Sauron Tek Yüzük’ü Nasıl Ele Geçirebilirdi?

Sauron Tek Yüzük’ü Nasıl Ele Geçirebilirdi?

Yüzük artık uyandı; efendisinin çağrısını işitiyor. Sauron’un tüm mukavemeti kırıp, son savunma hatlarını yarıp dünyayı yeniden karanlığa gömmek için bir tek bu Yüzük’e ihtiyacı var. Onu arıyor, aklı fikri Yüzük’te. Yüzük de sahibine dönmek istiyor, onlar bir bütün. Yüzük ve Karanlıklar Efendisi…

 

Sauron binlerce yıl Yüzük’ü aradı. Ama ister şanssızlık, ister iyi taraftaki umudun zaferi, ister Valar’ın veya bizzat Eru’nun müdahalesi diyelim; bir türlü elde edemedi. Aslında Yüzük’ü tekrar ele geçirebilmek için birkaç fırsatı olmuştu.

Gelin bu fırsatlara hep beraber bakalım.

1. Ferah Çayırlar’da

Sauron Tek Yüzük'ü Nasıl Ele Geçirebilirdi?

Sauron Yüzük’ü kaybettikten kısa bir süre sonra Ferah Çayırlar’da Yüzük’ü ele geçirebilirdi.

Isildur’a yapılan baskında Isildur Yüzük’ü takıp kaçmaya çalışmadan orkların onu öldürmeyi başarabildiği bir senaryoda Yüzük çok daha uzun zaman önce tekrar Sauron’un eline geçebilirdi.

2. Frodo Shire’dan Ayrılmadan Önce

Sauron Tek Yüzük'ü Nasıl Ele Geçirebilirdi?

Frodo Yüzük’ü saklamaya başladıktan sonra tam 17 yıl Shire’da yaşamaya devam ediyor.

Sauron Gandalf’tan biraz daha hızlı olsa o zaman zarfında Frodo’ya ulaşabilirdi. Hatta Frodo yola çıktıktan sonra bile Nazgul birkaç sefer Frodo’yu son anda elinden kaçırıyor.

Hatta bir Nazgul Sam’in babası Hamfast Gamgee’ye Frodo’yu sorduğunda Hamfast Gamgee’nin doğruyu söylediği bir senaryoda Frodo çok daha çabuk yakalanırdı.

3. Fırtınabaşı’nda

Sauron Tek Yüzük'ü Nasıl Ele Geçirebilirdi?

Witch King ve diğer tayflar ilk ve son kez burada amaçlarına bu kadar yaklaşabilmişlerdi.

Aragorn’un Frodo’ya yetişemediği veya yetişse dahi Nazgul tarafından alt edildiği bir senaryoda Yüzük tekrar Sauron’un olacaktı.

4. Cirith Ungol’da

Sauron Tek Yüzük'ü Nasıl Ele Geçirebilirdi?

Sauron Shelob’a çok güvenmeyip Cirith Ungol geçidini daha sağlam tutsaydı Frodo ve Sam oradan daha en başında geçemeyeceklerdi.

Hatta bu durumdan yararlanan Sam Yüzük’ü kullanarak Cirith Ungol kulesine kadar gelmiş, orada orkların kendi arasındaki kavgasının sayesinde Frodo’yu kurtarabilmişti. Eğer orklar Frodo’nun üzerinden çıkan eşyalar için kavga etmese ve birbirlerini öldürmeseler Sam en az 100 orkun arasından Frodo’yu asla kurtaramazdı.

Kurtarmaya çalışırken de yakalanırdı ve Yüzük bulunurdu. Dolayısıyla Sauron’un eline geçerdi.

5. Hüküm Dağı’nda

Sauron Tek Yüzük'ü Nasıl Ele Geçirebilirdi?

İşte Sauron’un Yüzük’ü ele geçirebileceği en uygun an.

Frodo Yüzük’ü atmaktan vazgeçmiş, üzerinde hak iddia etmişti. Sauron’un tüm iradesi Hüküm Dağı’na, Yüzük’e yönelmişti. Nazgullar Hüküm Dağı’na harekete geçmişti. Her şey Sauron’un lehine gelişirken Gollum’un ortaya çıkışı Yüzük’ün yok olmasına sebep olmuştu.

Sam’in tam Hüküm Dağı’na girmeden önce Gollum’a acımayıp onu öldürmüş olduğu bir senaryoda Yüzük yok olmayacak, Sauron’un eline geçecekti.

Bonus: Amon Hen’de Yüzük’ü Saruman ele geçirebilirdi

Sauron Tek Yüzük'ü Nasıl Ele Geçirebilirdi?

Amon Hen’de Frodo’nun şansı yaver gitmeyip, Uruk-Hai’lara yakalandığı bir senaryoda Saruman Yüzük’ü ele geçirecek, böylece yeni bir Karanlıklar Efendisi doğmuş olacak, Orta Dünya bir Istari’nin elinden karanlığa gömülecekti.

Bonus 2: Emyn Muil’de Yüzük’ü Gollum ele geçirebilirdi

Sauron Tek Yüzük'ü Nasıl Ele Geçirebilirdi

Frodo’nun Gollum’u fark etmediği ve uykularında gafil avlandıkları bir senaryoda Yüzük tekrar Gollum tarafından alıkonabilirdi. Çok büyük olasılıkla bu senaryoda Yüzük gerisin geri Gollum’un mağarasına geri dönerdi.

Evet, Sauron’un Yüzük’ü ele geçirebileceği ihtimalleri barındıran alternatif senaryolar bunlar. Aklınıza gelen başka senaryolar varsa bizimle paylaşabilirsiniz!

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

yüzüklerin efendisi filmleri yeniden sinemalarda

Yüzüklerin Efendisi Filmleri Yeniden Sinemalarda! (Hem de ilk kez IMAX’e geliyor!)

Yüzüklerin Efendisi filmleri yeniden sinemalarda! Hem de ilk kez IMAX’e geliyor! Yüzüklerin Efendisi filmleri yeniden …

3 yorum

  1. Minstrel NoelKedi

    Galadriel’in iradesinin üstün gelemeyip yüzüğü aldığı bir senaryo veya Gandalf’ın iki yüzüğü bir arada kullandığı bir yıkım senaryosu (Elf’lereden bir güç yüzüğü almıştı)

  2. Sıçrayan Midilli Hanı da başka bir dönüm noktası Tek Yüzük açısından.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir