Mahtan ve Nerdanel

Nerdanel

Demirci Mahtan

Mahtan Valinor’ da yaşayan, demircilikte yetenekli bir Noldor Elfidir. Kızı Nerdanel, Feanor’un karısıdır.

Metal işleme ve taş oyma sanatlarını, Vala Aule’nin hizmetinde çalışırken öğrendi, bu yüzden de “Aule’nin Hizmetkârı” anlamındaki Aulendur olarak anıldı. Kafasına bakırdan taca benzer bir süs eşyası takardı ve metale olan ilgisiyle, bu şekilde bilinmeye başladı. Mahtan bildiklerini sırasıyla, bütün Elf zanaatkârlarının en kudretlisi olacak olan Feanor’a öğretti. Mahtan sonradan pişmanlık duydu çünkü Feanor edindiği tüm tecrübesini, Valinor’daki ilk silahın ve ilk zırhın yaratılmasında kullandı.

Mahtan’ın, özellikle de kendisi kadar genç olan herhangi bir Elften farklı olarak sakalı vardı. Oysa Elfler, hayatlarının sadece “üçüncü evrelerinde” sakal bırakırlardı. Mahtan ise ikinci evresinde bunu yaparak bir istisna olarak tarihe geçti.

Mahtan’ın ismi, sanatlardaki ve yaratmadaki becerisine özel bir dayanak olarak “elden geçirmek” manasındaki mak kökünden geliyor.

Nerdanel

Nerdanel

Noldorin’ den demirci bir Elf olan Mahtan’ın kızıdır ve aynı zamanda Feanor’un da karısıdır.

Nerdanel Feanor’a yedi erkek çocuk doğurdu: Maedhros, Maglor, Celegorm, Caranthir, Curufin, Amrod ve Amras. Kocasının aksine, sakin, duyarlı bir doğası vardı. Kocasının korku saçan kızgınlığını ve kibrini bilgeliğini kullanarak yatıştırabildi. Bir zaman için Feanor üzerinde etkisi olan sadece Nerdanel oldu ve bu yüzden “Bilge” olarak anıldı. Kocasını takip edip peşinden Orta Dünya’ya gitmeyi reddeti ve Aman’ da kaldı.

Nerdanel, meşhur bir heykeltıraştı. Söylenenlere göre, öyle canlı heykeller yaparmış ki, insanlar baktıklarında, gerçek olduklarını düşünürlermiş. Babasından, kadınların çok nadir ilgilendiği metal taş işleri hakkında, birçok şey öğrendi. Valar’ın görülebilir hallerini tasvir eden resimler ile Eldar’dan birçok kadın ve erkeğin resmini yaptı.

Nerdanel’in ailesi Elfler arasında, kırmızı saçlı oldukları örneklerle kanıtlanmış olan tek ailedir. Nerdanel’in babası ve oğullarından üçü (Maedhros, Amrod ve Amras) Tolkien tarafından kırmızı saça sahip oldukları yönünde tanımlanmışlardır ve ayrıca Tolkien bunu, “Nerdanel’ in akrabası” olarak bir özelliğe dönüştürmüştür. Bununla beraber onun, elma kırmızısı gibi bir ten rengi olduğundan da bahsedilir.

Feanor gibi iradesi biraz zayıftı ama daha sakin, sabırlı ve diğer insanlara baş eğdirmek yerine onların düşüncelerini anlayan biriydi. İnsanlar konuşurken sıkça oturur söyledikleri kelimeleri izler, el kol hareketlerine ve yüz ifadelerine dikkat ederdi.

Gençliğinde, Noldor şehirlerinden uzaklara, denizlere ya da tepelere seyahat etmeye bayılırdı. Yaptığı bu seyahatlerden birinde Feanor ile tanıştı ve o zamandan sonra birçok yolculuklarında birbirlerinin yoldaşı oldular. Bilgeliği Feanor’u baştan çıkardı, kalbi Nerdanel’e olan aşkla yandı. Ama evlendikten sonraki eylemler, Nerdanel’e büyük acılar verdi ve birbirlerine yabancılaştılar.

Feanor ile henüz gençliğinin başlarındayken evlendi. Kesin bir tarih verilmez ama evliliğin, Feanor’un babasının Indis ile 1185’te evliliğini yapmasından önce gerçekleştiği sanılıyor. Eğer öyleyse, Feanor ile, Elfler arasında evlilikte dikkat edilen geleneklere göre Feanor elli yaşına girmeden önce evlenmiş olmalı. Bu yüzden de Feanor ile Nerdanel, 1179 ile 1185 yılları arasında evlendiler.

Nerdanel


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

The Lord of the Rings Rings of Power Gil Galad Güç Yüzükleri dizisi

Noldor’un Yüce Kralı Gil-Galad ile tanışın: The Rings of Power dizisinden yeni görsel Gil-galad ve Aeglos!

Nerdist, The Lord of the Rings: The Rings of Power (Güç Yüzükleri) dizisinin ana karakterlerinden …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir