Shelob’un İni

 

Shelob'un İni

Shelob’un İni

Tüneller Büyük Örümcek Shelob’un yaşam alanıdır. Shelob’un İni, Mordor’un batı sınırında, Gölge Dağları’nın yükseklerinde bulunur. Batı girişine gitmek için Cirith Ungol Merdivenleri’ni çıkmak gerekmektedir.

Shelob İni’nin içinde, ana tünel batıdan doğuya doğrudur. Pürüzsüz ve yüksek duvarları vardır ve zemin yukarıya doğru eğimlidir. Örümcek ağı tavandan asılıdır. Tünelde korkunç bir koku vardı ve pürüzsüz bir karanlıktır.

Derin bir nefes çekerek içeri girdiler. Birkaç adım attıklarında zifir, delinmez bir karanlığın içindeydiler. Moria’nın ışıksız geçitlerinden beri Frodo ve Sam böyle karanlık görmemişlerdi ve eğer bu mümkün idiyse, burada karanlık Moria’dan daha derin,daha yoğundu sanki…

Burada hava durgun, hareketsiz, ağırdır ve sesler ölüydü…… Hayretle duvarların pürüzsüz olduğunu hissettiler ve zeminde, arada bir bir rastladıkları basamaklar hariç, aynı seviyede ve düzdü; durmadan aynı dik meyille tırmanıyordu….. Tünel yüksek ve genişti; o kadar genişti ki hobbitler yan yana yürüdükleri halde ancak kollarını uzatınca yanlarındaki duvarlara değebiliyorlardı; karanlıkta her şeyle irtibatları kesilmiş, tecrit edilmişlerdi.

Her iki tarafından ana tünele uzanan tüneller vardır. Shelob’un İni’nin derinliklerinde, kuzeye açılan büyük bir geçit vardır veya sola, ana tünelin yanıdır.

Bu pasajı geçtikten sonra ana tünel devam eder ve kısa bir mesafe için iki kola ayrılır. Sol tarafa giden kol büyük taşlar ile bloke edilmiştir. Diğer taraftan gidildiğinde, under-way adı verilen geçit vardır bu yoldan gidildiğinde Cirith Ungol kulesine ulaşılır. Sağ tarafa gidilen yoldan gidilirse Cirith Ungol Geçidi vardır ve çıkış büyük bir engel ile bloke edilmiştir, inanılmaz güçlü bir örümcek ağıyla. Bu ana çıkış Shelob’un İni’nden tek çıkış yolu değildir. Büyük örümcek, diğer gizli çıkışlarının bir tanesi Cirith Ungol Geçidi’nin üzerine açtı.

Shelob'un İni

Shelob, bu ine İkinci Çağ’ın 1000. yılında geldi. Tünellerin ve çukurların ne zaman açıldığı bilinmemektedir, ama bazı pasajlar ve Under-way denilen geçit orklar tarafından yapılmıştır. Morgul Vadisi’ndeki Cirith Ungol ve Minas Morgul Kulesi arasında en hızlı yolu bu tünellerdir. Orklar Shelob’un İni’ni kullanmasını engellemeye çalıştı; fakat başarılı olamadılar. Shelob bazılarını yakaladı ve onları yedi. Sauron bazen tutuklu olan orkları bu Shelob’un İni’ne yollayarak Shelob’u besledi.

Gollum Shelob’un İni’ni Üçüncü Çağ’ın 2980 yılında buldu. Yıllar sonra, 12 Mart 3019’da Frodo ve Sam’i getirdi; çünkü Shelob’un hobbitleri yedikten sonra kıymetlisini geri almayı umuyordu .Yalnız başlarına kalan Frodo ve Sam, ana tüneli izleyerek Shelob’un İni’ne ulaştılar. Ana tünelin ikiye ayrıldığı yere geldikleri zaman, Shelob da arkalarından geldi; fakat Frodo Galadriel tarafından kendisine verilen Yıldızcamı’nı kullanarak onu acı içinde kendilerinden uzaklaştırdı.

Tünelin sol kolu taş kapı ile bloke edilmişti, bu yüzden hobbitler sağ taraftan gittiler ve örümcek ağının çıkışına ulaştılar. Frodo, Sting’i kullanarak örümcek ağlarını kesti ve inden çıkmak için koştu ama Shelob gizli üst geçidi kullandı ve ona zehirini enjekte etti. Bir süre sonra Sam geldi.

…Sam koşarken Frodo’nun bağlarla bağlanmış, bileğinden omuzuna kadar sarılıp sarmalanmış olduğunu, canavarın da onu onu kocaman ön bacaklarıyla yarı kaldırıp, yarı sürükleyerek götürmeye hazırlandığını gördü.

Beri yanında yerde, elinden düşmüş işe yaramaz halde yatan parlak elf kılıcı duruyodu. Sam ne yapılması gerektiğini düşünmek için , ya da bunu cesaretten mi, sadakatten mi, yoksa öfkeden mi yaptığını anlamak için durmadı. Bir narayla ileri atıldı ve beyinin kılıcını sol eline aldı. Sonra saldırdı. Tek silahı olan çaresiz, minik bir yaratığın, düşmüş olan eşinin üzerinde duran kürkten ve boynuzdan bir kuleye saldırmasının doğal olduğu hayvanların vahşi dünyasında bile böylesine şiddetli bir saldırı hiç görülmemişti. …..

Hamfast oğlu hobbit Samwise ”Haydi gel pislik seni” diye bağırdı. ”Beyimin canını yaktın, seni hayvan seni; bunun hesabını vereceksin. Yola devam edeceğiz; ama önce seninle işimizi halledeceğiz. Haydi gel, gel de bir daha tadına bak!!”

Shelob'un İni

Sanki yılmaz ruhu bütün gücünü harekete geçirmiş gibi cam aniden elinde ak bir meşale gibi yanmaya başladı. Semadan sıçrayan ve karanlığı dayanılmaz bir ışıkla körleştiren bir yıldız gibi tutuştu. Daha önce semalardan gelen böylesine bir dehşet Shelob’un gözünde yanmamıştı hiç….

Shelob karanlık uçuruma doğru emeklemeye başladı. Sam üzerine gitti. Sarhoş bir adam gibi yalpalıyordu ama üzerine gitmeye devam etti ve Shelob sonunda büzüştü, yenilgiyle küçüldü ve ondan kaçmak için koşarken sarsıldı, titredi. Deliğe vardı; tam Sam onun arkadan sürüklediği bacaklarına son bir darbeyle bıçağı saplarken eğilip büzüldü ve sarı-yeşil bir salgı izi bırakarak içeri süzüldü. Sonra Sam yere yığıldı.

Sam Frodo’nun öldüğünü sandı ve yüzüğü ondan aldı. Görevi tamamlaması gerekiyordu, ama Frodo Shagrat ve Gorbag tarafından bulundu ve Cirith Ungol Kulesi’ne götürdü. Sam onları takip etmeyi denedi, fakat kapı onun yüzüne kapatıldı.

Kaynakça

Yüzüklerin Efendisi İki Kule; Metis Yayınları


Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

Tulkas

“Böylece, öfkesi güçlü bir rüzgar gibi eserek önündeki bulut ve karanlığı dağıtan Güçlü Tulkas geldi.” …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir