Arya Stark Şimdi Ne Yapacak?

Şu an Çoğu Hayranın En Popüler Karakteri:  Arya’nın Yolu

arya1

Game of Thrones’un son bölümünden sonra, Arya Stark için yepyeni bir macera başlıyor. Hoş, sona çok yaklaştık, “bu kadar kısa zamanda ne olabilir ki?” diyorsanız, haberimizi okumadan karar vermeyin. İşte Game of Thrones’un hali hazırda en popüler karakteriyle ilgili en çok sorulan sorular ve muhtemel cevapları.

arya2

Arya ve Waif Arasında Ne Oldu?

‘Kız’ın suratının artık Siyah ve Beyazın Evi’nin duvarlarını süslemesinden sonra, Waif’in hikâyesi bitmiş gibi görünüyor. Çok Yüzlü Tanrı’nın bir yardımcısı olan Waif, Arya’nın Yüzsüz Adam olma yolunda bir hocasıydı. Biraz zorlu bir hocaydı, evet. Ama yöntemlerinin Arya’yı güçlendirdiği ve özellikle sopayla savaşma konusunda yeteneklerini kazandırdığı bir gerçek. Arya kör olduğu zamanlarda bile peşini bırakmayan Waif sayesinde artık karanlıkta bile dövüşme becerilerine sahip. Ama Arya tüm bu emeklerin sonucunda artık “Hiç Kimse” olmak istemediğine karar verdi, orası ayrı tabi.

Maisie Williams - Arya Stark
Maisie Williams – Arya Stark

Arya Artık Yüzsüz Adam Mı?

Görünüşe göre değil. (Kelime oyununa dikkat). Hayır, resmi olarak Yüzsüz Adam değil. Ama Siyah ve Beyazın Evinde’ki test edilme süresince, çok çılgın yeteneklere sahip olduğu bir gerçek. Karnındaki bir sürü bıçak yarasına rağmen sergilediği kaçış gösterisinden anlıyoruz zaten bunu.

Çoğu teoriye göre, Ev ve Ev halkı aslında esrarengiz birer varlıklardan ibaret. Ve içimizde her zaman Arya’ya oyun oynandığı, aslında sandığı gibi kaderini kendi kontrol etmediği o sıkıntılı his vardı. Son sahnede, Arya gideceğini söylediğinde, Jaqen H’ghar’ın yüzündeki ifade tamamen bir gurur ve onaylama ifadesiydi. Aslında bu şekilde isyan ederek, tam olarak Jaqen’in yapmasını istediği şeyi yapmıştı.

arya4

Jaqen H’ghar Dönecek Mi?

Yukarıda dediğimiz gibi. Arya’nın Yüzsüzler’in karşısındaki önemini bilemiyoruz. Jaqen çok uzun bir oyun oynadı (Arya’nın onunla ilk tanıştığı zamanı ve Braavos günlerini hatırlayın) ve biz de büyük ihtimalle bu oyunun aslında ne olduğunu bulamayacağız. Ama onu yeniden görme şansımız da var. Arya’nın Siyah ve Beyazın Evi ile işi bitmiş olabilir, ama Çok Yüzlü Tanrı’nın onunla işi henüz bitmedi.

Maisie Williams as Arya Stark
Maisie Williams – Arya Stark

Arya Şimdi Nereye Gidecek?

Burada iki seçeneğimiz var. Birincisi; tıpkı son bölümün sonunda dediği gibi “eve gidecek” ki evden kastımız da Winterfell oluyor. Uzun bir süredir karanlıkta yaşadığı için, evinin şuan Boltonlar’ın elinde olduğundan haberi olmayabilir. Ve eğer bundan habersiz oraya giderse, baya büyük bir dram yaşarız. Ya da, Jon ve Sansa önlerindeki savaştan başarılı çıkarsa, yine gözyaşlarıyla birlikte bir aile buluşması izleyebilir ve Stark Hanedanı’nın gücünü geri kazandığını görebiliriz.

Ama bir de şu olay var; Lady Crane ile yaptığı konuşmada Arya Westeros’un Batısına, yani haritalarda olmayan yere gitmekten bahsetmişti. Kimse Yalnız Işık’ın (Yani Demir Adalar’ın) ötesinde ne olduğunu bilmiyor. Ve bunu bulmaya çalışan tek kişi de kaybolmuştu.

Ha bir de çok zorlama olan şu teori var: Daenerys’in kehanetinde ona “Doğu’ya ve Batı’ya gitmesi gerektiği” söylenmişti. Bu da demek oluyor ki Titreyen Deniz’i ve Kölelerin Koyunu riske atmaktansa, tüm dünyayı dolaşıp Casterly Rock’ı geri almak zorunda. Eğer zıt yönlerde yolculuk edeceklerse, Arya ve Daenerys’in karşılaşma şansı var mıdır sizce?

arya6

Arya, Jon ve Sansa ile Yeniden Bir Araya Gelecek Mi?

Yukarıda dediğimiz gibi, eğer Winterfell’e geri dönerse, evet, her hâlükârda görüşecekler. Gerçi Game of Thrones, taşları sürekli hareket eden bir satranç tahtası. Yani Arya oraya gitse bile, Jon ve Sansa’nın başka yerde olma olasılığı yüksek.

arya7

Arya Öldüreceklerinin Listesini Tamamlayacak Mı?

Şimdiye kadar gayet iyi gitti aslında. Gerçi birkaçını kişisel kararlarıyla pas geçti. Joffrey Baratheon ve Tywin Lannister’ı başkaları öldürdü ama Arya Meryn Trant, Polliver ve Rorge’ı öldürmeyi başardı. Hound’ın öldüğünü varsayarak onu affetti, ama biz şuan ölü olmadığını biliyoruz. O halde geriye: Hound; Mountain (ki bu terminatörü öldürmek baya zor olacak); Cersei; Walder Frey; Melisandre; Beric Dondarrion; Thoros of Myr; ve Ned Stark’ın infazcısı Sir Ilyn Payne kalıyor. Bunlardan bazıları diğerlerine göre zorlu hedef, bazıları ise muhtemelen sona kalamayacaklar. Yani bu ölümlerin hepsi Arya’nın elinden olmayacak.

arya8

Needle: Arya’nın Kılıcı Neden Bu Kadar Önemli?

Needle Arya için önemli, çünkü onu Jon verdi ve elinde Winterfell’den kalan tek şey bu kılıç. Çoğunlukla duygusal bir ilişki var yani. Ama aynı zamanda Arya’nın dövüş stili için de ayrı bir önemi var. Kendisi fiziksel olarak hafif olduğu için, şövalyelerin kullandığı ağır teknik silahları kullanamaz. Ama öğrendiği Su Dansı tekniğinde, hız ve çeviklik açısından Needle mükemmel bir silah.

Bazı izleyiciler Needle’ın da efsanevi Valyrian Çeliğinden olup olmadığını merak ediyorlar. Hayır değil. Winterfell’de normal bir ‘Kalede Dövülmüş’ çelikten.

arya9

Arya’nın Kurdu Nerede?

Game of Thrones’ın ilk sezonunda her Stark çocuğuna bir kurt yavrusu verilmişti ama şimdi sadece Arya ve Jon’unki hayatta kalmış durumda. Ghost Jon ile birlikte Duvardaydı. Ama Arya’nın kurdu Nymeria’yı 5 yıldır görmedik.

Kitaplarda Nymeria Kral’ın Yolu ormanlarında bir kurt sürüsünü yönetiyordu. Bu kurtlar insanlardan korkmayan, korkusuz kurtlardı. Ayrıca yine kitaplarda, Arya kör olduğu zamanlarda Nymeria’nın zihnine giriyordu. Bunların esintilerinin dizide görülüp görülmeyeceğini ise bilemiyoruz.

İşte korkusuz Stark kızımız Arya hakkındaki teoriler bu şekildeydi. Siz bu teoriler hakkında ne düşünüyorsunuz? En mantıklı bulduğunuz hangisi? Sizin de teorileriniz var mı? Bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: empireonline.com

Mutlaka Okuyun!

Sauron ve elflerin

Hugo Weaving Yüzüklerin Efendisi dizisinde yer alacak mı?

Hugo Weaving, Amazon’un Yüzüklerin Efendisi dizisinde yer alıp almayacağı tartışmalarına son noktayı koydu. Hugo Weaving, …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir