Çamaşırhane

Çamaşırhane Poster

Çamaşırhane / Le Lavoir

Dünya dışımızda yekpare dönüyorken ona ayak uydurmak, ritmini yakalamak isteriz içten içe, dünyaya ve içindeki hızlı olaylara yetişebilmek için amansız bir koşuşturmacaya gireriz, hayaller kurarız, sonra o hayallere kanıp hayal kırıklıkları tadarız…

Bir çamaşırhane dolusu kadın, sabahtan akşama kadar kendi çamaşırlarını, evlerinde hizmetçi olarak çalıştıkları zengin insanların çamaşırlarını yıkayıp sohbet ediyorlar, dünyayı kendi çamaşır kazanlarında kaynatıp el ele sabunluyorlar. Dertlerini, anılarını paylaşarak dünyanın ritmine yetişmeye çalışıyorlar. Ama tüm bunlar olurken yamyamlığı eksik kalmış dünyada savaş çığlıkları yükseliyor, yıl olmuş 1914, Fransa’nın taşrasındaki çamaşırhane kadınlarına kadar gelmiş savaş çığlıkları, evlatlar, sevgililer, kardeşler cephe yolcusu…

Her çarşafın farklı bir hikayesi olduğu gibi her kadının da farklı bir hikayesi vardır, oyunun özeti bu olabilirdi herhalde. Hem kahkahalar atılarak hem de gözler dolarak izlenebilecek, duygu geçişleri yoğun olan bir oyun Çamaşırhane.

Yaklaşık 95 dakika süren, tek perdelik bir oyun. Adına yakışır bir şekilde tam da çamaşırhanenin göbeğinde geçiyor, dekor şimdiye kadar gördüğüm (operetler dışında) neredeyse en iyi dekor, hem de aktif bir şekilde kullanılıyor. Kadınlar eteklerini dizlerine çekip çamaşır yıkarken ara sıra ön sıralara su bile sıçrayabiliyor hatta. Kostümler 20 yüzyılın Fransa’sının yorulmuş modasını çok başarılı sergiliyor. Oyunculuklar için ise söylenebilecek en ufak negatif şey yok, zaten oyunda yer alan kadın oyuncuların her biri farklı devlet tiyatrolarında başroller oynamış deneyimli oyuncular. Örneğin büyük usta Gönül Orbey, Cymbeline’den Meltem Keskin Bayur, Alacaklılar’dan Gaye Filiz Alacacı, Fosforlu Cevriye’den Kader İlhan ve daha birçok başarılı kadın oyuncu yer alıyor oyunda.

Oyunun çevirisini yapan Esen Çamurdan’ı ayrıca tebrik etmek gerek, birçok çeviri oyunda karşılaştığımız “dile iki beden büyük olma” durumunu yaşatmadı bize, ağız tadıyla güzel bir çeviri oyun izleyebildik böylece.

Bu yıl izleyiciye sunulan birçok yeni oyunun aksine geçer not alabilecek, kaliteli bir iş çıkmış ortaya, emeği geçen herkesin ellerine sağlık. Gidip görmeyi ihmal etmeyin, sevgiler.

Çamaşırhane – Ankara Devlet Tiyatrosu

1 Perde – 1 saat 30 dakika

Oyun Detayı

“I. Dünya Savaşı… Fransa… Yoksulluğun pençesindeki kadınlar… Kimi dul ve çocuklu kimi bekar kimi yetim kimi yalnız. Çamaşırhane dehlizinde; yokluğun, mutsuzluğun, açlığın, çaresizliğin ve savaşın, kısaca tüm hayatın pençesindeler. Kan, ter ve toz birbirine karışmış. Artık böyle çamaşırhaneler yok. Ama dünyanın her yerinde yoksulluk ve savaş acı yüzlerini gösteriyor ve kadınlar, bu acılardan paylarına düşen ağır yükü çekmeye devam ediyor.”

Yazan

D. Durvin – H Prevost

Çeviren

Esen Çamurdan

Yöneten

Yunus Emre Bozdoğan

Dekor – Kostüm Tasarimi

Ali Cem Köroğlu

Işik Tasarimi

Ersen Tunççekiç

Müzik

Fatih Veli Ölmez

Dramaturg

Servet Aybar

Hareket Düzeni

Özgür Adam İnanç

Görsel Tasarim

Görsel İletişim Ve Tanitim Birimi

Yönetmen Yardimcisi

Pinar Gün Topçu

Asistan

Betül Tirben

Sahne Amiri

Kenan Kara

Kondüvit

Olgun Tekin

Işik Kumanda

Murat Gültekin

Suflöz

Mihraç Elligram

Dekor Sorumlusu

Erdal Taşdemir

Aksesuar Sorumlusu

İsa Soyalp

Bayan Terzi

Selma Akyol

Peruka

Şevki Yardimci

Mekanik Kumanda

Hakan Tüfekçi

Sinevizyon Sorumlusu

Özkan Özyürek

Numan Tutak

Oyuncular

Gönül Orbey

Fuat Çiyiltepe

Elif Şeker Saka

Meltem Keskin Bayur

Meliha Savaş

Başak Anat Özcan

Gaye Filiz Alacaci

Süheyla Gürkan

Özden Gököz

Selma Bayraktargil

Kader İlhan

Nur Bulut – Betül Tirben

İrem Ulusan

Tuğba Tazebaş

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

Gayri Resmi Hürrem

Gayri Resmi Hürrem “Sen bensen, ben kimim Hürrem?” Bir gün seçin kendinize, dış dünyadan arınmış, …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir