Müfettişler

Müfettişler Poster

Müfettişler

Melih Cevdet Anday’ın doğumunun 100. yılı dolayısıyla sahnelenen “Dört Oyun” isimli eserinden bir tiyatro oyunu Müfettişler.

Tek perdeden oluşan oyun, 1 saat 10 dakika sürüyor. Oyunu tek perde yapmalarının nedeni oyuna ara verildiğinde kimsenin geri gelmeyeceğinden korkulması olabilir.

Karakterlerin fiziksel, psikolojik ve toplumsal özellikleri tam olarak yansıtılamayıp herhangi bir karakter tanıtımından eser yoktu. Çok sayıda boş, yersiz ve anlamsız replikler vardı.

Başarılı bir tiyatro oyunu bilet alıp oyuna geldiğinizi, yabancı insanların arasında bir koltukta oturduğunuzu unutturmalı ve canlı canlı takip ettiğiniz bir hikayeyi size yaşatmalıdır. Aksi halde oyundan hızlıca çıkma gereksinimi duyarak, en küçük dakikayı dahi işkenceye çevirirsiniz.

Bazı tek perdelik oyunlar “Tadı damağımda kaldı, keşke daha uzun sürseydi.” dedirtir bu oyun kesinlikle böyle bir şey söyletmiyor. Kesinlikle. Şöyle ifade edeyim, oyunun dekorları ve müzikleri senaryodan daha güzeldi.

Eğer iyi ve kötü şeklinde oyunları ayırt etmem diyorsanız, kötüyü izleyip iyinin kıymetini daha çok anlamak istiyorum diyorsanız bilet almanızı tavsiye ederim. Eğer iyi ve kötü ayrımı yaparım, iyiyi izleyip kötüden sakınırım diyorsanız sizi “şu” http://www.thewhitetree.org/kategori/tiyatro/ sayfaya alalım.

Müfettişler – Ankara Devlet Tiyatrosu

1 Perde – 1 saat 10 dakika

Oyun Detayı

“Anılarınızı satabilir misiniz? Yer değiştirerek hayata sıfırdan başlamak mümkün mü? Yoksa geçmişin soluğu sürekli ensenizde mi? Ya bir gün müfettişler tüm hayatınızı sorguya çekerse? Müfettişler. Hayata oyun oynayarak ve hayal kurarak tutunabilenlerin öyküsü. Geçmişini satılığa çıkaran ve mutluluğu arayanların kara komedisi. Türk tiyatrosunun en önemli kalemlerinden Melih Cevdet Anday’ın doğumunun yüzüncü yılı anısına, ilk defa Devlet Tiyatroları’nda…”

Yazan

Melih Cevdet Anday

Yöneten

Servet Aybar

Dekor – Giysi Tasarımı

Özlem Karabay

Işık Tasarımı

Osman Uzgören

Müzik

Can Atilla

Koreograf

İhsan K. Bengier

Asistan

Betül Tirben

Sahne Amiri

Sibel Güvercin

Kondüvit

Soner Yücel

Işık Kumanda

Zekai Göksu

Arif Ünver

Suflöz

Filiz Yılmaz

Repetitör

Deniz Alp

Video-Art Tasarım

Görsel İletişim Ve Tanıtım Birimi

Dekor Sorumlusu

Halil Pehlivan

Aksesuar Sorumluları

Yücel Ünver

Fatih Diner

Peruka

Cumhur Temiz

Oyuncular

Serpil Gül

Levent Şenbay

Turgay Kılıç

Umut Karadağ

Sinevizyon Kumanda

Burak Muslu

Ayberk Sedef

Mutlaka Okuyun!

Gayri Resmi Hürrem

Gayri Resmi Hürrem “Sen bensen, ben kimim Hürrem?” Bir gün seçin kendinize, dış dünyadan arınmış, …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir