Türkiye’deki Gollum Davasına Peter Jackson’dan Cevap

Peter Jackson: Resimlerdeki Gollum değil!

Son zamanlarda devlet büyüklerine ve kamu görevlilerine hakaret edildiği iddiasıyla pek çok insana sosyal medya paylaşımları üzerinden davalar açılıyor.

23 yıllık hekim, Dr. Bilgin Çiftçi Facebook hesabından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yüzüklerin Efendisi filminde bir karakter olan ‘Gollum’un şaşkınlık, hayret ve yemek yemesiyle ilgili üç fotoğrafını yan yana gösteren bir paylaşımda bulundu. Kimliği belirsiz bir kişi tarafından şikayet edilen Dr. Bilgin Çiftçi, bu paylaşımını daha sonra sosyal medyadaki hesabından sildi. Hakkında başlatılan idari soruşturma kapsamında Dr. Çiftçi, geçen ay ‘devlet büyüklerine hakaret’ suçundan devlet memurluğundan çıkarıldı.

1.12.2015 tarihinde görülen 4. duruşmaya Dr. Çiftçi’nin yanı sıra avukatları Hicran Danışman, Mehmet Özkan, Gülşah Durmuşoğlu da katıldı. Dava avukatları, Mahkeme Başkanı Murat Saz’a Gollum’un sevilen bir karakter olup olmadığına dair internet üzerinden yaptıkları anketleri sundu. Sanık avukatı Hicran Danışman, “Gollum için internet üzerinden Birinci Basamak Sağlık Çalışanları Birlik ve Dayanışma Sendikası’nın yaptırdığı ankette yüzde 20.6 oranında ‘Gollum İyi’, yüzde 26.3 oranında ‘Gollum mağdur’ ve yüzde 13.3 oranında ‘Gollum ne iyi ne kötü’ sonuçları çıktı. Ayrıca ‘Gollum kötü’ diyenler yüzde 7’de, ‘Gollum çirkin’ diyenler ise yüzde 8’de kaldı. Bu dava Gollum’un onurunu kurtarma davasına dönüştü” dedi.

Bir diğer sanık avukatı Mehmet Özkan da “Eleştirilen kişinin kimliği, herhangi bir kişi olmadığını gösteriyor. Daha ağır eleştirilere açık olması lazım. İfade özgürlüğü kapsamında beraat talep ediyoruz” dedi.

Mahkeme Başkanı Hakim Murat Saz, dosyanın, Gollum’un kötü bir karakter olup olmadığıyla görüş belirtilmek üzere iki davranış bilimcisi veya psikolog ile bir sinema televizyon eserleri uzmanı tarafından incelenmek üzere bilirkişiye gönderilmesine karar verdi. Duruşma 23 Şubat 2016 gününe ertelendi. Doktor Bilgin Çiftçi, kararı şaşkınlıkla karşıladığını söyledi. (bkz. Gollum Davası)

Filmlerin yönetmeni Peter Jackson ise, mahkemenin, resimlerde bahsi geçen Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit filmlerinin karakteri Gollum’un ‘iyi’ ya da ‘kötü’ olarak ayrımını yapma girişimlerini reddetti. Fran Walsh ve Phillippa Boyens ile birlikte TheWrap sitesine verdikleri yazılı ifadede yönetmen:

“Eğer bu Türk davasının temeli, gördüğümüz bu resimler üzerine kurulduysa, şunu söyleyebilirim ki; Bu resimlerdeki karakterlerin hiç biri Gollum değildir. Resimdeki karakterlerin hepsi Smeagol’dur.”

“Smeagol neşeli ve sevimli bir karakterdir. Smeagol yalan söylemez, ihanet etmez veya başkalarını kandırma girişiminde bulunmaz. Kötü, işbirlikçi veya kindar biri değildir. Bu özelliklerin hepsi Gollum’a aittir. Ve Gollum asla Smeagol ile karıştırılmamalıdır. ”

“Smeagol asla kendisinden zayıf olan kişilerin üzerinden güç elde etmeyi istemez. Zorba değildir. Aslına bakarsanız, oldukça sevecendir. İşte bu yüzden dünya çapındaki izleyiciler bu karaktere bu kadar ısınmıştır.”

Kaynak: thewrap.com

Yani kısaca resimlerdeki Gollum değil Smeagol’dur. Ve Smeagol ‘kötü’ bir karakter değildir.

“En yetkili ağızlardan biri” olarak nitelendirebileceğimiz Peter Jackson’ın bu açıklamasının ‘bilirkişi’ açıklaması olarak kabul edilip edilmeyeceği ise merak konusu.

Siz şu sıralar Türkiye ve Dünya gündemine oturan bu Gollum Davası ile ilgili ne düşünüyorsunuz. Düşüncelerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.

 

Mutlaka Okuyun!

peter jackson cameo'ları

Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit’teki Peter Jackson Cameo’ları (Pek Bilinmeyen 1 PJ Cameo Rolü)

Yönetmen Peter Jackson’ın Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit filmlerinin tümünde cameo rollerde oynadığını olduğunu biliyor muydunuz? …

Bir yorum

  1. Dante'nin Rüyası

    Peter Jackson’ın konuya dahil olması gerçekten bazı konularda çok özen gösterdiğinin bir kanıtı bence. Mutlu mu olsak yoksa üzülsek mi bilemedim. Çünkü böyle bir durumun dava konusu olması mı önemli yoksa bu benzetmeye yapılan hassasiyet mi önemli karar veremedim.

    Tüm bunlara rağmen Peter Jackson son derece net ve muhtemelen bilirkişi raporlarından daha iyi bir analiz içerecek cümleleri dile getirmiş. Söz mahkeme heyetinde…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir