Kartallar

kartallar

Kartallar Manwë ile Yavanna tarafından yaratılmışlardır. Sürgündeki Noldor halkına göz kulak olmaları için Orta Dünya’ya Valinor’dan gönderilmişlerdir. Bir diğer sebebiyse Melkor’un ve daha sonra onun yerine geçen hizmetkarı Sauron’a karşı yollanmışlardır.

İlk Çağ

Kartallar ilk çağda daha çok casusluk yaparak, kötülüğün tohumlarını çok yakınlardan takip ederek çoğu kişiye haber saldılar. En başta kartalların kralı Thorondor’du ve soyu 3. Çağ’da da devam etti. 3. Çağ’da ise kartal efendisi Gwahir oldu. Thorondor bir süre için, kuzeyin yalçın kayalıklarına konuşlanıp Morgoth’u izledi. Daha sonra soyu ile beraber Gondolin’i kuşatan dağlardan biri olan Crissaegrim’de yaşadı. Orada Turgon’un dostları da vardı ve dağlar ardından yolları gözetlediler.

Yüce elf kralı Fingolfin Dorthonion’un kaybedildiğini duyunca içi büyük bir keder ve hınçla doldu, atına binerek Angband’ın karanlık kapılarını çaldı. Morgoth’a meydan okudu ve teke tek bir dövüş için meydana çıkmasını istedi.

Daha sonra yüce Noldor kralı Fingolfin Morgoth’a meydan okuyarak onun karşısına çıktı. Morgoth kalkanıyla 3 kez onun üzerine yüklendi. Fingolfin 3 kez dizlerinin üzerine çöktü ve yine 3 kez yeniden ayağa kalktı. Ama etrafındaki toprağın tamamı yarıldı ve çukurlarla doldu. Fingolfin’de tökezleyip Morgoth’un ayaklarının dibine düştü ve Morgoth bir tepe kadar ağır olan sol ayağını onun boynuun üzerine dayadı. Fingolfin son ve umutsuz darbesini indirmek üzere Ringil’le ayağı yardı ve dumanlar çıkaran kara bir kan fışkırıp Grond’un açtığı çukurları doldurdu.

Tam o sırada Morgoth elf kralının cesedini kurtlara yem atmak için bükmüştü ki Thorondor Crissaegrim’in engin zirvelerinden gelerek Morgoth’a büyük bir hiddetle saldırdı ve onun yüzünü bereledi. Hücum ettiği sırada kanatlarından çıkan ses Manwe’nin rüzgarlarını andırıyordu. Kralın cesedini ulu pençeleriyle alarak oradan uzaklaştı. Onu Gondolin Vadisi’ne kuzeyden bakan bir dağın zirvesine bıraktı.

Birkaç yıl sonra Hour ve Hurin düşmandan kaçıp gidecekleri ve dönecekleri yolu pek bilemeden Crissaegrim’in dimdik yamaçlarının dibinde tepeler arasında gezindi ve sonra Thorondor onları uzaktan gördü. İki kartalını yardıma yolladı.Kartallar onları Gondolin’e götürdü.İkisinin ayrılma vakti geldiğinde kartallar gece onları aldı. İlk Çağ’daki Öfke Savaşı’nda Kartallar Elf ve Valar ordusuyla birlikte savaşa katıldı.

İkinci Çağ

İkinci Çağ’da kartallar Menelterma Dağı’nın zirvesinden aşağılarını gözetledi. Numenor’un çöküşüne yakın Valar,onların aptallığını ve sonunu uyarmak için kartal şeklinde fırtına bulutları yolladı.

Üçüncü Çağ

kartallar

Kartallar 3. Çağ’da Gwaihir ve Landroval önderliğinde Dumanlı Dağlar’ın doğusunda yaşadı. Ve yine Kartallar Thorin’in kafilesine kurt saldırısı sonrasında kaçmalarına yardım etti. 5 Ordular Savaşı’na katılarak savaşın kazanılmasında büyük bir katkıda bulundular. Kartal lordu Gwaihir Gandalf’ı birkaç kez kurtardı. İlk kurtarışı Isengard’da mahsur kaldığı sırada, diğeri ise Balrog’la Zirakzigil tepesinde yaptığı düellodan sonraydı.

Kartallar Kara Kapılar Savaşı’nda Kral Elessar ve ordusuna yardım etti. Uçan yaratıklarına binen Nazguller’e karşı son anda yetişerek onları alt ettiler. Savaş sonunda Gwaihir diğer kartallarla beraber Hüküm Dağı’nda mahsur kalan Frodo Baggins ve Samwise Gamgee’yi kurtardı.

Thorondor

Diğer İsmi: Sorontar
Eşi: Bilinmiyor
Kanat Genişliği: 55 metre

Thorondor ilk çağdaki kartalların kralıydı. Kanat açıklığı 55 metreyi buluyodu ve oradaki kartalların en büyüğüydü. Gondolin’i kuşatan dağların çevresinde (Crissaegrim) yaşayarak şehri korudular. Fingolfin’i öldüren Morgoth’un yüzüne saldırarak elf lordunu Gondolin’in zirvelerine götürdü. Beren ve Luthien’i Angband’da olduğu sırada kurtardı. Gondolin düştüğünde diğer kartallarla hayatta kalanlara yardım etti. Öfke Savaşı’nda Earendil ile birlikte Morgoth’un bütük ve acımasız kanatlı ejderhalarına karşı savaştı. Kara Ancalagon’un öldürülmesine katkıda bulundu. Öfke Savaşı’ndan sonra neler yaptığı kesin olarak bilinmiyor. Soyu geride kalmasına rağmen Valinor’a döndüğü de söylenir. Gittikten sonra kartal efendisi Gwaihir olmuştur. Sindarin’de adı ”Kartal Lordu” olarak geçer.

458 yılında Huor ve Hurin orklarla yapılan savaştan sonra dağda kayboldu. Thorondor onları alması için 2 kartal gönderdi ve Gondolin’e götürmelerini söyledi. Morgoth’un tacından Silmariller’i almak isteyen Beren ve Luthien’i kurtardı. Hurin 472 yılında Morgoth tarafından yakalandı ancak o Gondolin’in yerini söylemedi. 500 yılında serbest bırakıldığında dağlarda gezdiği sırada Thorondor onu gördü ve Turgon’a haber saldı. Turgon onun Morgoth tarafından değiştirilebileceğinden korktuğu için Gondolin’e almadı. Ama daha sonra Hurin büyük bir gürültüyle bağırdı.

Turgon, Turgon, Serech Bataklıkları’nı hatırla! Ey Turgon, saklı salonlarından sesimi duymayacak mısın?

Bu seslenişiyle Morgoth’un casusları Gondolin’in yerini az da olsa saptayabildi, Thorondor daha sonra Turgon’un emriyle Hurin’i arasa da bulamadı. 510 yılında Gondolin kuşatıldı, Glorfindel ve yanındakiler şehirden ayrılarak gizli bir yoldan kaçtılar. Ancak karşılarına Balrog çıktığında Glorfindel onunla düelloya girişti. Sonunda ikisi de uçurumdan aşağı düştü, Thorondor ve diğer kartallar orkları öldürerek Glorfindel’in cesedini aldı. Öfke Savaşı’nda Thorondor ve kartalları Earendil liderliğinde kanatlı ejderlere karşı savaştı. Muharebe bir gün bir gece sürdü ve savaşı kartallar kazandı. Morgoth dünyadan sürüldü. Birinci çağdan sonraki akıbeti bilinmemektedir. Yerine 3. çağda Gwaihir geçmiştir.

Gwaihir

kartallar

Diğer İsimleri: Rüzgarlordu
Doğum Tarihi: 1. Çağ (Kesin Değil)
Ölüm Tarihi: Valinor’a gitmiş olabilir

Yüzük savaşı sırasında kartalların lideriydi. Keskin gözleri vardı ve güçlüydü. Büyüklüğü ilk çağın en küçük kartalları kadar olmasa da kendi çağındaki en büyük kartaldı. Dumanlı Dağlar’da diğer kartallar ile birlikte yaşıyordu. Landroval adında bir kardeşi vardı. 3. Çağ’ın 3018 yazında Gri Gandalf, düşmanın planlarını öğrenmek için Radagat’a başvurdu ve ona kartalların etrafı gözetlemesini söyledi. Kartallarda dağlarda birçok ork ve warg binicilerinin toplandığını söyledi.

Gandalf Balrog ile Zirakzigil tepesinde yaptığı mücadelede öldü ve geri gönderildi, Gwaihir Galadriel’in isteği üzerine onu aldı ve Lorien’e getirdi. Ve Gandalf Galadriel’in yaptığı beyaz kıyafeti giydi. Daha sonra Gandalf Gwaihir’e Kardeşlik’e haber uçurmasını söyledi, o da onaları aramak için yola çıktı. Aragorn ve Legoals kartalı Emyn Muil’de Amon Hen’de iken gördüler. Gwaihir ve kardeşi Landroval eşliğinde Kara Kapı önündeki muharebeye katıldılar ve uçan tayfları durdurdular. O sırada Frodo yüzüğü Hüküm Dağı’na attı ve tayflar savaşı bırakıp dağa doğru gitmeye başladı. Daha sonra onlar da öldüler. Gandalf son bir kez Gwaihir’den yardım istedi ve Landroval ile Meneldor eşliğinde Frodo’yu, Sam’i kurtardı. Onları güvenle Ayrıkvadi’ye götürdü. Ayrıca Hobbit’te de Gandalf’ı, Thron ve Kafilesi’ni kurtardılar.

Landroval

Gwaihir’in kardeşiydi. Yaşamış en büyük kartal Thorondor soyundan geliyordu. Dumanlı Dağlar’da diğer kartallar ile beraber yaşadılar. Ve yine Gwaihir ile birlikte Kara Kapı Savaşı’na katılıp, Frodo ve Sam’i Hüküm Dağı’ndan kurtardı.

Meneldor

Dumanlı Dağlar’ın kuzeyinde yaşayan bir kartaldı. Gwaihir’in arkadaşıydı ve muhtemelen onunla birlikte aynı yuvada yaşadı. Hüküm Dağı’na Frodo Baggins ve Samwise Gamgee’yi kurtarmaya giden kartallar arasındadır.


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

 

Mutlaka Okuyun!

entler

Entler

Yaşlı gözlere garip bir bakış, bir çeşit uyanıklık geldi; derin kuyular örtüldü. “Ham, şimdi,” diye …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir