Luke Skywalker

Luke Skywalker

Anakin Skywalker ve Padme Amidala’nın oğlu. Ölüm Yıldızı’nı yok eden, İmparatorluk’un yıkılmasında önemli rol üstlenen Jedi Şövalyesi. Leia Organa’nın ikiz kardeşi.

Tatooine’de amcası Owen Lars ve yengesi Beru tarafından yetiştirilen Luke sıradan bir çiftçiydi. Usta bir pilot olmak için akademiye gitmek istese de her seferinde amcası tarafından bu hayalini ertelemek zorunda kalıyordu. Yolu R2-D2 ile kesiştiğinde Leia Organa’nın gizli mesajını keşfetti. Mesajın ulaştırılması gereken kişi Ben Kenobi idi. R2 Luke’dan habersiz evden kaçarak Kenobi’yi ararken Luke’da onu takibe girişti. Çölde kum adamların saldırısına uğrayan Luke’u kurtaran Ben Kenobi onu evine götürür. Babası Anakin Skywalker’ı yakından tanıdığını anlatır ve Luke’a babasının ışınkılıcını verir. Ancak öz babasının Sith Lordu Darth Vader olduğu gerçeğini açıklayamaz.

Luke C-3PO

Luke R2-D2 C-3PO

R2’nun taşıdığı gizli planların Alderaan’a ulaştırması gerektiğini gören Kenobi, Güç’ün Luke’ta çok yoğun olduğunu, tıpkı babası gibi bir Jedi Şövalyesi olması gerektiğini, kendisiyle Alderaan’a gitmesi gerektiğini anlattığında Luke kendinde bu cesareti bulamamıştır. Bu arada İmparatorluk birlikleri iki robotu aramak üzere gezegene inmiş bulunuyorlardı. Eve döndüğünde Luke amcası ve yengesinin yanmış cesetleriyle karşılaştı. Artık kendisini Tatooine’de tutacak bağı da kalmamıştı. Obi-Wan’la gitmeye ve babası gibi bir Jedi olmaya karar verdi.

Obi-Wan ile karşılaşma

Işın kılıcı ile

Ailesini bulamayışı Luke Skywalker

Gezegenden kaçmak için bir yıldız gemisi kiralamak zorundaydılar. Böylece Han Solo ve Cewbacca ile tanışıp Millenium Falcon isimli gemiyi kiraladılar. Alderaan gezegenine doğru yola çıktıklarında Luke’un Jedi eğitimi de başladı. Bu esnada Ölüm Yıldızı’nda bulunan Prenses Leia’ya gizli asi üssünün yerini söylemesi için Darth Vader tarafından işkence yapıldı. Ardından Leia’nın vatanı olan Alderaan gezegeni Ölüm Yıldızı tarafından yok edildi. Luke, Han ve Ben Kenobi Alderaan’a vardıklarında enkazdan başka bir şey bulamadılar. Ne yapacaklarına karar vermeye çalışırlarken bilinmeyen bir çekim alanına girdiler. Bu çekim alanını yaratan Ölüm Yıldızı’ydı. Gizlice stormtrooper kostümüne bürünen Luke, Leia’nın Ölüm Yıldızı’nda rehin tutulduğunu öğrenince Han ile birlikte onu kurtarmaya karar verir. Bu sırada Ben Kenobi eski dostu ve öğrencisi olan Darth Vader ile yüzleşir. Düello sırasında Kenobi Luke’un gözleri önünde Darth Vader tarafından öldürülür.

Ölüm Yıldızı'na doğru yolculuk

Obi-Wan'ın Ölümü

Millenium Falcon sayesinde Yavin üssünde gizlenen Asi Birliği’ne ulaşırlar. Leia Ölüm Yıldızı’nı yok etmeye yarayacak planları asilerle paylaşırken, düzenlenecek saldırı birliğinde Luke kendisini her zaman hayal ettiği gibi bir X-wing kokpitinde bulur. Zorlu savaş yüzünden pilotlar azalırken Luke Ben Kenobi’nin sesini duyar. Öğütlediği gibi Güç’e güvenir ve Ölüm Yıldızı’nı yok edecek olan proton torpidolarını tam hedefine ulaştırmayı başarır.

Luke Pilot

Ölüm Yıldızı Ölümü

Madalya alırken

Ölüm Yıldızı yok edilse de İmparatorluk’la olan savaş daha yeni başlamıştır. Asiler buzul gezegen Hoth’ da bir üs daha kurarlar ancak İmparatorluk güçleri bu bilgiyi öğrenmiştir. Karla kaplı gezengende araştırma yapan Luke bir wampanın saldırısına uğrar. Ölümle burun burunayken Kenobi’nin hayalini görür. Ona Dagobah Sistemi’ne gidip Jedi Ustası Yoda’yı bulmasını, Güç’ü kullanmayı öğretecek kişinin Usta Yoda olduğunu söyler. Han Solo kendisini bulur ve mutlak ölümden kurtarır. İmparatorluk güçleri Hoth’a girdiğinde büyük bir savaş başlar, Asi Birliği dağılır. Luke Dagobah Sistemi’ne doğru yola koyulur.

Luke Hoth

Hoth

Yoda Luke’un çok sabırsız olduğunu gördüğünde onun başarılı olacağına inanmamaktadır ama Ben Kenobi Yoda’yı ikna eder. Zorlu bir eğitim sürecinden sonra Luke arkadaşları Han, Leia ve Chewbacca’nın tehlikede olduğu görüsünü görür. Yoda’nın sözünü dinlemeyerek Jedi eğitimini yarıda bırakarak onları kurtarmaya Bulut Şehri’ne gider. Darth Vader İmparator Darth Sidious’un emriyle Luke’u tuzağa çekip İmparator’a teslim etmekle görevlidir. Luke Darth Vader ile giriştiği mücadelede yenilir ve elini kaybeder. Darth Vader’ın kendi öz babası olduğu gerçeğini de öğrenir. Darth Vader oğluna kendi safına katılmasını, baba oğul olarak birlikte İmparator’u devirebilecekleri teklifini getirse de Luke kabul etmez ve kendini boşluğa bırakır. Leia ile arasındaki güçlü telepati sayesinde bir kez daha ölümden dönmeyi başarır.

Yoda ile

Darth Vader ile

Darth Vader

Darth Vader'a bakarken

Aylar sonra Bulut Şehri’nde karbon dondurucuya hapsolan Han’ı kurtarmak için Tatooine’e dönen Luke burada kendisine yeni bir ışınkılıcı yapar. Jabba’nın Sarayı’na girer. Anlaşmaya yanaşmayan Jabba Han’ı rehin tutmakta ısrarcıdır. Luke tuzağa düşer, dev bir rancor ile mücadele eder ama yakalanır. Sarlacc’a yem edilmek üzereyken Leia’nın da Jabba’yı öldürmesiyle durumu lehine çevirmeyi ve herkesi sağ salim kurtarmayı başarır.Sarlacc

Star Wars Sarlacc Kaçış Sahnesi

Luke söz verdiği gibi Dagobah’a Yodanın yanına eğitimini tamamlamak için geri döner ancak Yoda çok hastadır. Ölüm döşeğinde kendinden başka bir Skywalker daha olduğunu söyler. Luke ikiz kardeşinin Leia olduğunu hisseder, Ben Kenobi haklı olduğunu doğrular.

Yoda ile son anlar

Obi-Wan Kenobi ile

Bu sırada İmparatorluk eskisinden çok daha güçlü olacak olan yeni bir Ölüm Yıldızı’nın inşasına başlamıştır. Asiler ikinci Ölüm Yıldızı’nı da yok etmek planıyla gizlice Endor’a iniş yaparlar. Luke burada Han ve Leia’ya katılır. Leia’ya kardeş oldukları gerçeğini açıklar ve babası Darth Vader’la son kez yüzleşmek için harekete geçer. Babasının içinde az da olsa hala iyilik kaldığına inanmaktadır. Onu aydınlık tarafa çekmeye çalışır ama başarılı olamaz.

Leia ile

Darth Vader ile Luke

İmparatorun yanına giderken

İmparator’un huzuruna çıkartılır. İmparator’un amacı Luke’u sinirlendirerek karanlık tarafa geçmesini sağlamak, ona Darth Vader’ı öldürtmekti. Böylece Darth Vader’dan daha güçlü, yeni bir Sith çırağı olacaktı. Luke kendini tutamayıp öfkesini dışarı vurduğunda Darth Vader’ı alt etmeyi başarır. Ancak öldürücü darbeyi indirmeden önce kendisini durdurur. Kılıcını kapatıp İmparator’a karşı gelince İmparator şimşeklerle cevap verir. Luke Güç’ün bu karanlık tarafının korkunç kuvvetine dayanamaz. Oğlunun gözlerinin önünde bu kadar acı çekmesine bir son vermek için Darth Vader, kendinde İmparator’u öldürecek son kuvveti bulur. İmparator ve Ölüm Yıldızı yok edilmiş, galaksiye barış hakim olmuştur.

Darth Vader ile karşılaşma

Palpatine'nin yıldırımlarına mağruz kalırken

Anakin Skywalker ile son anları

Luke Cenaze

Daha sonra Leia ile ikisi Obi-Wan Kenobi, Yoda ve babaları Anakin Skwalker’ın Güç sayesinde yansımalarını görürler. Luke Skywalker bir Jedi olarak kardeşi Leia ile Han’ın çocuğu olan Ben Solo (Kylo Ren)’e Jedi eğitimi verir. Fakat Kylo Ren’in Karanlık Taraf”a geçerek İlk Düzen Birliği’nin başı olunca Luke’un bir inziva dönemi yaşadığı bilinmektedir. Kendisinden haber alınamayan bu dönemde R2-D2 kendisini kapatır. İlk Düzen ile Leia’nın Cumhuriyet’i destekleyen takımının savaşı sonrasında Paul adlı bir pilotun droidi BB-8 ile yeniden çalışmaya başlayan R2-D2’nun haritalarını birleştirip Luke’un yerini göstermesi ile Rey ona yıllar önce kaybettiği ışın kılıcını verir.

Luke Skywalker Episode 7

Mutlaka Okuyun!

Disney+’tan Star Wars Rogue One ve Loki Dizisi!

Netflix, Amazon PrimeVideo, Hulu gibi internete bağlı cihazlar üzerinden film, dizi ve belgesel seyredebildiğimiz dijital …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir