Deadpool’un Fox ve Marvel’in Başına İş Açacağının 6 Kanıtı

 

Baş Belası Kahraman Deadpool!

intro

Nihayet Fox, Şubat ayında Deadpool’u beyaz perdeye getiriyor. X-Men Origins: Wolverine filminde karakterin canını çıkardıktan sonra, hayranlar karakterin düzgün bir versiyonunu görmek için uzun zamandır bekliyorlar. Şimdiye kadar her şey düzgün gözükse de, endişelenmemek elde değil. Deadpool harika olabilir ama yine de Fox ve Marvel için büyük problem teşkil ediyor. İşte bunun nedenleri:

it-takes-place-after-apocalypse

Apocalypse (Kıyamet)’den Sonra Mı Yer Alacak?

Fox aynı zamanda X-Men’in şimdiye kadar gördüğü en korkunç kötü adamını X-Men: Apocalypse aracılığıyla beyaz perdeye taşımayı planlıyor. Yapımcılar tarafından tam bir ‘yıkım’ filmi olarak tanımlanan ve kötü adamımızla aynı ismi taşıyan Apocalypse, filmin geçtiği zaman olan 1980ler dünyasını tamamen yıkmaya hazırlanıyor. Bu arada Deadpool ise günümüz dünyasında geçiyor ve Apocalypse’den önce yayınlanıyor. Şimdi önce diğerine nazar daha ‘düzgün’ bir dünyada geçen bir günümüz filmi yayınlayıp, sonra kıyametin geldiği ve dünyanın yıkıldığı, geçmişte geçen bir filmi yayınlamak ne kadar mantıklı? Fox her zaman X-Men zaman akışını dengede tutmakta zorlanmıştır zaten. Ama bu kez ilk defa seriden bu kadar uzaklaşıyorlar. First Class bile X-Men Origins: Wolverine ile tam olarak uyuşamamıştı. Ama bu sorun değildi çünkü iki filmin yayınlanma süreleri arasında çok uzun bir zaman vardı. Marvel filmlerinin birbirleriyle bu kadar uyumlu olmasının sebebi işte bu zaman akışını çok iyi tutturmalarıydı. Şimdi ise, Deadpool ve Apocalypse’yi aynı anda yayınlayarak, Fox iki farklı yapbozun parçalarını birbirleriyle uyuşturmaya çalışıyor. Bunun da sonu kötü bitecek gibi duruyor.

which-x-men-films-does-it-fit-with

Hangi X-Men Filmiyle Uyuşuyor?

Diğer bir büyük problem ise Deadpool’un X-Men serisinde hiçbir yere uymaması. Colossus gibi X-Men karakterleri filmde görünecek, yani evet, kesinlikle X-Men filmleri evreninde bir yerde geçiyor. Ama hangisi? Kim bilir? X-Men Origins: Wolverine’le uyuşmuyor, ki bundan oldukça memnunuz. Days of Future Past ile de uyuşmuyor, çünkü Colossus orada bambaşka bir insan. O halde belki başlı başına ayrı bir zamandır. Peki neden X-Men ekibinden biri var? Açıkça belli oluyor ki film yapımcıları Deadpool’u X-Men evreninin bir yerlerine uydurmaya çalışmışlar, ama uymamış. Days of Future Past, Fox’a seriyi devam ettirmek için mükemmel bir fırsat vermişti, ama bu fırsatı kullanamadılar. Haliyle hayranların aklında bir sürü soru belirdi. Mesela şimdi hangi filmi baz alacağız? Wolverine hala geçerli mi? Bu kimsenin umrunda mı?

deadpool-represents-the-worst-era-of-comic-books

Deadpool Çizgi Roman Dünyasının En Kötü Zamanlarını Temsil Ediyor

X-Men 1960’larda çıkmaya başladı ve o zamandan beri de yayınlanmaya devam ediyor. Çoğunlukla inanılmaz bir popülerlikle ilerlemelerine rağmen, bazı zor yollardan da geçtiler. 1990’lar boyunca X-Men evreni popülerliğinin zirvesindeydi, ama dönüp baktığımızda mutantlar için oldukça zor zamanlardı. Karakterler her yanı cepler dolu kostümler giyiyorlardı, hikayeler diğer evrenlerle küçücük de olsa bir bağlantı kurabilmek için uzatabildikleri kadar uzatılıyordu. İşte Deadpool tam da bu zamanlar çıktı ve işlerin daha ne kadar kötü hale gelebileceğinin bir kanıtı niteliğindeydi. DC Comics’in karakteri Deasthstroke’ın bir çakmasıydı, yalnızca daha gürültücü, daha büyük silahlı ve daha terbiyesiz olanıydı. Zaten bu yüzden Deadpool bu kadar şakacı bir karakter, çünkü yalnızca bu şekilde ayakta kalabilir. Şimdi ise kendi filmini çekiyor. Felaket habercisi gibi. Çizgi roman filmleri bu genişlettikleri dünyaya girmeye hazırlar mı peki? Umarız değillerdir çünkü en son bu olduğunda, bu film türü yok olmaktan zar zor kurtulabilmişti.

it-shows-the-consequences-of-the-violence

Aşırı Şiddet İçeriyor

Fragmanlardan anladığımız kadarıyla, Deadpool şimdiye kadar yayınlanan en şiddetli çizgi roman filmi olacak gibi görünüyor. Yüzeysel baktığımızda, gerçekten müthiş. Eğer bu film +13 olarak yayınlansaydı, oldukça yavan olurdu. Ancak problem şu ki; Deadpool tipik bir çizgi roman dünyasında yaşıyor. Bu karanlık ve değişik boyutlarda geçen Watchmen gibi değil ki. Deadpool’un Wolverine’den veya Avengers’tan farkı, şiddetten asla kaçınmaması. Bu tarz şiddetler hemen hemen her filmde vardır, ama Deadpool açıkça bu şiddetin sonuçlarıyla ilgileniyor. Deadpool’u izledikten sonra Captain America’yı izlemek ve o kalkanının Hydra adamlarının yüzünü gözünü nasıl dağıttığını düşünmemek zor olacak. Deadpool; bu insanların yalnızca süper kahraman değil, aynı zamanda birer seri katil olduklarını gösterecek.

he-sets-too-absurd-a-tone-to-coexist

Deadpool İş Birliği Yapılamayacak Kadar Absürt

Bildiğimiz kadarıyla Deadpool komik bir karakter. Hikayeler her zaman onu, tipik çizgi roman klişelerine absürt göndermeler yaparken gösterir. Ayrıca hali hazırda, dördüncü duvarı kırmıştır ve sürekli bir çizgi roman karakteri olduğuna dair şakalar yapar. Bir karakter olarak, bu özelliği onu soyutluyor. Tabi ki zaman zaman diğer çizgi roman karakterleriyle iletişim kurar ama bunun sonucu genelde hep parodilerle bitiyor. Doctor Strange, Deadpool’un hikâyesinde yer almış olabilir, ama daha çok Doctor Strange’in bir karikatürü gibi davranmıştı. Bu yöntem çizgi roman dünyasında işe yarayabilir, çünkü hepsi farklı farklı kişiler tarafından yazılır ve çizilir. Ama film dünyasında, karakterlerin işleyişi daha farklıdır. Fox, şu an yeni X-Men film evreninin ciddiyetini, şakalarıyla mahvedecek bir film çıkarmaya hazırlanıyor.

he-cant-interact-with-marvel-characters

Marvel Karakterleriyle Etkileşim Halinde Olamaz

Başından beri söylediğimiz gibi, Deadpool yanında başka süper kahramanlar varken daha iyi çalışır. Ne yazık ki, Fox ve Marvel birbirleriyle iş yapmaya o kadar da istekli değiller. Bu da demek oluyor ki Deadpool yalnızca X-Men ve Fantastic Four karakterleriyle etkileşim kurabilir. Fox’un şimdilik Fantastic Four’u geri getirme gibi bir planı da olmadığından, Deadpool’un iletişim kurabileceği tek karakterler Marvel’in mutantları olacak. Bu gerçekten üzücü. Çünkü çizgi romanlarda, Deadpool sık sık eski dostu Captain America ve ilham aldığı Spider-Man ile çalışır. Bu filmi yaparak, Fox hayranlarına sanki şunu demek istiyor: O inanılmaz buluşmalar asla gerçekleşmeyecek!

Siz tüm bu olumsuz yönler hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce de Deadpool gerçekten çizgi roman filmlerine bu kadar zarar verebilir mi?

Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: grunge.com

 

Mutlaka Okuyun!

Marvel Sinematik Evreni’nde Ampüte Karakterler

Marvel evrenini oluşturan çoğu filmlerde bir ampütasyon sahnesi yer alıyor. Marvel Stüdyoları‘nın yöneticisi ve bütün …

Bir yorum

  1. Aziz Cem Kayaalp

    Zaten çizgi romanlarda da gereksiz ciddiyetsizliği ve çakması olduğu Deathstroke’u yakalayamamasından ötürü sevmediğim Deadpool’un filmi için yapılabilecek en doğru yorumlardı.

    Film hakkında beğendiğim tek yön +18 olması ancak. Her ne kadar sevmesem de bu karakteri, Marvel evreninin bir parçası ve en önemli özelliği de şizofren olması. Mantıken pek de aile kitlesi için bir filmi olamazdı, Çin’de yasaklanmasına rağmen de aynı çizgide gitmesi doğru bence.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir