Game of Thrones 6. Sezon Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Game of Thrones 6. Sezon’a Giriş 101!

arya banner

*Önceki derslerimiz Harry Potter and the Cursed Child’a Giriş 101‘i, Rogue One’a Giriş 101‘i, Batman V Superman’e Giriş 101‘i ve X-Men: Apocalypse’ye Giriş 101‘i okudunuz mu? O halde gelin bu kez bir diziyle devam edelim ve merakla beklediğimiz Game of Thrones Altıncı Sezon’a Giriş 101 dersimize başlayalım.

Dikkat! Aşağıda okuyacaklarınız Game of Thrones – Altıncı Sezon’dan yüklü miktarda spoiler içermektedir. Okumaya devam ederseniz deli gibi spoilera maruz kalacaksınız.

Hala burada mısınız? Çok güzel. Dersimize önce en son fragmanın içerdiği her şeyi ve her karakteri inceleyerek başlıyoruz. Daha sonra yeni karakterlere geleceğiz. En sonda ise şimdiye kadar altıncı sezona dair yayınlanan tüm fragmanları, içerikleri ve posterleri göreceğiz. Sorusu olan? Yok. Güzel. Başlayalım.

Dilerseniz önce son  çıkan fragmanı izleyip şöyle bir heyecanımızı tazeleyelim:

#Kitapların ötesinde

Altıncı sezon bizi George R.R. Martin’in kitaplarının tamamen ötesine taşıyor. Bu durum bu kadar yoğun olarak ilk kez altıncı sezonda gerçekleşecek. Dizi başladığından beri zaten uyarlamada sorun yaşıyordu ve kitaplardan hızlı gidiyordu. Ama yine de Martin’in hikayesiyle bağlarını sıkı tutuyordu. Şimdi ise dizi kitaplara yetiştiğine göre artık tamamen bağımsız bölgedeyiz. Martin’in Song Of Ice And Fire serisinin en son kitabı A Dance With Dragons, 2011’de yayımlanmıştı. Altıncı kitap The Winds of Winter ise aradan beş yıl geçmesine rağmen hala bitmedi. Şu anki plan, romanların yedinci kitap A Dream o Spring’e kadar devam etmesi yönünde. Dizi yapımcıları David Benioff ve D.B. Weiss, yazarla yaptıkları uzun toplantıların sonucunda tüm serinin nasıl sona ereceğini biliyorlar. Ama kitaplar ve dizi aynı yönde gitmek zorunda değil. İşte bu kısımda ikisinin yolları ayrılıyor.

Konuyla ilgili Benioff ve Weiss şöyle diyorlar:

“George’ın bize verdiği bilgilere dayanarak bazı sahneler hazırladık. Ayrıca kitapta olmayan bazı sahnelerimiz de var. George başından beri kitapların yegane efendisi. Onun yaratıcılığı her yerde. Ama şu an o Santa Fe’de kitap yazıyor ve biz de Belfast’ta diziyi çekiyoruz…”

#Jon Snow

jon snow

Hadi bildiklerimizle başlayalım. Jon Snow’u en son gördüğümüzde Gece Nöbetinden altı ‘kardeşi’ tarafından bıçaklanmıştı. Ölüp ölmediği en büyük sorulardan biri oldu. Açıkça konuşmak gerekirse, Game of Thrones ana karakterlerinden birini öldürmek konusunda hiç de çekingen davranan bir dizi değil. Ama Jon Snow? Cidden mi? O zamandan beri HBO hayranlarla dalga geçmekten oldukça keyif almaya başladı: yeni sezonun ilk posteri (yukarıda gördüğünüz) Jon Snow’un kanla kaplanmış yüzünden oluşuyordu. Kit Harrington ise geçen yıl sıkça Game of Thrones setinde görülmeye başlandı, hem de Jon Snow’un saçı ve sakalıyla. Yaptığı açıklamada yalnızca ölü bedenin çekimleri için orada olduğunu söyledi. Hadi canım sen de.

Nasıl geri geleceği ise büyük bir tartışma konusu oldu. Ian McShane kendi karakteri hakkında açıklama yaparken, öldüğünü sandığımız birini geri getireceğinden bahsetmişti. Ama kesinlikle başka birinden bahsediyordu. Diğer teorilerden biri ise Carice van Houten’in karakteri Melisandre’nin diriltme yeteneklerini kullanacağı üzerine ve kendisini de yeni sezon görüntülerinde çoktan Duvar’da gördük. Ama ne yazık ki oyuncu Empire’a verdiği röportajda bu teoriyi hemen çürüttü. “Korkarım bir sürü insanı hayal kırıklığına uğratacağım” dedi. “Neden karakterimin üstünde bu kadar baskı var ki? Yani Jon Snow’un bu çılgın dünyada iyi olan nadir şeylerden biri olduğunu anlıyorum. Bizzat ben, annem ve kardeşim de onun geri gelmesini istiyoruz. Ama Melisandre daha önce kimseyi diriltmedi. Neden kurtarıcı ben olmak zorundayım?” diyerek isyan ediyor oyuncu.

#Lannisterlar

lannisters

Aşağılayıcı Utanç Yürüyüşünden sonra Cersei, dindar grup High Sparrow ve yandaşları tarafından mahkemeye tabi tutuluyor. Ancak Cersei’nin gizli bir silahı var. Yeni maskeli Kingsguard Robert Strong. Bu aslında Gregor “The Mountain” Clegane’nin, Qyburn tarafından betimlenen ‘terminatör’ versiyonu.

Bu sırada Jaime, fragmanda gördüğümüz kadarıyla High Sparrow’la yüzleşiyor ve Sept of Baelor’da kan dökmenin onun için sorun olmayacağını söylüyor. Ayrıca onu Lannister zırhıyla at sürerken de görüyoruz. Bu sahne büyük ihtimalle kitaplarda rastladığımız, Riverlands’a diplomatik bir göreve giderken görüldüğü sahne olacak. Fragmanların birinde arkasında Tully Hanedanının bayrağı asılı olarak gördüğümüzden çıkardığımız kadarıyla, Brienne of Tarth da bir nedenden dolayı Riverlands’da olacak.

tyrion-varys

Ve Tyrion. Beşinci sezonun sonundaki yıkımdan ve Daenerys’in gidişinden sonra, kendisi Meereen’de kalmış görünüyor. Sokaklarda kan döken Sons of the Harpy’lere bakılırsa, bu yıkım devam ediyor. Ve ek olarak işin içine belalı Red Priestess giriyor.

Bu konuda Peter Dinklage şöyle diyor:

“Tyrion eskiden olduğu gibi savaşçı biri ama artık dünyayı eskiden olduğu gibi eğlenceli bir yer olarak gördüğünü sanmıyorum. Güvenini çok kaybetti ama yine o eğlenceyi bulmaya çalışıyor. Oynadığım en ilginç bölüm bu olacak sanırım. Tabi Varys’i canlandıran arkadaşım Conleth Hill ile de çalışmak çok eğlenceli. Beşinci sezonun sonunda yine birlikteydik ama altıncı sezonda onunla daha bir sürü iyi şeyler yapacağız.”

#High Sparrow

high sparrow

Karakteri hakkında Pryce şöyle diyor:

“Karakterimi Papa Francis üzerine oluşturmaya başladım. O çıplak ayaklarıyla gezen biri. Fakirlere önderlik ediyor. Ama gerçekten de yobaz bir dindar: homofobik, sağcı, cezaları oldukça zalim ve ağır bir şekilde veriyor. Bunlardan daha çok göreceksiniz.”

#Bran

bran

Bran Stark’ı en son Dördüncü Sezon’un sonunda Üç Gözlü Kuzgunla tanıştığında görmüştük. Beşinci Sezonda tamamen ortalarda gözükmemesinden sonra, şimdi kendisini, ona tüm yolculuklarında eşlik edecek bin yaşındaki akıl hocası ile görüyoruz. Bu yolculuklar hem fiziksel hem duygusal hem de Inception-vari bir şekilde flashback sahneleri olabilir. Bu uyurgezer sahnelerinden birinde büyük ihtimalle Sebastian Croft tarafından canlandırılacak genç Ned Stark ile karşılaşacağız. Bu arada felç olan Bran’in nasıl ayakta durduğu ise hala merak konusu.

Bu konuda oyuncu Hempstead-Wright şunları söylüyor:

“Üç Gözlü Kuzgun, bir ağacın kökleriyle insan formuna giriyor. Bu ağaçların geçmişle, günümüzle ve gelecekle bağlantı kurma güçleri var. Bran ve Raven bu görülere bir yolculuk yapacaklar ve kitapta olmayan çok heyecanlı şeyler olacak.”

#Daenerys

daenerys

Ejderhaların Annesi olarak ulaştığı müthiş gücünün ardından, Khaleesi Daenerys Targaryen artık bir külfet haline geldi. Bir suikast teşebbüsünden kaçarak kurtulan Daenerys’i en son Dothraki’nin ve eski azılı düşmanı Khal Jhaqo’nun ellerinde bırakmıştık. Fragmandan gördüğümüz kadarıyla kendisi Dosh Khaleen ile birlikte tutuluyor. Bunlar diğer ölen Khalların dul eşleri. Ki, kendisinin zaten Birinci Sezonda Khal Drogo’nun ölümünden sonra onlarla birlikte olması gerekiyordu. Bu sırada ejderhaları da eskisinden daha büyük ve daha kontrol edilemez bir hale geldi. Ve büyük ihtimalle bir kurtarma görevine hazırlanıyorlar. Aynı zamanda Jorah Mormont da onun güvenini geri kazanmak için bir görev başında. Ama kendisi taşa dönüşmek üzere, bu büyük bir problem.

#Arya

arya

Arya Stark’ı en son Çok Yüzlü Tanrı’ya ihanet ettiği için Siyah ve Beyaz’ın Evinden kovulmuş, sokaklarda kör bir halde dilenirken görmüştük. İkinci fragmandan gördüğümüz kadarıyla Yüzsüz Adam Jaqen H’ghar tarafından ikinci bir şans verilmiş, ama üçüncüsü verilmeyecek… Ayrıca görüşünü de hala geri almadı. Onu The Waif ile ateşli bir kavgada görüyoruz, kavga da oldukça kanlı bitmiş gibi görünüyor.

Oyuncu Williams bize Arya ile ilgili şunları söylüyor:

“Bu yıl işler bazı noktalarda Arya için oldukça kasvetli ve üzücü geçiyor. Senaryoyu ilk okuduğumda, “Tanrım, çok zorlanıyor.” diye düşünmüştüm. Ama harika bir sezon olacak. Kör olmasına rağmen Arya fiziksel açıdan çok gelişiyor ve yakın kavgalara girişiyor. Kimse zarar görmesin diye üstlerinde görmem için delikler olan bir sürü lensim vardı. Ama birkaç kez insanların kafalarına sert bir şekilde vurduğum da oldu.

#Sansa

sansa

Sansa Stark ve Theon Greyjoy sonunda Bolton Hanedanından kaçmayı başardılar. Ne mutlu onlara. Şimdi ise onu kürklere sarınmış, göğsünde nakışlı bir kurtla, kızgın bir şekilde “Tek düşündüğüm benden alınanlar.” derken görüyoruz. Kızmak için her hakkı var zaten. Kitaplarda, annesi Catelyn Stark Kızıl Düğünden sonra Lady Stoneheart olarak geri dönüyor ve Starklara yanlış yapan herkesi öldürmeye başlıyordu. Bazı dedikodularda, dizide bu rolü Sansa’nın alacağı söyleniyor. Zombi olarak değil tabi.

#Tyrelller

Loras eşcinsellikten hapiste, Margaery de Sparrow tarafından mahkemeye çıkarılacak. Oyuncu Natalie Dormer, karakterinin bu yıl hapisten çıkmak için her yolu deneyeceğini söylüyor. Jaime bu kısımda dışarıdan yardım eli uzatıyor olacak. Ve umuyoruz ki Lady Oleanna’yı daha çok görürüz.

#Davos

davos

Fragmanda inanılmaz büyük bir savaş var ve Ser Devos Seaworth bunun tam ortasında görünüyor. Bir tarafta Boltonlar, diğer tarafta onlara karşı savaşan, Ser Davos’un önderliğinde, Tormund Giantsbane tarafından yönlendirilen Yabaniler var.

#Boltonlar

boltons

Savaşlar ve diğer güç oyunları bir kenarda dursun, Roose ve Ramsay Bolton, Sansa ve Theon’un kaçışıyla büyük bir koz kaybettiler. “Winterfell için Starklar ve Boltonlar arasında barış kurabilecek olan, omuzlarında bir hanedan taşıyan bir kadını kaybettik.” diye açıklıyor oyuncu McElhatton. Ramsay’in oyuncusu Rheon ise Sansa’yı pek de önemsemiyor gibi görünüyor, “…ama küçük kölesini kaybetmenin acısını yaşıyor.. Theon’u özleyecek. Ya da ondan geriye ne kaldıysa.”

#White Walkers

white walkers

Winter is coming…

#Yeni Oyuncu Kadrosu

ian mcshane

Ian McShane karakterini kendi sözleriyle şöyle tanımlıyor: “kendisi artık barışı sağlayan eski bir savaşçı. Yani bir grup barışçıl… şey gibi yani… Kısacası herkesin öldüğünü sandığı çok sevilen bir karakteri geri getiriyorum.” Buradan anladığımız kadarıyla 40-50 yaşlarında bir ‘rahiple’ karşı karşıyayız. Kendini dine adamış eski bir asker. Birçok savaş görmüş bir şehir adamı. Tüm bu tanımlamaların hepsi bize Dördüncü Kitaptan Septon Meribald ve Elder Brother’ı çağrıştırıyor. Ki bunlar da Brienne ve Pod ile birçok kez karşılaşmışlardı. Kimileri McShane’nin diriltme hikâyesinde Jon Snow’u kastettiğini söylüyorlar ama biz Sandor Clegane, yani Hound’dan bahsettiğini biliyoruz. Hound’un oyuncusu Rory McCann’i birçok kez sette gördük.

Richard E. Grant, Essie Davis ve Kevin Eldon Braavoslu gezici tiyatro grubunu canlandırıyorlar. Serinin başından beri King’s Landing’te geçen her olayı anlatan “Bloody Hand” adlı oyunu oynayacaklar. Bu da Cersei açısından çok iyi gitmeyecek anlaşılan.

Samwell’i zaten tanıyoruz ve ailesi hakkında da çok şey duyduk. Ama Altıncı Sezonda Tarly Hanedanını daha yakından tanıyacağız. Freddie Stroma, Sam’in kardeşi Dickon’u canlandıracak. James Faulkner Sam’in babası Randyll Tarly’i, Samantha Spiro onun karısı Melessa’yı ve Rebecca Benson da Sam’in kardeşi Talla’yı canlandıracak.

Daha önceden söylediğimiz gibi, Max von Sydow, daha önce Struan Rodger tarafından betimlenen Üç Gözlü Kuzgun’u canlandıracak.

melanie-liburd

Melanie Liburd ise, daha önce bahsedilen, Asshai’den gelen R’hllor’un hizmetindeki Kızıl rahibeyi canlandıracak.

Joe Naufahu, Andrei Claude ve Chuku Modu sırasıyla Khal JhaqoKhal Rhalko ve Ahko adındaki bir Dothraki savaşçısını canlandıracaklar.

Mark Tankersley General Bolton olarak karşımıza çıkacak.

En son Üçüncü Sezon’un sonunda gördüğümüz David Bradley, Walder Frey olarak geri dönecek.

yara

Pilou Asbæk, Theon’un amcası, korsanlar kaptanı Euron Greyjoy’u canlandıracak. Gemma Wheelan ise yine Yara Greyjoy olarak geri dönüyor.

#Fragmanlar

#Posterler

game-of-thrones-april game-thrones-hall-faces

İşte Game of Thrones’ın Altıncı Sezonuna dair bilmemiz gereken tüm bilgiler bunlardı. Sezonun çıkmasına az zaman kala bunları aklınızda bulundurmayı ve yorumlarınızı bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: empireonline.com

#bilmenizgerekenherşey derslerimizi sevdiyseniz bizlere bildirebilir ve hakkına ‘her şeyi’ öğrenmek istediğiniz bir sonraki filmi/diziyi yorum halinde bırakarak sizler için hazırlamamızı sağlayabilirsiniz. Sevgiler..

Mutlaka Okuyun!

Sauron ve elflerin

Hugo Weaving Yüzüklerin Efendisi dizisinde yer alacak mı?

Hugo Weaving, Amazon’un Yüzüklerin Efendisi dizisinde yer alıp almayacağı tartışmalarına son noktayı koydu. Hugo Weaving, …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir