Turgon

Turgon
Ünvan ve İsimler: Gondolin Kralı, Turukáno(Bilge)
Cinsiyet: Erkek
Soy: Noldor
Hanedan: Finwë Evi
Eş: Elenwë
Çocukları: Idril
Silah: Glamdring, Orcrist
İkamet Yerleri: Gondolin
Doğum: Ağaçlar’ın Çağı(A.Y.) 1300
Ölüm: Birinci Çağ 510

Turgon’un doğumu ve gençliği

Turgon, “Bilge” olarak da bilinir. Fingolfin’in 2.oğlu ve bir Noldor elfidir, Fingon, Aredhel ve Argon’un kardeşi ve Idril’in babasıdır. İki ağacın olduğu zamanlarda 1300 yılında doğmuştur, yaşadığı yıllar boyunca Gondolin’in ve Noldor elflerinin kralı olmuştur. 1.cağın 510.yılında, Gondolin’in düşüşünde ise hayatını kaybetmiştir. Adı, “Turukano” anlamına gelir, yani “Yöneten Kral”.

Feanor ve oğulları, gemilerle ayrıldığı zaman, babası Fingolfin ile beraber kendi ırkından olanları Helcaraxe’den geçirdi, bu sırada kendi eşi olan Elenwe’nin ölümüne tanık oldu, yolculuk sırasında ise Vinyamar/Nevrast’ta kamp kurdular ve ilerlemeye devam ettiler.

Kardeşi, Finrod ile yolculukları sırasında, Sirion’a geldiklerinde Ulmo, onları Morgoth(Melkor)’un karanlık güçlerinden saklanabilecekleri gizli bir yer bulması için yolladı, daha sonraki yıllarda ise Ulmo, gizli bir şekilde, rüyasında vs. Turgon’un karşısına çıktı ve ondan, Tumladen’e gitmesini istedi ve bu yolculukta ona yol gösterdi. O da, Ulmo’yu dikkate alarak Tumladen’e doğru yanına aldığı birçok Noldor elfiyle beraber yola çıktı.

Gondolin’in yapımı

Turgon

Sirion’un üst taraflarının doğusunda, yüksek ve keskin yamaçlı dağlardan oluşan bir çemberin içindeydi ve Thorondor’un kartalları dışında hiçbir canlı ulaşamamıştı. Ama dağların altında, dünyanın karanlığında akan suların Sirion’un kollarına ulaşmak için oyduğu derin bir yol vardı; Turgon bu yolu buldu ve böylece geldi dağların ortasındaki yeşil düzlüğe, orada sert dümdüz taşlarla yükselen adatepeyi gördü; ova aslında kadim günlerde koca bir göldü, derken Turgon arzuladığı toprakları bulduğunu anladı ve oraya güzel bir şehir inşa etmeye karar verdi.

Tumladen’de ise, şehri düşüşüne kadar yöneteceği Gondolin’i kurdu.

Babasının ölü bedenini Thorondor(Kartalların Kralı) ile beraber buldu ve Gondolin’e getirdi, iki yıl sonra ise Thorondor, ona Hurin ve Huor’u getirdi. Onların, Gondolin’de 1 yıl kalmalarına müsade etti ve daha sonra Dor-Lomin’e gitmelerine olanak sağladı. Turgon bu sırada “Noldor’un Kıyameti”nin geldiğini anladı ve gizlice adamlarını Valar’a göndererek onların yardımını istedi, bu yardımların hiçbiri Valar’a ulaşamadı ve yardım istenemedi. Sadece Voronwe, başarısız olsa da ölmeden geri dönmeyi başardı ve Tuor’un Gondolin’e geldiğini krala haber verdi.

Sayısız Gözyaşı Savaşı

Turgon, Maedhros’un birliklerine katıldı ve Fingon’la beraber Nirnaed Arnoediad’ta savaştı.

Hurin: Şimdi gidin efendim.. henüz zaman varken! Çünkü sizde Eldar’ın son umudu yaşıyor ve Gondolin ayaktayken Morgoth hala yüreğinde olan korkuyu fark edecektir.

Turgon: Artık Gondolin uzun süre gizli kalamaz ve keşfedildiğinde yıkılmalı.

Huor: Sadece çok kısa bir süre dayansa bile, hanedanınızdan elf ve insanların umudu doğacaktır. Bunu size efendim, ölümün gözleriyle söylüyorum: Burada sonsuza dek ayrılmamıza ve beyaz duvarlarınıza yeniden bakamayacak olmama rağmen, sizden ve benden yeni bir yıldız yükselecektir! Elveda!

Bir süre sonra da Gondolin’e, halkının yanına geri döndü. Tuor, İlk çağın 496.yılında Gondolin’e geldiğinde kral onu hoş bir şekilde karşıladı ve Gondolin’de kalmasına müsade etti.

Arından, Ulmo,Morgoth’un Gondolin’e karşı oluşturduğu tehdidi anlayarak Sirion’a doğru gitmelerini istedi. Tuor da, kralı bunlara karşı uyardı ve Sirion’a yönelmelerini, Gondolin’den çıkmalarını söyledi fakat Turgon, kibiri yüzünden Gondolin’de kalmayı tercih etti.

Turgon, kartallardan gelecek bir saldırıya karşı etrafı gözetlemesini istedi ve o da tedirginleşmişti, Thorondor ona haberler getirmeye devam ediyordu.

Turgon: Morgoth uyuyor mu? Yanılıyorsun.

Thorondor: Eğer Manwe’nin kartallarının yanılmak gibi bir adeti olsaydı, efendim, sizin bunca saklanmanız çok uzun süre önce boşa giderdi.

Turgon bu sözler üzerine korkmaya başladı ve şehri savunmaya hazırlamaya çalıştı, şehrin artık gizli olmadığından kuşkulanıyordu ve Morgoth’un Gondolin’e yapacağı bir saldırı ile burayı yakıp yıkacağını biliyordu.
Morgoth ise Gondolin’in yerini öğrenip bu şehre saldırmak istiyordu.

Morgoth, Fingolfin hanedanından korkuyor ve nefret ediyordu, çünkü onlar düşmanı Ulmo’nun dostuydular ve Fingolfin kılıcıyla onu yaralamıştı. Ve tüm akrabaları içinde, Morgoth en çok Turgon’dan korkuyordu; çünkü eskiden Valinor’da ona baktığında ve ne zaman ona yaklaşırsa henüz gizlenen bir zamanda beklenen yıkımın Turgon’dan ona doğru geleceğine dair bir öngörü gölgesi ruhunun üzerine çökmüştü.

Gondolin’in düşüşü ve Turgon’un ölümü

Turgon

Tuor, Ulmo’nun haberini Turgon’a vermeye gelirken Maeglin de oradaydı ve Tuor’un, kral ile olan yakınlığı ve Tuor’un, Idril ile evlenmesi onu(Maeglin) sinirlendirdi, Maeglin, dağlara gittiğinde, Turgon ona, “Dağlarda kal.” demesine rağmen onu dinlemedi ve orklar tarafından kaçırılıp Angband’a getirildi, Morgoth ise, Gondolin’in yerini söylemesine karşılık olarak ona Idril’i ve kendi şehrinin kralı olmasını vaadetti, Maeglin bu vaatleri kabul etti ve Gondolin’in yerini Morgoth’a söyledi.

Morgoth, Gondolin’in yerini öğrenince, kuvvetleriyle Tumladen’e “geçitten” hücüm etti, burayı savunan elfer, Morgoth’a dayanamadı. Bu savaş sonucunda Turgon’da, bir kuleyi savunurken, Morgoth’un savaşcılarından bir tanesi tarafından katledildi.

Böylece Noldor elflerinden, “Noldor’un Yüce Kralı” Turgon, Orta Dünya’ya veda etti.

Kurduğu, Gondolin şehri, Morgoth’un şerrine karşı en uzun süre dayanan şehirdir.

Gondolin’i yönettiği sıralarda ‘Hüküm Asası'(Staff of doom) ve daha sonraları Mithrandir(Gandalf)’ın eline geçen ‘Glamdring’i kullanmıştır. Derler ki, “Bu asa ve kılıç, onu her zamankinden daha bilge birisi olarak gösterir.”


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

entler

Entler

Yaşlı gözlere garip bir bakış, bir çeşit uyanıklık geldi; derin kuyular örtüldü. “Ham, şimdi,” diye …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir