Thranduil

thranduil the hobbit

Irk: Elf
Dil: Silvan
Cinsiyeti: Erkek
Soy: Sindar
Doğum Tarihi: Bilinmiyor (muhtemelen 1.Çağ sıralarında)
Ölüm Tarihi: Bilinmiyor
İkamet Ettiği Yerler: Orman Ülkesi
Ebeveynleri: Babası Oropher, annesinin adı bilinmiyor.
Çocukları: Legolas
Diğer İsimler: Elfkral
Ünvanı: Orman Ülkesi’nin Kralı

Doğumu ve gençliği

Kuyutorman Elflerinin Kralı ve Legolas’ın babası. Thranduil Oropher’in oğluydu ve halkının çoğu Orman Elflerinden olmasına rağmen kendisi Sindar soyundan geliyordu.

İkinci Çağ’ın 1000 yılından önce Lindon’dan doğuya doğru yolculuk yapmıştı. O zamanlarda Anduin’in doğu tarafındaki muazzam bir ormana varmıştı ve bu muazzam orman zamanla Yeşilorman adını alacaktı.

Bazı hikâyeler Orman Krallığı’nı kuranın Thranduil olduğunu söylüyordu bazıları ise Oropher’in kurduğunu. Daha sonraları anlatılan hikayelere göre Thranduil ve Oropher Son İttifak Savaşı’nda yan yana Sauron’a karşı savaşmış, Oropher savaşta ölmüş ve İkinci Çağın 3441’de Sauron’un mağlup edilmesinden sonra Thranduil savaştan sağ çıkan kuvvetlerini Yeşilorman’a götürmüştü. Üçüncü Çağ’ın 1050’li yıllarında karanlık bir gölge ormana düşmüş ve Orman Kuyutorman diye bilinir olmuştu. Büyük örümcekler ve diğer kötücül yaratıklar Kuyutorman’a gelmiş ve daha sonra Sauron olduğu anlaşılan kötü bir güç Amon Lanc’te bir kale inşa etmiş ve bu kaleye Dol Guldur ”Karabüyü Tepesi” adı verilmişti.

Halkı ile birlikte Kuyutorman’ın kuzeydoğusuna çekilmiş ve Cümlekapıları ile korunan Orman Nehrinin yakınında olan Büyük Mağaralarla Salonlar inşa etmişti.

Orman Elfleri karanlık varlığa rağmen Kuyutorman’ı çok seviyorlardı. Sonbaharda Thranduil’e kırmızı yapraklardan ve ormanın çiçeklerinden bir taç yapılıp ona takılırdı. O ve halkı ağaçların arasında avlanmak ve yiyip içmekten büyük zevk alıyordu.

Erebor Macerası

Thranduil

Günlerden bir gün 2941 yılında halkı ile beraber Cüceler ve bir Hobbit’ten oluşan bir grup onları bölmeden önce ormanda ziyafet veriyorlardı. Elfler gizlenmiş ama davetsiz misafirleri onları izlemeye devam etmişlerdi. En sonunda Elfler Cücelerin lideri Thorin Meşekalkan’ı yakalamış ve Kral Thranduil’e götürmüştü.

Thranduil: “Neden sen ve halkın, tam eğlenirlerken halkıma saldırmaya çalıştınız?”

Thorin: “Biz onlara saldırmadık, yalvarmaya gittik çünkü açlıktan ölüyorduk.”

Thranduil: “Şimdi arkadaşların nerede ve ne yapıyorlar?”

Thorin: “Bilmiyorum, ama sanırım ormanda açlıktan ölüyorlar olmalılar.”

Thranduil: “Peki ya sizi ormana getiren ne?”

Thorin Kuyutorman’da ne yaptığını söylemeyince;

Thranduil: “Pekala. Onu götürün ve gerçeği söylemeye karar verene dek güvenli bir yerde tutun. Yüzyıl beklese bile.”

Thorin’in Elf kılıcı Orcrist ondan alınmış ve hapse atılmıştı. Diğer oniki cüce yoldaşı da kısa zamanda yakalanmışlardı. Daha sonra Bilbo Baggins Tek Yüzüğü kullanarak arkadaşlarını kurtarmış ve Orman Nehrinin aşağısına doğru Göl-Kasabası’na gönderilen varillere saklanıp kaçmışlardı.

Smaug’un ölümünün haberi Cücelerin ardından gönderdiği elf izcileri ve haberci kuşlar tarafından Kral’a iletilmişti. Ok ve kılıç kuşanmış bir halde  ordusu ile birlikte Yalnız Dağa doğru yola çıktılar. Yolda Göl-Şehrin habercileri ile karşılaşmış ve şehirleri yok edilmiş Göl-İnsanlarına yardım etmeye karar vermişlerdi. Elfler onlara yiyecek vermiş ve yaklaşan kışa karşı sığınaklar inşa etmelerine yardım etmişlerdi. Daha sonra Thranduil ve Bard, Thorin ve Cücelerin halen içinde olduğu Yalnız Dağa kamp kurmuşlardı.

Thorin: “Kimsiniz siz, Dağ’ın Altındaki Kral Thrain oğlu Thorin’in kapısına savaştaymış gelen sizler; arzunuz nedir?”

O anda ona kimse cevap vermemiş ama ertesi sabah bir grup mızraklı nehri geçip vadiden yukarıya gitmişti. Berebarlerinde Thranduil’in yeşil sancağıyla Göl’ün mavi sancağını taşıyorlardı. Yapılan müzakerede Bard hazineden pay istemiş ama Thorin bunu reddetmişti bunun üzerine Yalnız Dağ kuşatılmıştı.

Thorin yardıma gelmesi için kuzeni Dain Demirayak’a haber göndermişti ama diğer taraftan bir savaş olmasını istemeyen Bilbo gizlice Yalnız Dağdan çıkmış Thranduil ve Bard’la müzareke yapmaya gelmişti.

Bilbo: “Sevgili Bard! Sana bir teklifim var.”

Thranduil ve Bard: “Duyalım bakalım!”

Bilbo: “Onu görebilirsiniz.”

diyerek üzerine sardığı şeyleri atarak Arkentaşı’nı ortaya çıkardı. Gözleri dünya harikası ve mükemmel güzellikteki şeylere alışkın olan Elf bile büyülenmiş bir şekilde kalakaldı. Sanki bir küre ayışığıyla doldurulmuş da buzlu yıldızların parıltılarından örülme bir ağ içinde önlerinde asılı duruyor gibiydi.

Bilbo: “Bu Thrain’in Arkentaşı, Dağ’ın Kalbi aynı zamanda Thorin’inde kalbi. Bunu bir nehir altından bile önde tutuyor. Bunu size veriyorum. Pazarlığınızda size yardım edecek. ”

Thranduil: “Bilbo Baggins! Sen zırhlarında daha alımlı duran elf prenslerinden bile daha fazla bu zırhı girmeye layıksın. Sana bizimle kalmanı öneriyorum çünkü Thorin Meşekalkan yaptıklarını hoş karşılamayacaktır.”

Bilbo: “Teşekkür ederim ama gitmeliyim hemde çabucak.”

Beş Ordular Muharebesi

Thranduil

Yeniden yapılan müzarekede Thorin Kıvılcımtaşı için hazinenin 1/14’ünü vermeyi kabul etmiş ama öteki taraftan Dain Demirayak’ta ağır zırhlı Cüce ordusuyla Yalnız Dağa varmıştı. Thranduil sadece altın için savaşmak konusunda gönülsüzdü. Ama daha sonra hepsinin düşmanı olan Varg ve Ork ordusu Puslu Dağlardan gelmiş, Dain, Thranduil ve Bard Beş Ordular Muharebesinde onlara karşı savaşmayı kabul etmişti. Thranduil’in kuvvetleri Dağın Güneyine konumlanmıştı ve Orklara ilk olarak onlar saldırmıştı. Birçok Ork Elf kılıç mızrak ve okları arasında can vermiş ama pek çok Orman Elfi’de katledilmişti. İşte bu tüm umutların tükendiği dakikalarda Kartallar daha sonra da Kocaoğlan yardıma gelmişti. Ve savaş lehlerine dönmüş Beş Ordular Muharebesi galibiyetle sonuçlanmıştı.

Savaştan sonra Thranduil Thorin’in Kabrine Orcrist’i koymuştu.

Bard’dan Girion’un zümrütlerine benzeyen taşlar almış ve Bilbo Baggins ona gümüş ve incilerden oluşan bir gerdanlık vermişti. Böylece Bilbo’yu Elf-Dostu ilan etmişti.

Yüzük Savaşı ve Sonrası

21 Mart 3018’de Aragorn esir tutulması için Gollum’u Thranduil’in korumasına bırakmıştı. Gollum gece gündüz izleniyordu ama Elfler ona acımış ve diğerlerinden ayrı duran bir ağaca tırmanmasına izin vermişlerdi. 3018’in Haziranında bir gece Gollum ağaçtan aşağı inmeyi reddetmişti. Bu sırada orklar Orman-Elflerine saldırmış ve Gollum kaçmayı başarmıştı.

Bunu Elrond’a iletmek için oğlu Legolas’ı Ayrıkvadiye yollamış, Legolas Elrond’un Divanına katılmış ve Kardeşliğin dokuz üyesinden biri olmuştu.

Yüzük Savaşı esnasında Kuyutorman Sauron’un hizmetkarları tarafından istila edilmiş ve Orklarla Thranduil’in Elfleri arasında ağaçların altında uzun bir muharabe yaşanmış ve sonunda Elfler 15 Mart 3019’da Dol Guldur’dan gelen kuvvetleri püskürtmeyi başarmıştı. 6 Nisan’da Thranduil ormanda Dol Guldur’u yok etmiş olan Galadhrim Beyi Celeborn’u karşıladı. Gölge ormanın üzerinden kalkmış ve Eryn Lasgalen ”Yeşil Yapraklar Ormanı” adını almıştı. Thranduil’in halkı Eryn Lasgalen’in kuzeyinde yerleşmiş ve uzun yıllar rahatlık içinde yaşamıştı.


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

entler

Entler

Yaşlı gözlere garip bir bakış, bir çeşit uyanıklık geldi; derin kuyular örtüldü. “Ham, şimdi,” diye …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir