Captain America: Civil War (2016 – Film)

SPOILER UYARISI! Yazının devamı Captain America: Civil War filmi hakkında ayrıntılı bilgi içerir. Detaylı bilgileri öğrenmek istemiyorsanız lütfen okumaya devam etmeyiniz.

Captain America: Civil War

“This job, we try to save as many as we can. Sometimes that doesn’t mean everybody.” -Steve Rogers
captain america logo

Yönetmen: Anthony Russo, Joe Russo

Senaryo: Christopher Markus ve Stephen McFeely

Çizgi roman: Stan Lee

Tür: Aksiyon, Bilim Kurgu, Macera

Ülke: ABD

Vizyon Tarihi: 6 Mayıs 2016 (ABD-Türkiye)

Konusu: Resmi synopsis şu şekilde:

Captain America: Civil War, Avengers: Age of Ultron’un bıraktığı yerden; Steve Rogers’ın yeni Avengers takımıyla birlikte insanlığı koruma görevinden devam ediyor. Avengers’ın içinde bulunduğu başka bir uluslararası olay büyük bir sivil zayiat ile son bulunca; takımın hareketlerini inceleme altına almak için sayılabilir bir sistem kurulması ve bir karar hükümeti kurulması üzerine politik baskılar artar. Yeni mevcut durum, dünyayı yeni ve alçak bir hainden korumaya çalışan Avengers’ın arasını açar. Marvel çizgi romanlarında Mark Millar/Steve McNiven tarafından ortaya çıkarılan süperkahraman vs. süperkahraman fikrinden ipuçları alınarak; ortaya Tony Stark’ın Steve Rogers ile karşı karşıya geldiği yeni bir hadise çıkar. Stark’ın aksine Rogers; Black Widow, Vision, Scarlett Witch, Falcon ve Hawkeye’dan oluşan takımına hala liderlik yapmayı ve başladığı işe devam etmeyi düşünür. Ancak taraf seçme burada bitmez. İşin içine Black Panther ve Peter Parker da girer.

ıron man team
Civil War’da Iron Man ve Captain America taraflarını şu haberimizde ilk açıklandığında görmüştük.
captain america team
Hawkeye’ın tarafını ise bizzat Jeremy Renner kendisi açıklamıştı.

Ana Karakterler:

Iron Man (Tony Stark) – Robert Downey Jr.

Captain America (Steve Rogers) – Chris Evans

Winter Soldier (Bucky Barnes) – Sebastian Stan

Hawkeye (Clint Barton) – Jeremy Renner

Falcon (Sam Wilson) – Anthony Mackie

Black Widow (Natasha Romanoff) – Scarlett Johansson

Ant-Man (Scott Lang) – Paul Rudd

Scarlet Witch (Wanda Maximoff) – Elizabeth Olsen

War Machine (James Rhodes) – Don Cheadle

Black Panther (T’Challa) – Chadwick Boseman

Agent 13 (Sharon Carter) – Emily VanCamp

Vision – Paul Bettany

Spider-Man (Peter Parker) – Tom Holland

Baron Zemo – Daniel Brühl

Crossbones (Brock Rumlow) – Frank Grillo

General Thaddeus ‘Thunderbolt’ Ross – William Hurt

Martin Freeman

Çekimler: Film çekimleri Amerika’da Pinewood Atlanta Stüdyolarında, Almanya’nın Berlin şehrinde ve Porto Riko’da geçiyor. Aynı zamanda New York ve Wakanda da çekim yapılan yerler arasında.

“The world owes you an unpayable debt. While a great many people see you as a hero, there are some who prefer the word vigilante. People are afraid.”-General Thaddeus ‘Thunderbolt’ Ross
concept art
Gelin Empire dergisi ile birlikte filmle ilgili aydınlatılması gereken başlıklara şöyle bir bakalım:

-Captain America senaristleri için zorlu bir süreç

“Bizim ve Marvel Sinema Evrenindeki diğer herkesin kurguladığı karakterlerin, hepsinin, doğru şekilde konumlandırılması ve olayların kulağa doğru gelmesi oldukça zorlu bir süreç,” diyor Stephen McFeely.“Çünkü 2006 ve 2007’de yazılan Civil War karakterleri arsında büyük farklılıklar var. Bunlar yazıldığında Marvel Sinema Evreni henüz yoktu. Karakterin gelişimine yardımcı olabilecek Robert Downey Jr. veya Chris Evans yoktu. Dolayısıyla sıraya koyduğumuz karakter şablonlarının doğru olması ve aynı zamanda oyuncunun üstüne tam oturması için oldukça çalışmamız gerekti.”

-Robert Downey Jr. Tony’i kötü adam olarak görmüyor

“Ultron’da onu bir daha ki sefere nasıl göreceğimiz hakkında ipuçları mevcut,” diyor Downey Jr. “Ancak Tony’i bekleyen şey, şu ana kadar arkasında durduğu her şeye sırtını dönmektir. Çünkü o hala kendi istediği şeyleri yapabilen özgür bir adam. Filmdeki politik hava günümüzdeki politik hava ile aynı olsaydı, Tony’nin Washingtona gidip “imzalayacağım” demesi mantıklı bir davranış olmazdı. Gerçek hayattaki süreci biraz takip edip “sen olsan ne yapardın?” gibi düşünmek gerekiyor. Şunu anlamanız gerek, “Eğer bu soruyu sen soruyor olsaydın, Amerika hükümeti nasıl bir cevap verirdi? Tony’i hayal edemeyeceğiniz bir şeyi yapıyor olarak görmek ilginç olmaz mıydı?”

-Daniel Brühl, Helmut Zero’yu oynuyor

Rush oyuncusu Brühl, çizgi romanlarda hep kötü adam olarak görülen birini ancak film senaryosunda Civil War sırasında hem Stark’a hem Rogers’a yardım teklif eden birini canlandıracak. Dolayısıyla filmdeki tarafını henüz çözebilmiş değiliz ama açıklanan taraflara göre muazzam bir kötü adam olsa çok iyi olur.

-Emily VanCamp, Agent 13 olarak geri dönüyor

The Winter Soldier’de küçük ama önemli bir sahnesi bulunan Sharon Carter, büyük ihtimalle yeni hükümet kısıtlamalarıyla karşı karşıya kalan Steve’e görevinde yardım etmek üzere geri dönüyor.

-Filmde Black Panther tanıtılacak

Age of Ultron’da Wakanda’ya kısacık bir bakış atmış olsak da, ülkenin ünlü oğlu, soylu aile mirasını devam ettirerek bir kahraman olan Afrika prensi T’Challa’yı görmemiştik. Bu yalnızca Iron Man 2 ve Captain America’ya yapılan bir atıftı. Şimdi ise 2017’de kendi solo filmini yapmadan önce, Civil War’da Chadwick Boseman’ı bütün bir Black Panther kostümünün içinde görme şansını yakalıyoruz.

-Spider-Man’e Marvel Sinema Evrenin’e hoş geldin diyoruz

Sony ve Marvel’in karakterin haklarını paylaşmalarından sonra doğru oyuncuyu bulmak biraz zaman alsa da, Tom Holland rolü kapıyor. Bu da demektir ki Peter Parker Marvel Sinema Evrenine girişini Civil War ile yapıyor. Bazı set haberlerine göre, Holland henüz seçilmeden önce, Spider-Man’in dublörü birkaç savaş sahnesinin çekimini yapmıştı bile. Düşünsenize! Baştan aşağı tüm kostümü ve maskesiyle Spider-Man’i oynuyorsunuz…

Biz ise Spider-Man’in MCU haberini ilk şu şekilde almıştık.

Ayrıca Spider-Man’in Iron Man ile birlikte çekim yaptığını şu haberimizde, filmdeki cameo’sunun ise çoktan çekildiğini şu haberimizde görmüştük.

-Sebastian Stan’in Bucky Barnes’ini yeniden göreceğiz

Öncelerde dedikodu olsa da, artık kesin olduğunu biliyoruz. Ant-Man’in son post-credit sahnesinde Falcon’un Rogers’a kayıp bir kişiden bahsettiğini ve onu Bucky Barnes’in yanında götürdüğünü hatırlarsınız.

-Martin Freeman takım elbiseli bir devlet görevlisini canlandıracak

“Amerikan hükümeti için çalışıyor. Süperkahramanlarla bağlantı içinde ve bazı süperkahramanlara güçleri konusunda yardım etmek için belli kurumlarla görüşüyor.” diyor Freeman. “Dolayısıyla hangi tarafta olduğuna emin olamıyorsunuz. İki taraflı çalışıyor gibi görünüyor. Karakteri çok sevdim. Çünkü oldukça hırslı ve iyi mi kötü mü olduğunu bilmiyorsunuz. Karakterin siyah ya da beyaz olmamasını seviyorum. Griyi severim çünkü oynaması kesinlikle daha eğlenceli ve belli, sıkıcı, dar replikleri yok.” Freeman’ın bu konuşması iki kişiyi göz önüne çıkarıyor. Avengers’ın tarafında olan Henry Gyrich ve Wakanda ile bağlantıları olan hükümet ajanı Everett Ross.

Biz ise Martin Freeman’ın kadroya katıldığını şu haberimiz ile öğrenmiştik.

-William Hurt, The Incredible Hulk’ın General Ross’u olarak geri dönüyor

General Thaddeus Thunderbolt Ross, en son Hulk filminin sonunda Tony ile içki içtikleri sahneden sonra ortalarda görülmemişti. Yaşadığı tecrübelerden sonra onun güçleri olan insanların bir hayranı olmadığını biliyoruz. Dolayısıyla karşıt tarafta olması bekleniyor. Peki bu Mark Ruffalo’nun Bruce Banner’ının da filmde olacağını gösterir mi? Bilemiyoruz. Ancak Downey Jr. ısrarla Ruffalo’yu filmde görmek istediğini her fırsatta söylemeyi ihmal etmiyor.

UPDATE: Mark Ruffalo’nun henüz yaptığı bir açıklamaya göre, Hulk’ın Civil War senaryosu yazılmış ancak daha sonra kaldırma kararı alınmış.

“Bunun sebebi Hulk’ın bu film için fazla iyi olması,” diyor Ruffalo. “Senaryoda vardım ancak daha sonra karakterimi filmden kaldırdılar. Hulk’ın nerede ve neden orada olduğunu açıklamak istemiyorlar. Geri dönüp dönmeyeceğini bile bilmiyorum.”

-Frank Grillo’nun Brock Rumlow’u Crossbones haline geliyor

En son Captain America: The Winter Soldier’in sonunda bir ameliyat masasında gördüğümüz korkunç Rumlow, şimdi Crossbones takma adını kullanarak daha tehlikeli bir hale geliyor. Ve bu da Grillo’nun spor salonuna geri dönmesi anlamına geliyor. “Yalnızca arayıp vücudumun nasıl bir şekilde olduğunu sordular. Vücudumu görmek istediklerini söylediler. Gördüler ve benim yalnızca bir eldivene girmek için uygun durumda olduğumu belirttiler,” diyor Grillo. “Captain Amerika 2’de 6 kilo daha fazlaydım ve Captain Amerika 3 için de 6 kilo daha aldım. Fizikselliği seviyorum. Yalnızca görünüşünüzü değil, nasıl hissetiğinizi de değiştirir. Hepimiz Crossbones’un ayrı bir dünyası olduğunu biliyoruz. Beni arayıp rol için sorduklarında kesinlikle Evet! dedim.” Aktöre göre karakterini Civil War’da beklenenden fazla göreceğiz.

-Üçüncü Evre filmlerine dair görüntüler göreceğiz

Marvel her filmin içine bir sonraki filmle ilgili ipuçları bırakmayı seviyor. Civil War’da, oyuncu Jaimie Alexander’a göre Lady Sif’i, bir sonraki Thor filmi Ragnarok için göreceğiz. Thor’un Ultron’daki görüleri gibi filmin içinde mi yoksa post-credit sahnelerinde mi olduğu ise henüz belli değil.

-İlk görüntüler D23 etkinliğinde gösterildi

Disney’in Ağustos’ta gerçekleşen D23 etkinliğinde filmden ilk görüntüler gösterildi. Black Widow, Hawkeye, Captain America, Iron Man, The Winter Soldier ve Scarlet Witch’in yer aldığı görüntülerde ayrıca Black Panther’e ve Ant-Man’e de kısa dokunuşlar yapılmış. Teaser D23 etkinliğinden dışarı çıkamadı ve online olarak da henüz yayınlanmadı. Heyecanlı bekleyiş sürüyor.

-İlk konsept resimleri Jeremy Renner sayesinde gördük

Sevgili Hawkeye’ımız Jeremy Renner, Twitter hesabı üzerinden taraflarla ilgili ilk resimleri bizlere sundu ve ayrıca Hawkeye’e da çok daha yakından bakma şansını bizlere verdi.

Natasha Romanoff: Are we still friends?
Clint Barton: That depends on how hard you punch me.

Filmle ilgili tüm haberlerimiz bu şekilde. Yenileri geldikçe siz de buradan takip edebilirsiniz.

Peki siz Civil War filmi hakkında, oyuncular, yönetmenler, çekim alanları veya aydınlatılmış bilgiler hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: empireonline.com    imdb.com

Mutlaka Okuyun!

Avengers 4: Endgame filminin ilk fragmanı yayınlandı!

Avengers 4: Endgame filminin ilk fragmanında neler oluyor? Öncelikle fragmanda emeği geçen herkesi tebrik etmek …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir