Harry Potter

Harry Potter sıradan bir çocuk olduğunu sanırken, bir baykuşun getirdiği mektuplarla yaşamı değişir: Başvurmadığı halde Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’na kabul edilmiştir.

Harry Potter

Künye

Doğum Tarihi/Yeri: 31 Temmuz / Godric’s Hollow
Kan Statüsü: Melez
Bina: Gryffindor
Asa: 11 İnç, Anka Tüyü
Mürver Asa, Testral Tüyü
Medeni Hali: Evli (Ginny Weasley)
Saç Rengi/Göz Rengi: Siyah/Açık Yeşil
Patronus: Geyik
Böcürt: Ruh Emici
Meslek: Seherbaz
Bağlılık: Sihir Bakanlığı
Lakapları: Seçilmiş Olan – Sağ Kalan Çocuk

Lily ve James Potter’ın tek çocuğu olan Harry James Potter, modern büyücülük tarihinin en çok tanınan büyücüsüdür. Doğumundan çok önce, usta bir kahin’in torunu olan Sybill Trelawney sadece 1980 yılının temmuzunun sonunda doğan bir çocuğun Lord Voldemort’u yenebileceği hakkında bir kehanette bulundu. İhanete uğrayan Potter ailesi, Harry 1 yaşındayken saldırıya uğradı. Harry’nin ailesini öldüren Voldemort, annesinin Harry’i korumak için yaptığı eski bir Mısır büyüsü sayesinde Harry’ye yaptığı öldüren lanet geri tepti ve Voldemort’a çarptı. Hortkulukları olan Voldemort’un ruhu ölümsüz olsa da, bedeninden ayrılmak zorunda kalmıştı. Voldemort’un bu ani yenilgisi, 1. Büyücülük Savaşının bitmesine neden oldu. Voldemort karşısında sağ kalabildiği için Harry ”Sağ Kalan Çocuk” olarak bilinmeye başladı. Annesinin yaptığı büyünün bir sonucu olarak, Harry annesinin akrabalarından birinde yaşamak zorundaydı. Bu yüzden Albus Dumbledore tarafından teyzesi olan Petunia Dursley’in yanına bırakıldı. Annesinin yaptığı fedakarlık, onu 17 yaşına kadar koruyacaktı, Harry bir yetişkin olana kadar.

11. yaş gününde bir büyücü olduğunu öğrenen Harry, 1991 yılında Hogwarts Cadılık ve Büyücülük akademisine gitmeye başladı ve Seçmen Şapka tarafından Gryffindor’a yerleştirildi. Hermione Granger ve Ron Weasley ile dost olan Harry, okul tarihinin en genç arayıcısı oldu. Felsefe Taşını Voldemorttan koruması, Ginny Weasley’i Sırlar Odasından çıkarması, Cedric Diggory’nin ölümüyle son bulsa da Üç büyücü Turnuvasını kazanması onun okula daha da ünlü olmasını sağladı. Ertesi yıl Dumbledore’un Ordusunu yönetti ve Sırlar Departmanında olan savaşta Vaftiz Babasının ölümüne tanıklık etti. Harry İkinci Büyücülük Savaşında önemli roller oynadı. Ron ve Hermione ile Voldemortun Hortkuluk’larını birer birer yoketti. Son Hortkuluk’un kendisi olduğunu öğrenen Harry, savaşın kazanılması adına kendini feda etti. Ölümle yaşam arasında Arafta kalan Harry, Albus Dumbledore’dan aldığı tavsiye ile hayata geri döndü ve Voldemort’u son kez yendi. Savaştan sonra Harry, hep olmak istediği şekilde bir seherbaz oldu. Ginny Weasley ile evlendi. Bu evlilikten 3 çocuğa sahip olan Harry bunlara savaşta kaybettiği dostlarının hatıralarını yaşatmaları adına onların isimlerini verdi. 26 Yaşında, seherbaz ofisinin lideri oldu ve sık sık Hogwarts’a Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersi vermek üzere uğramaya başladı.

Biyografi

Bebekliği ve Ailesinin Öldürülmesi

Lily_murder

—–

Harry Potter ve Felsefe Taşı kitabında olay şu şekilde aktarılıyor:

“Anlatılanlara göre,” diye üsteledi Profesör McGonagall, “Voldemort dün gece Godric’s Hollow’da görülmüş.

Potter’ları bulmaya gitmiş oraya. Söylentilere bakılırsa, Lily ile James Potter galiba – galiba ölmüşler ”

Dumbledore başını önüne eğdi. Profesör McGonagall derin bir soluk aldı.

“Lily ile James… İnanamıyorum, inanmak istemedim buna… Ah, Albus…”

Dumbledore elini uzatıp omzuna vurdu onun Acılı bir sesle, “Biliyorum… Biliyorum…” dedi.

Konuşmayı sürdürürken Profesör McGonall’ın sesi titriyordu. “Hepsi bu kadar değil Potter’ların oğlunu, Harry’yi de öldürmeye kalkmış, kim-olduğunu-bilirsin-sen. Ama öldürememiş. O küçük çocuğu öldürememesinin Nedenini, nasılını kimse bilmiyor, ama söylentilere bakılırsa, Harry Potter’ı öldüremeyince Voldermorth’un gücü de yok oluvermiş – bu yüzden kayıplara karışmış işte.”

Dumbledore kederle baş sallayarak onu onayladı.

Profesör McGonagall, “Acaba – acaba doğru mü?” diye kekeledi. “Bütün o yaptıklarından sonra… o kadar insanı öldürdükten sonra… küçük bir çocuğu öldüremez miydi? Akıl almayacak bir şey… böyle bir şeyi yapamaz mıydı… Tanrı aşkına, nasıl oldu da Harry sağ kaldı?”

“Sadece tahmin yürütebilirim,” dedi. “Belki aslını hiç öğrenemeyeceğiz.”

Profesör McGonagall bir dantel mendil çıkarıp gözlüğünün altından gözlerini kuruladı. Dumbledore da burnunu çekerek cebinden bir altın saat çıkardı, onu inceledi. Çok garip bir saatti bu. On iki yelkovanı vardı, ama hiç rakam yoktu üstünde; rakamlar yerine, çevresinde küçük gezegenler hareket ediyordu. Bunların herhalde bir anlamı vardı Dumbledore için, çünkü yeniden yerine koydu saati, “Hagrid gecikti,” dedi. “Sahi, burada olacağımı sanırım o söylemiştir size, öyle değil mi?”

“Evet,” dedi Profesör McGonagall. “O kadar yer dururken kalkıp neden buraya geldiğinizi sanırım anlatmayacaksınız bana.”

“Harry’yi teyzesiyle eniştesine getirmeye geldim. Ailesinden sadece onlar kaldı şimdi.”

Profesör McGonagall, ayağa fırlayıp dört numarayı göstererek, “Yani – burada oturan insanlardan mı söz ediyorsun yoksa?” diye bağırdı. “Dumbledore – bunu yapamazsın. Bütün gün onları gözetledim. Onlar kadar bize hiç mi hiç benzemeyen başka iki kişi yoktur. Bir de oğullan var – gördüm onu, şeker alsın diye çığlıklar atarak annesini sokak boyunca tekmeledi durdu. Harry Potter gelip burada mı oturacak!”

Dumbledore, kesin bir sesle, “Burası onun için en iyi yer,” dedi. “Büyüyünce teyzesiyle eniştesi ona her şeyi anlatırlar. Onlara bir de mektup yazdım.”

Profesör McGonagall, yeniden duvara oturarak, cılız bir sesle, “Mektup mu?” diye tekrarladı. “Gerçekten, Dumbledore, bütün bunları bir mektupla açıklayabileceğini mi sanıyorsun? Bu insanlar onu hiç anlamayacak! Ünlü olacak ileride – bir efsane olacak – gelecekte bugün Harry Potter Günü olarak anılırsa hiç şaşmam. Harry üstüne kitaplar yazılacak, dünyamızdaki bütün çocuklar onun adını öğrenecek!”

—–

31 Temmuz 1980’de doğan Harry, sınıf arkadaşı Neville Longbottom’dan saatler sonra doğdu. Doğumundan sonraki ilk yılı, Voldemort tarafından hedef alınan ailesi ile birlikte yaşayarak geçti. Gizlenmek için Godric’s Hallow’da bir evde saklanan Potterlar bunun Voldemort’u engellemeyeceğini bildikleri için eve Fidelius büyüsü yapmışlardı. Sır tutcuları olarak Sirius Black’i düşünmüşlerdi ancak Sirius bunun çok tahmin edilebilir olduğunu düşünüyorlardı. Bunun üzerine Potter ailesi sır tutucuları olarak Peter Pettigrew’i seçtiler. Ancak Peter Voldemort’un bir ajanıydı ve Potterlara ihanet etti. Voldemortun ölümünden sonra ihanetinin ortaya çıkmasından korktu ve suçu masum Sirius’un üzerine yıktı. Kendine sahte bir ölüm hazırladı. Harry’nin vaftizi acele ve hızlıca yapıldı. Sadece Sirius Black çağırıldı. Sirius birinci doğum gününde Harry’e oyuncak bir süpürge almıştı.

Cadılar bayramı gecesi, Voldemort Godric’s Hollow’a geldi. James ona karşı gelmeyi denedi ancak dostlarına o kadar güveniyordu ki, elinde asası bile yoktu. Voldemort onu bir direniş bile gösteremeden öldürdü. Sıra Lily’e geldiğinde, Lily oğlunu korumak için kendini feda etti. Böylece onun sevgisi, Harry ile Voldemort ile arasında bir bariyer oluşturdu ve Harry kurtuldu. Yaptığı 5 hortkuluk sayesinde hayatta kalan Voldemort ise kaçmak zorunda kaldı. Bunlar, kendi günlüğü, Marvolo Gaunt’un yüzüğü, Slyterin’in madalyonu, Hufflepuff kupası ve Ravenclaw’ın Diademiydi. Ancak o gece, 6. hortkulukunu yaptı. Ruhunun ve özelliklerinin bir parçasını Harry’e aktardı.Aralarındaki bu bağ, Voldemort güçlendikçe arttı. O gecenin bir hatırası olarak, Harry’nin alnında bir yıldırım işareti kaldı. Bu işaret onun için hem bir ödül hem de bir ceza oldu. İkisinin zihinleri arasında bir bağlantı olan bu işaret kimi zaman Harry’nin Voldemort’un aklına girmesini sağladı. Bu saldırı esnasında, Potterların evi yıkılmıştı. Enkazın içinden Harry’i çıkaran kişi, Dumbledore’un emriyle oraya giden Hagriddi. Sirius ona uçan motorsikletini ödünç vermişti. Her ne kadar Sirius onu kendi büyütmek istese de, Dumbledore onun teyzesinde yaşaması gerektiğine karar vermişti.

Privet Drive’daki Hayatı ve Büyücü Olduğunu Öğrenmesi

Harry’nin Privet Drive’daki hayatı oldukça zordu. Eniştesi ve teyzesi büyücü dünyasını bilmesine rağmen büyüden pek hazzetmezlerdi ve Harry 11 yaşına gelene kadar ona büyüden bahsetmediler. Kendilerinin ”sıradan” bir aile olarak gören Dursleyler sıradan olmayan her şeyden uzak duruyorlardı. Ailesinin büyücü olduğunu Harry’den saklayarak onun bu işlere bulaşmayacağını düşünmüşlerdi. Bu yüzden ona ailesinin bir araba kazasında öldüğünü söylemişlerdi. Onlara göre James, işsiz bir alkolikti. Harry, başındaki şimşek işaretinin nedenini sorduğunda ise onun araba kazasında olduğunu söylemişlerdi. Dursleyler onun soru sormasını yasaklamışlardı, özellikle de ailesi hakkında sorular sormasını. Evde James yada Lily’nin resmini de bulundurmuyorlardı. Petunia kız kardeşini tamamen reddetmiş gibi görünüyordu. Harry’i büyücülükten uzaklaştırabilmek için, yaşadığı her sıradışı olay için onu cezalandırdılar. Ancak Harry istemeden de olsa garip olaylar yaşıyordu. Örneğin, yara izinin üzerindeki bir perçem dışında bütün saçları teyzesi tarafından kesildiğinde, ertesi gün saçlarını aynı uzunlukta bulmuştu. Harry hiç bir şey yapmamış olsa da ceza almıştı. Dursleyler Harry ile ilgilenmiyor, bütün ilgilerini kendi oğulları Dudley’e veriyorlardı. Harry’nin bütün giysileri Dudleyin eski giysilerinden oluşuyordu. Kuzeninin iki odası olmasına rağmen merdiven altındaki küçücük bir odada kalıyordu. Dudley doğum gününde her sene farklı bir yere götürülürken, Harry eniştesinin eski çorapları dışında pek bir hediye almıyordu. Bütün bu zorluklara rağmen, bu evi kendi evi olarak gördüğü sürece, ona Voldemorttan zarar gelemeyecekti. Bu büyünün bozulması için iki neden vardı. Ya Harry burayı artık evi olarak görmemeliydi ya da 17 yaşına gelip bir yetişkin olmalıydı.

Dudleyin 11. yaş gününde, Dursleyler onu hayvanat bahçesine götürmeye karar verdiler. Harry’yi alacak kimseyi bulamayınca, Dursleyler onu da götürmek zorunda kaldılar. Harry hayvanat bahçesinde gördüğü bir yılan ile istemeden de olsa çataldil konuştu. Yılanın serbest kalmasına neden olan Harry hayvanat bahçesinde bir karmaşa yarattı. Bu karmaşa esnasında yılan Dudley’in yanından geçip gitti. Dudley’e göre yılan onu öldürmeye çalışmıştı. Bunu üzerine sinirlenen Dursleyler, Harry’e aldığı en uzun süreli cezayı verdiler. Harry’nin cezası bittiğinde, yaz başlamıştı. Muggle yaşamı sırasında, Harry St. Gregory okuluna gitti. Hiç arkadaşı yoktu çünkü herkes Dudley’in çetesinden korkuyordu. Dudley ve çetesinin en sevdiği oyun, Harry avıydı. Sporda oldukça başarılı olmasına rağmen, kuzeninden dolayı hiçbir takıma alınmadı. Bir seferinde Harry kazara bir öğretmeninin peruğunu maviye çevirdi. Başka bir seferinde ise Dudley ve çetesinden kaçarken, kendini okul kantininin çatısında buldu. Bütün bu olaylar, Dursleyleri sinirlendirdi ve ona ceza vermelerine neden oldu. Eğer Hogwarts’a gitmeseydi, Harry Stonewall lisesine gidecekti.

mektup

11. Yaş gününe ve gizli kimliğini keşfettiği güne kadar, Harry’nin hiçbir doğum günü kutlanmamıştı. Yaş gününden bir hafta öncesinde, Dursleylerin evine mektuplar yağmaya başladı. Bu mektuplar, Dursleyleri sinirlendirmişe benziyordu. Mektuplarda ”merdiven altındaki oda” ibaresini görünce, Harry’nin odasını değiştirdiler ve ona Dudleyin ikinci yatak odasını verdiler. Ancak daha sonraki mektuplada ” en küçük yatak odası” ibaresi belirmeye başladı. Vernon enişte bu mektupları ilkokuduğunda şok oldu zira büyücülerin onunla temas kurmaya başladığını biliyordu. Baykuşlardan kurtulmak için eniştesi onları bir otele götürdü. Ancak resepsiyona bırakılan yüzlerce mektuptan sonra, eniştesi pes etti ve onları denizin ortasındaki bir kulübeye götürdü. Harry’nin doğum günü, geceyarısında Hagrid kulübeye geldi. Dursleylerin ona hiçbir şey anlatmamasına sinirlendi ve Voldemort’un ailesine saldırdığı geceden itibaren her şeyi anlatmaya başladı. Hagrid ona doğum günü hediyesi olarak kar beyazı bir baykuş hediye etti. Harry ona bir büyü kitabında gördüğü Hedwig adını verdi daha sonraları. Hagrid onu Çatlak Kazana götürdü. Harry orada Quirinus Quirrell ile tanıştı. Profesör Quirell, Hogwarts’ın Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmeniydi. Daha sonra Hagrid onu Gringotts bankasına, ailesinin ona bıraktığı parayı çekmeye götürdü. Paralarını çektikten sonra, Harry Ollivanderlerin mağazasından ilk asasını aldı. Aldığı asa, kendisinde şimşek işaretini bırakanın ikiziydi. Bu bağlantı yüzünden, asalar birbiriyle tam manasıyla savaşamazdı. Her şeyini aldıktan sonra, Harry Hogwarts yolculuğuna başlamaya hazırdı.

Felsefe Taşı

elisabeth_alba

1 Eylül’de Hogwarts trenine binebilmek için Londra’ya giden Harry, burada en yakın arkadaşlarından biri olacak lan Ron Weasley ile tanıştı. Uzun bir yolculuktan sonra, Hagrid eşliğinde gölden geçtiler ve seçmeler için toplandılar. Seçmen Şapka Harry’yi Slytherin’e koymayı düşünüyordu ancak Harry bunu istemiyordu. Bunun üzerine seçmen şapka onu Gryffindor’a yerleştirdi. Cadılar Bayramında okula bir troll girdi. Öğrencilere bir zarar gelmemesi için hepsi ortak odalarına gönderilmişlerdi ancak Hermione o sırada Kızlar tuvaletinde ağlamaktaydı. Ron ve Harry bunun üzerine Hermione’nin yanına gittiler. Uzun bir uğraştan sonra Ron havalandırma büyüsü ile Troll’ün sopasını havalandırdı ve böylece Troll’ü alt etti. O günden sonra, Üçlü arkadaş oldular. Harry ilk uçma dersinde, uçmaya olan doğal yeteneğini keşfetti. Malfoy Neville’in hatırlatıcısını çaldığında, Harry onu geri almakta pek zorlanmadı. O kadar yetenekliydi ki, özel bir kural istisnası ile Gryffindor takımına seçildi ve böylece en genç Quidditch Arayıcısı oldu. İlk Maçından Önce Minera McGonagall ona bir Nimbus 2000 hediye etti. İlk Quidditch maçında, süpürgesinin kontrolünü kaybetti. Ron ve Hermione, Profesör Snape’in Harry’e bakıp bir şeyler mırıldandığını fark ettiler. Hermione, bir tutuşturma büyüsü ile Snape’in cübbesini yaktı. Snape mırıldanmayı kestiğinde, Harry de süpürgesinin kontrolünü geri kazanmıştı. Bu arada neredeyse Snitch’i yutan Harry, Gryffindor’a zaferi getirdi. Ancak daha sonra, büyü yapanın aslında Profesör Quirell olduğu, Snape’in ise karşı-büyü yaptığını öğrendiler. Bu arada, öldüğü sanılan Voldemort, Profesör Quirell’in bedeninde kendi bedenine geri dönebilmek için çalışmalar yapıyordu. Voldemort kendisini ölümsüzlüğe ulaştıracak olan Felsefe Taşı’nın peşindeydi. Harry bunları Dumbledore’a bunları anlatmak istediğinde onun Sihir Bakanlığına gittiğini öğrendiler. Bunun üzerine Harry, Ron ve Hermione Voldemort’u kendileri engellemeye karar verdiler. İlk önce, üç başlı köpeği geçtiler. Ron Profesör McGonagall’ın büyücü satrancını kendini feda ederek geçti. Harry, anahtar taşıyan Snitch’i yakaladı ve Hermione Snape’in hazırladığı iksir bilmecesini çözdü. Hermione Ron’u hastane kanadına götürmek için geri döndü, Harry ise taşı korumak için ateş çemberinden geçti.

Felsefe Taşı

Harry, Ron ve Hermione Felsefe Taşını korumak için konulmuş tuzakları bir bir geçtiklerinde, Harry Voldemort ile tek başına savaşmak zorunda kalmıştı. Yeraltı odasında, Harry ve Voldemort amansız bir mücadeleye giriştiler. Harry annesinin koruyucu büyüsü sayesinde, aldığı onca yaraya rağmen, Voldemort’u bir kez daha yenmeyi başardı. Çok geçmeden Dumbledore oraya geldi ve Harry’i kurtardı. Profesör Quirell ölmüştü. Dumbledore ve Nicolas Flamel taşın yok edilmesine karar verdiler. Sene’nin sonunda, Harry, Ron ve Hermione gösterdikleri cesaret ile gruplarının okul kupasını kazanmasını sağladılar.

Sırlar Odasında

Hogwartstaki ikinci senesinde Harry’nin notları kötüye gitmeye başlamıştı. Bunun nedeni ise, eve gelir gelmez, bütün kitaplarının kilitli bir odaya konması ve hiçbir arkadaşı ile görüşememesiydi. Her zamanki gibi kendisine kötü davranıyorlardı ancak artık ondan çekiniyorlardı. Daha doğrusu, Harry’nin büyülü güçlerinden korkuyorlardı. 12. Yaş günü yaklaşırken, Harry kendisine bir mektup bile yazmayan arkadaşlarına kızgındı. Ancak 12. yaş gününün gecesinde buna Dobby adlı bir Ev Cininin neden olduğunu öğrendi. Harry bunun nedenini sorduğunda Dobby ona Hogwarts’a geri dönmemesi gerektiğini söyledi. Harry bunu reddetti zira o, büyücülük dünyasına aitti. Bunun üzerine Dobby Petunia’nın yaptığı pudingi düşürerek kayboldu. Bunun üzerine Harry, Sihir bakanlığından resmi bir uyarı aldı. Ayrıca Dursleyler onu odasına kilitlediler. Ancak Fred ve George Weasley’in yardımı ile Harry kaçmayı başardı. Harry ve Weasley kardeşler sabahın erken saatlerinde Kovuğa vardılar. Yakalanmak istemeseler de Bayan Weasley bunu fark etmişti ve kızgındı. Harry’yi Hogwartsdan uzak tutma girişimi başarısız olan Dobby, Peron 9¾’u kilitlemiş, Harry ve Ron’un geçişini engellemişti. Ancak bu, Harry ve Ron’u engellemedi. Uçan Ford Anglia ile Hogwarts trenini takip eden ikili, iniş yapacakken Şamarcı Söğüte çarptılar. Ron bu sırada asasını kırdı. Zorla da olsa, arabadan çıkıp Hogwarts’a vardılar ancak araba tamamen kullanılmaz hale gelmişti. Bayan Weasley bunun için Ron’a sinirli bir çığırtkan göndermişti.

Geçen sene ölen Profesör Quirell’in yerine, Gilderoy Lockhart gelmişti. Yeni öğretmeninin yönettiği bir düello dersinde, Harry Draco’nun çağırdığı bir yılanın çataldil kullanarak kimseye zarar vermemesini sağladı ancak bu yanlış anlaşıldı. Herkes Harry’nin yılana birilerine saldırmasını emrettiğini düşünüyordu. Bunlar yaşanırken,Sırlar odası tekrar açılmıştı. Bu yüzden Harry okulda kötü bir şöhrete sahip oldu. Herkes saldırıların arkasında Harry’nin olduğunu düşünüyordu. Harry ise bunun Malfoy’un işi olduğu düşünüyordu. Bunu kanıtlayabilmek için üçlü çok özlü iksir içerek Slytherin öğrencisi kılığına girdiler. Hermione ise yanlışlıkla kedi kılı kullandığı için haftalar boyu hastane kanadında kalmak zorunda kalmıştı.

Sevgililer günüde, Harry Tom Riddle’ın günlüğünü keşfetti. Günlükten Sırlar Odasının daha önce de açıldığını, Hagridin suçlandığını öğrendi ancak Hermion’nin başka bir fikri vardı. Hermione bu olanların bir Basilisk’in işi olduğundan şüpheleniyordu. Bunu araştırmak için gittiği kütaphaneden elinde küçük bir kağıt parçası ile dönerken saldırıya uğradı. Harry ve Ron kağıt parçasını Hermione’nin elinden aldıklarında karşıarında neyin olduğunu anladılar. Kağıtta ”borular” yazıyordu. Görünmezlik Pelerininin altında Hagridi ziyarete gittiklerinde, onun tutuklanmasını ve Dumbledore’un görevden alınışını izlediler. Hagridarkasında bir ipucu bırakmış ve onlara örümcekleri takip etmelerini söylemişti. Her ne kadar Ron örümceklerden korksa da Aragog’u buldular ve Sırlar Odasını açanın Hagrid olmadığını öğrendiler. Yetimhaneye dönmek istemeyen Tom, Sırlar Odasını kapatmış ve suçu Hagrid’e yıkmıştı. 29 Mayıs’ta Voldemort’un Günlüğünün etkisindeki Ginny Wealey kaçırıldı ve okulun duvarlarında, ”iskeleti sonsuza dek sırlar odasına yatacak” mesajı bulundu. Harry, Varisi ve Basilisk’i öldürebilmeyi umarak Sırlar odasının girişini buldu. Harry çataldil konuşarak kapıyı açtı ve Sırlar Odasına açılan tünelden aşağı indiler. Aşağı indiklerinde Korkak Gilderoy onların hafızalarını silmeye çalıştı ancak büyü geri tepti. Mağaranın çatısı çöktü ve Harry ile arkadaşlarını ayırdı. Ron ve Gilderoy’dan ayrılan Harry yerde yatan Ginny’nin bedenini buldu. Umduğu üzere ölmemişti. Harry burada Tom Riddle ile karşılaştı. Tom Riddle burada gerçek adını ve kimliğini gösterdi. Riddle Basilisk’i Harry’yi öldürmesi için çağırdı.

fawkes_vs_basilisk_by_mordacis-d54pglp

Harry silahsızdı. Ancak birden Anka kuşu Fawkes belirdi ve Harry’e Seçmen Şapkayı verdi. Seçmen Şapka’nın içinden Godric Gryffindor’un kılıcı çıktı. Fawkes’ın yardımı ile Harry kılıcı Basilisk’e sapladı ancak geç kalmıştı. Basilisk onu ısırmıştı ve zehirlenmişti. Oda bulanıklaşmaya başladı. Bu sırada Fawkes kolundaki yaranın üzerinde ağlamaya başlamıştı. Fawkes’ın gözyaşlarının iyileştirici özelliği sayesinde iyileşen Harry Basilisk dişini Tom Riddle’ın güncesine sapladı. Böylece Voldemort’un hortkuluklarından birini yok etmiş oldu. Fawkes, herkesi yukarı çıkardı. Yaptıkları kahramanlıklar sayesinde Harry ve Ron takımlarına 200’er puan kazandırarak tekrar birinci olmasını sağladılar. Her şey bittikten sonra Harry Lucius Malfoy’u kandırarak Dobby’nin özgür kalmasına yol açtı. Bu sırada, Sırlar Odasının açılmasının tek nedeninin o olduğunun farkına vardı. Lucius günlüğü Ginny’nin kazanına atmış, böylece Sırlar Odasının açılmasına zemin hazırlamıştı. Okul bitmişti ve herkes bavulunu topluyordu. Bu sırada herkese Hogsmeade izin kağıtları dağıtılıyordu. Harry’nin bunları Dursleylere imzalatmasının bir yolu yoktu ama bunu düşünmek için 3 ayı vardı…

Azkaban Tutsağı

1993 yazında, 12 yıldır Azkabanda hapsedilmiş olan Sirius Black adlı mahkum Azkabandan kaçmıştı. Bu büyücülük dünyasında bir panik havası yarattı. Yazın sonlarına doğru, Harry Marge ”Halaya” bir büyütme büyüsü yaptı. Bunu isteyerek yapmamıştı ancak büyü yaptığı için okuldan atılacağını düşünüyordu. O gece Dursleylerden kaçtığında, gecenin karanlığında bir başına kalmıştı. Hızır otobüs tarafından bulundu ve Çatlak kazana götürüldü. Burada Sihir Bakanı onu bekliyordu. İki hafta vardı Hogwarts trenine. Harry ise burada sınırsız özgürlüğün tadını çıkarıyordu. İstediği saatte kalkıyor, istediği saatte uyuyordu. Her gün Diagon yolunu geziyor ve piyasadaki en iyi süpürge olan ateşoku’na bakıyordu. Çatlak Kazandaki iki haftadan sonra arkadaşları ile buluştu. O gece, Bay ve Bayan Weasley’in Harry’nin Sirius’un yeni hedefi olabileceğini tartıştıklarına şahit oldu. Hogwarts Trenine binecekken, Bay Weasley ona ne olursa olsun Sirius Black’i aramamasını söyledi. Harry ise, ”kendisini öldürmek isteyen birinin peşinden gitmeyeceğini” söyledi. Dolu olmayan bir kompartıman bulan üçlü, karşılarında uyuyan bir profesör gördüler.

Remus Lupin ”lanetli” Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmenliği için gelmişti. Üçlü onu uyandırmamak için uğraşırken, tren aniden durdu. İçerisi birden soğudu ve bütün mutluluk uçup gitti. Ruh Emiciler, trende Sirius Black’i arıyordu. Harry ise bayılmış ve ailesinin öldürüldüğü geceyi görmüştü. Bayıldığı anda, ruh emicilerin saldırısına daha da açık hale gelmişti. Eğer Lupin onlara karşı koymasaydı, bunun sonu ölüm bile olabilirdi. Ertesi gün, öğrencilerin hepsi okula başladılar. Hermione ise oldukça garip davranıyordu. Ders programında aynı anda birkaç dersi vardı. Kendisi ”bir şekilde hallediyorum işte” dese de, bu durum oldukça garipti. Ayrıca Hagrid Sihirli Yaratıkların Yetiştirilmesi dersinin öğretmeni olmuştu. Hagrid öğrencilere heyecanlı bir giriş yapabilmek için hipogriflerden başlamıştı. Harry hipogrife dostça yaklaşmış ve ona binebilmişti. Ancak Malfoy, uysal bir yaratık olan hipogrifi sinirlendirmiş ve kendisine zarar vermesine neden olmuştu. Bunun üzerine Draco’nun babası olan Lucius Malfoy, yaratığın idamını istemişti.

Harry’nin Hogwarts’daki üçüncü senesiydi bu. Bu da, Dünyadaki tek büyücü köyü olan Hogsmeade’e gidebileceği anlamına geliyordu. Hogsmeade’e gidebilmek için kişinin Vasisinden yada Ebeveynlerinden birinin imzaladığı bir belge gerekiyordu. Harry üç ay boyunca uğraşmış didinmişti. Her seferinde bir aksilik çıkmıştı. Her ne kadar bir istisna istese de, Minerva McGonagall kuralları esnetemeyeceğini söyledi. İlk Hogsmeade ziyareti başladığında, okul neredeyse tamamen boşalmıştı. Harry ise bunu fırsat bilip Remus Lupin’in yanına gitti. Hermione ve Ron döndüklerinde ona envai çeşit şeker getirmişlerdi ancak Harry oraya kendi gitmeyi yeğlerdi. Birkaç hafta sonra ilk Quidditch maçları başlıyordu. İlk maç Hufflepuff ile yapılacaktı. Bardaktan boşanırcasına yağan yağmurda yapılan maçı ruh emiciler basınca Harry süpürgeden düştü. Süpürgesi bu düşüşte parçalanmıştı. Durumu çok kötü değildi ancak Harry korkuyordu. Ruh emicileri her gördüğünde bayılıyordu. Dumbledore ise çok sinirliydi. Hemen bir patronus büyüsü yapmış ve onları uzaklaştırmıştı. Harry bu sorunu çözmeliydi ve yardım isteyebileceği bir kişi vardı sadece, Remus Lupin. Harry Lupinden ona ruh emicilerle savaşmayı öğretmesini istedi.

Çapulcu Haritası

Yılbaşından hemen önce, okulda Hogsmeade’e bir gezi daha düzenlendi. Harry ise Weasley ikizlerinin ona gösterdiği Çapulcu Haritasını kullanarak okuldan kaçtı ve Hogsmeade’e vardı. Burada Sihir Bakanı Cornelius Fudge ile bazı Hogwarts öğretmenleri arasında geçen bir konuşmayı duydu. Fudge onlara Sirius’un bir hain olduğunu ve Harry’nin vaftiz babası olduğunu anlatıyordu. Bunu duyan Harry ise oldukça sinirlenmişti. Üçlü Harry’e moral olması için Hagrid’e gitiler. Burada Şahgaga’ya dava açıldığını öğrendiler. Ron davaya yardımcı olacağına dair Hagride söz verdi. Kısa bir süre sonra, Harry’e isimsiz birinden bir Ateşoku hediyesi geldi. Harry buna çok sevinse de, Profesör Minerva McGonagall içine kara büyü yapılmış olabileceğini söyleyip ateşoku’na el koydu. Harry ise bu süre içinde takımın yedek süpürgesini kullanıyordu. İkili, ateşokunu Sirius Black’ten geldiğini düşünüp ihbar edenin Hermione olduğunu öğrenince onunla konuşmayı kesti. Bu arada, Harry Remus Lupin ile ruh emicilere karş koyma yönündeki derslerine başlamıştı. Patronus büyüsü Harry için bile güçlü büyüydü. Bu yüzden Harry ilk denemelerinde başarısız olsa da daha sonradan bir patronus yaratmayı başardı. Patronusu tıpkı babası gibi bir geyikti. Harry ateşokunu geri aldığında Hermione ile barışmaya karar vermişti ancak o gece Ron’un faresi Scabbers kaybolmuştu. Ronbu konuda Hermione’nin kedisi Crookshanks’ı suçluyordu. Bir sonraki Quidditch maçında en zorlu maçını yaşadı Harry. Zorla da olsa snitch’i yakalayarak takımına zaferi getirdi. Sene sonu sınavları yaklaşmıştı. Kehanet sınaından sonra, Sybill Trewalney ikinci kehanetini yaptı. Bu kehanete göre, hizmetkar geri dönecek ve efendisini canlandıracaktı. Aynı gün, Şahgaga’nın idamına karar verilmişti. Üçlü Hagridi rahatlatmak için onun kulübesine gitseler de, bakanlık görevlilerinin yolda olduğunu öğrenince, Hagrid onları gönderdi. Onlar kaleye dönerken Şahgaga infaz edilmişti. Çok da uzun olmayan bir süre sonra, Şahgaga’nın idam edileceğini öğrendiler.

Hemen sonra, Scabbers Ron’u ısırdı. Ron onu Şamarcı Söğüt’e kadar kovaladı. Büyük, siyah bir köpek onu ve Scabbers’ı söğütün altındaki bir tünele çekti. Hermione ve Harry de Ron’un peşinden o tünele girdiler. Tünel bağıran barakaya açılıyordu. Burada Sirius Black tarafından pusuya düşürüldüler. Daha sonra oraya Remus Lupin oraya geldi. Remus Sirius’a tıpkı kardeşi gibi sarılınca üçlü oldukça şaşırdı. Harry Sirius’a saldırmak istese de Remus bunu engelledi. Remus Lupin bazı şeylere açıklık getirebilmek içni Harry’den beklemesini istedi ve ona kednisinin kurtadam olduğunu söyledi. Harry birden böcürtünün ay olduğunu fark etti. Remus onlara eski zamanları, dört arkadaşın animagusa dönüşümünü ve Peter’ın nasıl ihanet ettiğini anlattı. Ron ise ikna olmamıştı. Scabbers yıllarca onunlaydı. bir farenin ömründen oldukça uzun bir süredir dedi Remus. En sonunda asaları ile onu gerçek formuna dönmeye zorladıklarında üçlü gerçekten inanmışlardı. Sirius onu öldürmek istiyordu ancak Harry buna engel oldu. Onun Azkaban’a gönderilmesi halinde Sirius’un hakkındaki suçlamaların düşeceğini biliyordu. En sonunda, Pettirgrew itiraf etmişti. Bu arada kurtboğan iksirini içmeyi unutan Lupin, bir kurtadama dönüşmüştü. Sirius animagusa dönüşerek onları korudu ancak oldukça kötü yaralanmıştı. Hermione ve Harry ona yardıma gittiklerinde birden etraflarını yüzlerce ruh emici sardı. Sirius kolayca bayıldı. Hermione ve Harry ise Patronus büyüsü yapmaya çalışıyorlardı. Harry Dursleylerden kurtulduğunu e Sirius ile yaşamaya başladığını düşündü ancak bir dumandan fazlasını başaramadı. Bu sırada Hermione bayılmış, onu tek başına bırakmıştı. Bir ruh emici, ona öpücük verip, ruhunu almaya çalışırken onun kafasında annesinin çığlıkları vardı. Ancak ölmedi, gizemli birisi tarafından yapılan bir patronus onları uzaklaştırdı. Harry uyanınca bu kişinin babası olduğunu düşündü. Hastane kanadında uyandılar. Yakalanan Sirius’a ruh emici öpücüğü uygulanacaktı. Hermione senenin başında birden çok derse girebilmek için kullandığı zaman döndürücü ile geçmişe gidip hem Sirius’u hem de Şahgagayı kurtarmayı teklif etti.

Şahgagayı gizlice kaçırdılar ve Sirius için beklediler. Harry bayıldıkları yere bakıp babasının gelmesini bekeldi. Kimse gelmiyordu. Bir çatalboynuzlu geyik şeklinde bir patronus yaptı ve kendi hayatını kurtardı. Daha sonra Sirius’u kurtardılar ve Şahgaga ile kaçmasını sağladılar. Dursleylere geri döndüğünde eline bir mektup geçti. Bir izin belgesiydi bu. Hogsmeade izin belgesi! Harry o zaman bir vaftiz babası olduğuna şükretti. Yine Sirius’tan gelen bir mektupta ona ateşokunu gönderenin de kendisi olduğunu söylemişti. Hogwarts’ta 3. yılı da bittiğinde, gelecek sene onu nelerin beklediğini hiç bilmiyordu.

Ateş Kadehi ve Üçbüyücü Turnuvası

Ateş Kadehi

25 Ağustos 1994 günü, Harry, Weasley Ailesi ve Hermione Quidditch Dünya Kupasına katıldılar. Stoatshead tepesinde, Cedric Diggory ve babası Amos ile karşılaştılar. Bay Weasley’in Ludo Bagman’e yaptığı bir iyilik sayesinde İrlanda-Bulgaristan maçını en iyi platformdan izleyebileceklerdi. Bu maç sırasında Harry Hogwarts dışında büyücülük okulları olduğunu öğrendi. Maçın yapıldığı gece, bir grup maskeli ve siyah cübbeli adam oradaki Muggle kamp müdürüne zarar vererek korkunç kutlamalar yapmaya başladılar. Kamp alanında büyük bir kaos oluşmuştu. Bu kaosta grup birbirinden ayrılmıştı. Harry asasını aradı ancak yoktu. Asası kaybolmuştu! Kısa bir süre sonra, ormanlık alandan bir karanlık işaret yükseldi. Bu işaret Voldemort’un işaretiydi. Bakanlık görevlileri olay yerine vardıkalrında Harry, Ron ve Hermione’yi sorguya çektiler. Yetkililer etrafı aradılar ve ev cini Winky’yi elinde Harry’nin asası ile buldular. Barty Crouch Winky’yi ailesini utandırmaktan ve emirlerine uymamaktan dolayı azat etti.

Dönem başlangıcı yemeğinde, Dumbledore Hogwarts’ın eski bir gelenek olan Üçbüyücü turnuvasına ev sahipliği yapacağını açıkladı. Bu yarışma Durmstrang, Beauxbatons ve hoggwarts olmak üzere üç Avrupalı büyücülük okulu arasında yapılacaktı. Geçen sene istifa eden Remus Lupin’in yerine, Deligöz Moody getirilmişti. Alastor Moody eski bir Seherbazdı. Cadılar bayramında diğer okullardan gelen öğrenciler Howarts’a vardılar. Viktor Krum, Fleur Delacour, ve Cedric Diggory okulları temsil edeceklerdi ve üç görevde ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışacaklardı. Yarışmaya katılmak için en az 17 yaşında olmak gerekiyordu ancak kadehten 4. bir isim çıktı: Harry Potter. Herkes Harry’nin bir şekilde kadehe konulan büyüyü aşmanın yolunu bulduğuna inanıyordu zira kadehin bulunduğu yere 17 yaşın altındakilerin giremsini engelleyen bir tılsım konulmuştu. Birçok insan, hatta Ron bile Harry’nin bunu daha fazla şöhret için yaptığını düşünüyordu. Ancak Hermione ona inandı ve ona oldukça faydalı bilgiler öğretti.Adı kadehten çıktıktan birkaç gün sonra, Harry asa tartma seremonisine katıldı. Burada ona oldukça garip sorular soran Daily Prophet habercisi Rita Skeeter ile tanıştı.

İlk görev olarak bir ejderhayı geçerek altın bir yumurtayı almak zorundaydılar. Hagrid Harry’ye yarışmadan önce ejderhaları göstermişti çünkü Cedric dışındaki bütün yarışmacılar bunu bir şekilde öğrenmişlerdi. Bunu öğrenen Harry, yarışmanın konusunu Cedric’e söyledi çünkü adil bir yarışma olmasını istiyordu. Alastor Moody onu gördü fakat onu ihbar etmedi aksine Harry’ye dövüşmesini değil, uçmaktaki yeteneğini kullanmasını söyledi. Harry Hermione’nin ona öğrettiği çağırma büyüsü ile ateşokunu çağırdı ve kolunda aldığı yaralara rağmen görevi tamamlamayı başardı. İlkveikinci görev arasında Yule Balosu vardı. Harry katılmak istemese de, ilk dansı şampiyonalrın yapması adetti. Viktor Hermione’ye baleye birlikte gitmeyi teklif etti. Ron’a kzıgın olan Hermione ise bu teklifi kabul etti. Harry Cho’ya sorduğunda ise geç kaldığını fark etti.Bunun üzerine, Ron ve Harry Padma ve Parvati Patil ile gitmek zorunda kaldılar.Balodan sonra, Rita Skeeter geri döndü. Hagrid ile Madam Maxime’nin konuşmasını gizlice dinleyen Rita, Hagrid’in ailesi ve yarı-dev olması ile ilgili bir haber yayınladı. Bunun üzerine herkes Hagrid’e nefret dolu mektuplar göndermeye başladı. Bu olanlardan oldukça utanan Hagrid ise öğretmenliği bıraktı. İkinci görev için aldığı altın yumurtayı açmak zorundaydı Harry. Ancak her açtığında sadece bağırıyordu.

İlk oyundan kalan borcunu ödemek isteyen Cedric, ona yumurtayı sıcak suyun altında açmasını söyledi. Harry bu tavsiyeye uydu ve yumurtanın şarkı söylediğini duydu.Daha sonra Harry ikinci görevin ”en sevdiklerini” deniz halkından kurtarmak olduğunu öğrendi.Ancak Harry’nin suyun altında nasıl 1 saat kalabileceği hakkında hiçbir fikri yoktu. Dobby’nin verdiği bir tavsiye ile büyülü bir bitki yedi. Bu bitki onun su altnda nefes alabilmesini sağlayacaktı. 24 Şubat günü yapılan yarışmada, aradığı kişiyi ilk bulan Harry oldu fakat Harry diğerlerine de yardım edebilmek için aşağıda kaldı. Böylece karaya ilk çıkan Cedric oldu. Denizhalkı Dumbledore’a Harry’nin yaptıklarını anlatınca, Juri ona Cedric ile aynı puanı verdi. Böylece Harry ve Cedric birinci, Victor ikinci ve Fleur üçüncü oldu. Sn yarışmaya bir ay kala, yarışmacılara son yarışmanın Üçbüyücü kupasına ulaşmaya çalışacakları bir labirent olduğu söylendi. Rita Skeeter Harry-Hermione-Krum aşk üçgeni hakkında yazmıştı. Yarışmadan önce Krum ona Hermione ile aralarındaki ilişkiyi sordu. Harry ise sadece arkadaş olduklarını söyledi. Bu arada Barty Crouch Hogwarts bahçesinde belirmiş, Dumbledore’u arıyordu. Harry onu buldu, Dumbledore’u çağırmaya gidip döndüğünde ise, Barty Crouch gitmişti.

Üçüncü yarışmaya hazırlanırken girdiği bir kehanet dersinde, Harry Voldemort hakkında bir rüya görmüştü. Yara izi acıyordu ve Harry acıdan kıvranıyordu. Rita Skeeter bunları da gördü ve Harry’nin tehlikeli ve tekinsiz olduğunu anlatan bir yazı hazırladı. Bu Harry’nin moralini bozsa da, Weasley ailesinin nu izlemeye gelecek olması onu oldukça neşelendirdi. 3. Yarışma başlayıp yarışmacılar labirente girdikelrinde, kendilerini neler beklediğini bilmiyorlard. Ve tabii ki onları Voldemort’un beklediğini de. Üçbüyücü kupası Little Hangleton’a açılan bir anahtardı. Burası Riddle ailesinin mezarlarının bulunduğu yerdi. Kupaya Cedric ve Harry neredeyse ayn anda varmışlardı. Bunun bir Hogwarts zaferi olması için ikisi birden kupayı kaldırdılar. Bir anahtar oaln kupa onalrı Little Hangleton’a ışınladı. Olanların farkında olmayan Cedric’i öldüren kılkuyruk Harry’yi Voldemort’un babasının mezarına bağladı. Burada bir diriltme ayini yapan kılkuyruk Harry’den aldığı kan ile annesinin büyüsünün bozulmasını sağlamıştı. Bu sırada bütün ölüm yiyenler oraya çağırılmıştı. Voldemort tekrar insan formunu almıştı. Böylece Harry’ye bir düello teklif etti. Voldemort Harry’ye önce Cricatus laneti ile işkence etti daha sonra da öldürmeye çalıştı ancak asaları birbirinin ikiziydi.

Bu yüzden Priori Incantatem adı verilen bir olay oldu ve Voldemort’un kurbaları asasından birer birer çıkmaya başladı. Cedric’in hayaleti ise ondan bedeninin geri götürmesini istedi. Voldemort’un asasında önce yaşlı bir adam çıktı sonra ise anne ve babası. Bu hayaletler kaçması için Harry’ye biraz zaman kazandıracaklardı ancak Harry hızlı olmalıydı. Harry sersemletme büyüleri kullanarak kupaya ulaşmayı başardı ve geri döndü. Herkese Voldemort’un geri döndüğünü söylese de kimse ona inanmadı, Dumbledre ve arkadaşları dışında. Harry kazandığı 1000 galleon’u Diagon yolunda bir dükkan açmak isteyen Fred ve George ikizlere verdi. Daha sonradan, Alastor Moody’nin aslında Barty Crouch Jr. olduğu öğrenildi ancak daha sorgulanamadan bir ruh emici tarafından öpüldü ve ruhu alındı. Onun da ölümüyle Voldemort’un geri döndüğünü kanıtlayabilecek kimse kalmadı ve bakanlık Harry ve Dumbledore’u deli olarak nitelendirmeye başladı.

Dumbledore’un Ordusu

Dumbledore'un Ordusu

Cedric’in ölümünü gören Harry için yazı Dursleyler ile geçirmek iki kat zordu. 2 Ağustos 1995’te iki ruh emici Harry’ye saldıdı. Harry bu nedenle kuzeni Dudley’in yanında patronus büyüsü yapmak zorunda kaldı. Bir muggle’ın önünde sihir yaptığı için okuldan atılmıştı. Dumbledore’un araya girmesi ile bunun Büyüceşura yönetiminde yapılacak bir mahkeme davasında karara bağlanmasına karar verildii. Harry bu zamana kadar uzaklaştırılmıştı. Yapılan dava ise Harry’yi zora zsokmak için erkene alınmıştı ancak Harry son saniyede yetişebilmeyi başardı. Dumbledore’un savunması ve Bayan Figg’in yalancı şahitliği ile Harry kurtuldu. Bu sırada Sihir Bakanı Cornelius Fudge Dumbledore’un kendisine karşı bir ordu kurduğunu ve onu alaşağı etmek istediğini düşünüyordu. Bu yüzden bir bakanlık müsteşarı olan Dolores Umbridge’i Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmeni olarak atadı. Bu sayede okulda neler olup bittiğini öğrenebilecekti. Kısa bir süre sonra, Dolores Umbridge Hogwarts Yüksek Müsteşarlığına getirildi. Böylece okul kurallarını değiştirme yetkisine sahip oldu. Harry kendisini dinlemiyor, Voldemort hakkında konuşumayı bırakmıyordu. Bunun üzerine ona her seferinde özel bir kalem ile kolunun arkasına ”bir daha asla yalan söylemeyeceğim” yazmasını istedi. Daha sonraları Harry o gece yaşadıkları hakkında bir gazeteye demeç verdiğinde, onun bütün Hogsmeade gezilerini iptal etti. Düşündüğünün aksine kendisi değil on denetçi olmuştu. Bunun nedeni ise, Dumbledore’un Harry’nin çok fazla sorumluluklarının olduğunu düşünmesiydi. Fudge darbe girişimini o kadar büyük bir takıntı haline getirmişti ki, artık Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersinde pratik yapılmıyordu. Harry ve Hermione tarafından toplanan bir grup , kendi kendilerine savunma büyüleri çalışmaya başlamışlardı. Bu grup kendisine bakanlığın korkularını haklı çıkarırcasına Dumbledore’un Ordusu diyordu. Yılbaşından önce, Cho Chang de D.A’ya katıldı. Cho Harry’yi ökseotunun altında öptü ancak bu hareketi Harry’nin kafasını karıştırdı zira Cho hala Cedric’in ölümünün acısını çekiyordu. Harry bu konu hakkıdna düşünüyordu ancak düşünecek en basit şeyiydi bu.

Voldemort onun hakkında gizli bir silah arıyordu ve bunun, Sırlar Departmanı adı verilen bir yerde olduğunu öğrenmişti. Voldemort geri döndüğünden beri aralarındaki zihinsel bağlantı oldukça güçlenmişti. Bir gece bir yılan olarak Arthur Weasley’e saldırdığını gördü rüyasında. Zihinsel bağlantının güçlenmesinden korkan Dumbledore, Profesör Snape’i Harry’ye zihnifend öğretmesi için görevlendirdi. Harry bu derslerden hoşlanmıyordu ve Voldemort’un düşüncelerini okumaya çalışıyordu. Bir zihnifend dersinde, Harry Snape’in zihnine girmeyi başardı ve babasının Snape’e zorbalık yaptığını gördü. Bunun üzerine Snape ona ders vermeyi reddetti. İkinci dönem ilerledikçe, Harry ile Cho arasındaki ilişki gerginleşmeye başladı. Cho, Harry’nin Hermione’ye karşı bir şeyler hissettiğini, Harry ise Cho’nun hala Cedric’i unutamadığını düşünüyordu. Cho’nun arkadaşı Marietta Edgecombe Dumbledore’un ordusuna ihanet ettiğinde, Cho arkadaşını savundu. Bunun üzerine Cho ve Harry ayrıldılar. Dumbledore ise darbe girişimini kabul etti. Bunun nedeni ise Harry’nin okuldan atılmasını istememesiydi. Bakanlık görevlileri onu yakalayacakken ortadan kayboldu. Bunun üzerine Dolores Umbridge Hogwarts müdürlüğüne getirildi.

Hagrid ise onlara eğer okuldan ayrılması gerekirse diye, Yasak Orman’da sakladığı kardeşi Grawp’ı gösterdi. Onu medenileştirmeye çalışmıştı, ancak bu pek fayda etmiş gibi görünmüyordu. Grawp çok zor da olsa birkaç cümle kurabiliyordu. Artık zihnifend derslerine gitmeyen Harry, Voldemort’un Sirius’a işkence ettiği hakkında rüyalar görmeye başladı. Bu yüzden, rüyalarında gördüğü yer olan Sırlar departmanına gitmeye karar verdi. Hermione ise ona Grimmauld meydanına bakmalarını söyledi. Harry oraya gidebilmek için Dolores Umbridge’in ofisindeki uçuç şebekesini kullandı. Oraya vardıklarında Kreacher onlara efendisinin gitiğini söyledi. Bunun üzerine Harry ve Dumbledore’un ordusu Londra’ya, Sihir Bakanlığına gittiler. Harry arkadaşlarına ayrılıp Sirius’u bulmalarını söylese de, hiçbiri onu bulamadılar. Grup içi kürelerle dolu bir oda vardı. Bu küreler şu ana dek yapılmış kehanetleri içeriyordu. Harry üzerinde ”Harry Potter” yazan küreyi alır almaz oraya ruh emiciler cisimlendi. Harry ve Neville dışındaki herkes etkisiz hale getirildiğinde, Profesör Snape’in çağırdığı Zümrüdüanka Yoldaşlığı yardımlarına yetişti. Bu dövüş esnasında Sirius yaşam ve ölüm arasındaki bir kapıya düştü. Hizmetkarlarının kaybettiğini anlayan Voldemort ise Sihir Bakanlığına cisimlendi. Burada Harry’yi öldürecekken tam zamanında oraya varan Dumbledore sayesinde Harry ölümden kurtuldu. Dumbledore voldemort’u yense de, ikisi de onu öldüremeyeceğini biliyordu. Bu sayede Voldemort Bellatrix’i de alıp oradan kaçmayı başardı ancak bakanlık yetkililerinin onu görmesini engelleyemedi. Bu olaylardan sonra Harry Dumbledore’un ofisine geri dönmüştü. Çıkmak istiyordu ancak kapı kilitliydi. Dumbledore geldiğinde ona sakin olmasını ve kendisini dinlemesini söyledi. Dumbeldore ona kehanettten bahsetti. Sadece temmuzun sonunda doğan bir çocuk onu öldürebilirdi ve Voldemort dengi olanaı işaretleyecekti. Voldemort’un küçükken onu öldürmeye çalışmasının nedeni de buydu. Sırlar Departmanında olan savaşın sonucunda, Dolores Umbridge görevden alındı ve Dumbledore’a yetkisi iade edildi ancak Bakanlık Dumbledore’a hala güvenmiyordu.

Melez Prens

Harry-Potter-and-the-Half-Blood-Prince-8

Sırlar Departmanındaki savaştan sonra, Harry yemek yemeyi kesmiş, odasından çıkmayı kesmişti. Kendisini Sirius’un ölümünden dolayı suçluyordu. Gazeteler ise kendisi hakkında ”deli” gibi ifadeler söylemeyi bırakmış, Sağ kalan Çocuk, Seçilmiş Kişi gibi sözlerine geri dönmüşlerdi. Yazın ilk günlerinde, Dumbledore onu bilinmez bir maceraya çağırdı ve onu cuma gecesi alacağını söyledi. Hemen ayrılamazlardı çünkü Sirius’un vasiyeti ile ilgili halletmeleri gerek bazı işler vardı. Sirius öldüğünde, bütün mal varlığını Harry’ye bırakmıştı. Buna huysuz ev cini Kreacher ve evi de dahildi. Dumbledore onu Budleigh Babberton kasabasına cisimledi. Harry burada Horace Slughorn ile tanıştı. Horace Slughorn bir iksir ustası olarak Hogwarts’a sadece bir promosyon ve daha büyük bir ofis alırsa döneceğini söyledi. İleriki günlerde, Harry sınavlardan bir inanılmaz, beş beklenenin üstünde ve bir kabul edilebilir almıştı. Daha sonradan bu başarısı sayesinde Horace Slughorn tarafından kurulan Slug Kulübüne seçildi. Bu kulüp sadece en iyi öğrencileri seçerdi. Harry ilk iksir dersine girdiğinde, bir iksir kitabı yoktu. Profesör Slughorn ona dolaptan bir tane ödünç almasını istemişti. Dolapta bulduğu kitabın ”melez prens denilen birine ait olduğu yazılmıştı. Kitabın içindeki formuller sayesinde Slughorn’dan küçük bir şişe Felix Felicis kazanmıştı. Okulun ilk günlerinde Dumbledore özel dersler hakkındaki sözünü tutmuştu. Voldemort’a dönüşmeden önceki Tom Riddle’ın anılarını inceleyecek, onun güçlü ve zayıf yanlarını inceleyeceklerdi.İlk derslerinde Harry Tom Riddle’ın Gaunt ailesine mensup olduğunu öğrendi.İlk dersten sonraki cumartesi Gryffindor Quidditch kaptanı olarak sorumluluklarını yerine getirmeliydi. Bu sorumluluğunu kullanarak Slug Kulübünün toplantılarından kaçtı. Oradan ve onlardan hoşlanmamıştı. Harry’nin Malfoy’un bir ölüm yiyen olduğu hakkında teorileri vardı. Harry bu düşüncelerini Dumbledore ile paylaştı. O gece Dumbledore ve Harry Voldemort’un Hogwarts yıllarını incelediler. arry’ye göre Tom, büyü ile başkalarına zorbalık eden sorunlu bir yetimdi.

Bir Quidditch maçından sonra Dean’ın Ginny’yi öptüğünü görünce kıskançlık krizine girdi Harry. Ancak Quidditch takımının sorunu o değildi, Ron’du. Güven problemleri yaşıyordu. Bu yüzden Harry onun balkabağı suyuna Felix Felicis katmış gibi davrandı ve Ron kusursuz bir maç çıkardı. ”Şeçilmiş Kişi” ile ilgili dedikodular yayınlandığında, Harry özellikle genç kızlardan oluşan bir hayran kitlesi edinmişti. Özellikle de Ramilda Vane adındaki bir kızdan. O sırada Harry’nin kaçamadığı bir Slug Kulübü Yılbaşı Partisi oldu. Harry Ginny’ye soramadığından dolayı, Luna’ya bir arkadaş olarak gitmeyi önerdi. Bu, ökseotunun altında onu bekleyen kızlar için oldukça büyük bir hayalkırıklığı oldu. Hermione ise Cormac McLaggen ile gitmişti. Sihir dünyasında ise yeni değişiklikler olmuştu. Fudge gitmiş, Scrimgeour seçilmişti. Scrimgeour ise Harry’ye ulaşabilmek için Percy’yi kullanmıştı. Bakan ona bakanlığın maskotu olmasını önerdi fakat Harry bunu reddetti. Özel derslere devam ediyordu Harry. Bir sonraki dersinde, Tom Riddle’ın kendi öz ailesini nasıl öldürdüğüne şahit oldu. Bir sonraki Quidditch maçında, Ron kendini iyi hissetmiyordu. Harry bu yüzden McLaggen’ı almak zorunda kaldı. Bu çok kötü bir seçimdi çünkü McLaggen kazara Harry’yi düşürdü ve bayılmasına neden oldu.İyileştikten sonra Harry Dumbledore ile bir derse daha katıldı.Bu sefer de değerli eşyaları olan birini öldürüşünü izledi. Harry, Dumbledore’un da istediği şekilde, Horace Slughorn’un hortkuluk’lar hakkındaki anılarını alabilmeyi başardı. Bu anılar Dumbledore’un teorilerini güçlendiriyordu.Voldemort ölümsüzlüğünü garantileyebilmek için birden çok hortkuluk yapmıştı. Teroilerine göre, Voldemort sadece önemli nesneleri hortkuluk yapmış olmalıydı. Dumbledore, eğer bir hortkuluk bulursa onu arkada bırrakmayacağına dair söz verdi.

Bu sorun da ortadan kalktığına göre, Harry tamamen Quidditch ve Malfoy’a odaklanabilirdi. Malfoy’u tuvalette ağlarken buldu ve bir düello yaptılar. Malfoy’un affedilemez lanetler kullanması üzerine Harry sectumsempra kullandı. Bu büyü neredeyse onu öldürüyordu. Bu yüzden Harry Quidditch’den men edildi. Daha sonradan Gryffindor kulesine döndüğünde Gryffindor’un kazandığını öğrendi ve Ginny’yi öptü. Bu, ilişkilerinin başlangıcı olmuştu. 30 Haziranda, Dumbledore onu hortkuluk aramak için kaleden çıkardı. Deniz kıyısındaki bir mağaraya cisimlendiler. Mağaraya girmek kolay değildi ve sadece bir tekne vardı. İkili oraya vardıklarında bir sunağın içinde Slytherin’in madalyonunu gördüler. Ancak önce sunağın içindekileri içmeleri gerekiyordu. Dumbledore ona ne derse desin geri adım atmaması konusunda Harry’yi uyardı. Dumbledore içmeye başlayınca tamamen delirmiş gibi görünüyordu. Harry’ye buna gerek olmadığını söyledi. Harry ise bunların olacağını bildiğinden önemsemedi. En sonunda madalyonu aldılar ve geri döndüler. Geri döndüklerinde okulun ölüm yiyenler tarafından işgal edildiğini gördüler. Dumbledore’un Ordusu ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı beraber savaşıyordu. Harry de savaşmak istiyordu ancak Dumbledore onu dondurdu ve görünmezlik pelerininin altında sakladı. Burada Snape’in Dumbledore’u öldürüşünü gördü. Dumbledore’un bedeni en yüksek kuleden düşmüştü. Dumbledore ölünce üzerindeki büyü kalkan Harry Snape’e saldırmış fakat başarılı olamamıştı. Snape bütün ölüm yiyenler ile kaçmayı başarmıştı. Kaçamdan önce kendi nbüyülerini kullanan Harry’ye onun melez prens olduğunu söyledi.Hagrid Harry’yi buldu ve beraber onun evindeki yangını söndürdüler. Harry olanları anlattığında Hagrid ona inanmadı. Kulenin altında onun cansız bedenini bulduklarında, Hagrid ona inanmıştı. Harry orada ağlamaya başladı. Onu sakinleştirebilen tek kişi de Ginny oldu. Harry Dumbledore’un üzerinden madalyonu aldı. Bu madalyon sahteydi ve gerçeği R.A.B adında biri tarafından alınmıştı. Ginny ona hastane kanadına kadar eşlik etti. Harry buarada D.O üyelerini gördü ve onlara durumu açıkladı. Hepsi üzgün ve korkmuş görünüyordu. Dumbledore’un ölümünden sonra bir cenaze düzenlendi. Dolores ve Rita’nın da gelmesi onun midesini bulandırdı ancak ona olan saygısından dolayı sustu. Önündeki tehlikeleri bildiğinden dolayı Ginny ile ayrıldı. Ancak Hortkuluk Avında yalnız olmayacaktı. Ron ve Hermione de onunla gelecekti.

Hortkuluk Avı

Hortkuluklar

Üçlü hortkulukları yok etmeliydi. Ailelerini korumak adına Hermione onların hafızasını sildi, Ron hasta taklidi yaptı, Dursleyler ise korumaya alındı. Harry bir süredir Privet Drive’da kalıyordu ancak bir an önce güvenli olan kovuğa dönmeliydi. Çünkü 17 yaşına bastığında onu koruyan büyü geçersiz kalacaktı. Çoközlü iksir ile Harry’nin kılığına giren altı kişi ile birlikte kovuğa gidecekti. Yolda gruba otuzdan fazla ölüm yiyen ve Voldemort saldırdı. Hedwig savaşta ölmüştü ve Voldemort Harry’yi yakalamıştı. Birden Harry’nin asası kendi kendine büyü yaptı ve Voldemort’un asasını parçaladı. En sonunda Nymphadora Tonks’un evine vardılar. Burası koruma büyüleri ile donatılmıştı. Buradan anahtar yardımıyla kovuğa cisimlendi. Herkes iyiydi, kulağı kopan George ve öldürülen Alastor Moody dışında. Harry burada Voldemort’un Ollivander’e işkence ettiğini gördü. Yerleştikten sonra, Bill ve Fleur’un düğününe yardım ettiler. Düğünden önceki gün, Harry’nin 17. yaş günüydü. Harry hediye olarak Bay ve Bayan Weasley’den klasik bir reşit olma hediyesi olan saat aldı. O geceki partide Sihir Bakanı geldi ve onlara Dumbledore’un vasiyetini okudu. Dumbledore on a ilk yakaladığı snitch’i ve Goodric Gryffindor’un kılıcını bırakmıştı. Snitch oradaydı ancak kılıç onun olmadığı için onu başkasına verme hakkı yoktu. Dumbledore Ron’a icadı püfür’ü, Hermione’ye ise Ozan Beedle’ın hikayelerini bırakmıştı. Bakan neden onlarca öğrencisinin arasında sadece üçüne bir şeylerbıraktığını sordu ama onlar da bilmiyolardı. 1 Ağustos’ta Weasley’lerin uzaktan bir akrabası kılığına giren Harry Bill ve Fleur’un düğününe katıldı. Düğün esnasında odaya Kingsley Shacklebolt’un patronusu daldı. ”Bakanlık düştü, geliyorlar. ”

Davetliler buharlaşırken savaşacak olanlar asalarını çektiler. Hermione ise çantalarını alıp onları Tottenham Caddesine cisimledi. Hermione çantasına saptanamaz genişletme büyüsü yapmıştı. Gizlenmek için kıyafet değiştirdiler. Ancak Voldemort’un adına tabu büyüsü konulduğunu bilmiyorlardı. Bu sayede Antonin Dolohov ve Thorfinn Rowle onları bulmak için bulundukları yere gelmişti. Kafede yapılan düelloda onları yendiler ve hafızalarını sildiler. Daha sonra Sirius’un evine gittiler. Burada Harry Kreacher’a madalyon hakkında sordu ve Black ailesine mensup olan Regulus Arctrus Black adındaki birinin olduğunu ancak Mundungus Fletcher’ın onu çaldığını söyledi. Madalyon satılmış ve Dolores Umbridge’in eline geçmişti. İleriki aylarda görünmezlik pelerini altında sihir bakanlığını gözlemlediler ve planlarını konuştular. En sonunda çoközlü iksir ile madalyonu ondan almayı başardılar. Bu arada ”sihir çalmaktan” dolayı yakalanan muggle doğumluları kurtardılar ve kaçtılar. Cisimlenirken Yaxley Hermione’nin ayağına yapışmıştı. Hermione tiksindirme büyüsü yapsa da, Fidelius büyüsü bozulmuştu. Bu yüzden Hermione onları Dünya Quidditch Kupasının yapıldığı alana getirdi. Madalyonun kaybolmaması için onu sırayla takıyorlardı. Madalyon onları kötü etkiliyor ve ilişkilerine zarar veriyordu. Üçlü oradan geçen bir cincüce’nin Gryffindor’un kılıcının sahte olduğunu söylediğini duydular. Ginny onlar için onu çalmaya çalışmıştı. Daha sonra Ron, Hermione’yi Harry’ye daha çok değer vermekle suçlayarak onlardan ayrıldı. Bu olay ikisini de stese soksa da, yola devam etmek zorundaydılar. Eli boş dolandıkları uzunca bir süreden sonra, Bathilda Bagshot’ın evine gitmeye karar verdiler.

24 Aralıkta oraya vardılar. Orada, mezarlıkta Harry ailesinin mezar taşlarını buldu. Hermione ise Ariana ve Kenra Dumbledore ve Ignotus Peverell’in mezarlarını buldu. Bathilda’nın vine vardıklarında Hermione’ye aşağıda kalmasını söyleyerek Harry’yi yukarı davet etti. Harry ise onun kendisine kılıcı vereceğini düşünüyordu. Ancak Voldemort onu öldürmüş, Nagini’yi onun kılığına sokmuştu. Nagini çataldil konuştuğu için Harry onun insan olmadığını anlayamadı. Birden Nagini ona saldırdı. Hermione’nin yardımı ile yaklaşan Voldemort’tan kaçtılar. Harry onu yakınında hissediyordu çünkü yara izi anıyordu. Hermione Harry’yi kurtarmak için bir patlama büyüsü yapmıştı. Bu sırada Harry’nin asası parçalanmıştı.Hermione onu kurtarmayı başardı ancak yaralanmıştı. Yarasına geyikotu kullandı. Harry iyileştiğinde, Hermione’nin Bathilda Bagshot’ın evinden aldığı ”Dumbledore’un Hayatı Ve Yalanları” adlı kitabı okumaya başladı. Yazarı Rita Skeeter’dı. Harry bunları okuduktan sonra kendini ihanete uğramış gibi hissetti.

the_silver_doe_by_kyla79

Birkaç gece sonra, Harry gümüş bir maral gördü. Bu maral onu Gryffindor’un kılıcına götürdü. Harry kılıcın saklandığı göle girdiğinde, madalyon onu boğmaya çalıştı. Harry, püfür sayesinde geri dönen Ron tarafından kurtarıldı. Ron hortkuluk’u yok edecekken, birden iki gölge belirdi ve çıplak Harry ile Hermione öpüşmeye başladılar. Bu durum Ron’u oldukça sinirlendirdi ve tek vuruşta hortkuluk’u yok etti. Siluetler yok olduğunda, barışmışlardı. Ancak Hermione onu uzunca bir süre affetmeyecekti. 30 Aralıkta, Hermione’nin isteği üzerine üçlü Xenophilius Lovegood’u ziyaret etti. Amaçları ölüm yadigarları hakkında soru sormaktı. Xenophilius Lovegood kaçırılan kızı Luna’yı geri alabilmek için onlara ihanet etmişti ancak Hermione Ron’u görünmezlik pelerininin altına soktu ve onları oradan kaçırdı. Harry ise ölüm yadigarları ile takıntılı hale gelmişti. Snitch’in içinde diriltme taşının olduğunu ve Voldemort’un mürver asayı aradığını düşünüyordu. Potterwatch’ı seyrederken, Voldemort’un mürver asayı aradığını duyduklarında, yanlışlıkla tabu büyüsünü bozdular. Fidyeciler onları yakaladı. Gerçek kimliklerini saklasalar da, Gryffindor’un kılıcı bulununca yakayı eleverdiler. Fidyeciler onları Malfoyların malikanesine götürdü. Bellatrix Voldemort’u çağırmayı düşündü ancak kendi kasasında olması gerekn Gryffinor’un kılıcını görünce vazgeçti. Hermione’ye Cruciatus laneti ile işkence etti fakat o yalan söyledi ve ona kılıcın bir kopya olduğunu söyledi. Bir cincüce olan Griphook da bunu destekledi.

1elaa9

Atıldıkları zindanda Aberforth Dumbledore tarafından gönderilen Dobby onu buldu. Harry bütün esirler ile kaçmayı başardı. Dobby onları cisimlemişti ancak Bellatrix’in attığı gümüş bir bıçak karnına saplanmışı. Hepsini kurtaran Dobby’nin son sözleri ”Harry… Potter…” olmuştu. Bu sırada Voldemort’un zihnine giremye çalıştığını farketti ancak acısı bunu engellemişti. Dobby’i eliyle gömen Harry, bir süre Denizkabuğu kulübesinde kaldı. Daha sonra Griphook ile Gryffindor’un kılıcı karşılığında Bellatrix’in kendisini kasasına götürmesini istedi. 1 Mayısta Denizkabuğu Kulübesini terkettiler. Hermione Bellatrix’in kılığına girmişti. Görevlileri atlatmayı başaran üçlü, tünellerden indi ve kasaya vardılar. Görevli Bogrod’u Imperius laneti ile kontrol eden Harry onu kapıyı açmaya zorladı. Kapıyı açmışlardı ancak kasada çoğaltma ve yakma büyüleri vardı. Dokundukları her şey ellerini yakıyordu ve çoğalıyordu. Harry gerçek kupayı gördü ve Hermione’nin yardımı ile onu kılıcın yardımı ile almayı başardı. Yere düştüğünde, kupayı da kılıcı da düşürmüştü. Griphookk ise kılıcı alıp kaçmıştı. Bu sırada kasada hırsızlar olduğunu söylüyordu. Harry orada yarı kör bir ejderhayı serbest bıraktı ve bu sayede kaçabildiler.

Hogwarts Savaşı

Orderbattle

Harry’nin gördüğü bir öngörü onu Ravenclaw’ın Diademi’nin hala okulda olduğuna inanmaya itmişti. Hogsmeade davetsiz misafirleri engellemek için büyülenmişti. Üçlü Hogsmeade’e cisimlendiğinde, büyü bozulmuştu ancak onlar görünmezlik pelerininin altındaydılar. Bunu anlayan ölüm yiyenler oraya ruh emicileri gönderdiler. Arkadaşlarını ve kendini korumak için patronus büyüsü yapmak zorunda kaldı. Ölüm yiyenler onun patronusunu tanıdılar. Bu sırada imdatlarına Aberforth yetişti. Onları sakladı ve alarmı bozanın o olduğunu söyledi. Gördüklerinin geyik değil bir keçi olduğunu söyledi. Üçlü Aberforth’un hanındaki gizli bir geçitten ihtiyaç odasına geçtiler. Burada Dumbledore’un Ordusu üyelerini gördüler. Harry oraya bir şey aramak için geldiklerini söylese de, Neville acilen herkesi oraya çağırdı. Harry diademi arıyordu ancak onun neye benzediği hakkında bir fikri yoktu. Luna onu Ravenclaw ortak salonuna götürdü. Burada onu bekleyen Alecto Carrow tarafından pusuya düşürüldüler. Alecto kara işaretine bastı ve Voldemort’u çağırdı. Luna geç kalsa da onu durdurmayı başardı. Alecto’nun kardeşi Amycus görünmezlik pelerininin altındaki Harr’yi farkedemeyince ustalarının boşuna çağrıldığını düşündü ve Minerva McGonagall’ın yüzüne tükürdü. Bunun üzerine Harry ona Cruicatus laneti uyguladı ve bayılttı. Olanları Minerva McGonagall’a anlatan Harry, okulda arama yapmaya başladı. Harry diadem için Gri Leydiyi arıyordu. Bu sırada Hermione Hufflepuff kupasını yok etti. Üçlü diademin peşinde ihtiyaç odasına girdiler. Burada onları Draco Malfoy, Vincent Crabbe ve Gregory Goyle bekliyordu. Crabbe odada zebaniateşi büyüsü yaptı ancak kontrol edemediği büyü hem onu, hem de kendisini yaktı. Yana odadan sadece kendilerini değil, Malfoy’u da kurtardılar. Her ne kadar kurtarmış olsalar da, diadem’in içindeki ruh zebaniateşi tarafından yok edilmişti.

Üçlü bağıran barakya gitmeye karar verdi. Burada Voldemort Naginiye Snape’i öldürme emrini vcerdi. Bu sayede mürver asanın gerçek sahibi olacaktı. Snape ölmeden önce ona anılarını verdi. Harry kaleye girdiğinde el ele tuşan Remus Lupin ve Nymphadora Tonks’un cansız bedenlerini gördü. Ölüler için yapılan ateşkes zamanında Harry Snape’in anılarına geri döndü. Snape’in Lily’ye olan aşkını ve onun için Voldemort2un casusu olmayı kabul edişini izledi. En sonunda bir diğer gerçeği gördü. Voldemort’un yarattığı son hortkuluk olduğu için, ölmeliydi. O ölmeden, Voldemort öldürülemezdi. Yasak ormana gitti ve snitch’i açtı. Çıkan diriltme taşı ile Sirius ve ailesinin hayaletleri ile konuştu ve onlar onu ruh emicilerden korudular.

tumblr_lemrxcomgD1qfn2f2o1_500

Ölüm yiyicilerin kampına girdi. Ölümden korkmuyordu. Voldemort ona öldüren lanet ile saldırdığında, aklında sadece Ginny vardı. Bu ölüm geçiciydi çünkü öldüren lanet hortkuluk’u yok etmişti. Harry’yi değil. Harry ise Arafta kalmıştı. Narcissa Malfoy Dumbledore’un nasihati üzerinde hayata geri dönen Harry’yi farketmişti. Ancak onun bağlılığı tersine dönmüştü çünkü oğlunu korumak istiyordu. Onlara Harry’nin ölü olduğunu söyledi. Voldemort ise direnişcilerle alay etmeye başlamıştı. Ancak geri kalanlar asil duruşlarından ödün vermediler ve bu savaşın Harry’siz de devam edebileceğini gösterdiler. Bu oalyın üzeirne okuldaki Atadamlar, hipogrifler, testraller, Şahgaga ve Hogsmeade sakinleri de savaşa katıldılar. Bu sırada Voldemort Seçmen Şapkayı Neville’in kafasına koymuş ve bundan sonra seçimlerin olmayacağını, sadece Slytherin olacağını söyledi. Bunun üzerine şapka yanmaya başladı. Neville can havli ile çıkarmayı başardı ve şapkadan Gryffindor’un kılıcını çıkardı. Tek bir harekette Nagini’nin kafasını kopardı. Cesur Regulus adına Voldemort’a savaş açan Kreacher önderliğindeki cinler ise ellerindeki bıçaklar ile yardıma gelmişti. Bu sırada, Harry görünmezlik pelerini ile oradan kaçtı. En sonunda sadece iki kişi dövüşüyordu. Voldemort ve Bellatrix. Voldemort aynı anda McGonagall, Slughorn ve Kingsley ile dövüşüyordu. Bellatrix ise Hermione, Luna ve Ginny ile dövüşüyordu. Ölüm laneti Ginny’yi birkaç santim ile sıyırınca, Molly Weasley ona ailesinden uzak durmasını söyledi ve tek başına Bellatrix’i yendi. Bellatrix’in ölümüne sinirlenen Voldemort dövüştüğü üç kişiyi geriye itmiş, Molly’ye öldüren lanetle vurmaya çalışmıştı. Ancak Harry kendisini belli etme pahasına bir kalkan büyüsü yaptı ve son dövüş başladı.

Son Savaş ve Oyunun Sonu

harryvsvoldemort

Mürver asa Snape tarafından değil, Malfoy tarafından almıştı ve İhtiyaç odasında Harry onu kurtardığında, mürver asanın gerçek sahibi Harry olmuştu. Voldemort öldüren lanet kullandı ancak Harry silahsız bırakma büyüsü yaptı. Asa sahibine zarar vermeyi reddetti ve büyüsü geri tepti. Böylece kendi büyüsü ile kendini öldürdü. En sonunda, Voldemort ölmüştü. Herkes kutlama yapıyor, masumlar serbest bırakılıyordu. Shacklebolt geçici Sihir Bakanı seçilmişti. Herkes Harry’yi yanında istiyordu oysa ki onun yalnız kalmaya ihtiyacı vardı. Dumbledore’un portresini ziyaret ettiler ve orada her şey açıklığa kavuştu. Mürver asayı kendi asasını tamir etmek için kullandı ve onu Dumbledore’un mezarına geri koydu. Voldemort’un yarattiği hortkuluk yok olunca, onun getirdiği özellikler de gitmişti ancak Harry buna hiç pişman olmadı. Ve işte böyle bitti Sağ Kalan Çocuğun hikayesi…

Sonraki Hayatı

343

Harry savaştan sonra, bir Seherbaz oldu ve çocukluk aşkı Ginny Weasley ile evlendi. Yeni sihir bakanı Shacklebolt, Hogwarts Savaşında savaşanların sınav gerekmeden Seherbaz olabileceğini açıklamıştı. Savaştan sonra, vaftiz babası olduğu Teddy upin’e kendi evladı gibi baktı. Tıpkı Sirius’un ona yaptığı gibi. Ginny ile olan evliliğinden üç çocuğu oldu. Albus Severus, Lily Luna ve James Sirius. Ancak Teddy’yi de asla yanından ayırmadı. 1 Temmuz 2017’de Albus Severus ve James Sirius’un Hogwarts’a gidişi için Londra’ya gittiler. Bir Slytherin olmaktan korkan Albus’a, tanıdığı en cesur adam’ın Severus Sanpe olduğunu ve onun da bir Slytherin’li olduğunu söyledi. Eğer Slytherin’e seçilirse, Slytherin iyi bir büyücü kazanmış olacaktı.

Her zaman odasında onun bir portresini bulundurdu. Bazen Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersleri vermek için Hogwarts’a giderdi. Dudley ile araları düzelmişti, Malfoy ile de. Her ne kadar asla dost olamasalar da, düşman da değillerdi Malfoy ile. Hermione ve Ron ile olan dostluğu hiç bozulmadı ve ömürlerinin sonuna dek, huzur içinde yaşadılar.

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Forumumuzdan Tar Palantir’e bu güzel makalesi için teşekkür ederiz.

Mutlaka Okuyun!

Yapay Zekadan Yeni Bir Harry Potter Öyküsü

Harry Potter Gün geçmiyor ki Yapay Zekalar(AI) insanlığın yerine geçmek için bir adım daha atmasın. …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir