Darth Vader

Anakin Vader

 

Doğum adı Anakin Skywalker olup, Sith olduktan sonra Darth Vader ismini almış olan, Shmi Skywalker’ın oğlu, Padme Amidala’nın eşi, Luke ve Leia Skywalker’ın babası, ünlü Ben Solo’nun (Kylo Ren) büyükbabası, bir Jedi Şövalyesi iken Darth Sidious (Palpatine) önderliğinde Dark Side’a geçip, büyük Sith Lordu, İmparator Palpatine Darth Sidious’un üçüncü çırağı olup, çok büyük bir ışınkılıcı ve Güç kullanıcısıdır.

 

Karanlık Güç

Seçilmiş Kişi olarak bilinen Jedi Anakin Skywalker Palpatine’nin etkisiyle Karanlık Tarafa geçmesi sonucu Darth Vader olarak yaşar. Mustafar’da aldığı hasar sebebiyle bir yaşam destek ünitesi, oksijen maskesi ve ağır zırhı ile eskisi kadar iyi kılıç kullanamasa da yine de bütün galakside adını duyurur ve İmpatorluk’ta önemli bir isimdir. Darth Sidious’un en yakınında bulunan ve İmparatorluğun gerçek yüzünü yansıtan Sith Lordu Darth Vader siyah pelerini, yarı insan yarı mekanik robot hali, kırmızı ışın kılıcı, siyah mekanik donanımlarla kaplı zırhı, nefes almasını sağlayan siyah özel maskesi ile Star Wars evreninin en tanıdık isimlerindendir.

İmparatorluk İle

DV

Cumhuriyet o zor dönemine girmiş ve Palpatine Galaktik İmparatorluğunu kurarak kendisini İmparator ilan etmiştir. Onun en iyi çalışanı olarak ise Darth Vader vardır. Zaten Palpatine’nin Seçilmiş Kişi olmasının da etkisiyle Gücüne inandığı Darth Vader gerçekten de başarılıdır. Zamanla kendisini daha çok Güce adar, Gücün derinliklerine ulaşabilmek için meditasyonlar yapar. Palpatine’nin yanında Gücün Karanlık Tarafı için çalışır.

En kudretli Güç kullanıcılarından olan Darth Vader aynı zamanda çok sert bir komutandır. En yakınındaki kişileri bile yapılan başarısızlıklardan dolayı acımadan gözden çıkarabilir. Fakat bu zalim yapısının yanında duygusal bir yanı da bulunur. Buna en büyük örneklerden birisi Galen Marek olayıdır. Vader’ın yetiştirdiği tek öğrenci olan Marek, kendisi hakkında haber edinildikten sonra Palpatine tarafından aranmıştır. Darth Vader onu saklamış olsa da ilerleyen zamanlarda Palpatine, Galen Marek’i öldürür. Bu olay ileriki dönemlerde Darth Vader’ın düşüncelerindeki, Palpatine’ye olan bağlılığındaki değişimin nedenlerinden birisidir.

Palpatine hizmetinde İmparatorluk ile çalışırken en asıl görevi ise kalan Jedi’ları yok etmekti. Güc’ün Karanlık Tarafı ve Aydınlık Tarafının bu savaşında sayılı Güç kullanıcılarından birisidir de. Bu büyük Güç savaşında oldukça önemli olaylar yaşanmıştır. Darth Vader olduğu zamanlar zaten Palpatine İmparatorluğu, Emir 66 olayı gibi durumlarla karışık bir ortam varken kendisi ordusu ile birlikte Light Side, Jedi bağlantılarına ulaşmıştır. Jedi’lar için oldukça zor bu dönemde bazı Jedi’lar saklanmak durumunda kalmıştır. Aynı şekilde tamamiyle Güc’ü, Jedi’lığı bırakanlar da olmuştur. Çünkü Darth Vader önderliğindeki grupta Jedi’lar yakalanmaktaydı. Yardım için diğer Jedi’lar ile görüşürken meditasyon yapanlar da vardı. Ama hepsi Darth Vader ve önderliğindeki grup tarafından öldürüldü. Mevcut İmparatorlukta da rastlanıldığı üzere Dark Side’a geçenler oldu. Oldukça genişleyen İmparatorlukta iç çekişmeler, farklı dağılmalar sonucu bunların bazıları da öldürüldü. Karanlık Taraf’a geçiş ile birlikte kendi İmparatorluklarını kurmaları fikri sorun çıkarıyordu. Böyle İmparatorluğun çıktığı bu dönemde çok farklı olaylar yaşandı. Elbette ki bunda Palpatine’nin etkisi vardı. Hatta yukarıda bahsedilen Galen Marek olayı da bunlardan birisidir. Klon Savaşları sırasında evlenip çocuk sahibi olan Kento Marek ve Mallie Marek çifti Jedi düzenini bırakarak Kashyyyk’e yerleşirler. Bir gün Jedi Tapınağı ile iletişime geçmek isterlerken Obi-Wan’ın mesajını görürler ve Palpatine’nin Galaktik İmparatorluğu kurup Jedi avı başlattığını öğrenirler.

Darth Vader aradan zaman geçtikten sonra Kashyyyk gezegenindeki isyanı bastırmak için geldiğinde eski bir jedi olan Kento Marek ile karşılaşır ve düelloyu kazanır. Daha büyük bir Güç olduğunu hissettiğinde bir hocası olduğunu düşünür ama Kento’nun da belirttiği gibi bir hocası yoktur. Darth Vader’ın ışınkılıcını Güc’ü kullanarak elinden alan babasını kurtarmak isteyen Galen Marek’tir. Böylece Darth Vader çocuğun Güc’ünü gören bütün askerleri öldürerek Palpatine’den gizli bir şekilde onu eğitir. Artık ailesinden ayrılmış olan bu çocuğun ismi Starkiller’dır ve Darth Vader emriyle Emir 66’dan kurtulmuş olan Jedi’lar öldürülür. Fakat Palpatine Darth Vader’ın kendisinden saklı gizli işler çevirmesinden hoşlanmadığı için Starkiller’ın arası İmparatorlukla kötü olur. Bunun sonucunda Asi Birliği’nin oluşturulmasında öncülerden birisi olur.

Daha sonra Darth Vader bu birliği basar ve o zaman Starkiller’ın droidini öldürür. İleride Death Star’a karşı saldırı için giren Starkiller burada Darth Vader ile savaşır ve kazanır ancak yanındaki Asiler Palpatine’nin yıldırımlarına maruz kalır. Bu sırada Rahm Kota’ya ve diğerlerine yardım etmek isteyen Starkiller diğerlerine kaçmalarını söyleyerek Palpatine ile savaşır. Fakat bununla baş edemediği için ölür, yaptığı bu fedakarlıkla hatırlanırken Asi Birliği’nin sembolü olur ve Darth Vader’ı da çok etkiler. Hatta Galen Marek öldüğü sırada Darth Vader DNA’sını alır. Onu klonlar ve iki adet klonu yapılmış olur. Birisi Karanlık Yolu diğeri ise Aydınlık Yolu tercih etmiştir. Sith olan Kaminı’dayken Darth Vader esir düştüğünde onu kurtarmak için Jedi olan klonu öldürmüştür de. İmparatorluk kurulduktan sonra bunlar gibi olaylar yaşanır ve İmparatorluk tarihinde hep hatırlanır.

İlerleyen zamanlarda Darth Vader’ın yine önemli olayları başlar. Belli bir aradan sonra Galaktik İmparatorluğu Tantive IV’de İsyancılara karşı saldırıya geçer. Bunun sonucunda Leia Organa esir alınır. Yakalanmadan önce Ölüm Yıldızı’nın planlarını içeren bir kaydı droid R2-D2’nun içine kaydetmiştir. Daha sonra R2-D2 ve protokol droid C-3PO gemiden ayrılırlar ve Tatooine’ye inerler. Burada ulaştıkları kişi ise Luke Skywalker’dır. Amcası ve yengesiyle beraber yaşayan Luke aslında Anakin Skywalker (Darth Vader)’ın oğludur. Droidlerle ilgilenirken R2-D2’daki mesajı görür. Zaten bir merakı olduğu için konu ile ilgili, kayıtta ismi geçen Ben Kenobi’yi amcası ve yengesine sorar. Çünkü Obi-Wan Kenobi kayıtta Leia Organa’nın yardım istediği kişidir. Fakat daha sonra R2-D2’yu bulamayıp onu aramaya çıkar. C-3PO ile onu bulurlar ama vadi gibi bir yerde Kum Adamlarının saldırısına uğrarlar. Yine de bu sırada aradıkları Obi-Wan Kenobi’yi de bulmuşlardır. Böylece Obi-Wan Kenobi, Luke Skywalker, R2-D2 ve C-3PO Leia Organa’yı kurtarmaya giderler. Yolda karşılaştıkları Han Solo ve Chewbacca ile takım tamamlanmış olur.

C-3PO Luke Obi-Wan

Bu sırada Leia İmparatorluğun elinde işkenceye maruz kalır. Darth Vader ise özellikle planın bulunması için çalışmaktadır. Ayrıca özellikle Güç ve bazı İmparatorluk başarısızlıkları ile ilgili suçlamalarda diğer Galaktik İmparatorluğu üyeleri ile sorun yaşamakta ve bazen Güc’ü onlara karşı göstermektedir. İmparatorluk sorunları ise genel olarak Palpatine etkisi bitimiyle kendi aralarında bir mücadeleye bile dönebilmektedir. Darth Vader ise orada Güç ile bilinir. O, Güce önem vermektedir.

-İnşa ettiğiniz bu teknolojik terörden o kadar da fazla gurur duymayın. Güc’ün karşısında bir gezegeni yok etme yetisi önemsiz kalır…

-İnancınızın zayıflığı rahatsız edici

Darth Vader

İlerleyen zamanlarda ise Alderaan gezegeni Ölüm Yıldızı tarafından yok edilir. Bu sırada Han Solo, Luke Skywaker, Obi-Wan, C-3PO, R2-D2 Ölüm Yıldızı’na gelirler ama Obi-Wan geminin kalkanlarını kaldırmak için diğerlerinden ayrılır ve Darth Vader’ı aramaya başlayarak, takip eder. Eski hocasının orada olduğunu Darth Vader sezer. O da Obi-Wan’ın peşine düşer. Birbirini arayan ikili gerçekten birbirlerini bulurlar. Böylece Obi-Wan ile Darth Vader arasında bir çatışma olur. Tam bu sırada içeri giren Luke onları savaşırken gördüğünde Obi-Wan Darth Vader ile olan bu çatışma sırasında Güç ile bir olarak yok olur ve geriye sadece boş cübbesi ile ışınkılıcı kalır. Ama konuşmada da söylediği gibi, Güç ile bir olmasıyla amacına ulaşarak Güç sayesinde Dünya ile iletişim kurabilecektir.

-Seni bekliyordum Obi-Wan. Sonunda yeniden karşılaştık. Halka tamamlanmış oldu. Yanından ayrıldığımda hala bir öğrenciydim.Şimdi ise Usta olan benim.
-Kötülüğün Ustası Darth.
-Zayıf düşmüşsün.
-Kazanman mümkün değil. Beni öldürürsen ne kadar güçleneceğimi tahmin bile edemezsin.
-Geri dönmemeliydin.

Darth Vader ve Obi-Wan Kenobi

Luke, Darth Vader’a ateş ederek Obi-Wan’ın ona ”koş” diyen sesinin de etkisiyle koşmaya başlar. Ölüm Yıldızı’ndaki bütün bu çatışmalardan sonra Luke, Leia, Han, Chewbacca, R2-D2, C-3PO oradan ayrılmayı başarırlar fakat iş burada bitmez ve Yavin Savaşı başlar. Ölüm Yıldızı’nı yok etme planı uygulamaya konulur. Luke pilot olarak yer alır ve Han Solo’da sonradan çok destek olur. Böylece saldırı harekatı başlar. Buradan isyancıların ana üssüne gidilir. Vader da bu savaşa katılır. Ölüm Yıldızı çok güçlüdür. Bu savaşta İmparatorluk Gemileri de saldırıya geçer. Pilotlar teker teker yok edilir. Luke da son anda Vader’ın ateş çemberinden Han sayesinde kurtulur. Daha sonra Luke, İsyancı ana üssünü yok etmek üzere olan Ölüm Yıldızı’na iki atış yapar ve Ölüm Yıldızı patlayarak yok olur.

Yavin Savaşı ardından üç yıl geçer. Tüm bu  süreçte İsyancılar ile İmparatorluğun çatışması devam eder. İmparatorluk Leia, Han, Luke aramaktadır. İsyancılar birliğine bağlı olan grup ise Hoth Gezegeni’ndedir. Fakat İmparatorluk Hoth gezegenindeki İsyancılar üssünü tespit eder. Bu olayda yine en önemli pay Darth Vader’ındır. Bunun sonucunda asileri ablukaya alınır. Özellikle de Darth Vader, Palpatine’nin isteği doğrultusunda Luke’u aramaktadır. Bunun sebebi Ölüm Yıldızı’nı yok etmiş olmasının da etkisiyle onu tehlike olarak görmeye başlamalarıdır. Güc’ün onun yanında daha etkin olacağını düşünürler. Bu konuda Palpatine Darth Vader ile konuşur. Darth Vader onun çok iyi bir müttefik olabileceğini düşünür, aralarındaki bağı atarak da kendilerine katılma konusunda ”ya katılır ya ölür” der. Darth Vader da onu arasa da aslında asiler Hoth’dan kaçarken aslında Luke, Obi-Wan’ın ona söylemesinden dolayı Jedi eğitimi almak için Büyük Usta Yoda’yı bulmaya Dagobah’a gitmiştir. Başarısızlıklardan dolayı kızgın olan Darth Vader ise Albay Needa’yı öldürür.

İmparatorluk tarafında Han Solo, Leia Organa, Chewbacca, R2-D2, C-3PO takip edilmektedir. Böylece Millennium Falcon’u izlemeye alan İmparatorluk Leia, Han, Chewbacca, R2-D2, C-3PO’dan önce Bulut şehrine varır. Bunun üzerine Han Solo bir maden işletmecisi olan arkadaşından Darth Vader sebebiyle yardım alamaz. İmparatorluk tarafından yakalanırlar. Lando’nun bir şey yapamamasıyla da Darth Vader gezegenin kontrolünü eline alır.

Luke İle Mücadele

Bu sırada İmparatorluk altında olan gezegende Leia, Han, Chewbacca, R2-D2 ve C-3PO zor durumda kalırlar. Vader’ın işkencesine maruz kalan grup daha sonra Han Solo ile dostu olduğunu düşündüğü Lando’nun konuşması sayesinde Lando’nun zorunlu bir seçim yaptığını ve Vader’ın aslında Luke Skywalker’ı aradığını öğrenirler. Bu sırada tüm bunları hisseden Luke gelmiştir fakat Han Solo aslında Luke için hazırlanan karbon dondurucuda dondurularak, Darth Vader’ın emriyle Jabba The Hutt’a teslim edilir. Daha sonra Lando’nun Leia’nın kurtulması için Vader’la yaptığı pazarlık olmayınca Lando onlara yardım ederek kaçmalarını sağlar. Lando, Leia, Chewbacca, R2-D2, C-3PO kaçmışken Luke Darth Vader ile karşı karşıya gelir.

Darth Vader vs Luke

Darth Vader çok başarılı olduğu Güc’ü de kullanarak bu çatışmayı sürdürür. Luke ise daha eğitimini de bitirememiştir. Bu zorlu düelloyu kazanan ise Darth Vader olur. Luke aldığı bu çok ağır yenilgi sonucu sağ elini ve ışınkılıcını kaybeder. Kendisini kurtarmak amacıyla kenarda bulunan bir platforma tutunarak uzaklaşırken Darth Vader onun Karanlık Tarafa geçmesini ister. Ondan Karanlık Güç’ün sağladığı yararlardan ve ikisinin bütün galaksiyi beraber yönetebilecekleriden söz eder. Luke’un onun babasını öldüren kişi olduğunu düşündüğünü öğrendiğinde ise ona babası olduğu gerçeğini söyler.

I Am Your Father

Luke ise bunun vermiş olduğu şok ile beraber seçimini kendisini tutunmuş olduğu platformandan aşağı bırakarak yapar. Onu Millenium Falcon ile gitmekte olan Leia kurtarır. Böylece Luke, Leia, Chewbacca, R2-D2, C-3PO Han’ı kurtarmak için harekete geçerler. Böylece Tatooine’ye inen ve Jabba The Hutt’ın onları yem olarak vermek için kullandığı Sarlac canavarından kurtulan takım Jabba The Hutt ve adamlarını kum denizine gömerek Han Solo ile oradan ayrılır.

Bu sırada İmparatorluk bütün bu isyanlardan rahatsız olmaktadır. Hepsini bitirebilmek için Ölüm Yıldızı’nı büyük bir saldırı hazırlamaktadır. Bu sırada Dagaboh’a giden Luke, Yoda’nın kendisine ölmeden önce söylediği son sözlerin de etkisiyle Leia ile ikiz kardeş olduklarını ve babalarının Darth Vader olduğunu öğrenir. Öğrendiği bu bilgiyi Leia’ya da söyler. İkili bu bilgi İmparatorluğun Vader ile alakalı kullanabileceği bir güç olabileceği için dikkat ederler. İlerleyen zamanlarda ikisi de yine İsyancılar için çalışır. İsyancılar Sullust Sistemi’ndedirler. Hazırladıkları operasyon sonucu Luke ele geçirilen İmparatorluk mekiği ile Endor Ayı’nda inşa edilmiş olan kalkanı yok eder. Ölüm Yıldızı’na doğru gidecek olan grupta yer alır. Amacı Darth Vader’ı Ayrılıkçılar tarafına çekmektir.

Ölümü Ve Daha Sonrası

Darth Vader ise oğlunun geldiğini hissetse, kendisi ve Palpatine Luke’un Darth Vader’a geleceğini bildiği için acele etmez. Gerçekten de Luke, Darth Vader ile yüzleşebilmek için Leia‘ya bildiği gerçeği söylemesinin ardından Ewok şehrinden ayrılmıştır. Bu sırada yapılan hazırlıklar sonucu İmparator Kuvvetleri de, İsyancılar Birliği de Endor Ayı’nda ve yörüngesinde karşılaşmak üzeredirler.

Babası için üzülen Luke ise onu Aydınlık Taraf’a çekmek umuduyla yanına gider. Umduğunun aksine Darth Vader onu İmparator’a teslim eder. İmparator ise Luke’un Karanlık Taraf’a geçmesini ve onun yeni yardımcısı olmasını istemektedir. Böylece istediğini elde etmek amacıyla Luke’u öfkelendirmek ister. Ona bütün İsyancı Planlarından haberi olduğunu, bilerek izin verdiğini ve yapım aşamasında olduğu düşünülen Ölüm Yıldızı’nın aslında çalıştığını anlatır. Böylece bütün o İsyancı saldırılarının aslında sonuçsuz kalacağı çatışma Luke’un gözünün önünde başlar.

Ona ”Benim genç Padawan’ım” diyerek yanına çekmek isteyen, öfkelenmesini bekleyen Palpatine umduğunu bulamaz. Luke ona saldırınca Darth Vader karşılık verir. Yeniden bir Darth Vader ile Luke Skywalker çarpışması olur. İmparator ise bu mücadeleyi keyifle izler. Üstelik öncekinden daha çekişmeli geçen bu mücadelede Darth Vader sağ elini kaybeder. 

Luke vs Darth Vader

Zaten en başından beri babasıyla savaşmak istemeyen, sırf Darth Vader onu buna mecbur ettiği ve Leia’yı öğrenip onu Karanlık Taraf’a çekebileceğini söylediği için savaşan Luke daha fazla devam etmek istemez. Palpatine’nin bütün o ”Babanı öldür ve benim yanıma geç” laflarına rağmen onu dinlemez. Bunun sonucunda sinirlenen Palpatine ona yıldırımlarıyla saldırır. Luke’un acı çekmekte ve kendisinden yardım istemekte olduğunu gören Darth Vader buna daha fazla dayanamaz ve Palpatine’yi alıp bir boşluğa atar.

Fakat bu sırada yıldırımlara mağruz kalması gibi sebeplerden dolayı yere yığılır. Onu orada bırakmak istemeyen Luke onunla beraber gitmek için çabalar. Onunla hangara kadar gider. Fakat Darth Vader ayakta duramaz. İçindeki o Anakin’i dışarıya çıkarmış bir şekilde ölecekken son sözleri aynı zamanda son isteği olur.

-Luke şu maskeyi çıkartmama yardım et.
-Ama ölürsün.
-Ama hiçbir şey buna engel olamaz. Bir kez olsun seni kendi gözlerimle görmek istiyorum. Artık git oğlum. Bırak beni.
-Olmaz, sen de benimle beraber geleceksin. Seni burada bırakmayacağım. Seni kurtarmalıyım.
-Beni zaten kurtardın Luke. Sen haklıydın. Hakkımda hissettiklerin doğruydu. Kardeşine de yanılmadığını söyle.

Dışarıda İsyancılar kazanmış ve İkinci Ölüm Yıldızı yok edilmişken Luke babasının cesedi ile Endora’ya iner ve yakarak cenazesini gömer. Anakin Skywalker ise Obi-Wan’ın ona söyledikleri sayesinde Güç ile bir olur ve Obi-Wan Kenobi ve Yoda ile yaşarken göremediği çocukları Leia ve Luke’a bakar.

Luke and Vader Last

 

Ölümünün ardından ise etkisi devam etmiştir. Kızı Leia Organa ve Han Solo’nun dört çocuğundan birisi olan Ben Solo (Kylo Ren) dayısı Luke Skywalker’dan Jedi eğitimi almış olmasına rağmen büyükbabası Darth Vader’ı kendisine örnek almıştır. Ona hayranlık duyan ve en büyük korkusu onun kadar Güçlü olamamak olan Kylo Ren daha sonra Karanlık Taraf’ın İlk Düzen adı altında kurduğu birliğin başı olmuştur.

+ Darth Vader’ın kendisi ile anılan o meşhur marşı

Mutlaka Okuyun!

Disney+’tan Star Wars Rogue One ve Loki Dizisi!

Netflix, Amazon PrimeVideo, Hulu gibi internete bağlı cihazlar üzerinden film, dizi ve belgesel seyredebildiğimiz dijital …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir