Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

Aynı zamanda Ben Kenobi olarak da bilinen efsanevi Jedi Ustası. Eğitimini Yoda ve Qui-Gon Jinn’den almıştır. Güç’ün yollarını Anakin ve Luke Skywalker’ın her ikisine de öğretmiştir. Bu yüzden Yeni Jedi Düzeni’nin temel taşlarının oturtulmasına dolaylı yoldan katkıda bulunmuştur. Cumhuriyet Klon Orduları’nın yüksek generallerinden birisidir.

Tapınaktaki İlk Yılları

Jedi Tapınağına alınan her çırak, ilk önce üstat Yoda’nın verdiği temel eğitimden geçtiği için Obi-Wan Kenobi de ilk önce onun tarafından eğitilmiştir. Bu yüzden Yoda’nın tüm Jedi’ların üstadı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bu dönem zarfında, nedenini bilmediğimiz bir sebepten kendisine Obi-Wan ismiyle hitap edilmeye başlanmıştır. Obi-Wan Kenobi çok uzun yıllar Ben ismini bir daha kullanmayacaktır. Yine bu eğitim döneminde Quinlan Voss, Garen Muln ve Vant gibi geleceğin değerli Jedi üstatları ile arkadaş olmuştur. Ayrıca Bruck Chun ve Aalto gibi düşmanlar da kazanmıştır. Hızlı öğrenme becerisi sayesinde, ileride de çok işine yarayacak olan, bilgisayarları yeniden programlama ve makine tamiri gibi yetenekleri hızla gelişmiştir. Sabırsız ve kibirli bir dönem geçiren Obi-Wan, Yoda’nın eğitimi altında daha sakin ve mütevazi bir hale geldi.

Obi-Wan 13 yaşına geldiğinde her çırak gibi bir üstat tarafından-tabiri caiz ise- evlat edinilmesi gerekmektedir. 13 yaşına gelen bir genç, eğer hiçbir üstat tarafından çırak olarak alınmaz ise yetersiz görülecek ve tapınaktan gönderilecektir. Obi-Wan Kenobi’nin mevcut şartları onun aleyhinedir. Zira hiçbir üstat, öğrenci alabilecek koşulda değildir. Sadece Qui-Gon Jinn ismindeki bir üstat onu alabilecek durumdadır ama o da daha önceki bir öğrencisi ile yaşadığı kötü deneyim sonucu bir daha padawan almak istememektedir. Bir gün Qui-Gon Jinn, tapınağa öğrencilerin karşılaşmalarını izlemek için gelir. Obi-Wan ve Bruck Chun’un kılıç dövüşlerinde sırasında Obi-Wan, bir üstadın dikkatini çekebilmek için başına buyruk hareket etti. Tükenme noktasına kadar yiğitçe savaştı. Kenobi’nin son saldırısı çok şiddetli olunca, Jinn onun eğitilmek için çok tehlikeli olduğuna karar verip eğitimini reddetti. Zira Jinn, daha önce başına gelenin aynısını yaşamak istemiyordu.

Qui-Gon Jinn’in Öğrencisi Olması

Kendisini kabul eden bir öğretmen bulamayınca Kenobi, Bandomeer gezegenine gönderildi. Buradaki çiftliklerde çalışmaya başladı. Öğretmen bulamayan öğrenciler, Jedi Hizmet Kıtası adındaki bir topluluğa bağlı olarak AgriCorps olarak atanıyorlardı. Padawanlar arasında burası “Başarısızlar”ın yeriydi. O sıralarda Jinn de bir görev yüzünden Kenobi ile aynı gezegene gönderilir. Qui-Gon kaşla göz arasında kendini Obi-Wan ile bu görevi sürdürür bulur. Hayatta kalmak için birlikte çalışmak zorunda kalacaklardır. Qui-Gon burada hayal kırıklığı yaşadığı eski öğrencisi Xanatos ile karşılaşır. Karanlık tarafa geçmiş olan eski öğrencisi bir suç örgütünün üyesidir. Qui-Gon eski öğrencisi ile yüzleşmek niyetindedir ama onunla görüşmeden önce Obi-Wan’ı Agricops görevine göndererek tüm bunlardan uzak tutmaya çalışır. Xanatos da Jinn’i öldürme niyetiyle buluşmaya gider. İkisi yüzleşir ve Xanatos kaybederek kaçmak zorunda kalır. Suç örgütü de yok edilir.

Qui-Gon Jinn, bu görevde Obi-Wan’ın gerçek kapasitesini keşfetmiştir. Bu yüzden onun da ısrarlarına dayanamayıp, padawan olarak onu kabul eder. İlişkileri başta kötü başlamıştır. Jinn inatçı bir adamdı, Obi-Wan ise daha çok pratik biriydi. Zaman geçtikçe üstat ve öğrencinin bu iki özelliği harmanlanıp, uyum içerisine dönüştü. 13. doğum gününde Jinn ona ‘nehir taşı’ verdi. Bu onun gezegeninden bir taştı ve siyah renkliydi. Işıklar üzerinde parıldadığı zaman kırmızı damarlar ortaya çıkıyordu. Öğretmeninden ala ala bir taş aldığı için hayal kırıklığına uğrayan Obi-Wan, taşın değerini ileriki zamanlarda bilecektir. Taş güce duyarlıydı. Phindar görevinde Syndicat isimli suç örgütü tarafından kaçırılıp, hafızasının silinmesi için işlemlere tabi tutulduğunda, Obi-Wan bu taş sayesinde hafızasını korumayı başarabilmişti.

Öğrencilik Dönemi

Kenobi, birkaç yıl sonra, bir görev için gittikleri gezegende gençler ve yaşlılar arasındaki bir savaşın içinde kendini bulur. Jinn’e göre taraf tutulmaması gerekmektedir ve onların işi burada yoktur. Fakat Kenobi kendini bu mücadeleye çoktan atamıştır. Jinn onunla dönmesi gerektiğini aksi halde bir Jedi olamayacağını söyler. Obi-Wan cevap olarak ona ışın kılıcını verir. Gençlerin liderlerinden Cerasi ile yakınlaşır. Bir süre sonra Cerasi, Kenobi’nin kollarında ölür. Jinn de geri dönmüştür. Ama aralarında güvenin tazelenmesi zaman alacaktır.

Jinn ve Kenobi, Xanatos’un suikast tertibi içinde olduğunu öğrenin. Kara Jedi, üstat Yoda’yı öldürmek istemektedir. İkili Xanatos’un emellerini yerine getiremeden onu durdurur. Bruck Chun, Xanatos ile iş birliği yapar ve Kenobi’nin en yakın arkadaşı Bant Eerin’i kaçırır. İkisi dövüşür ve Kenobi düelloyu kazanır ve Chun’u öldürür. Obi-Wan suçluluk hissini yıllarca içinden atamayacaktır. Jinn ve Kenobi, Xanatos’u gezegeni olan Telos’a kadar takip eder. Buradaki bir dizi karşılaşmadan sonra Xanatos kendini öldürür. Böylece bu tehlike sona erer.

Öğrencilik döneminde Obi-Wan, tapınakta kılıç eğitimi sırasında üstat Adi Gallia’nın öğrencisi Siri Tachi ile ilk kez konuşmaya başlar. Siri kendisine düzeni terk etmiş olmasından dolayı kızmıştır ama araları kısa sürede düzelir ve birlikte bir göreve atanırlar. Üstatları ile birlikte Kegan ismindeki bir gezegene gönderilirler. Bu dönemde aralarındaki duygusal bağ git gide güçlenir ama gelecekleri olmadıklarına kanaat getirip aşklarını kalplerine gömerler. Obi-Wan daha sonra duyacaktır ki Siri düzeni terk ederek ortadan kaybolmuştur. Uzunca yıllar tekrar karşılaşmayacaklardır.

Beni öldürebilirsin, ama beni asla yok edemeyeceksin. Karanlık Taraf’a karşı güç alınılır. Sadece zayıf bunu benimser.

Obi-Wan Kenobi (Darth Maul’a)

Naboo Savaşı

Obi-Wan, 25 yaşına geldiğinde Şansölye tarafından gizli bir göreve gönderilirler. Amaçları, Naboo gezegeninin ambargo altına almış Ticaret Federasyonu Valisi ile görüşme yapıp bu duruma son vermektir. Lakin görüşmeye gittiklerinde bilmedikleri şey valinin, 1000 yıldır ortalıkta görünmeyen Sithler ile iş birliği yaptığıdır. Üstadı ile canlarını zor kurtarıp gezegene inerler ve orada Jar Jar isimli bir Gungan ile tanışıp esir edilmiş Kraliçe Amidala’yı kurtarıp kaçarlar. Gemileri kaçış sırasında ağır hasar aldığı için Cumhuriyet’in etki alanından uzak bir gezegen olan Tatooine’e inerler. Qui-Gon, Jar Jar ve kraliçenin nedimesi Padmé, geminin tamiri için gerekli parçaları almak için şehre giderken, Obi-Wan da gemiyi tamir etmeye ve kraliçenin güvenliğini sağlamaya devam eder.

Bu sırada da Darth Maul isimli bir Sith’in saldırısına uğrayacaklardır. Üstadı geri döndüğünde yanında da Anakin Skywalker isimli bir çocuk getirir. Jinn’e göre bu çocuk kehanette bahsedilen ‘seçilmiş olan’dır ve güce denge getirecektir. Obi-Wan her ne kadar şüphe ile karşılasa da üstadına ses çıkartmaz ve birlikte başkent Coruscant’a giderek, kraliçe ve maiyetini güvenle teslim ederler.

Obi-Wan

Obi-Wan and Jar Jar

Obi-Wan Tatooine

Jedi Konseyi, Anakin’in geleceğinin belirsiz olduğunu bu yüzden de eğitilemeyeceğini söyler. Hiçbir üstat onu kabul da etmeyecektir zira yaşı eğitilmek için çok büyüktür. Bunun üzerine Jinn, onu eğitmeye gönüllü olur. Fakat zaten kendi öğrencisi Obi-Wan vardır, bu yüzden konsey kabul etmez. Her ne kadar dillendirmese de Obi Wan bu durumdan incinmiştir. Lakin kısa sürede incinmişliğin yerini minnet alacaktır. Kraliçe Amidala savaşıp gezegenini geri almak için eve dönmek ister, konsey de iki Jediyı onunla gönderir. Bunun üzerine Naboo’ya tekrar dönen Obi-Wan ve Jinn, kraliçeye destek olmak için Jar Jar’ın yardımıyla su altında yaşayan Gungan insanlarını bulurlar. Amidala ittifak teklif eder ama Gungan Kralı uzunca süre aralarında husumet olan Naboo insanlarına hoş bakmamaktadır. Bunun üzerine nedimesi olan Padmé öne çıkar ve asıl kraliçenin kendisi olduğunu, onun da kendisini korumakla görevli olan Sabé olduğunu söyler ve etkileyici bir konuşma yaparak Gungan Kralını ikna eder.

Anakin Obi-Wan Jinn

Obi-Wan ve Qui-Gon Jinn, kraliçe ile saraya sızıp valiyi esir edecek ve anlaşma imzalatarak bu duruma son vereceklerdir. Ama karşılarına, Tatooine’de karşılaştıkları Darth Maul çıkar ve üçü amansız bir savaşa tutulurlar. Dövüşün sonunda Qui-Gon Jinn öldürülür ve Obi-Wan birebir mücadelede Darth Maul’u öldürmeyi başarır. Üstadının vasiyetini yerine getirip Anakin’i padawan olarak almak istese de Yoda buna razı olmadığını ama konseyin aynı fikirde olduğunu belirtip kabul eder. Obi Wan da 1000 yıl sonra ilk sith öldüren kişi olduğu için sınavlara sokulma gereği duyulmadan Jedi Şövalyesi olur.

Obi-Wan Darth Maul Jinn

Anakin Obi-Wan

Naboo Savaşı Sonrası

Savaştan sonraki on yıl boyunca Obi-Wan ve padawan çırağı Anakin, çeşitli görevlere gönderildi. Bunlardan bazıları; öldürdüğü eski düşmanı Bruck Chan’ın kardeşi Kad Chan ile ilgili bir soruşturmaydı. Kad, kardeşinin ölümü için uzunca yıllar hala Kenobi’yi suçlasa da sonunda onu affetti. Arkasında gelen bir görevde Xanatos’un gizli oğlu ortaya çıktı. Bu açıdan bakarsak geçmişin hayaletleri onu Kenobi’yi bir türlü rahat bırakmamış diyebiliriz. Nitekim ileriki yıllarda da Siri ile tekrar karşılaşacak ama onun ölümüne engel olmayacaktır. Ondan geriye hatıra olarak ışın kılıcının kristalini hep saklar.

Obi-Wan görevden göreve koşarken bir yandan da Anakin’i eğitmeye çalışır ama yıllar geçtikçe bu iş daha da zorlaşır. Zira Anakin büyüdükçe eğitilmesi de bir o kadar zor hale gelir. Muhtemelen bunda seçilmiş kişi olduğunu bilmesinin verdiği güven ve kibrin de payı vardır.

Klonların Saldırısı

Obi-Wan ve Anakin son görevlerinden döndüklerinde artık Naboo senatörü olan Padmé Amidala’yı korumakla görevlendirilirler. Zira kendisi savaş karşıtı biri olarak Cumhuriyet Ordusu kurulmasına karşı oylama için kampanya yürütmektedir ve geçmişten birileri de onun ölümünü istemektedir. Corucant’a gelir gelmez kendisine suikast girişimi düzenlenir ama ölen onun yerine geçen koruması olur.

İkinci suikast girişiminden sonra elde ettiği ipucunu takip edebilmek için, Anakin ve senatörü Naboo’ya geri gönderir. Kendisi de Kamino isimli bir gezegene gider. Oraya gittiğinde eski bir Jedi’ın Cumhuriyet adına klon ordusu sipariş ettiğini öğrenir. Oysa bundan ne konseyin ne de senatonun haberi yoktur. Dahası bahsedilen Jedi, 10 yıl önce öldürülmüştür. Durumu konseye haber verdikten sonra klonlar için kullanılan genetik kaynağı, Jango Fett’in peşine düşer. Zira senatöre suikastın arkasında o vardır. Onu Geonosis gezegenine kadar takip eder ve eski Jedi Kont Dooku’nun ayrılıkçıların lideri haline geldiğini ve Cumhuriyet ile savaşmak için ordu hazırladığını öğrenir. Dahası kelle avcısını kiralayanlarda Ticaret Federasyonu Valisidir.

Obi-Wan öğrendiklerini başkente aktarır ama yakalanmaktan kurtulamaz. İdam edileceği sırada öğrencisi ve senatör de ona katılır. İkisi durumu öğrenince kendisini kurtarmaya gelmiş ama yakalanmışlardır. Üçü de katliamdan son anda gelen 200 Jedi’ın ve klon ordusunun yardımı ile kurtulur. Kaçan Dooku’yu bir hangara kadar takip edip dövüşürler ama Dooku ikisini de yener. Yoda ile kapıştıktan sonra kaçan Dooku’nun ardından bakmakla yetineceklerdir. Artık Klon Savaşları başlamıştır.

Geonosis Savaşından sonraki üç yıl boyunca Obi-Wan ve öğrencisi Anakin, savaşın gidişatını kendi lehlerine çevirip, Sith Lordları Dooku ve Sidious’u yok etmeye çalışırlar. Lakin Sidious’un kimliği hala deşifre edilememiş; Dooku’da her defasında ellerinden kaçmıştır. Dahası Grevious isimli bir android başlarına bela edilmiştir. Artık Anakin de bir Jedi Şövalyesi olmuş, Obi-Wan başarıları sayesinde Jedi Konseyinde yerini almıştır.

Obi-Wan Anakin

Kont Dooku vs Obi-Wan

Sith’in İntikamı

Günün birinde Dooku ve Grevious başkente saldırır ve Cumhuriyetin başı Palpatine’in Dooku tarafından kaçırılır. Obi-Wan ve Anakin derhal şansölyeyi kurtarmaya giderler. Dooku ile son karşılaşan Obi-Wan ve Anakin, dövüş sırasında ayrı düşerler ve Obi-Wan kendinden geçer. Uyandığında öğrencisinin Dooku’yu yenip öldürdüğünü görür. Başkente geri döndükten sonra konseye rapor sunar ve gelişmeleri takip edip Grevious’u bulmaya odaklanır.

Anakin ile Obi-Wan

Jedi Konseyinde Obi-Wan

İstihbarattan gelen bilgi onun Utapau isimli bir gezegende olduğudur. Anakin’i başkentte bırakıp hızla ordusu ile oraya gidip Grevious ile karşılaşır. Onu öldürmeyi başardığında kendi askerleri tarafından ihanet edilip saldırıya uğrar. Emir 66’dan kaçmayı başardığında onu kurtaran Alderaan senatörü Bail Organa olacaktır. Yıllar içerisinde ilişkileri arkadaşlık seviyesine gelmiştir. Yoda da gemide onunladır. Öğrendiğine göre Palpatine aradıkları sith’dir ve klonları da kontrol ettiği için tüm Jedi’ları öldürme emri vermiştir. Galaksinin dört bir yanındaki Jedi’lar soykırıma uğramıştır.

Gizlice Jedi Tapınağına girdiklerinde orada da bir katliam olduğunu görürler ve bunu yapan Obi-Wan’ın eski öğrencisi Anakin’dir. Ama o artık Darth Vader isminde bir Sith idir. Bu acıyla Padmé’yi görmeye gider. Niyeti Anakin’in nerede olduğunu öğrenmek ve onu öldürmektedir. Padmé ile olan ilişkisini bildiği içinde şimdilik en iyi seçenek budur. Padmé’ye olanları açık açık anlatır ama kadın inanmak istemez ve yerini söylemez. Ayrıca Padmé’nin hamile olduğunu da görür. Bunun üzerine bir tertip yaparak Padmé’nin harekete geçmesini bekler. Zira ona gideceğini biliyordur.

Padmé Mustafar sistemine gidip kocasına her şeyi anlatır ama görür ki Obi-Wan doğruyu söylüyordur. Bu kalbi oldukça kırmıştır. O sırada Obi-Wan ortaya çıkınca Anakin karısını ona ihanet etmekle suçlayıp güç ile onu boğar ve Padmé bayılır.

Obi Wan son kez şansını deneyip Anakin’i geri döndürmeye çalışsa da o artık karanlığa iyice gömülmüştür. Böylece iki eski dostun dövüşü başlar. Dövüşün sonunda Obi-Wan, Vader’ı yenerek ölüme terk eder ve Padmé’yi alıp Polis Massa isimli bir aya götürür. Yoda ve Organa da onu beklemektedir.

Padmé ikiz doğurur ve çocuklardan birine Leia diğerine Luke ismini verip ölür. Bedenini Naboo’ya gönderirken çocukların da öldüğü süsü verilir. Obi-Wan, Yoda ve Bail oturup bir karar verirler. Çocuklar saklanacaktır ve zamanı geldiğinde eğitilerek Sith’lere karşı kullanılacaktır. Organa, Leia’yı alıp evlat edinir ve kızı gibi yetiştirir. Obi-Wan Luke’u alıp Tatooine’e, Anakin’in üvey kardeşi Owen’ın yanına götürür ve durumu ona anlatıp çocuğu teslim eder. Bundan sonra da ona göz kulak olmak için orada kalacaktır. Ama Yoda gitmeden önce ona son bir eğitimi olduğunu söyler. Eski üstadı Qui-Gon Jinn güç ile bir olup dönmenin ve yaşamanın bir yolunu bulmuştur. Bunu Yoda’ya öğretmiştir ve o da Obi Wan’a öğretecektir. Ama bu yıllar sürecek bir eğitimdir.

General Grievous vs Obi-Wan

Yoda Obi-Wan Organa

Mustafar'da

Darth Vader vs Obi-Wan

Obi-Wan Darth Vader Anakin

Obi-Wan Luke'u Verirken

İnziva Yılları

Obi-Wan… Obi-Wan. Bu isim. Duymayalı uzun zaman olmuştu. Çok uzun zaman.

Obi-Wan Kenobi

Yirmi yıl boyunca Obi-Wan, Güç’ü kullanarak Tatooine’de saklandı ve Ben ismini yeniden kullanmaya başladı. Hem Luke’a göz kulak oldu hem de eğitimine devam etti. Bu zaman zarfında tek başına insanlardan uzak yaşadığı için deli yaşlı adam olarak tanındı. Bir gün Luke, yanında iki droid ile geldi. Yıllar önceden bildiği bu iki droid; Anakin’in çocukken yaptığı C-3PO ve Naboo Savaşı’nda gemiyi kurtaran ve ondan sonra Padmé’nin hizmetine girip daha sonra Anakin’e hizmet eden R2-D2’du. Obi-Wan onları tanıdığını belli etmemeyi tercih etti. Leia ona bir haber göndermiştir. Ölüm Yıldızı’nın bilgileri ele geçirmiş ama kendisini almaya gelirken Vader tarafından yakalanmıştır. Bilgileri Alderaan’a götürmesini ister.

Obi-Wan, bunun üzerine artık vaktin geldiğini anlayıp Luke’a ailesi ile ilgili her şeyi- kısmen- anlatır. Sadece babasının artık Vader olduğunu söylemez. Onun yerine Vader’ın Anakin’i öldürüldüğünü söyler ki Obi-Wan’ın açısından bu doğrudur da. Luke ilk başta ona katılamayacağını söylese de amcası ve yengesinin imparatorluk tarafından öldürülmesinden sonra kabul eder ve Han isimli bir kaçakçı ile anlaşıp Alderaan’a gider. Lakin oraya vardıklarında gezegen içindekiler ile birlikte yok edilmiştir. Ölüm Yıldızı tüm gücünü göstermiştir.

Bunun üzerine Leia’yı kurtarmaya giderler ama kenara sıkışırlar. Obi-Wan, Luke’un ve Leia’nın kaçabilmesi için Vader ile yüzleşir ve onu oyalar. Kaçtıklarından emin olduktan sonra da Vader’ın kendisini öldürmesine izin verir gibi görünse de aslında Vader daha kılıcını ona savurduğunda Güç ile bir olur ve bedeni de kendisi ile yok olur.

Obi-Wan Güç ile bir olsada Güç içinde yaşamaya ve Luke’a yardım etmeye, yol gösteremeye devam eder. Hayalet olarak ona görünmenin ve zihnine girmenin bir yolunu bulmuştur. Ona ilk önce Ölüm Yıldızı’nı yok etmesinde Güç’ü kullanmasını sağlar, sonra onu Dagobah’a Yoda’nın yanında eğitimine devam etmesi için gönderir, daha sonra ona kız kardeşi olduğunu anlatır. Luke eğitimini tamamlayıp Darth Vader ile Palpatine ile görüşmesi ile sithleri yok edip, imparatorluğu yok ettiğinde kutlamalarda Obi-Wan, Anakin ve Yoda ona ve Leia’ya görünerek sevinçlerine ortak olurlar.

Luke ile Obi-Wan

Darth Vader vs Obi-Wan

Anakin Yoda Obi-Wan

Mutlaka Okuyun!

Disney+’tan Star Wars Rogue One ve Loki Dizisi!

Netflix, Amazon PrimeVideo, Hulu gibi internete bağlı cihazlar üzerinden film, dizi ve belgesel seyredebildiğimiz dijital …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir