Bu Eklentiyi Kullanın, Star Wars Spoiler’ı Yemeyin!

Spoiler

Saatler sonra Star Wars’ın 7. filmi The Force Awakens (Güç Uyanıyor) ülkemizde de vizyona girecek. Kaç aydır haberlerini paylaşıyor, yeni bir gelişme olunca sizlere an be an aktarıyoruz. Gerek internette olsun gerek marketlerde, mağazalarda olsun her yerde bir Star Wars çılgınlığı almış başını gidiyor. Google’dan BİM’e herkes bu macera için kolları sıvamış durumda. Eğer ilk gün için biletinizi alamadıysanız, yer bulamadıysanız, zamanınız yoksa haftasonuna veya izleyeceğiniz zamana kadar elbet internette spoiler ile karşılaşırsınız. Bu durumun önüne geçmek için güzel bir hareket geldi. Kısacası spoiler yemeyeceksiniz. Nasıl mı? Bir Chrome eklentisiyle!

Filmi izleyene kadar dış dünyayla ilişkinizi kesme, hiçbir aktivitede bulunmama, internete girmeme, hiç kimseyle konuşmama gibi bir durumunuz olmadığını düşündüğümüz için (varsa haberi terk edebilirisiniz) bu eklenti sizin için birebir. Kurulumu ve kullanımı çok basit. Tek yapmanız gereken bu adresten ilgili eklenti sayfasına gitmek ve her zaman yaptığınız şekilde bilgisayarınıza kurmak. Hepsi bu kadar!

İçinizden demişsinizdir nasıl oluyor bu böyle diye? Hemen anlatalım: Bu eklenti (Force Block Extension) girdiğiniz bir internet sitesini kendi veritabanında bulunan kelimeler ile tarıyor. Veritabanındaki kelimeler ise genel Star Wars terimlerinden ve filmi izlemiş insanların aramalarından elde edilen kelimelerden oluşuyor. Sitedeki kelimeler ve eklentinin kendi veritabanındaki kelimeler çakışıyorsa “Possible Spoiler Alert!” diyerekten hemen şu ekranla sizi uyarıyor:

spoiler alert

Böylece spoiler yemekten kurtulmuş oluyorsunuz. İsterseniz alttaki “Continue anyway” (Siteye devam et) ve “Don’t block this page in the future” (Bu siteyi bir daha engelleme) bağlantılarını kullanarak siteye devam edebilirsiniz. Eğer devam eder, sonra da spoiler yerseniz “Spoiler yedim, lanet olsun!” diye ortalığı velveleye vermeyin, tarayıcınız bile uyarıyor sizi işte.

Son zamanlarda yayılan spoiler çılgınlığının, insanlar birbirlerine spoiler verme arzusunun önüne geçmek için çok güzel bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Ama bu eklentiye güvenip de her siteye atlamanızı tavsiye etmem. Özellikle sosyal medyada çokça karşılaşacaksınızdır spoilerlarla. Birkaç gün internette, sosyal medyada gezinirken dikkatli olun, sonra üzülen taraf siz olmayın. Bu konuyla ilgili siz ne düşünüyosunuz? Gereksiz mi, yoksa olması gereken bir şey mi? Yorum olarak görüşlerinizi belirtin.

Eklentiyi buradan indirebilirsiniz: Force Block Google Chrome Eklentisi

Mutlaka Okuyun!

Disney+’tan Star Wars Rogue One ve Loki Dizisi!

Netflix, Amazon PrimeVideo, Hulu gibi internete bağlı cihazlar üzerinden film, dizi ve belgesel seyredebildiğimiz dijital …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir