Sith Kronolojisi

Sith Symbol
Güç’ün Karanlık Tarafına hizmet edenler için kullanılan Sith’ler ile ilgili sembol

 

YSÖ: 1977 yılında gösterime giren, serinin çekilen ilk filmi olan A New Hope (Yeni Bir Umut) Star Wars tarihçesinde milat noktası olarak kabul edilir ve tüm tarihçe içindeki olaylar ANH’dan önce ve ANH’dan sonra olarak kategorilendirilerek yılları belirtilir. Bu yazıda YSÖ kısaltması “Yıldız Savaşları’ndan Önce” anlamına gelip aynı şekilde IV. bölüm Yeni Bir Umut filmini milat kabul eder.

Bir daha galaksiyi Sith yönetecek, ve huzura kavuşacağız.

Darth Sidious

 

130,000 YSÖ – Sith toplumunun başlangıcı ( Sith ırkının kendisi, mezhebi değil )

100,000 YSÖ – Sith ırkı kendi ırklarını ve medeniyetlerini geliştirmeye başlarlar, mezhepleri doğar.

30,000 YSÖ – Her nasılsa bir Killik Sith Lordu Alsakan’da yaşadı fakat insanlar gezegene vardıklarında onlar tarafından sürüldü. Hazine dolu bir mezara gömüleceği Sarafur’a kaçar.

28,000 YSÖ – 27,700 YSÖ – Adas, Sithler’in kralı olarak hüküm sürer. Sith ırkına, istilacı Rakataları bozguna uğratmakta liderlik eder, fakat kendi hayatına mal olan bu durum ile Sithler’i bir iç savaşa sürükler.

25,793 YSÖ – Tython üzerinde karanlık ve aydınlık taraf arasında Birleşme Savaşları yaşanır. Güç’ün karanlık tarafını kullananlar bozguna uğratılmış, Jedi’lar ana tapınaklarını Ossus üzerinde kurmuş ve Coruscant merkezli olarak Eski Cumhuriyet oluşturulmuştur. Güç’ün karanlık tarafı Jedi’lara yasaklanmıştır ve 500 yıl sonrasına kadar hiçbir başkaldırma yaşanmaz.

24,500 YSÖ – İlk Büyük Bölünme ile Xendor ve öğrencileri Jedi Düzeni’nden ayrılırlar.

7,000 YSÖ – Bir grup Jedi, Düzen’i bıraktılar ve İkinci Büyük Bölünme’yi başlatarak karanlık tarafa mutasyonlarının öncüleri olurlar. Bu savaş Yüzyıl Karanlığı diye bilinir.

5,000 YSÖ – Sith’lerin Kara Lordu Naga Sadow Büyük Hiperuzay Savaşı’nda bozguna uğratılır ve on yıl sonrasında Sith İmparatorluğu parçalanır. Sadow, Massassi savaşçıları ile birlikte Yavin 4’e kaçar. Sith yıldızgemisi Kesh gezegenine düşer. Sonunda çarpışmadan sağ kurtulanlar Sith’lerin Kayıp Kabilesi’ni oluştururlar. Binlerce yıl boyunca bu Kabile azımsanamayacak bir güce dönüşür.

4,990 YSÖ – Sith İmparatorluğu, Naga Sadow’un yenilgisinden sonra tamamen parçalanır. Bir Kara Lord, İmparatorluğu yeniden inşa etmek için Bilinmeyen Bölgelere kaçar.

4,400 YSÖ – Jedi Şövalyesi Freedon Nadd, karanlık tarafa geçer ve yeniden uyanan Naga Sadow tarafından eğitilir. Sadow hemen sonrasında kendisini Onderon’un Kralı olarak ilan eden Nadd’ın ellerinde ölür.

4,250 YSÖ – Coruscant’ta, Kara Jedi’ların Vultar’a kaçarak orda Kozmik Türbini aktive etmek suretiyle Vultar Tufanına sebep olacakları Üçüncü Büyük Bölünme meydana gelir.

4,000 YSÖ – 3,998 YSÖ – Freedon Nadd’ın torunları Kraliçe Amanoa ve Kral Ommin Naddist Sith Mezhebinin, Jedi’larla olan Canavar Savaşları sırasındaki çatışmalarına ve Freedon Nadd’ın yükselişine liderlik ederler. Büyük Sith Savaşı başlar. Satal ve Aleemo Keto, Nadd’ın ruhu tarafından Sith Öğretileri ile eğitilirler. Naddistlerin yenilgisi sonrasında Empress Teta sistemine kaçarlar ve orada Krath Mezhebini oluştururlar.

3,997 YSÖ – Exar Kun karanlık tarafa geçer. Freedon Nadd’ın ruhu, Kun’u Dxun’dan Korriban’a ve sonrasında Kun’un Nadd’ı tamamen yok edeceği Yavin IV’e götürür. Orada, Sith’lerin Kardeşliği adını vereceği yeni Sith örgütünü kurar.

3,996 YSÖ – Kun, düşmüş bir Jedi ve Krath’ın lideri olan Ulic Qel-Droma’yı öğrencisi olarak alır. Sith’lerin Kardeşliği ve Krath, Yavin IV savaşında düşerler.

mandalorian wars

3,960 – 3,959 YSÖ – Mandalorian Savaşlarının kahramanı Revan, Galaktik Cumhuriyete ihanet ederek ve kendisini Sith’lerin Kara Lordu ilan ederek yeni Sith İmparatorluğunu kurar.

3,961 YSÖ – Jedi Şövalyesi Revan, gizemli Gerçek Sith’lerin bir kalıntısı olan Trayus Akademisi’ni keşfeder ve Cumhuriyete karşı bir savaş başlatır.

3,959 – 3,956 YSÖ – Darth Revan, Yıldız Ocağı tarafından oluşturulan filo ile güçlerini takviye eder ve İkinci Sith Savaşı boyunca Cumhuriyeti istila eder. Görünüşe göre Revan, öğrencisi Darth Malak’ın ihaneti ile ölmüştür fakat sonrasında aydınlık tarafa dönmüş bir Jedi olarak yeniden ortaya çıkar. Revan, Malak’ı yenerek ve Yıldız Ocağı’nı yok ederek Cumhuriyet güçlerine bir zaferde liderlik eder. İkinci Sith Savaşı sonrası Sith’lerin “Darth” ünvanını isimlerinin başına eklemeleri yaygın bir durum haline gelir.

Revan

3,956 – 3,950 YSÖ – Birinci Rakata Savaşı’nın uyanışı ile Korriban’da Sith İç Savaşı patlak verir ve Revan ile Malak’ın neredeyse tüm Sith takipçilerini siler.

3,954 – 3,951 YSÖ – Darth Nihilus ve Darth Sion geriye kalan Sith savaş lordlarının çoğunu birleştirirler. Birlikte enkaz halindeki Cumhuriyete karşı gölge savaşı yürütmeye ve İlk Jedi Katliamı’na başlarlar.

3,951 YSÖ – Sith Üçlüsü, Sürgün Jedi tarafından bozguna uğratılır ve İlk Jedi Katliamı sona erer. Sith İç Savaşı ise geriye kalan Sith’ler aralarında İmparatorluktan kalanlar için savaştıklarından devam eder. Hayatta kalan azından biri olarak savaşın sonunda bir Sith Lordu “Darth” ünvanını üstlenerek kendini Lord ilan etti. Sith’lerin bir başka muhtemel sönüşü.

3,681 YSÖ – Cumhuriyet, Gerçek Sith’ler tarafından istila edilir ve Büyük Savaş başlar.

3,653 YSÖ – Coruscant Antlaşması’nın imzalanışı ile Büyük Savaş sona erer. Soğuk Savaşın ilan edilişi ile Cumhuriyet ve Sith İmparatorluğu iki ayrı yönetim olarak var olurlar.

3,500 YSÖ – Darth Desolous, Jedi Düzeni’nden kovulur ve cortosis zırhları ile kalkanlarını kullanmayı öğrettiği Pau’anlardan bir Sith ordusu oluşturarak, onlara Jedi’lara karşı liderlik eder. Katliam sona erene kadar iki bin kadar Jedi Şövalyesi ölür.

2,000 YSÖ – Bir başka düşmüş Jedi olan Darth Ruin yeni bir Sith örgütü oluşturur ve Dördüncü Büyük Bölünme sırasında Yeni Sith Savaşları’nı başlatır. Neredeyse bin yıl hayatta kalan Yeni Sith İmparatorluğu, kolonilerin dışlarındaki bilinen uzayın tamamını fetheder.

2,000 – 1,000 YSÖ – Dahili güç çatışmaları organizasyonlarını yok ettiğinden Sith’lerin kendi felaketleri kanıtlanmış olur. Lord Kaan, hayatta kalanları Karanlığın Kardeşliği’nde bir araya getirir ve “Kara Lord” ünvanını bir çok Sith’e verir.

1,000 YSÖ – Darth ünvanını kendine veren Darth Bane Lord Kaan’ın Kardeşliğinin Sith tarihine bir utanma olarak görür ve onu 7. Ruusan Savaşı’nda Lord Kaan’ı Zihin Bombasını kullanmaya ikna ederek tüm Kardeşliği ve yüz kadar Jedi’yı öldürür, Sith’lerin hayatta kalarak devam etmesi için “iki kuralını” koyar.

1,000 – 33 YSÖ – Hem Sith hem de Jedi orduları Darth Bane’i tek hayatta kalan olduğu VII. Ruusan Savaşı’nda yok olurlar. Sith’lerin hayatta kalışından emin olmak amacıyla Bane, iki kuralını esas olarak belirler.

32 YSÖ – Neredeyse bin yıldır gizlenen Sith’ler, Darth Sidious’un düzenlediği ve Darth Maul’un Obi-Wan Kenobi tarafından öldürüldüğü Naboo Savaşı ile yeniden su yüzüne çıkarlar.

22 – 19 YSÖ – Darth Sidious ve Darth Tyranus Klon Savaşları’nı kışkırtırlar ve birçok Jedi ya ölür, ya da karanlık tarafa geçerler.

19 YSÖ – Darth Vader, Sidious’un yeni çırağı olur. Cumhuriyet yıkılır ve artık İmparator Palpatine olarak bilinen Darth Sidious tarafından Galaktik İmparatorluk kurulur. Sith’ler, Çekirdek Gezegenlerden Vahşi Uzaya kadar bir kez daha galaksiye hükmederler.

19 – 1 YSÖ – Darth Sidious, Jedi’ların çoğunu Büyük Jedi Katliamı’nda yok eder.

Darth Sidious

4 YSS – Vader, Luke Skywalker tarafından Güç’ün aydınlık tarafına çekilerek, hem kendisinin hem de Sidious’un ölümü ile sonuçlanan Sith Örgütü’nün muhtemel sönüşüne neden olur ve böylece Seçilmiş Kişi olarak bilinen kadim Jedi kehanetini de yerine getirir.

11 YSS – Yeni Cumhuriyet’i bir kez daha ölmeden önce neredeyse düşüren Palpatine’in yeniden diriltilmesi. Sith Örgütü’nün bir başka farz edilen sönüşü. Exar Kun’un ruhu Yavin IV’te yeniden dirilir ve Kyp Durron’un Sith Lorduna dönüştürür. Sonrasında Exar Kun, Yeni Jedi Düzeni tarafından bozguna uğratılır ve Kyp, aydınlık tarafa geri döner. İmparatorun Eli, Lumiya adlı son Sith hakkında söylentiler kaynamaya başlar. Otuz yıl sonrasında bu fısıltıların gerçekliği kanıtlanacaktır.

14 YSS – Bir Sith mezhebi olan Ragnos’un Havarileri Marka Ragnos’u yeniden canlandırmayı denerler, fakat Yeni Jedi Düzeni’nin çabaları ile durdurulurlar.

30 YSS – Darth Krayt, Sith Örgütünü Bir Sith adını verdiği mezheb altında Korriban’da yeniden oluşturmaya başlar.

40 YSS – Lumiya galakside yeniden görülmeye başlar ve Jacen Solo’yu kendine katılması için kandırır. Jacen yavaşça kuzeni Ben Skywalker’ı çırağı yapmak amacıyla onu Sith yollarına doğru çeker fakat sonra onun yerine Tahiri Veila’yı çırağı yapar. Jacen sonunda “Darth Caedus” ünvanını alarak Sith Lordu olur ve Galaktik İttifak’ın yardımcı Devlet Şefi haline gelir. Bununla birlikte ölümü nedeniyle Lumiya’nın Sithleri, yani Sithlerin Kara Lordları Örgütü’nün en son hayatta kalan parçaları da yok olur. Sith Örgütü’nün bir başka muhtemel sönüşü.

130 YSS – Sith’ler, Darth Krayt’ın önderliğinde Ossus Projesi’ni hayata geçirerek galakside yeniden dönerlerken Galaktik İttifak’tan, İkinci Galaktik Cumhuriyete doğru devasa bölünmelere neden olurlar ve Jedi Düzeni’ni bir kez daha neredeyse yok ederler.

 

Mutlaka Okuyun!

Disney+’tan Star Wars Rogue One ve Loki Dizisi!

Netflix, Amazon PrimeVideo, Hulu gibi internete bağlı cihazlar üzerinden film, dizi ve belgesel seyredebildiğimiz dijital …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir