Joko’nun Doğum Günü

Joko’nun Doğum Günü

Joko’nun Doğum Günü, Roland Topor’un “Joko’s Anniversary” adlı romanından esinlenilmiş kara mizah türünde bir tiyatro oyunu. 2016/2017 sezonunda Ankara Devlet Tiyatro’su repertuvarına eklenmiş yeni oyunlardan ve İrfan Şahinbaş Sahnesi’nde sahne alıyor.

Oyun, herhangi bir bireyin toplum tarafından ne derece alçaltılıp, bireysel değerlerinin ne derece yitirtilebileceği konusunda izleyiciyi düşünmeye sevk eden bir oyun. Yaptığı göndermeler ve kullandığı metaforlarla adım adım Joko’nun yok oluşunu bize izletiyor oyun.

Ne yalan söyleyeyim, oyun başladığı anda kötü bir oyun izleyeceğimize dair bir korku yaşadım. Hem oyun öncesi “telefonlarınızı kapatınız” uyarısındaki farklılık hem de oyunun hemen başındaki koreografi bir başka “Umut” travması mı geliyor acaba dedirtti. İrfan Şahinbaş Sahnesi’nde böyle deneysel oyunlar oluyor zaten diye düşünürken, oyun kısa sürede toparladı kendini ve gitmekte olduğu doğrultuyu belli etti seyirciye.

Joko toplumda yer alan herhangi bir bireydir aslında. Başta gururlu, hayatını bildiği ve inandığı şekilde yaşayan, ailesine karşı sorumlulukları olan biriyken her şey Concordia otelindeki kongreye giden insanlarla tanışmasıyla değişir. Burjuvazinin işçi sınıfına bakış açısına tanık oluruz; Joko’nun ise bu bakış açısının altında önce çalışma arkadaşlarının baskısı, ardından paranın gücüyle ezilişine, ailesi yüzünden bunlara katlanışına. Kongreciler keyfince kullanır Joko’yu, dalga geçerler, ezerler, hor görürler; en sonunda da öyle bir pisliğe bulaşmış olur ki Joko, bu pislik kongrecilerden başkaları değildir. Yapışıp kalırlar üzerine bir daha çıkmamak üzere.

Oyuncu kadrosuna gelecek olursak, adeta Vanya Dayı ve Shakespeare Zorda ekiplerinin birleşimi gibi olmuş. Vanya Dayı’dan Durukan Ordu kelimenin tam anlamıyla bütün oyunu “sırtında taşıyor”. Aklımdaki Kadınlar ve Vanya Dayı’dan izlediğimiz Zeynep Ekin Öner bu defa çok farklı bir rolde, performansı ile büyülüyor.  Shakespeare Zorda ekibinden Ebru Nil Aydın, Başak Vural, Zafer Güllü, Ercan Eker ve Mehmet Akay’ı ise tekrar izleme şansı buluyoruz yan rollerde. Genelde Cüneyt Gökçer’de sahnelenen Kösem Sultan, Kurnaz Aşıklar gibi oyunlardan tanıdığımız Cevat Duman ise karakteristik sesiyle oynadığı doktor rolünü izlemesi ekstra keyifli hale getiriyor.

Farklı türde oyunları izlemekten keyif alan kişilerin kaçırmaması gereken bir oyun.

Joko’nun Doğum Günü – Ankara Devlet Tiyatrosu

1 Perde – 1 saat 30 dakika

Oyun Detayı

“Concordia otelinde bir kongre düzenlenmekte, kongreciler bu kongreye katılmak için Joko’nun yaşadığı şehre akın etmektedir. Joko, bir sabah atık deposundaki işine gitmek için uyanır, sokağa çıkar, kongrecilerle tanışır. Sonra biraz daha tanışır. Sonra biraz daha tanışır. Sonra biraz daha …”

YAZAN

ROLAND TOPOR

ÇEVİREN

İCLAL MİNE KIRIKKANAT

YÖNETEN

İLHAM YAZAR

DEKOR TASARIMI

MURAT GÜLMEZ

KOSTÜM TASARIMI

ÇEVREN SARAYOĞLU

IŞIK TASARIMI

KEREM ÇETİNEL

MÜZİK

ALİ EREL

KOREOGRAF

BURÇAK IŞIMER

YÖNETMEN YARDIMCISI

MEHMET AKAY

REJİ ASİSTANI

ERDAL OZAN METİN

SAHNE AMİRİ

PINAR GÜLDÜ

KONDÜVİT

SÜLEYMAN KOYUNCU

IŞIK KUMANDA

TARIK ATASEVEN
KENAN ERGİN

SUFLÖZ

FATMA KIŞ

REPETİTÖR

ASLI GÜNEŞ SÜMER

DEKOR SORUMLUSU

SİNAN OGAY

AKSESUAR SORUMLUSU

UMUT TUFAN ÖZKAN
OĞUZ KORKUSUZ

KADIN TERZİ

SEVİNÇ TUNCAYLI AKKUŞ

ERKEK TERZİ

LEVENT DİNDAR

PERUKA

YÜCEL EKİCİ

OYUNCULAR

DURUKAN ORDU
CEVAT DUMAN
EBRU NİL AYDIN
ZEYNEP EKİN ÖNER ÖZTÜRK
ZAFER GÜLLÜ
MEHMET AKAY
ALPER TAZEBAŞ
ULAŞ ERSOY
ERCAN EKER
ALPAY ATALAN
MURAT KESİM
BAŞAK VURAL
ARSAL MAZMANOĞLU
MEHMET ONUR KOCABAŞ
MİHRİBAN REZZAN SEYHAN
KORAY ALPER
BARBAROS EFE TÜRKAY

Mutlaka Okuyun!

Gayri Resmi Hürrem

Gayri Resmi Hürrem “Sen bensen, ben kimim Hürrem?” Bir gün seçin kendinize, dış dünyadan arınmış, …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir