Harry Potter and the Cursed Child Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

“Harry geçmişte kalmayı reddeden geçmişiyle boğuşuyor.”

gallery-potter-cursed-child-poster-1

Harry Potter and the Cursed Child: Açılış tarihi, biletler, oyuncu kadrosu ve bilmeniz gereken diğer her şey

Harry Potter hayranları, her ne kadar yakında Fantastic Beasts and Where to Find Them filmi ile Harry Potter evrenine yeniden ayak basacak olsalar da, bizzat Harry’li Ron’lu, Hermione’lı bir Harry Potter filmi ufukta görünmüyor.

Ancak her şey sinema değildir, değil mi? Sevdiğimiz fantastik evrenlere yolculuk yapmanın kitaplardan ve sinema filmlerinden başka bir yolu da vardır: Tiyatro! İşte karşınızda iki bölümlük Harry Potter and the Cursed Child (Harry Potter ve Lanetli Çocuk) tiyatro oyunu  ve hakkında bilmeniz gereken her şey!

1. Harry Potter and the Cursed Child, Harry Potter filmlerini bıraktığımız yerden öncesini mi sonrasını mı ele alacak?

Oyun ilk olarak 2013 tarihinde dile getirilmeye başlandı. Bu da Harry Potter serisinin son filmi olan Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2’nin yayınlanmasından 2 yıl sonrasına tekabül ediyor.

Dedikodular ilk çıktığı zaman, oyunun Harry Potter and the Philosopher’s Stone’ın öncesini ele alacağı söylenmişti. Ama öyle değil.

Harry Potter and the Cursed Child, aslında bir devam filmi. Hikayenin sekizinci bölümü, Deathly Hallows’tan 19 yıl sonrasını ele alacak.

2. Oyunda Harry, Ron ve Hermione’ı kim canlandıracak?

Yeni H​arry Potter, Ron Weasley ve Hermione Granger​’ımızın kimler olacağı aralıkta açıklanmıştı.

Jamie Parker – Harry Potter

Jamie 36 yaşında bir tiyatro oyuncusu. İlgililer onu Guys and Dolls’taki Sky Masterson rolüyle hatırlayabilir.

Paul Thornley – Ron Weasley

Birçok tiyatro oyununun yanı sıra, Paul’un adını Les Misérables’tan Minions’a kadar bir çok sinema filminde duyabilirsiniz.

Noma Dumezweni – Hermione Granger

46 yaşındaki oyuncuyu Kraliyet Oyunlarından biri olan Linda’da son saniyede Kim Cattrall’ın yerini almasıyla hatırlayabilirsiniz.

gallery-1450689187-showbiz-harry-potter-and-the-cursed-child-03

3. Harry Potter and the Cursed Child ne zaman çıkacak?

Oyun tam olarak 30 Temmuz 2016 Cumartesi günü, Londra’nın Palace Tiyatrosunda açılacak.

Ayrıca 7 Haziran’dan itibaren düşük bütçeli ön gösterimleri ve Mayıs’ın sonunda da 4 ayrı özel gösterim daha olacak.

4. Biletleri nasıl alabilirim ve fiyatları ne kadar?

Bu bilgi Türk hayranların ne kadar işine yarar bilemiyoruz. Yine de bilgimiz olsun ama değil mi? Bakarsınız birden, ‘ben bunu izlemezsem ölürüm’ deyip, pılını pırtısını toplayıp gitmeye karar veren hayranlar çıkar.

Biletler şu an satışta ve fiyatları da £10’dan £130’ya kadar değişiyor.

Bilet satışları açıldığından itibaren 8 saat içinde 175,000 bilet satıldı ve sürekli ek yerler açıldı. Ek yer açılımı 2017 Mayıs’a kadar sürecek gibi görünüyor.

gallery-movies-harry-potter-and-the-deathly-hallows-part-2-daniel-radcliffe-wand

5. Harry Potter oyunu neden 2 bölümlük?

Harry Potter and the Deathly Hallows filminde olduğu gibi, “hikayenin efsanevi doğası yüzünden” tiyatro oyunu da iki bölümde oynanacak.

Oyunun yönetmeni John Tiffany bu konuda şöyle diyor:

“Oyun, tüm Harry Potter hikayeleriyle aynı ölçüde ve aynı tutkuyu taşıyor. Haliyle tüm hikayelere eşit davranmak için, bu oyunun da iki bölümden oluşmasına karar verdik.”

Hayranların önlerinde iki tercihi var; iki oyunu sabah ve akşam matineleri olmak üzere bir günde görmek, ya da bir günde bir bölümüne diğer günde diğer bölümüne gitmek.

6. Harry Potter and the Cursed Child’ın konusu nedir?

Oyun, Harry ve üç çocuğunu anlatan yepyeni bir hikayeden oluşuyor. Özellikle oğlu Albus üzerine yoğunlaşıyor.

Oyunun tanıtıcı yazısında konu şöyle anlatılıyor:

“Harry Potter olmak her zaman zordur. Şimdi de, Sihir Bakanlığı’nın fazla mesai yapan bir elemanı olmak, bir koca ve okul çağındaki üç çocuğun babası olmak da aynı derecede zor.

“Harry, geçmişte kalmayı reddeden geçmişiyle boğuşurken, en küçük oğlu Albus ise asla bir parçası olmak istemediği aile mirasının ağırlığını taşımakla uğraşıyor. Geçmişle gelecek umutsuzca birbirine karışmışken, baba ve oğul rahatsız edici gerçeği öğreniyorlar: bazen karanlık, hiç umulmadık yerlerden gelir.”

gallery_movies-harry-potter-and-the-philosophers-stone

7. JK Rowling’in Harry Potter oyunundaki rolü ne? 

Senaryoyu JK Rowling yazmadı, ama yardımcı olarak yanlarında bulundu. Yaptığı açıklamada bu yeni hikayenin, senarist Jack Thorne ve yönetmen John Tiffany ile yaptıkları işbirliğinin bir sonucu olduğunu söyledi.

Thorne’ın ise harika bir senaryo geçmişi var. Skins ve Shameless dizilerinin yanı sıra, This Is England ’86 ve ’88 dizilerinde de kalemini konuşturmuştu.

Fantastik tecrübesi ise BBC Three’nin The Fades adlı dizisinden geliyor. Bu dizi de 2013 yılında tiyatroya uyarlanmıştı.

gallery_thorne-rowling-tiffany

8. Harry Potter and the Cursed Child bir müzikal mi?

Hayır, müzikal değil. Ancak oyun boyunca Imogen Heap’ın bestelediği müzikler çalacak.

Harry Potter and the Cursed Child’ın neden sekizinci Harry Potter kitabı olmadığıyla ilgili sorulara cevap verirken, JK Rowling şöyle diyor:

 “Eminim seyirciler oyunu gördüklerinde, yalnızca bir sahne oyunu için uygun olduğu konusunda bana katılacaklar”

gallery-theatre-let-the-right-one-in-apollo-3

9. Harry Potter oyununda başka kimler var?

Yönetmen John Tiffany, yazar Jack Thorne ve JK Rowling’in yanı sıra, oyun bir çok yetenekli oyuncu kadrosu ve set ekibinin ellerinden geçiyor.

Koreografi The TwitsLet the Right One In ve Black Watch oyunlarıyla tecrübeli olan Steve Hoggett’ın ellerinden çıkıyor. Let the Right One In, Spring Awakening ve American Idiot’ta adını duyuran Christine Johes ise sahne tasarımını yapıyor. Kostümde Katrina Lindsay, ışıkta Neil Austin, seste Gareth Fry ve özel efektlerde Jeremy Chernick bulunuyor.

Ve tabi ki oyuncu kadrosu.. Harry Potter and the Cursed Child için provalar çoktan başladı, kadro açıklandı ve oyuncular da yerlerini aldı. İşte filmin tüm oyuncu kadrosu ve mükemmel aile fotoğrafları:

Nicola Alexis, Helen Aluko, Jeremy Ang Jones, Rosemary Annabella, Annabel Baldwin, Jack Bennett, Paul Bentall, Anthony Boyle, Zoe Brough, Sam Clemmett, Morag Cross, Cristina Fray, Rudi Goodman, Claudia Grant, James Howard, Christiana Hutchings, Lowri James, Chris Jarman, Martin Johnston, Bili Keogh, Chipo Kureya, James Le Lacheur, Helena Lymbery, Tom Mackley, Barry McCarthy, Sandy McDade, Andrew McDonald, Adam McNamara, Poppy Miller, Tom Milligan, Jack North, Alex Price, Stuart Ramsay, Nuno Silva, Cherrelle Skeete, Esther Smith, Nathaniel Smith, Dylan Standen ve Joshua Wyatt.

pericles-m-g-013-edit-171827

Evet sevgili Potterhead’ler.. Siz gelecek olan bu tiyatro oyunu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu muhteşem bir şey mi, yoksa siz de fantastik öykülerin sinemalara malolması yetmezmiş gibi bir de tiyatrolarda süründüğünü görüp sinirlenenlerden misiniz?

Yorumlarınızı bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: digitalspy.com comicbook.com

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

Yapay Zekadan Yeni Bir Harry Potter Öyküsü

Harry Potter Gün geçmiyor ki Yapay Zekalar(AI) insanlığın yerine geçmek için bir adım daha atmasın. …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir