Grönholm Metodu

gronholm poster

Grönholm Metodu

Yeni bir gün, yeni bir prömiyer! Şanslıydık ki Grönholm Metodu oyununu ön sıralardan izleme fırsatı bulduk ve bu oyunu eğer arka sıralardan izleseydim üzülürdüm. Çünkü oyuncular öyle harika ki, hepsi devlet tiyatrolarında deneyimli, birçok oyunda izlediğimiz, sahne tozunu ciğerlerinin en dip köşesine kadar yutmuş, sahneye hakim oyuncular. Dört oyuncumuz vardı sahnede, Ünsal Coşar, Cüneyt Mete, Nur Yazar ve Deniz Gökçe.

Oyunun konusu plaza insanlarına tanıdık gelecek türden; dünya çapında çok önemli bir konumda olan çok uluslu bir şirket için üst düzey bir yönetici işe alınacak ve bunun için de üst düzey bir eleme yapılmalı mantığı ile yola çıkılmış bir elemeler zinciri. Oyunu izlemeyenler için sahne beklentisi yaratmadan nasıl anlatabilirim bilmiyorum, en güzel özeti; oyun da oyunculuklar da harikaydı!

Grönholm Metodu - 2

Elbette bu cümleyi biraz açmak gerek. Oyunun bütününe gelelim ilk olarak, kostüm, saç, makyaj ve sahne tasarımında emeği olan kişilerin bu konuda az mürekkep yalamadıkları her replikle daha da belli oluyordu, dekorda kullanılan saatler, ışıklandırma, hepsi ince bir gözlem ve uygulama yeteneğinin ürünüydü. Oyuncuların giyimi ve yansıttıkları karakter, kadın oyuncuların saç – makyaj ve karakter uyumu ve hatta kadın oyuncuların ayakkabıları bile canlandırdığı karakterin ruhunu bize hissettiriyordu. Oyunun kendisine tekrar dönecek olursak; oyunda her an kendinizi empati yapıyorken ya da şüphe duyuyorken, “Ben olsam ne yapardım?” derken buluyorsunuz ve zamanla bu duygularınız oyuncular tarafından süzgeçten geçirilip sahneleniyor adeta.

Oyunun son sahnelerinde sizleri bir sürpriz bekliyor, kendinizi “Nasıl yani?!” demekten alıkoyamayacaksınız, kesinlikle sezonun en iddialı oyunlarından, şimdiden iyi seyirler.

Grönholm Metodu - 1

Grönholm Metodu – Ankara Devlet Tiyatrosu

1 Perde – 1 saat 35 dakika

Oyun Detayı

“İspanyol yazar Jordi Galceran, acımasız iş dünyasının yeniden tanımladığı “profesyonellik” ve “fedakârlık” kavramlarını sorgularken, insanların zaaflarının bu mücadeledeki yerini kara bir komedi içinde sunuyor.
Bir akşamüstü, şık bir plaza, büyük bir şirketin satış müdürlüğü pozisyonunun son etabı…”

Yazan

Jordi Galceran

Yöneten

Sinan Pekinton

Çeviri

Beliz Coşar

Dekor – Giysi Tasarımı

Gözde Yavuz

Işık Tasarımı

Zeynel Işık

Müzik

Ali Erel

Yönetmen Yardımcısı

Esat Tanrıverdi

Asistan

Güneş Altınbaş Serezli

Sahne Amiri

Levent Kaloç

Kondüvit

H. Görkem Kalıç

Işık Kumanda

Eyüp Mete

Suflöz

Fatma Kış

Dekor Sorumlusu

Mustafa Dalbudak

Aksesuar Sorumlusu

Murat Üstün

Kadın Terzi

Güleser Ogay

Erkek Terzi

Mehmet Akif Afşin

Peruka

Yücel Ekici

Oyuncular

Cüneyt Mete

Deniz Gökçe Yersel

Ünsal Coşar

Nur Yazar

Mutlaka Okuyun!

Gayri Resmi Hürrem

Gayri Resmi Hürrem “Sen bensen, ben kimim Hürrem?” Bir gün seçin kendinize, dış dünyadan arınmış, …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir