Spielberg, Netflix’e karşı kampanya yürütüyor

Netflix üzerinden yayınlanan aile drama filmi Roma 3 dalda Oscar kazandı. En İyi Yönetmen, En İyi Görüntü Yönetmeni , Yabancı Dilde En İyi Film Oscar ödüllerini kazanan filmden Spielberg mutlu değil.

Spielberg

Amerikalı yönetmen ve senarist Steven Spielberg, Netflix aracılığı ile yayınlanan filmlerin ödül almasından memnun değil. Spielberg yapıtların yayınlandığı ortamlarının bağlamı konusunda tutucu davranıyor. Dijital yayın platformları aracılığı ile yayınlanan yapıtların “televizyon filmi” kategorisinde ele alınıp Emmy Ödülleri‘nde değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyor. Kendisinin de kurul üyesi olduğu Akademi yetkililerden ve sektörü paylaştığı diğer isimlerden kampanyasına destek bekliyor.

Netflix, AmazonVideo ve yeni duyurulan Britbox gibi dijital yayın platformların bu konuda henüz yorumda bulunmadı Ancak herkes Spielberg ile aynı fikirde değil. Selma filminin yönetmeni Ava DuVernay, Netflix modelini uzun zamandır savunuyor. Sinema salonlarının herkesin kolayca erişemeyeceği ve salonların uyguladığı yanlış politikalara karşı bir alternatif olması gerektiğini söylüyor. Örneğin Selma filminin Amerika‘nın bazı eyaletlerinde “salon” yetersizliği yüzünden gösterime sokulmadığını söylüyor. Biz de Türkiye‘de bu durumun daha ağır ve yoğun tekelini bilenler olarak sanırım ona hak veriyoruz.

190′a yakın ülkeye evde sinema imkanı sağlayan Netflix ile sinema dünyasının en saygın isminin karşılıklı kampanyasının sonucunun ne olacağını çok merak ediyoruz. Umarız seyirci kazanır.

Eğer Orta Dünya hayranıysanız, bizi TwitterInstagram ve Facebook üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yüzüklerin Efendisi dizisiyle ilgili son haberleri takip etmek için portalımıza, Orta Dünya ile ilgili tartışmalara katılmak için de forumumuza mutlaka bir göz atın.

YouTube ve Twitch kanallarımıza da bekleriz.

Mutlaka Okuyun!

Netflix’ten Steven Spielberg’e Oscar yanıtı!

Alfonso Cuaron‘un Netflix aracılığıyla yayınlanan “Roma” filmi dört Oscar ödülü kazanmıştı. Bu durum üzerine Amerikalı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir