Greyjoy İsyanı

balon-greyjoy

 

Greyjoy İsyanı

289 yılında, Robert Baratheon, Targaryen hükmüne son verdikten 6 yıl sonra, Pyke ve Demir Adalar Lordu Balon Greyjoy kendini Demir Adalar Kralı ilan etti ve Demir Taht’a karşı bir isyan başlattı. Balon, gençliğinde oldukça yetenekli ve acımasız bir savaşçıydı. Yaptığı yağmalar ile ünlü olan Balon, 17 yaşında ilk gemisine sahip olmuştu. Demir Adalar’ın ilk kralı tarafından binlerce yıl önce öldürülmüş deniz canavarı Nagga’nın kemiklerinin altında taç giydi. Yeni kral olan Robert’ın hükmünün güvensiz olduğunu ve halktan gerekli desteği görmediğini düşünen Balon Greyjoy, Robert’ın yeterli sayıda asker toplayamayacağını düşünerek Demir Adaları eski şanına ulaştırmayı istiyordu. Yine de Robert’ın tahmin ettiğinden daha fazla destek görebileceğini düşünerek savaşa hazırlandı.

 

Demir Adam Saldırıları

Westeros’daki yönetici Hanedanlar (Stark, Lannister, Tully ve sancaktarları) Robert’ın emriyle toplanırken, Balon stratejik saldırılar düzenledi. Bunlardan biri ise kardeşi Euron Greyjoy tarafından planlanıp diğer kardeşi ve Demir Filo komutanı Victarion Greyjoy tarafından hayata geçirilmiş olan Lannisport saldırısıdır. Bu saldırıyı planlayan Euron Greyjoy, çevresi tarafından acımasız, psikolojik olarak düşmanını yıldıran, iyi bir savaşçı olarak bilinir. Tüm kardeşleri tarafından nefret edilir. Victarion ise kardeşi Balon’a bağlı, dine önem veren biridir. Aynı zamanda da Greyjoy filosunun da kaptanıdır. Lannisport saldırısında Lannister filosu yakıldı ve böylece Seagard saldırıya açık hale gelmiş oldu. Ancak Balon Greyjoy’un büyük oğlu Rodrik’in Seagard’a yaptığı saldırı başarısız oldu. Rodrik Greyjoy öldürüldü ve askerleri püskürtüldü.

Demir Taht’ın Karşı Saldırısı

Robert Baratheon, sahip olduğu üstün erzak ve asker sayısını bu isyanı ezmek için kullandı. Kardeşi Stannis Baratheon ve Paxter Redwyne, Fair Isle açıklarında yapılan savaşta, Victorion Greyjoy tarafından komuta edilen Demir Filo’yu ezmeyi başardılar ve Demir Adalara giden yolu açtılar. Stannis ayrıca bu saldırılar sırasında Büyük Wyk adasını kardeşi adına alırken Kral Sör Barristan Selmy ise Eski Wyk adasına yapılan saldırıyı komuta etti.

Bu savaşta Balon Greyjoy’un en küçük kardeşi Aeron Greyjoy’un gemisi parçalandı ve kendisi suda kayboldu. Daha sonra bir balıkçı tarafından kıyıya vurmuş olarak bulundu ve savaşın geri kalan kısmını Casterly Rock zindanlarında zincirli olarak geçirdi. Aeron’un kişiliğinde ciddi değişiklikler yaratmış bir kayboluştu bu. Bu andan sonra kendini dine adadı ve Boğulmuş Tanrı’nın yeryüzündeki peygamberi olarak gördü kendisini.

Son Savaşlar

Ana savaş Pyke’da yapıldı. Ana saldırı başlamadan Pyke kıyılarındaki küçük kasaba ve kaleler yok edildi. Robert kuşatma aletleriyle Pyke’ın duvarlarını yerle bir etti. Saldırı sırasında Balon’ın diğer oğlu Maron Greyjoy öldürüldü. Kale duvarları yıkıldıktan sonra, içeri saldıran ilk kişi Myr’li Thoros idi ve hemen arkasından Jorah Mormont saldırdı. Bu savaştaki başarısından dolayı Jorah Mormont’a Sör ünvanı verildi. Savaş bittikten sonra Balon Greyjoy Robert karşısında diz çöktü ve hayatta kalan tek oğlu Theon Greyjoy ise iyi niyetini koruması için Eddard Stark tarafından esir aldındı.

Pyke

 

Mutlaka Okuyun!

George R. R. Martin, Lord of the Rings’i eleştirdi!

George R. R. Martin, Lord of the Rings’i eleştirdi! Game of Thrones serisinin yaratıcısı George …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir