Batman V Superman: Dawn Of Justice Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Batman V Superman’e Giriş 101!

batman-v-superman

Bir önceki dersimiz Rogue One’a Giriş 101‘i beğendiniz mi? O halde gelin şimdi heyecanla beklediğimiz bir diğer film olan Batman V Superman’in bilmemiz gerek tüm yönlerine beraber bakalım.

#Yönetmen

attends the "Man Of Steel" world premiere at Alice Tully Hall at Lincoln Center on June 10, 2013 in New York City.

Zack Snyder, 2013’te Man of Steel ile başladığı seriye devam ediyor. Aynı zamanda kendisi DC/Warner efsanesi Watchmen’i de 2009 yılında beyaz perdeye taşımıştı. 2006’da Frank Miller’ın 300 filmini de uyarladığını unutmayalım. Batman V Superman’den sonra Justice League filmleriyle yoluna devam edecek. Wonder Woman ve Aquaman’in yapımcılığında, Suicide Squad ve The Flash’ın yardımcı yapımcılığında bulunduğunu da göz önüne alırsak, tüm DC evrenini elinden geçiriyor diyebiliriz.

#Yazarlar

Chris Terrio, Ben Affleck’in filmi Argo’nun senaristiydi. Terrio, Affleck Batman rolünü almadan çok daha önce Batman V Superman kadrosuna girmişti.  Daha önce hiç çizgi roman ve çizgi roman filmleri geçmişi olmayan bir çift yeni göz olarak, Terrio’nun ekibe girmesi, Affleck’in işi almasındaki ana faktörlerden biriydi.

Diğer senaristimiz, Terrio’nun aksine; her yerde parmağı bulunan, daha önce birkaç çizgi roman filmi yazmış David S. Goyer. Bunların arasında Man of Steel, Christopher Nolan’ın Dark Knight üçlemesi ve Blade üçlemesi de bulunuyor. Gelecek projeleri arasında ise Neil Gaiman’ın kaleminden çıkan seri The Sandman’in uyarlaması var.

#Hikaye

batman-superman-wonder-woman-dawn-of-justice

Amerika ne tür kahramanlara ihtiyacı olduğunu ve nasıl kahramanlar istediğini tartışırken; yarı tanrı bir süperkahramanı kontrolsüz bırakmanın sonuçlarından korkan Gotham City’nin heybetli kahramanı Batman, Superman ile karşı karşıya geliyor. İki taraf da kafa kafaya gelmişken, Superman’i yok etmeye kafayı takmış genç multi milyoner iş adamı Lex Luthor tarafından yaratılan Doomsday adında yeni bir süper-kötü-kahraman ortaya çıkıyor. Batman ve Superman farklılıklarını bir kenara bırakarak, Wonder Woman’ı da yanlarına alıp, yeni tehditle birlikte savaşıyorlar. Justice League’nin tohumları ekiliyor…

#Çıkış Tarihi

25 Mart 2016. Ayrıca Affleck’in Batman’inin de görüneceği Suicide Squad, bundan dört ay sonra, 5 Ağustos’ta sinemalarda olacak.

Batman V Superman ilk başta, 6 Mayıs’ta çıkacak olan Captain America: Civil War ile neredeyse aynı anda çıkıyordu. Muhteşem bir karşılaşma olacağı gerçek, ama sonuçlarını kimse tahmin edemez. Warner Bros. da bu riski almamış olacak ki Batman V Superman’i Mart’a çektiler.

#Ben Affleck – Bruce Wayne / Batman

ben-affleck-batman-v-superman

Daha önce Daredevil rolünün getirdiği karmaşık sonuçlar nedeniyle, internetteki hayranlar Snyder’in yeni Bruce Wayne için ilk tercihini oldukça aşağılamışlardı. Aslında bunun nedeni çoğunlukla Christopher Nolan’ın son üçlemesinde Batman’i Christian Bale’in canlandırmasıydı. Yeni bir süperkahramanı canlandıracak olmanın verdiği kaygıyla, Affleck senaryodan ve yönetmenle yaptıkları görüşmelerden çok etkilendiğini söylüyor:

“Açıkça konuşmak gerekirse, bu tarz bir rolü bir daha oynama şansı yakalayabileceğimi sanmıyordum. Yeni bir açıdan bakmak çok zor çünkü. Bu yeni karakterle, yeni bir başlangıç yapabilme şansı elde ettim.”

Bu seferki Batman çok daha mutsuz, çok daha akıllı ve çok daha sinirli. Arkham’da hapsettiği klasik kötü adamlarıyla birlikte Gotham’da uzun yıllar geçirdi. Gerçi orijinal hikayeyi tam olarak alamayabiliriz. Çünkü Jeffrey Dean Morgan ve Lauren Cohan’in Bruce’ın anne ve babası Thomas ve Martha Wayne olarak kadroya alındığını biliyoruz.

Bıkkın ve yaşlanmış, başını alıp gitme hayalleri kuran Yarasa; “Black Zero” olayı olarak kayıtlara geçen ve Metropolis yıkımına sebep olan uzaylı yaratık Superman’i bir tehdit olarak görünce, mağarasından çıkmaya karar verir. Bu konuda Affleck şöyle diyor:

“Man of Steel’in sonunda farketmediğiniz şey, olayların tüm dünya üzerinde olan etkileriydi. O şiddet ve yıkımla, birçok insanın hayatını kaybettiği bilinen bir şey. Bununla nasıl yaşarsınız ki?”

Wayne Enterprises şirketinin çoğu elemanı Superman-Zod arasındaki savaşın hasarlarını bizzat yaşadılar. Bu da Batman’e politik sebeplerin dışında, kişisel bir sebep de vermiş oldu.

Şimdiye kadar gördüğümüz Batman kostümlerinin ikisi de direk Frank Miller’ın The Dark Knight Returns filminden alınmış: özellikle gri ağırlıklı kumaşlar ve Superman ile savaşırken oldukça ağır bir zırh. Michael Keaton’ın fısıldadığı ve Christian Bale’in kükrediği rolde, bu kez Affleck’in Batman sesi boyunluğundan gelen bir dijital yöntemle değiştirilecek.

Wayne Manor ise, fragmanlardan gördüğümüz kadarıyla olaylarda yıkıcı bir yangına maruz kalmış ve şimdi yalnızca bir yıkıntıdan ibaret. Jeremy Irons göl kenarında yeni bir malikâneden bahsetmişti.

#Henry Cavill – Clark Kent / Superman

henry-cavill-batman-v-superman

Ve tabi ki Çelik Adam’ımız. Sonunda Christopher Reeve’in küflerini üstünden atarak Superman’i yeniden canlandıran Brandon Routh, Bryan Singer’in Superman Returns filminde Clark Kenti oynamıştı. Cavill’in yonttuğu Kal-El’e ise Dünya’da bir yer bulmaya zorlanıyoruz; zira kendisi Clark Kent gözlüklerini yalnızca Man of Steel’in son dakikalarında takmıştı.

Black Zero yıkımından beri Superman artık doğruluğun ve adaletin temsilcisi olarak kabul edilmiyor. Bu konuda Affleck şöyle diyor:

“Lex Luthor’un, Batman’in ve diğer tüm dünyanın bu yarı tanrı adama artık nasıl tepki verdiklerini görüyoruz”

Ayrıca Amerikan Hükümeti Kryprtonlu kahramanın ulusal güvenlik için bir tehdit oluşturup oluşturmayacağına da karar vermeye çalışıyor. Snyder bu konuyu şöyle özetliyor:

“Bir gün bize de düşman olmayacağını nereden bilebiliriz ki?”

Man of Steel’in peşinden yine bir solo Superman filmi gelip gelmeyeceği şu an belirsiz, çünkü Superman DC/Warner’in Justice Leage ortak evreninde şu an gözükmüyor. Bu da stüdyonun Superman’i nereye koyacağını bilmediği dedikodularına yol açıyor. Snyder Man of Steel 2’de Batman’i görecek miyiz sorusuna, “Superman artık kiminle savaşabilir ki?” sorusuyla cevap veriyor. Bu cevaba dayanarak, artık Superman’i dünya üzerindeki en güçlü varlık ilan edebilir miyiz acaba?

#Gal Gadot – Diana Prince / Wonder Woman

gal-gadot-wonder-woman

Batman V Superman, uzun uğraşlar sonucunda DC’nin New 52 adlı çizgi romanlarından Themiscira Prenses’i Diana’yı –kısacası Diana Prince- çekip çıkarmayı başarabildi. Evet, bizzat Zeus’un yarı tanrı kızı Wonder Woman’dan bahsediyoruz. 5000 yaşın üstünde, hızlı iyileşme özelliği olan, neredeyse uçuyormuş kadar yükseğe zıplayabilen ve gerçekten çok sert vurabilen bir kahraman. Gal Gadot ayrıca çizgi romanlarda Wonder Woman’ın Doğruluk Kementi diye geçen kementi de kullandığını söylüyor. Son zamanlarda çıkan bir oyuncak kataloğundan öğrendiğimiz kadarıyla Wonder Woman’ın günlük işi ise “antika satıcılığı”.

Batman gibi, Wonder Woman da bir süredir olup biten olaylar karşısında sessiz kalmayı tercih etmiş. Bu konuda Gal Gadot şöyle diyor:

“Hepsini gördü. İnsanların neler yapabileceğini gördü. Bu yüzden geri gelip savaşmak onun için çok zordu.”

70’lerde Linda Carter’ın üstünde gördüğümüz yıldızlarla ve pullarla süslü, tek parça streç kostümün aksine, Gal Gadot’un Wonder Woman’ı Amerika bayrağından esintiler taşıyan, rengi alınmış deri bir zırh giyiyor.

Eski model ve dansçı olan Gadot, en çok Fast & Furious serisindeki Gisele rolüyle tanınıyor. Bu rol için seçimi de oldukça olaylı olmuştu çünkü hayran erkeklerin çoğu sıska vücut şekli yüzünden onu istememişti. Gadot sete girmeden önce aylarca spor salonunda fiziki, dövüş sanatları ve kılıç eğitimi aldı. Söylediğine göre artık vücudu “tamamen farklı”ymış. Alınan ilk haberlere göre Batman V Superman’deki rolü sandığımızdan çok daha geniş. Hatta bazı yorumcular onun “tüm gösteriyi çaldığını” bile söylüyor. Patty Jenkins’in yönetmenliğini yaptığı solo Wonder Woman filmi ise şu sıralar Londra ve İtalya’da çekiliyor. Filmin 2017 Haziran ayında gelmesi bekleniyor.

#Jesse Eisenberg – Lex Luthor

jesse-eisenberg-batman-v-superman

Snyder’in Lex Luthor’u günümüze uyarlarken aldığı ilham Mark Zuckerberg olmalı. David Fincher’in The Social Network adlı filminde Zuckerberg’i canlandıran Eisenberg, bir milyoner olma konusunda oldukça yetenekli gibi görünüyor. Bu konuda Snyder şöyle diyor:

“Yalnızca bir popüler kültür gözüyle bakarak bu film varolmamış gibi davranamazsınız. Daha önce Zuckerberg’i oynadığı için, Jesse bu tarz bir iş adamı rolünü gayet güzel beceriyor. Kaderinizin bilgisayarlarla çizildiği bir dünyada, Jesse’yi Lex kadar güçlü hayal etmemek için bir neden yok.”

Snyder böyle düşünüyor olabilir ama Eisenberg böyle düşünmüyor. Kendisi özellikle Zuckerberg ve Luthor karakterlerini birbirinden olabildiğince ayırmak istiyor çünkü kendini tekrar ediyormuş gibi görünmekten korkuyor. Luthor hakkında görüşleri ise, herkesin gördüğü yüzü etkileyici ve esprili olan, “diğer mitlere ve hikâyelere göndermeler yaparak söz oyunları ve kinayeler yapan” biri; ama aslında “içten içe öfkesinden kuduran, işini bitirmek için asla uyumayan bir adam” olduğu yönünde. Eisenberg rolü hakkında şöyle diyor:

“Ciddi bir psikolojik eğretilemeyle, yapabileceğim esprilerle ve yapmaktan zevk aldığım dramatik bir yoğunlukla yazılmış; yeteneklerimle uyuşan bir rol. “

#Jeremy Irons – Alfred Pennyworth

jeremy-irons-batman-v-superman

Alfred’in aktör geçmişi biraz karışık. Michael Gough onu bunak, gülücükler saçan, yaşlı bir uşak gibi oynamıştı. Michael Caine ise askeri bir geçmişi olan, daha az bunamış bir uşak olarak oynamıştı. Şu an televizyonda canlandıran Sean Pertwee, bunak olmayan eski bir komando olarak canlandırıyor. Filmde göreceğimiz Jeremy Irons’un versiyonu ise bu son ikisinin arasında bir yerlerde olacak gibi. Aksiyonlu ve önemli bir geçmişi, özel kuvvetler yetenekleri ve Irons’ın dediğine göre de, önceki filmlerde gördüğümüzden çok daha ‘iş bitirici’ özellikleri var. Rolü hakkında Jeremy Irons şöyle diyor:

“Yapmak zorunda olduğu her şeyi yapabilen bir adam”

Affleck ise Irons’ın önceki aktörlere göre çok daha esprili bir Alfred ortaya koyduğunu söylüyor:

“Bir sürü ince espriler var. Bruce Wayne çok ciddi bir adam, böyle bir destekleyici yan karakterin olması çok güzel.”

#Holly Hunter – Senatör Finch

holly-hunter-batman-v-superman

Finch’in rolü hakkında pek bir şey bilmiyoruz. Yalnızca Black Zero olayı yüzünden Superman’i sorumlu tutan komitenin Senatö rolünü üstlendiğini biliyoruz. Ayrıca fragmanlarda Lex Luthor’u evinde ziyaret ettiğini de görüyoruz. Belki onunla işbirliği yapıyordur, belki de onun bir kuklasıdır.

#Doomsday

sam_r7_v11d3_151015_24mj_g_r709f.613914.tif

Doomsday’in çizgi romanların çok eskilerine dayanan bir hikayesi var. Ancak kısaca açıklamak gerekirse: 1992’de çıkan The Death Of Superman serisinde Superman’i Daily Planet binasının önünde ‘ölümüne’ yumruklayan, Kryptonlu, tarih öncesinden kalma bir süper-kötü-adam. Superman ölmedi tabi, sıkıntı yok. Ama Batman için Bane neyse, Superman için de Doomsday odur: şimdiye kadar kendisini adam akıllı yenen en ünlü kötü adam.

Filmde Doomsday’in durdurulamaz gücü, Batman ve Superman’in tüm farklılıklarını bir kenara atıp, Wonder Woman’ı da yanarına alarak bu ortak tehdit için birlikte çalışmalarını sağlıyor.  Hikâyeye nasıl giriş yaptığını şu an bilmiyoruz. Ama fragmanlardan anladığımız kadarıyla Lex Luthor, General Zod’un cesedi üzerinde çalışıyor ve Kryptonlu şeylerle deney yapıyor. Bunun sonucunda da Doomsday ortaya çıkıyor olabilir.

#Man of Steel’in Oyuncu Kadrosu Geri Dönüyor

(L-r) LAURENCE FISHBURNE as Perry White and AMY ADAMS as Lois Lane in Warner Bros. Pictures’ and Legendary Pictures’ action adventure “MAN OF STEEL,” a Warner Bros. Pictures release.

Amy Adams, Clark Kent’le birlikte çalışan ve aynı zamanda Lex Luthor firmasında çalışan Lois Lane olarak geri dönüyor. Adams’ın dediğine göre Lois Lane, Wonder Woman’la pek iletişim halinde olmayacakmış çünkü ‘gizlice araştırma yapmakla çok meşgulmüş’.

Laurence Fishburne, Daily Planet’in editörü Perry White olarak geri dönerken Diane Lane  Martha Kent olarak, Harry Lennix, Christina Wren ve Michael Shannon da sırasıyla rolleri General Swanwick, Major Farris ve General Zod olarak yeniden bizlerle olacaklar.

#DC Ortak Sinema Evreni Burada Başlıyor

jason-momoa-aquaman

Gal Gadot’un Wonder Woman’ının yanında Batman V Superman’de Justice League üyelerinden bazılarını tanıtmak amacıyla yapılan cameo’lar da görmemiz muhtemel. Dawn of JusticeAdalet’in Şafağı… Anladınız mı? Jason Momoa Aquaman’i, Ray Fisher Cyborg’u ve Ezra Miller’da Flash’ın yeni uyarlaması Barry Allen’ı canlandıracak. Justice League – Part 1, Nisan’da çekimlere başlıyor ve çıkış tarihi olarak da 17 Kasım 2017 görünüyor. Ayrıca solo Cyborg ve Green Lantern filmleri de 2020 için sıraya girmiş durumda.

Marvel filmleriyle karşılaştırmasında hep en çok kaybettiği yer olan ‘evrenleri birleştirme’ olayına, DC sonunda Batman V Superman: Dawn Of Justice ile kavuşuyor. Christopher Nolan’ın Dark Knight üçlemesi kendi halindeydi, Martin Campbell’in Green Lantern filmi iyi bir sonuca varamamıştı. Bu problemler sonunda DC/Warner’ın Zack ve Deborah Snyder, Charles Roven, Jon Berg ve Geoff Johns’tan oluşan muhteşem beyin kadrosuyla artık çözülüyor ve artık resmin tamamını görme şansı yakalıyoruz.

#Kaynak metin

frank-miller-dark-knight-returns

Şimdiye kadar fragmanlardan, çizimlerden ve tasarımlardan gördüğümüz kadarıyla, yapılan iş Frank Miller’ın 80’lerin çığır açan romanı The Dark Knight Returns ile gayet uyuşuyor. Bu roman, çizgi roman tarihinde Watchmen ile birlikte bir ‘anahtar’ görevi görüyor. Önemli bir mihenk taşı olmasına rağmen, Batman V Superman’in bir ‘uyarlama’ olduğunu unutmamalıyız. Hatta bazı çok önemli unsurların sayfalardan çıkarıldığını şimdiden biliyoruz. Özellikle Miller’ın Superman’i Başkan Reagan’a karşı tutulmuş bir CIA ajanı olarak resmetmesi… Miller için her zaman Superman kötü adam, Batman de bir kahraman olmuştur. Batman V Superman’de bu durum bir nevi tersine döndürüldü.

#Çekimler ve mekânlar

Man of Steel’den Amir Mokri’nin yerini alan Larry Fong, yeni çekim yönetmenimiz. Fong daha önce Snyder ile 300, Watchmen ve Sucker Punch filmlerinde çalışmıştı.

İlk çekimlerden biri 2013 Ekim ayında Doğu Los Angeles Koleji’nde yapılmıştı ve bu sahne Gotham City Üniversitesi ile Metropolis State Üniversitesi arasında yapılan bir futbol maçıydı. Asıl oyuncu kadrosuyla yapılan ilk çekimler 2014 Mayıs ayında Chicago, Yorkville, Detroit ve New Mexico’da yapıldı. New Mexico’daki çekimler aslında Fas’ta yapılacaktı ancak o yıl çıkan Ebola virüsü krizi yüzünden yer değiştirildi.

Snyder ve Fong dijital film destekçileri. Ve sahnelerin bazılarını IMAX kameralarıyla çektiler.

#Müzik

attends "The Dark Knight Rises" New York Premiere at AMC Lincoln Square Theater on July 16, 2012 in New York City.

Filmin müzikleri Hans Zimmer ve Junkie XL olarak tanınan Tom Holkenborg işbirliği ile yapılacak. Üç Christopher Nolan filminde yaptığı Batman temalarından oldukça farklı bir şeyle geleceğini söyleyen Zimmer; kendisinin Superman’i, Holkenborg’un da Batman’i yapacağını da açıkladı.

# Filmin +18 Blu-Ray Kesimi Olacak

Deadpool’un +18 kuralıyla oyun değişikliğine gitmesinden sonra, Şubat ayında Batman V Superman’in Blu-Ray seçeneğinde daha ağır, +18 kesilmiş sahneler olacağı açıklandı. Sinema gösteriminde her zamanki gibi süper kahraman standardı olan +13 kısıtlaması olacak.

#Hayran Teorileri

robin-armour-batman-v-superman

Bu sahnenin daha çok Batman V Superman’le mi yoksa Suicide Squad’la mı ilgili olduğunu söylemek zor, ama ortalarda dolaşan bir hayran teorisine göre bu sahne en son Jared Leto’nun canlandırığı Joker ile ilgili. Batman V Superman’in fragmanlarında Batcave’de bulunan Robin’in eski zırhını görmüştük. Keskin gözlü hayranlar, zırhın omzundaki kurşun deliklerinin, Leto’nun Joker’inin yaralarıyla birebir uyuştuğunu söylüyor. Acaba bu Joker’in deli bir Robin olarak vücut bulmuş hali olabilir mi?

Ayrıca henüz görmediğimiz başka bir büyük kötü adam olduğuna dair söylentiler de var. Bu büyük ihtimalle Apokolips gezegeninin zalim yöneticisi Darkseid olacak ve filmin sonlarına doğru kısacık görünecektir. Tıpkı Marvel – Thanos’ta olduğu gibi.

İşte merakla ve heyecanla beklediğimiz Batman V Superman filmiyle ilgili tüm bildiklerimiz bunlar. Bunları aklınızın bir köşesinde bulundurmayı ve yorumlarınızı da bizimle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: empireonline.com

#bilmenizgerekenherşey derslerimizi sevdiyseniz bizlere bildirebilir ve hakkına ‘her şeyi’ öğrenmek istediğiniz bir sonraki filmi yorum halinde bırakarak sizler için hazırlamamızı sağlayabilirsiniz. Sevgiler..

Mutlaka Okuyun!

Christopher Nolan’ın yeni filmi North by Northwest ve Inception karışımı olacak!

Christopher Nolan Son olarak İkinci Dünya Savaşı‘nın en kritik olaylarından birini ele alan Dunkirk filmi …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir