Yüzüklerin Efendisi dizisi çıplaklık içermesin kampanyaları ve Samimiyet Koordinatörü ne iş yapar?

Orta Dünya hayranları Yüzüklerin Efendisi dizisi çıplaklık içermesin diye imza kampanyaları başlattı. Kampanyaların imza sayıları çok kısa sürede bini aştı. Hayranların tek isteği Tolkien’in mimarı olduğu Orta Dünya ruhuna aykırı girişimlerde bulunulmaması ve diziyi popülerleştirmek adına kitaplardan uzaklaşılmaması.

Yüzüklerin Efendisi Dizisi Çıplaklık İçermesin Tartışmaları Nasıl Başladı?

Dizinin yapımını üstlenen Amazon‘un anlaştığı BGT Casting firması “çıplaklığı sorun etmeyen oyuncu” aradığına dair bir ilan vermişti. Önceleri bu ilanın Amazon’un bir diğer projesi olan Zaman Çarkı ile de alakalı olabileceği düşünülüyordu. Hayranlar arasında sadece söylentiye dayalı bir tartışmaydı. Ancak kısa süre sonra Amazon, dizi ekibine “intimacy coordinator” yani özetle cinsellik de içerebilecek samimi sahnelerden sorumlu bir isim katmıştı. Yeni Zelandalı bir isim olan Jennifer Ward-Lealand‘ın Auckland’da çekimleri devam eden Yüzüklerin Efendisi dizisindeçıplaklık içeren ve/veya yakın-samimi” sahneleri koordine etmek için yer alacağı haberi  “Yüzüklerin Efendisi dizisi çıplaklık içermesin” tartışmalarını iyice alevlendirdi.

Orta Dünya hayranları Yüzüklerin Efendisi dizisi hiçbir şekilde çıplaklık ve/veya samimi sahne içermesin diyenler ve dozunda samimi sahnelerin yer alması gerektiğini savunanlar olarak ikiye ayrıldı. Ancak bu tarz bir kamplaşma yaşanmadan önce altını çizmemiz gereken durum var. Henüz bu sahnelerin sınırı belirlenmiş değil ve dizinin ilk iki bölümü yeniden çekiliyor. O yüzden hayranların beklentilerini dile getirmeleri çok önemli. Dilerseniz “Yüzüklerin Efendisi dizisi çıplaklık içermesin” imza kampanyasına bu linkten destek verebilirsiniz: https://www.change.org/p/amazonstudios-keep-lotronprime-true-to-tolkien-and-his-writings-and-free-of-objectionable-content

yüzüklerin efendisi dizisi çıplaklık
Normal People çekimleri, Samimiyet Koordinatörü Ita O’Brien

Intimacy Coordinator Ne İş Yapar?

Intimacy Coordinator, motamot çevirisiyle Samimiyet Koordinatörlüğü, 2020’de ortaya çıkmış bir meslek değil. Uzun süredir tiyatro oyunlarında, samimi sahneleri “inanılır” kılmak için samimiyet koordatörlerine zaten başvuruluyordu. Ancak sinema-televizyon dünyası ise bu tür bir ekip üyesinin gerekli olduğunu MeToo hareketi  sayesinde yakın zamanda anladı. Bu hareket dünyanın her yerinde ve kim olursa olsun herkesin, her an fiziksel veya psikolojik tacize-suistimale uğrayabileceğini gözler önüne sermişti. Medeni ülkeler ve aydın insanlar bu hareketin ortaya çıktığı andan itibaren pek çok konuda önemli adımlar attılar. Intimacy Coordinator yani “çıplaklık içeren ve/veya samimi” sahneleri koordine etmekle sorumlu olan kişinin sinema ve televizyon dünyasında yer almasına da bu olaylar vesile oldu.

Görevi de, özetle, rol icabı birlikte olması gereken-samimi olması gereken kimselerin fiziksel ve ruhsal sağlığını korumak. Sahneyi inandırıcı kılmak, aktörlerin ruhsal sağlığının dengede olmasını sağlamak, rızalarının olduğuna ve bunun “rolün bir parçası” olduğunu anladıklarına emin olmak. Bir de ilginç bir detay, Intimacy Coordinator, yönetmenden sonra sette çekimleri durdurabilme hakkına sahip ikinci isim. Bu da aslında görevinin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Görev tanımına bakarsak cinsel birliktelik içeren bir sahnenin dizide yer alacağını düşünebiliriz. Ancak henüz sınırları tam olarak çizilebilmiş bir meslek değil. Amazon bu tanımın aksine, farklı yasal sorumluluklar nedeniyle de bu tarz bir ekip üyesine ihtiyaç duymuş olabilir. Ayırca dizide ölmüş-yaralı ve çırılçıplak uzanan bir oyuncu için ya da bir x sahnesinde arkadan çıplak geçen kişi için de yahut bu koordinatöre gerek duyulabilir. Bir noktada görev tanımının ucu açık ve samimiyet koordinatörü yalnızca seks sahnelerinden sorumlu olmayabilir.

HBO‘nun 2018 yılında samimi sahneler içeren bütün yapımlarında samimiyet koordinatörü bulunduracağına dair bir karar aldığını ve Netflix‘in de Sex Education dizisinde bu meslek dalının temellerini çizen Ita O’Brien ile çalıştığını da ayrıca belirtmek gerek. Amazon’un da samimiyet koordinatörü ile çalışması çağın gereği olarak düşünülürse, tam anlamıyla kötü haber olmayabilir.

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Not: Dilerseniz “Yüzüklerin Efendisi dizisi çıplaklık içermesin” imza kampanyasına bu linkten destek verebilirsiniz: https://www.change.org/p/amazonstudios-keep-lotronprime-true-to-tolkien-and-his-writings-and-free-of-objectionable-content

Mutlaka Okuyun!

Gandalf emekli olmayı düşünmüyor

Gandalf Emekli Olmayı Düşünmüyor! (Sir Ian McKellen Çalışmaya Devam Etmek İstiyor!)

Gandalf emekli olmayı düşünmüyor: Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit filmlerinin efsanevi oyuncusu Sir Ian McKellen, emekli …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir