Peter Jackson: “Ne Yaptığımı Bilmiyordum”

“Hobbit’i çekerken ne halt yediğimi bilmiyordum..”

peter jackson

Evet bu açıklama bizzat Peter Jackson’ın kendisinden geldi.

Hobbit ve Lord of the Rings’in Yeni Zelanda’lı yönetmeni Peter Jackson, The Hobbit serisi ile ilgili açıklamalarda bulundu. The Hobbit: The Battle of the Five Armies’in Blu-ray sürümünde yer alan kamera arkası görüntülerine konuşan Peter Jackson’ın, aslında ne kadar sıkıntılı bir süreçten geçtiğini söyleyebiliriz.

Seri için yeterli zamanı bulamadığını belirten yönetmen:

“Guillermo del Toro ayrılınca hemen ben projeye atladım. Saatleri geriye alamazdık. Bana çekeceğim filmi hazırlamak için bir buçuk yıl gerekliydi. Çünkü benim yapmaya çalıştığım şey del Toro’nun yapmaya çalıştığı şeyden farklıydı. Geriye dönmemiz imkansızdı. Bunun sonucunda da filmi hiçbir hazırlık yapmadan çekmeye başlamak zorunda kaldım.” Sonrasında devam eden Peter Jackson: “Bir sete gidiyorsunuz ve birçok karmaşık sahneye sahipsiniz. Storyboard’ınız yok ve sadece orada yapmaya çalışıyorsunuz. Senaryoyu yazmak zorunda kalmamam bizim tek memnuniyetimizdi.”

Aslında son film olan The Battle of the Five Armies’in arka arkaya aldığı ertelemeler Yeni Zelanda setinde yaşanan kaotik durumu izah ediyor diyebiliriz. Filmin hayranlarınında bildiği üzere son film 2013 yılında beş ay ertelenerek 2014 Temmuz’una, daha sonra ise Aralık ayına ertelenmişti.

“Bize 2012’de yapılan çekimlerden önce 2 ay izin verildi.” diyerek devam ediyor Jackson: “Yapımcılarımız ve stüdyo ile konuşmaya gittiğimde onlara ‘Şuan da ne halt yediğimi bilmiyorum, çünkü hazırlığım ve elimde storyboard’larım yok. Elimde olanlarla 3 ay boyunca hazırlanıp bu savaş sahnelerini çekmek yerine neden erken bitirmiyoruz’ dedim. Sonrasında bana zihnimi dinlendirmek için izin verildi. Bu süreçte biraz sessizce oturdum. Çekeceğimiz savaş sahneleri için ilham gelmesini bekledim ve sonra hepsini bir araya getirmeye başladım.”

Weta Workshop’un sanat yönetmeni Richard Taylor ise, “Neredeyse her sabah çekim yapılıyordu ve o güne teslim edilmesi gereken nesnelere ihtiyaç vardı.” diyerek ekliyor. “Peter’ın hazırlanmak için hiç fırsatı olmadı. Fakat bunu söyleyemedim, çünkü hiç fırsatı yoktu.”

Geçtiğimiz yıl sona eren The Hobbit serisi dünya çapında 3 milyar dolara yakın gişe hasılatı elde ederek büyük bir başarı yakalamıştı.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

Mutlaka Okuyun!

yüzüklerin efendisi filmleri yeniden sinemalarda

Yüzüklerin Efendisi Filmleri Yeniden Sinemalarda! (Hem de ilk kez IMAX’e geliyor!)

Yüzüklerin Efendisi filmleri yeniden sinemalarda! Hem de ilk kez IMAX’e geliyor! Yüzüklerin Efendisi filmleri yeniden …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir