Han Solo

NOT: Bu Yazı Star Wars VII: The Force Awakens filminden spoiler içermektedir.

Han Solo

Han Solo,  Corellia gezegeninden, insan türünde bir pilottur. Asi Kuvvetleri Generali ve Millennium Falcon gemisinin kaptanıdır. Orijinal üçlemede bir Jedi ya da Sith olmadığı halde ışın kılıcı kullanan tek şahıs olarak bilinir. Yeni Cumhuriyet Diplomatı da olan ünlü Prenses Leia Organa’nın eşi,  Ben Solo (Kylo Ren)’in babasıdır. Galaktik Cumhuriyet ve Asi Birliği üyesi olan karakter ilk başta Jabba the Hutt gibi bir tür olarak düşünülmüş, daha sonradan insan türüne çevrilmiştir. Oyuncu olarak ise Jack Nicholson, Al Pacino, Burt Reynolds, Christopher Walken, Nick Nolte, Kurt Russell, Sylvester Stallone, William Katt gibi rolü canlandırmayı isteyen, bu rol için düşünülen isimler arasından, replikleri alaycı tavırla okuyan Harrison Ford seçilmiştir. Lucas tarafından karakter yaratılırken Clint Eastwood, Elvis Presley, John F. Kennedy, Lenny Bruce, Frank Sinatra, Steve McQueen’den esinlenilmiştir.

Chewie. Evimizdeyiz.

(Han Solo ile Chewbacca Millennium Falcon’a uzun bir aradan sonra yeniden girdiklerinde)

İlk Yılları ve Olaylara Giriş

Han Solo Corellia gezegeninden bir kararkterdir. Kessel Run turunu 12 parsekten daha az bir zamanda tamamlamasıyla ünlü uzay gemisi Millennium Falcon’un pilotudur. Harrison Ford’un da deyimiyle bir nevi “uzay kovboyu” havasında olan karakter bazen aksi, bazense alaycıdır. Evi gibi olan Millennium Falcon ile ünlenen Han Solo’nun en yakın dostu Wookiee türünde Chewbacca’dır. Hep beraber hareket eden ikili arasında sıkı bir bağ bulunur. Bu yakın ortağı Chewbacca Millennium Falcon’un yardımcı pilotudur.

Silah ustası ve çok iyi, ünlü bir pilot olan Han Solo kaçakçılık yapmaktadır. Bu konuda bir kaçakçılığının başarısız olmasıyla ünlü çete lideri Jabba the Hutt’a borçlu kalır. Aralarındaki bu sorunla Jabba the Hutt, Han Solo’nun başına ödül koyar ve kelle avcıları peşlerine düşer. Bu şekilde saklanarak Chewbacca ile ilerledikleri bir zamanda yolu İmparatorluk Savaşlarına, bir prensesi kurtarma çabasına kadar gider. Bunun başlangıcı ise Chewie ile Obi-Wan Kenobi ve Luke Skywalker ‘la Chalmun’s Cantina’da tanışmalarıyla olur. O dönemde İmparatorluğun esiri olan Alderaan Prensesi Leia Organa Obi-Wan Kenobi’den droid R2-D2 aracılığıyla yardım istemektedir. R2-D2 ve C-3PO’yu bulan Luke Skywalker ise R2-D2’nun Obi-Wan’a mesajı ilettiği zamanlarda yanında olarak Obi-Wan’dan ailesi hakkında bilgiler almıştır.

Obi-Wan’ın babası gibi bir Jedi olmasını önererek onunla Alderaan’a gelme teklifini başta reddetse de, droidleri aramaya gelen İmparatorluk tarafından kendisini büyütmüş olan dayısı ve yengesinin öldürüldüğünü görünce onunla Alderaan’a gelmeyi kabul eder. Bu konuda kendilerine pilot arayan ikili Mos Eisley Uzaylimanı’ndaki bir mekanda Han Solo ile tanışırlar. 10000 istemesine rağmen, Obi-Wan 2000 peşin, 15000 de Alderaan’a varınca verilmek üzere 17000 teklif eder ve bu konuda anlaşırlar. İmparatorluk askerleri Obi-Wan ve Luke’dan şüphelenip onlar kalktıktan sonra da peşlerine düşünce Han Solo kendisini öldürmeye çalışan Greedo’yu daha hızlı davranarak vurur ve Jetta the Hubb ve adamlarını da atlatarak yolculuğa başlar. 94 numaralı pistten kalkan Millennium Falcon ile Han Solo, Chewbacca, Luke Skywalker, Obi-Wan Kenobi, R2-D2, C-3PO Alderaan’a doğru yola çıkarlar.

Han Solo: Han Solo. Millennium Falcon’un kaptanıyım. Chewie Alderaan’a gitmek istediğinizi söyledi. 

Obi-Wan: Evet, tabii geminiz yeterince hızlıysa.

Han Solo: Yeterince mi? Millennium Falcon ismini daha önce hiç duymadınız mı?

Obi-Wan: Duymam mı gerekirdi?

Han Solo: 12 parsekten kısa bir sürede Kessek turunu yapan gemi bu. İmparatorluk gemilerini ektim ben, yerel takaları değil.

Chewbacca Han Solo Luke Skywalker Obi-Wan

Yolculuk sırasında ise Luke’un Güç çalışmalarına garipseyerek bakar, bu çalışmaları saçmalık olarak görür. Bunun sebebinde ise Obi-Wan ve Luke’un aksine Jedi olmayışı, Güç ile ilgilenmemesi vardır. Alderaan’a geldiklerinde ise İmparatorluk, Ölüm Yıldızı ile Alderaan’ı yok ettiği için gezegeni göremeyerek şaşırırlar. Ölüm Yıldızı’ndan kalkan bir gemiyi görmeleriyle, İmparatorluk gemisi olan ve Leia Organa’nın esir tutulduğu Ölüm Yıldızı’na giderler. Burada Obi-Wan gemilerini Ölüm Yıldızı’nın çekiminden kurtulması için gücü kapatmak, gemi kalkanını kaldırmak için onlardan ayrılır. Luke da orada Prenses Leia’nın orada olduğunu ve onu kurtarmaları gerektiğini Han’a söyler.

Fakat Han Solo oraya istemeden geldiğini, geminin kurtulmasıyla ayrılmak istediğini söyleyerek bunu reddetse de, bunu yapınca büyük bir ödül alacağını düşünerek kabul eder. İkisi C3-Po ve R-2’yu odada bırakarak içeri girerler. Gördükleri iki Stormtrooper’ı etkisiz hale getirerek kıyafeterini giyen ikili kendilerini belli etmeden Ölüm Yıldızı’nda dolaşırlar.

Daha sonra peşlerinde İmparatorluk askerleri olsa da Leia Organa’yı kurtarırlar. Fakat Darth Vader ile karşılaşan Obi-Wan düello sırasında güç ile bütünleşerek dünyadan ayrılır. İmparatorluk askerleri ile savaşarak ilerlerken Leia, Luke ve Han yanlışlıkla çöp öğütme, sıkıştırma bölümüne düşerler. Ölmek üzerelerken Luke’un konuşmasıylaysa R2-D2 çöp sıkıştırma işlevini durdurur. Böylece kurtulan grup peşlerinden gelen İmparatorluk gemilerini vurarak Millennium Falcon ile uzaklaşırlar.

Chewbacca ile Han Solo
Chewbacca ile Han Solo

Bu sıralarda ise Han ile Leia arasında hafif çekişmeler, birbirleriyle konuşmalar vardır. Asi Üssüne vardıklarında Han, Chewbacca ile gemiyi tamir etmeye çalışır ve oradan ayrılmak ister. Ancak yoğun fırtınadan dolayı çıkış yasaklanmıştır. Han ise Leia Organa’nın kendisine aşık olduğu için çıkışını engellediğini düşünür ve Leia onun bu düşüncesine çok kızar. Leia Ölüm Yıldızı’nın planlarını İsyancılar’a götürmüştür. Fakat Ölüm Yıldızı’na karşı yapılacak saldırıda pilota ihtiyaç vardır ama kendisine teklif gelse de Han, ödülünü alarak gider. Bu zor durumda gitmesine ise Leia kızmıştır. Pilot görevini ise pilotluk alanında ilerlemiş olan Luke yapar.

Yapılan plan ilerler fakat Darth Vader İmparatorluk Ordusu ile Luke hariç bütün İsyancıları ortadan kaldırır. Tam Luke’u öldürmek üzereykense, Han Solo gelerek buna engel olur. Millennium Falcon ile Darth Vader’ı devredışı bırakır. Luke ise bu sırada yaptığı bir atış ile Ölüm Yıldızı’nı yok eder. Buna Yavin Savaşı denilir. Bu olaylar sonucunda oldukça büyük bir galibiyet alan Cumhuriyet, Asiler tarafında kutlama olur. Leia Organa, Luke Skywalker ve Han Solo’ya madalyalarını verir.

Leia Han ve Luke'a Madalyalarını Verir

Darth Vader’ın Elinde

Bu olaylar sonucunda Cumhuriyet tarafında kahraman olan Leia, Luke, Han Yavin Savaşı’ndan üç yıl sonra diğer İsyancıların da bulunduğu Hoth gezegenindedirler. Bu buzul gezegende, bir devriye sırasında Luke yaralanır, bu esnada ise Obi-Wan’ı görür ve Dagobah’da Yoda isimli Jedi Üstadını araması gerektiğini öğrenir. Ölmek üzereyken, Han Solo Luke’u kurtarır. Luke, Dagabah’a doğru yola çıkar. İlerleyen zamanlarda ise Darth Vader Hoth’daki İsyancı Üssünü tespit eder ve saldırıya geçer. Asiler büyük hasar alırlar, hızla Hoth’dan kaçmaya başlarlar. Leia, Han, C-3Po, Chewbacca Millennium Falcon ile kaçmaya çalışırlar. Peşlerinde İmparatorluk varken kaçma çabaları Millennium Falcon’un durumu ile kötüleşir ve en yakın yerdeki Bulut şehrine iniş yaparlar. Burada Bespin Gezegeninde, Bulut ve Tibanna Gaz İşletme Yöneticisi, madenci olan Lando Calrissian’a giderler. Lando, Han’ın eski bir arkadaşıdır. Fakat onlardan önce Darth Vader önderliğindeki İmparatorluk grubu geldiği ve şehri abluka altına aldıkları için arkadaşına istemeden de olsa ihanet etmiş olur.

Esir düştükleri  yerde Darth Vader ile ilk defa karşılaşmış olan Han, Darth Vader’ın işkencesine uğrar. Sonra kendisiyle konuşmaya gelen Lando’ya kızgın olduğu için iyi davranmaz. Lando bu kızgınlık karşısında buna mecbur kaldığını ve aslında Vader’ın Skywalker adında birisini aradığını söyler. Han Solo ile Leia Organa, Vader’ın neden Luke’u aradığına bir anlam veremezler. İlerleyen zamanlarda ise Luke Bulut şehrine varır. Fakat o esnada Han Solo, Vader ile Jibba the  Hutt bağlantısının da sonucu olarak Luke için hazırlanan karbon dondurucuda dondurulur. Bu sırada Leia, üzgünce ona aşık olduğunu söyler. Han’ın cevabı ise “Biliyorum,” olur.

Han Solo Donmuşken

Jibba the Hutt ve Kurtuluş 

Dondurulan Han Solo Darth Vader tarafından kendisini aramakta olan Jibb the Hutt’a gönderilir. Bu sırada üzgün olan Leia ve Chewbacca, Lundo’nun tüm bu olanlardan üzgün ve pişman olmasıyla ondan yardım alarak oradan kaçarlar. Fakat o sırada orada Vader ile mücadele eden Luke sağ elini kaybeder. Leia’nın Millennium Falcon ile gelmesiyle kurtulur. Böylece R2-D2, C-3PO, Leia, Luke ve Chewbacca Han Solo’yu Jibba’nın elinden kurtarmak için yola çıkarlar. Lando da onlarla birliktedir.

Tatooine’de Jibba’nın mekanına Leia ve Chewbacca girer. Leia bir kelle avcısı kılığında Han Solo’yu kurtarır. Han ilk başta gözleri görmezken zamanla açılır. Han ile Leia oradan kaçamaz, Jibba’nın adamlarına yakalanırlar ve orada tutsak kalırlar. Oraya gelen Luke’un Güç yeteneği Jibba tarafından küçümsenir ve o da esir alınır. Jabba, Han, Luke, Chewie’yi Sarlac canavarına yem etmek ister. Böylece kum denizine giderler. Burada Leia’nın kurtulması ve R2 ile C-3PO’nun yardımıyla üçlü kurtular. Böylece Leia, Han, Chewie, Luke, R2, C-3PO’nun maceraları ve İmparatorluk ile mücadeleri kaldığı yerden devam eder

Cumhuriyetin Yükselişi

Luke eğitimini tamamlamak için Dagobah’a gider, fakat Endor ayında ve yörüngesinde İsyancı Kuvvetleri ile İmparatorluk Ordusu karşılaşmak üzeredir. Luke Darth Vader ve Palpatine’in yanında, ikisiyle mücadele ederken, Han, Leia, Chewie’nin de içinde bulunduğu İsyancı Grubu yeni Ölüm Yıldızı’nı yok etmek için plan yapmaktadır. Bu grupta olan Lando, Han’ın gemisini  alır ve gücü kapandıktan sonra Millennium Falcon ile Ölüm Yıldızı’nı yok eder. Diğer İsyancılarla birlikte hareket eden Leia ve Han İmparatorluk askerleriyle savaşarak Ölüm Yıldızı’nın gücünü kapatırlar. Darth Vader ve Darth Sidious’un da yenilmesiyle İmparatorluk çökmüş olur.

Ölüm Yıldızı ve İmparatorluğa karşı İsyancıla Kuvvetleri’nin savaşının bitişinde Leia, Han’a Luke’un kardeşi olduğunu söyler. Leia ile Luke’un ilişkisinin olduğunu düşünen Han ise sevdiği iki kişinin durumunu mutlulukla karşılar. İleride Leia ile Han evlenir.

İlk Düzen ve Kylo Ren

Leia ile evliliklerinde Ben Solo (Kylo Ren) adında çocukları vardır fakat dayısı Luke’dan Jedi eğitimi alan ve Güç konusunda yetenekli olan bu çocuk kendisine büyükbabası Darth Vader’ı örnek alır. Üstelik o dönemlerde İlk Düzen adı altında Karanlık Taraf güçlenmiştir ve başlarında Snoke isimli birisi vardır. Özellikle Han Solo için ise önemli olaylardan birisi de Millenium Falcon’un çalınışıdır. Ducain, Falcon’u çalar ve Han Solo ile Chewie onu uzun bir süre arasalarda bulamazlar. Arayışlarında özellikle Batı tarafına bakmakta Han ısrarcı olsa da özellikle Jakku gibi yerlere çok fazla gitmemişlerdir. İlerleyen zamanlarda Kylo Ren isminde oğlu İlk Düzen’in öncülerinden olur ve tıpkı büyükbabası gibi bir maske takar. Üstelik İmparatorluğun yükselişe geçişi ve yeğenin de Karanlık Taraf’a geçmesiyle kötü hisseden Luke inzivaya çekilir ve kimse ondan haber alamaz. Bu olaylarla da zamanla Leia ile Han daha az görüşmeye başlarlar.

Zamanla İmparatorluğun yükselişe geçtiği ve Stormtrooper’ların olduğu bu İlk Düzen döneminde, Jakku’da yaşayan Rey isimli bir kız hem önemli bilgiler taşıyan droid BB-8 ile beraber Finn isimli eski bir Stormtrooper’ı da bulur. Bu üçlü peşindeki İlk Düzen askerlerinden kaçarlarken Millennium Falcon’u bulurlar ve onunla giderler. Durdukları bir yerde ise Chewie ve Han Solo onları bulur. Böylece yeniden ikili Millennium Falcon’a kavuşmuş olur.

Han Solo - Chewie

Finn: Bu şeyi anlayabiliyor musun?  (Chewbacca’yı göstererek)

Han: O şey de seni anlayabiliyor bu yüzden dikkatli ol.

Han, kendisine ve Millennium Falcon’a sevgi besleyen ve aynı zamanda pilotlu bilen Rey’den Millennium Falcon’u bulmalarının hikayesini öğrenir. Kaçarken binmek zorunda kaldıkları Millennium Falcon’u  Nimau yerleşiminden bulmuşlardır. Unkar Plutt’dan kaçırdıkları bu gemiyi Plutt Irving Boys’dan çalmıştır ve Irving Boys da Ducain’den, Ducain’de Han Solo’dan. Yeniden Millennium Falcon’a kavuşan Han ile Chewie İmparatorluğa karşıdırlar ve Rathtar taşımaktadırlar. BB-8’in İsyancı Kuvvetlerin yani Cumhuriyet’den Leia Organa önderliğindeki gruba götürecek olan Rey ve Finn, Han ile Chewie’ye katılırlar.

Luke’un yerinin konumunu taşıyan bu droidi Direniş Üssüne götürmek için yapacakları bu yolculuk daha başlayamadan Guavian Ölüm Çetesi peşerine düşer. Han’ın Rathtar taşımasından kaynaklanan bu sorunu Han’ın konuşması ve ardından Rey, BB-8 ve Finn’in de yardımıyla atlatırlar.

Rey: Ne yapacaksın?

Han Solo: Her zaman yaptığımın aynısını, konuşarak çözeceğim. 

Fakat Han, tam olarak droidi bırakma görevini direk almadığı için Rey ve Finn’e yardımcı olmak adına başka bir yere getirir. Ayrıca Rey’e kendileriyle çalışma teklifinde bulunur. Chewie’ye ve kendisine ayak uydurabilecek, Millennium Falcon’un değerini bilen birii olarak tanımladığı bu kişiyi Rey’de görmüştür. Ayrıca ona bir silah da verir. Fakat Rey’in evi olan Jaku’da kalma fikri olduğu için bu teklifle çok sevinse ve gurur duysa da bunu kabul etmez. Han, İlk Düzen bulmadan droidi Asi Birliği’ne ulaştırmak için onları Maz Kanata ile tanıştırır. Han, Maz Kanata’nın onlara güvenli bir gemi bulabileceğini düşünmektedir.

Han Solo ile Rey

Maz Kanata onlara Luke’un kılıcını verir. Oradan saldıran Stormtrooper’ları atlatarak kaçarlar. Onlardan ayrı olan Rey ise Kylo Ren’e yakalanmıştır ve İlk Düzen’de tutsaktır. Çekinerek de olsa Direniş Üssüne giden Han, Leia ile konuşur. Leia ve ekibi hem Luke’un yerini bulmak hem de İlk Düzen’i yok etmek için uğraşmaktadır. Hem kardeşinin yerinin bilinmemesi, hem de oğlunun İlk Düzen’de önde gelen isim olmasıyla üzgün olan Leia, Han ile konuşur. Oğulları hakkında endişeli olan çift onu geri getirebilmenin bir yolunu düşünürler.

Leia ve Han

Han, Chewie ve Finn İlk Düzen’in Merkezine girdiklerinde kendisini serbest bırakmayı başarmış Rey ile karşılaşırlar ve silahlı mücadelelerle oradan kaçmaya çalışırlarken Han oğlunu görerek yanına gider. Fakat efendisi Snoke’dan Han Solo’yu öldürme emri alan Kylo Ren tarafından öldürülür. Kendi oğlu tarafından öldürülen Han Solo’nun ise son sözleri kendisine “Bana yardım eder misin?” diye soran oğluna “Evet, ne istersen,” olur. Ölümünün ardından ise çılgına dönen Chewbacca, İlk Düzen Birliğini’nin Merkezi’nda etrafa ateş açarak, saldırır ve Han Solo’nun bulundukları iç köprüden düşen bedenini gören Rey ile Finn ise üzülerek ağlar. Daha sonradan ölüm haberini alan Leia ise aynı şekilde çok büyük bir üzüntü yaşar, bu en çok da Chewbacca ile sarılışlarında görülebilir.

Ek olarak Han Solo karakteri Empire Dergisinin bir anketinde En Çok Sevilen Star Wars Karakteri seçilmiştir. Empire yazarı Ian Nathan’ın bir açıklamasına göre Han Solo’nun en sevilen ve iyi görülen karakter olmasının bir sebebi bilgelik timsâli Jedi’lardan daha farklı olarak çok bilmiş ve dalgacı biri olmasıdır.

Mutlaka Okuyun!

Disney+’tan Star Wars Rogue One ve Loki Dizisi!

Netflix, Amazon PrimeVideo, Hulu gibi internete bağlı cihazlar üzerinden film, dizi ve belgesel seyredebildiğimiz dijital …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir