Eski Bir Okul Yıllığında J.R.R Tolkien’in Yeni Şiirleri Ortaya Çıktı!

 

Oxfordshire’daki Our Lady’s adlı okulun 1936 tarihli yıllığında J.R.R Tolkien’in iki yeni eseri bulundu.

Yeni

Artık bizler için gelenekselleşmiş, her yeni gelen Orta Dünya ve Tolkien haberi üzerine kalpten tekrar ettiğimiz, sevgili Gandalf’ımız Ian McKellen’in şu sözleriyle başlıyoruz yine haberimize:

“Veda diye bir şey yok. Orta Dünya’ya 2001’de veda etmiştim ve işte yine buradayız!” -Ian McKellen

Yüzüklerin Efendisi yazarı J.R.R Tolkien’in iki eseri Oxfordshire, Abingdon’daki bir okulun yıllığında bulundu. Eserlerden biri “gölgedeki ayın altında/oturan yalnız adam” ve diğeri de “karlar lordu” ile ilgili.

Bulunan şiirlerin Tolkien Oxford Üniversitesinde Anglo-Saxon profesörüyken yazdığı düşünülüyor. Şiirlerin bulunması, Amerikalı Tolkien bilgini Wayne Hammond’un Our Lady’s okulu müdürü Stephen Oliver ile iletişime geçmesi sayesinde oldu. Hammond, Tolkien’in Abingdon Chronicle adlı bir dergide iki şiir yayınladığı hakkında yazdığı bir not buldu ve böylece bu iki şiir ortaya çıktı.

Hammond bunun Katolik bir okul olan Our Lady’s okulundaki yıllık olduğunu farketti ve Oliver ile temasa geçti. İlk başta Oliver, yıllığın asıl basımını bulamadı ve Hammond’u Sisters of Mercy’nin arşivlerine yönlendirdi.

Sonrasını Oliver şöyle anlatıyor:

Sonra, okuldaki öğrenciler için bir etkinlik hazırlarken, asıl basımı bulabildim ve Bay Hammond’un bahsettiği bu iki şiiri gördüm. Gördüğüm andaki heyecanımı size anlatamam. Büyük bir Tolkien hayranıyım ve bu okulla bir bağlantısı olmasından çok etkilendim.”

İlk şiir, The Shadow Man (Gölge Adam) Tolkien’in 1962’de yayınladığı Tom Bombadil’in Maceraları derlemesinin ilk versiyonu. Şiirde kısaca yalnız bir adamın gölgeyle verdiği mücadele ve ardından gelen bir kadının yalnızlığına çare olması anlatılıyor.

“a man who dwelt alone/ beneath the moon in shadow”,

“sat as long as lasting stone,/and yet he had no shadow”.

 “a lady clad in grey”

“clasped her fast, both flesh and bone;

and they were clad in shadow”.

İkinci şiir Noel ise bir yılbaşı şiiri ve Orta Dünya’da geçmesi muhtemel bir şiir. Şiirde sessiz ve karanlık salonlardan, sönen ışıklardan, pelerini uzun ve soluk olan karlar lordundan ve tepelerden yayılan acılardan bahsediyor.

“The hall was dark without song or light,

The fires were fallen dead,”

“the lord of snows”

“mantle long and pale

Upon the bitter blast was spread

And hung o’er hill and dale”.

Şiirlerin bulunduğu okul, bu şiirleri okulun bir tarihi olarak sergilemeyi düşünüyor.

“İki şiir de oldukça etkileyici ve bir gizem havasıyla dolu. İlk okuduğumda gerçekten çok etkilendim.” diyor Oliver.

“Noel, karlı bir mekân üzerinde kurulmuş, güzel ve olağan dışı bir şekilde ele alınmış bir yılbaşı hikâyesi. Odak noktasının Meryem Ana olduğunu, bu yüzden Tolkien’in bu okulun yıllığı için böyle bir şiir yazdığını düşünüyoruz. The Shadow Man’in ise birbirini gölgede bulan iki insan hakkında yazılmış çok güzel bir hikâyesi var. Şiir sanki evlilikle ilgiliymiş gibi hissettiriyor. Gölge Adam, bir kadın gelip onu yalnızlığından kurtarana kadar bir bütün olamıyor.

yeni tolkien eseri

Oliver şiirlerin tüm dünyadaki Tolkien hayranları tarafından sevileceğinden emin. Romanların hayranları, özellikle daha önceden yayınlanmamış eserlere çok değer veriyorlar. Bunlardan en son çıkan, geçen sene yayınlanan Fin destanı The Story of Kullervo (Kullervo’nun Hikayesi) idi. Ondan önce ise bitmemiş bir Orta Dünya hikayesi olan Hurin’in Çocukları yayınlanmıştı.

Tolkien’in HarperCollins’teki yayımcısı David Brawn, yazarın yayınlanmamış bazı şiirlerinin, 2014’te çıkan Tom Bombadil’in Macerları kitabının yeni baskısına eklendiğini söylemişti.

Kaynak: theguardian.com

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

Pengolodh

Pengolodh

Hayatı Pengolodh, Nevrast’ta Sindar elfi bir leydi ile Noldor beyinin çocuğu olarak doğan bir Elfti. …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir