Steam Kütüphane tasarımını değişiyor!

Yıllardır tasarımını değiştirmeyen Steam kütüphane bölümünde değişikliğe gidiyor. Oyuncuların biricik dostu Steam’in duyurduğu değişim şimdilik kütüphane ve etkinlikler bölümünü kapsıyor.

2019 GDC etkinliği sonrasında Valve yeni Steam kütüphane görünümünü yayınladı. Eskisine göre daha dinamik bir görünüm ve işlevsellik kazanmış bir kütüphane oluşturulduğu rahatça fark ediliyor. En çok istenen özelliklerden birisi de atlanmamış. Artık kütüphaneye eklenen oyunlar otomatik olarak kategorize edilecek.

Steam kütüphane

Etkinlikler bölümü ile oyun geliştiricileri kullanıcılarla yakın temas içerisinde olacak. Bir oyun büyük bir etkinliğin tarihini duyurduğunda Steam, oyun sahibi kullanıcıların bu etkinliğe görmesini sağlayacak. Hatta oyuncuların “hatırlatıcı” oluşturması da sağlanacak. Takvim, Steam, email veya kullanıcının telefonu üzerinden hatırlatıcı oluşturulabilecek. Tasarımı oluşturan isimlerden Alden Kroll “Kullanıcılar oyun oynamak için geldiğinde bunu kolayca yapabilmeleri için uğraşacağız. Kullanıcıların yenilikleri takip etmesini de sağlamış olacağız.” dedi.

Steam kütüphane

Steam 15 yıldır herhangi bir rekabet olmadan bilgisayar oyuncuları arasındaki popülerliğini koruyordu. Steam‘in dijital oyun platformları arasındaki tahtı, aniden yükseliş yakalan Epic Games tarafından tehdit altında. Fortnite oyununun ve popüler oyun motoru Unreal‘in yapımcıları Epic Games Store adında bir dijital oyun platformu kurdular. Kurulan yeni platform Steam ile rekabete sert bir giriş yaptı. Oyun üreticilerinden %12‘lik bir pay almayı teklif ederek Epic Games‘de oyunlarını yayınlayabileceklerini ifade ettiler. Bu oran, Steam için %30 olarak belirlenmiş durumda. Epic Games aynı zamanda her iki haftada bir kullanıcılarına ücretsiz bir adet oyun veriyor.

Steam kütüphane görünümünü değiştirerek platformun kendi haline bırakıldığı imajını ortadan kaldıracak gibi görünüyor. Bakalım Steam, Epic Games Store’un Playstation özel oyunlarını bünyesine katması hamlesine karşı nasıl bir yol izleyecek?

Steam kütüphane

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

Steam Sonbahar 2018 İndiriminden Önerilerimiz

Steam Sonbahar 2018 indirimleri başladı! Black Friday ve Cyber Monday indirimlerinin Steam karşılığı diyebileceğimiz indirimlerde, …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir