G.R.R Martin: Winds of Winter Bitmedi, Dizi Kitaptan Spoiler Verebilir!

Tebrikler! Artık kitapları okuyan arkadaşlarınızdan spoiler almayacaksınız!

the-winds-of-winter-164478

George R.R. Martin kendi blogunda 2015 yılının “En İyi ve En Kötü” zamanlarıyla ilgili bir şeyler yazıyordu ve en kötü zamanlar kategorisinden hiç beklenmedik bir haber çıktı: Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin altıncı kitabı Winds of Winter hala bitmemiş. Bu da demek oluyor ki; kitap, 2016’nın Nisan ayında altıncı sezonuna başlayacak olan Game of Thrones’tan önce çıkamayacak.

“İnanın, bu kelimeleri yazmak bana hiç keyif vermedi. Hayal kırıklığına uğradınız evet, yalnız değilsiniz. Editörlerim ve yayıncılarım hayal kırıklığı yaşıyor, HBO hayal kırıklığı yaşıyor, acentalarım ve dış yayıncılarım, çevirmenler… Hepsi hayal kırıklığı yaşadı. Ama muhtemelen kimse benden daha üzgün olamaz. “The Winds of Winter’ı bitirdim ve teslim ettim” demeyi herşeyden çok isterdim.”

“Ama kitap bitmedi.”

“Evet çok şey yazıldı. Yüzlerce sayfa. Düzinelerce bölüm. Ama hala yazılacak birçok şey var. Herşey yolunda giderse bile önümde hala aylar var gibi görünüyor. Hepimiz Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin 6. kitabını dizinin yeni sezonundan önce çıkarmak istedik. Dizinin Nisan ayında döneceğini varsayarsak, bu da The Winds of Winter’ın Mart ayının sonlarına kadar çıkması gerektiği anlamına geliyordu. Bunun gerçekleşmesi için yayıncılarım bana Ekim ayının sonuna kadar yazmayı bitirmem gerektiğini söylediler. Bunu yapmak benim için çok mümkün görünüyordu…Mayıs ayında tabii. Yani bir tarih vardı nihayet: Cadılar Bayramı.”

“Ne yazık ki, istediğim kadar hızlı yazamıyordum. Yaptığım seyahatler, sayfamda paylaştığım yazılar, dikkat dağıtıcı diğer projelerim… Bunlar ile suçlayabilirsiniz. Evet, belki de hepsinin bir etkisi vardı. Ama gerçeği söylemek gerekirse, bazen yazmak iyi gider, bazen de gitmez. 20’li yaşlarımda bile bu böyle idi.”

Romanlardan uyarlanan HBO dizisi, Martin’i umduğundan daha hızlı yazmak zorunda bırakmıştı. Bunun bir sonucu olarak beşinci sezon romanlardan daha farklı olaylar işlemişti. Ancak şimdi Martin’in dediğine göre, dizideki belli başlı konular, gelecek olan kitap hakkında spoiler verebilir.

“Bana ‘dizi kitaptan spoiler içerecek mi’ diye sorduğunuzda tek yapabileceğim ‘evet ve hayır’ demek ve kelebek etkisiyle ilgili bir şeyler mırıldanmak. O küçük tatlı kelebekler efsanevi ejderhalara dönüştüler. Altıncı sezonda karşılaşacağınız ‘spoilerlar’ aslında o kadar da ‘spoiler’ olmayabilirler. Çünkü dizi ve kitaplar artık birbirinden ayrıldı ve bu şekilde devam edecek.” diye yazdı Martin. Ayrıca özellikle dizide ölmüş ancak kitapta hala canlı olan 10dan fazla karakterden de özellikle bahsetti. Bazen de tam tersi olduğundan. Buna ek olarak dizide asla görmediğimiz bazı karakterlerden de bahsetti.

“Bakın, asla dizinin hızının kitaplara yetişebileceğini sanmazdım, ama yetişti. Dizi tahmin ettiğimden çok daha hızlı ilerledi ve ben de çok daha yavaş yazdım.” diyerek suçu kendi üzerine aldı.“Kaçınılmaz olarak, Game of Thrones’ın altıncı sezonunda, henüz kitapta olmamış bazı belli başlı konular ve görünmeler olacak. Yıllar boyu, okuyucularım izleyicilerin ilerisinde olmuşlardır. Bu yıl bazı şeyler için tam tersi oldu.”

Peki kitabın ne zaman biteceğine gelirsek.. Malesef o da iyi bir haber değil:

“Ancak kitap henüz bitmedi. Yarın ya da gelecek hafta da bitmeyecek. Bitirmeme daha aylar var.. tabi o da işler yolunda giderse.”

Ayrıca okuyucularına hali hazırda yazılmış “binlerce sayfa, onlarca bölüm” olduğunu ancak hala düzenleme aşamasında olduğunu da söylüyor.

Yazar şuan tekrar programı üzerinde çalışıyor. Ancak önceki romanlarda yaptığı gibi bu kez bize belli bir tarih veremiyor. Beşinci kitap “A Dance with Dragons” ise 2011 yılında çıkmıştı.

İşte böyle üzücü haberler geldi G.R.R. Martin’den. Ama iyi tarafından bakın! En azından artık sinir bozucu arkadaşlarınızdan “ben kitabı okudum, şurada şöyle oluyor, bu ölüyor, bu kalıyor…” gibi sözler duymayacaksınız. Bu iyi bir şey değil mi?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: comicbook.com

Mutlaka Okuyun!

George R. R. Martin, Lord of the Rings’i eleştirdi!

George R. R. Martin, Lord of the Rings’i eleştirdi! Game of Thrones serisinin yaratıcısı George …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir