

Sanders ayrıca, 1. Sezonda Joseph Mawle tarafından canlandırılan Adar’ın Sam Hazeldine ile yeniden canlandırılmasına da değindi ve lore’dan daha tanıdık karakterlerin tanıtımını yaptı. (Patrick McKay Deadline’ın Inside the Ring programının sezon finalinde, Celebrimbor tarafından dövülen üç yüzükten birini Gandalf’a teslim edene kadar taşıyan Elf Círdan’ın  2. Sezonda tanıtılacağından bahsetmişti. McKay ayrıca, 2. Sezonda Cüce krallar ve Nazgûl de dahil olmak üzere başka yüzük taşıyıcılarının da diziye dahil olacağını  ekledi.)

Güç Yüzükleri konuşmasından ayrı olarak Sanders, Amazon Stüdyoları TV operasyonları ve MGM TV’nin senaryo ekibindeki son yönetici yeniden yapılandırmaları hakkında da bilgi verdi.

DEADLINE: Güç Yüzükleri’nin 1. sezon performansını nasıl değerlendirirsiniz?

SANDERS: Bizim için muazzam bir başarı oldu. Dünya çapında inanılmaz bir performans gösterdi. Açık ara en uzun soluklu senaryoya sahip olan dizimiz aynı zamanda  en çok izlenen dizi oldu. Bölümleri yayınlamayı bitirdikten sonra, diziye başlamak için platforma gelen yeni bir insan dalgası gördük. Daha önce dizinin ulaştığı insan sayısının 100 milyonun üzerinde olduğunu açıklamıştık ve o zamandan bu yana bu sayı daha da arttı, milyonlar ve milyonların ötesine geçti.

Dizinin kitaplara olan ilgiyi yeniden artırmasından gerçekten gurur duyuyoruz, kitap satışlarında da artışlar gördük. Şirket çapında büyük bir başarı oldu ve yatırımımız ne kadar önemli olursa olsun, bizim için karşılığını fazlasıyla verdi.

DEADLINE: Güç Yüzükleri 2019’un sonlarında erken bir 2. Sezon yenilemesi aldı. Şimdi 1. Sezon bittiğine göre, Patrick ve J.D.’nin hikayeyi beş sezon boyunca anlatma vizyonuna hala bağlı mısınız ve eğer öyleyse, 3. Sezon yenilemesini ne zaman bekleyebiliriz?

SANDERS: Kesinlikle kararlıyız, heyecanlı olmak için her türlü nedenimiz var. Muazzam bir iş çıkardılar.

Bu 3. Sezonla ilgili harika bir soru. 3. Sezon da muhtemelen iki ya da üç ay içinde duyurulur. Ama yeni yılda kesinlikle yeni haberler olabileceğini düşünüyorum. Bunu duyurabilmek için gerekli olan o kadar çok planlama ve hazırlık var ki, muhtemelen henüz oraya ulaşamamamızın tek nedeni 2. Sezona dair çok fazla kafa yormamız. Ancak yeni yılda yeni haberler olmasını bekliyorum.

DEADLINE: 2. Sezon prodüksiyonu nasıl gidiyor?

SANDERS: Harika gidiyor. 1. Sezonda yapılacak o kadar çok şey vardı ki, şimdi Sauron ortaya çıktıkça hikayenin hızlandığını görmenin keyfini yaşayacağız. Ve bence izleyiciler, dizi özüne sadık kalırken, şimdi bir de yüzükler işin içinde olduğunda bunlarla neler yapılabileceğini ve Orta Dünya’daki çeşitli halkların bu sonuçlarla nasıl başa çıktıklarını izleyebilecekleri bir sezon bekleyebilirler. Bence gerçekten zorlayıcı bir sezon olacak.

DEADLINE: Prodüksiyonun Yeni Zelanda’dan İngiltere’ye taşınması 2. Sezonu nasıl etkileyecek?

SANDERS: Yeni topraklara gidiyoruz ve ikinci sezonda yeni ve daha kapsamlı şeyler oluyor. Birleşik Krallık’ta olmanın avantajlarından biri de birinci sezonda gördüğümüzden çok daha farklı görünen yerlerde çekim yapabilecek olmamız. Tüm Avrupa’da çekim yapabiliyoruz ve bunun avantajlarını ekranda göreceğiz.

DEADLINE: 1. Sezondan edindiğiniz deneyimlerinizden sonra 2. Sezon için kazanımlarınız neler oldu?

SANDERS: Daha önce hiç böyle bir şey yapmamıştık. Dolayısıyla tüm prodüksiyon modeli, böyle bir şovun nasıl üretileceği, ölçek çalışması vb. tüm bunlar diziyi yapma sürecinde ilk kez öğrenmemiz gereken şeylerdi. Daha hızlı olacağız. Artık nasıl yapacağımızı bildiğimiz için yaptığımız şeyin ölçeği ve kapsamı açısından ekrana daha fazla yatırım yapabileceğiz. Ayrıca hikayemizin hızının da kısmen artacağını düşünüyorum. Çünkü artık karakterler tanıtıldığına ve dinamikler belirlendiğine göre, bazı topraklardaki bazı karakterlerin de savaşa girmesi gerekecek.

DEADLINE: Savaştan bahsetmişken, 2. Sezonda daha büyük savaşlar görecek miyiz?

SANDERS: Evet, ikinci sezonda eklerden ve kitaplardan bazı ikonik anlar da dahil olmak üzere daha büyük savaşlar göreceğinizi söyleyebilirim.

Güç Yüzükleri 2. Sezonunda Adar

DEADLINE: 2. Sezona girerken ana karakterlerden biri olan Adar’ın başka bir oyuncu tarafından oynanacak olması kararından bahseder misiniz?

SANDERS: Ne yazık ki yürümedi. Ve bu kadar çok devamlılık gerektiren karakteri olan bir dizide maalesef ki öyle bir şey oldu. Joseph muazzamdı ve inanılmaz bir performans sergiledi. Yeni oyuncumuz için de heyecanlıyız. Adar karakterinin 2. Sezonda ortaya koyabileceği gerçekten heyecan verici  dinamik şeyler var, bu yüzden onlara bizi izlemeye devam etmelerini öneriyorum.

DEADLINE: Şu ana kadarki 2. Sezon oyuncu kadrosu duyurularından Orta Dünya’ya çeşitlilik getirmeye devam ettiğiniz anlaşılıyor. Bu konuda ne diyeceksiniz? Bizi bekleyen tanıdık karakterler hakkında bilgi verebilir misiniz?

SANDERS: Diziye dünyanın dört bir yanından oyuncular katılmaya devam ediyor. Bunun 1. Sezonda yarattığımız diziyi temsil ettiğini düşünüyoruz ve 2. Sezon için de aynı şeyi yapıyoruz. Rol için en uygun oyuncuyu bulmaya çalışıyoruz. Lore’dan bazı karakterlerin olacağını zaten duyurmuştuk. Hepsini açıkladığımızı sanmıyorum, yani sürprizler olacak. Hayranların gerçekten çok memnun kalacağını düşünüyorum.

***

Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri 2. sezonunda bizi bekleyen gelişmelerin yanı sıra, Sanders şunlara da değindi:

Sanders, Güç Yüzükleri’nin ötesinde, Amazon Stüdyoları’nın TV operasyonunda ve MGM TV’nin şu anda kendisinin de yönettiği senaryo bölümünde yakın zamanda gerçekleştirilen yeniden yapılandırmaya da değindi. Amazon Stüdyoları’nda Laura Lancaster, Nick Pepper ve Lauren Anderson liderliğinde üç yaratıcı geliştirme ekibinin kurulduğunu; MGM TV’de ise Lindsay Sloane ve Rola Bauer için yeni roller yaratıldığını dile getirdi.

Sanders, “Bir süredir çalışmalar devam ediyordu ve MGM parçaları nedeniyle hepsini bir anda duyuramadık,” dedi. “İddialı bir gündemimiz var, Prime Video’da en azından ayda bir kez büyük bir proje başlatmaya çalışıyoruz. The Boys, The Lord of the Rings, Jack Ryan, Reacher ve Alex Cross, Daisy Jones ve Six, yani mümkün olduğunca küresel olaylara yakın şovlar yapmak istiyoruz ve bunun için pek çok şeye ihtiyaç duyuyoruz. İhtiyaçlar arttıkça, bunu yılda altı kez yapabileceğimiz bir konuma geldik. Bu kadar çok içeriğe ulaşabilmek için yapılandırmamızı en iyi şekilde ayarlamamız gerekiyordu.

“Bu önemli parçaların ötesinde, yaptığımız pek çok başka dizi var. Freevee için içerik başlatıyor ve yönetiyoruz, harika bir liste yönetiyoruz ve MGM+ da aramıza katılıyor. Yani gerçekten yapmaya çalıştığımız şey her şeyden önce ekipler kurmak. Harika ekiplerimiz var. Hiçbir ekip bu kadar çok ilk sezon içeriğini sürdürmek ve her gün, her yerden teklif almak zorunda kalmadı. Bence bazen insanlar yaptığımız tüm içeriğin kapsamının ne kadar büyük olduğunun farkında olmayabiliyor. Fallout’umuz var, The Peripheral’ımız var. Çok iddialı, kesinlikle bence doğru kelime bu.”

Yeniden yapılanmanın yanı sıra, geçtiğimiz iki ay içinde Amazon Stüdyoları TV departmanı başkanlarından Marc Resteghini, Ryan Andolina ve Amanda Greenblatt görevlerinden ayrıldılar ve hepsi de stüdyo ile yapımcılık anlaşmaları yapmaya başladılar.

Sanders, “Açıkçası biz geliştikçe uzun ve kısa vadede bizimle olan insanlar farklı şeyler yapmak ve kanatlarını  daha da uzaklara doğru açmak istiyorlar” dedi ve ekledi: “Unutmayacağım bir şey var ki, ailede kalan çok sayıda insan var ve bence bunun nedeni Jen Salke’nin (Amazon Stüdyoları ve MGM Stüdyo başkanı) oluşturduğu kültür. Umarım bunda benim de payım vardır ama bu insanlar burada çalışmaya devam etmek ve ne kadar inanılmaz bir geleceğimiz olduğunu görmek istiyorlar.”

Kaynak: Deadline

Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri 2. sezonunda yer alacak yönetmenler ve yeni oyuncular da geçtiğimiz günlerde belli olmuştu.

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

The Lord of the Rings: Rings of Power yani Güç Yüzükleri dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

Güç Yüzükleri 2. Sezonu Tamamen Kötülerle İlgili

Güç Yüzükleri 2. Sezonu “Tamamen Kötülerle İlgili”

Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri dizisinin yapımcıları 2. sezonun “tamamen kötülerle ilgili” olduğunu ve herkesin sağ …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir