Stannis Baratheon


Stannis the Mannis

Stannis Baratheon’dan bahsediyoruz. Adam acı sona kadar savaşacak…
Sonra biraz daha…

-Tywin Lannister

ÇOCUKLUK DÖNEMİ

Stannis, Steffon Baratheon ve Cassana Estermont’un ikinci çocuğudur. Abisi Robert Baratheon ve kardeşi Renly Baratheon’dır. Henüz çocukken annesini ve babasını gözleri önünde kaybetmiştir. Zor zamanlarında ona en çok destek olan kişi Fırtına Burnu’nun üstadı Cressen olur. Stannis, küçüklüğünden beri kardeşleriyle anlaşamayan aksi ve hüzünlü biri olmuştur. Cressen, Stannis’i kendi çocuğu gibi görür ve kardeşlerine göre onunla daha fazla ilgilenir.

Stannis ve Renly, Robert'ın İsyanı Sırasında

Evet, seni sevdim. Robert’ı, Renly’i sevdiğimden daha fazla. Çünkü sen sevilmeyendin, bana en çok ihtiyaç duyan sendin.  – Cressen

ROBERT’IN İSYANI

Robert Deli Kral’a karşı ayaklandığı sırada Stannis Fırtına Burnu’ndadır. Onuruna ve yeminine bağlılığı sebebiyle krallığa karşı ayaklanmak Stannis’e çok zor gelir. Sonunda abisi Robert’a olan sadakati, Deli Kral Aerys’a olan bağlılığından üstün gelir ve Fırtına Burnu’nu çok az askerle Robert adına tutmayı seçer. Mace Tyrell’in büyük bir orduyla kuşattığı Fırtına Burnu’nda yiyecek sıkıntısı başlar ve kalenin içinde fareler bile yenir. Hatta Stannis ölen insanların cesetlerini yaktırmaz, son çare olarak muhafaza eder. Fırtına Burnu, kaçakçı Davos Seaworth’un kaleye gizlice getirdiği soğanlar ve tuzlu balıklar sayesinde kuşatmaya karşı direnir ve Eddard Stark’ın gelmesiyle kuşatma biter, bir savaş yaşanmadan Tyrell ordusu geri çekilir.

Davos tuzlu balık ve soğan getirir
Robert Demir Taht’ı ele geçirdikten hemen sonra Stannis’e Targaryenler’in son kalesi Ejderha Kayası’nı ele geçirmesini emreder. Stannis donanmasını oluşturup Ejderha Kayası’na doğru hareket eder ve kaleyi ele geçirir. Ancak Daenerys ve Viserys çok önceden kaleden kaçmıştır. Robert Targaryenler’in kaçmasından Stannis’i sorumlu tutar ve Stannis’e vermesi gereken Fırtına Burnu’nu küçük kardeşi Renly’e verir. Stannis abisinin bu kararından hiçbir zaman memnun olmaz, yine de abisine sadaketle hizmet etmeye devam eder.

Ejderha Kayası
GREYJOY İSYANI

Greyjoy İsyanı’nda Tywin Lannister’ın başarısızlığı ile birlikte Robert, Kraliyet Donanması’nı kardeşi Stannis Baratheon’a verir. Güzel Ada yakınlarında Victarion Greyjoy’un komuta ettiği Demir Donanma ile savaşan Stannis, rakibine göre çok güçsüz bir donanması olmasına rağmen savaşı kazanır ve Büyük Wyk’i ele geçirir. Stannis bu başarısıyla isyanın bastırılmasında çok büyük bir rol oynar.

Robert ve Stannis

İsyan bittikten sonra Stannis Kralın Şehri’ndeki Küçük Konsey’e katılır. Ejderha Kayası’nın kale kumandanlığına Axell Florent’i getirir. Stannis’in Selyse Florent’le düğünü olduğu gün Robert, Stannis’in düğün yatağında Delena Florent’le yatar ve bu ilişkiden Edric Storm adında gayri meşru bir çocuğu olur. Stannis’in ısrarıyla Robert, çocuğu sahiplenir ve Fırtına Burnu’na yollar.

Stannis’in Selyse ile evliliğinden Shireen Baratheon dünyaya gelir, ancak kız küçük yaşta gripul hastalığına yakalanır. Stannis kızının hastalığını durdurmak için çok uğraşır ve hastalık bir şekilde durdurulur. Yine de bu hastalık Shireen’in yüzünde büyük bir yara olarak daima kalır.

DAR DENİZ’DEKİ KRAL

Stannis Cersei Lannister’ın çocuklarının Robert’tan olmadığını düşünüyordur. Konuyu Kral Eli Jon Arryn söyler ve birlikte araştırmaya başlarlar. Buldukları delilleri Robert’la paylaşmaya karar verirler. Ancak bu sırada Jon Arryn zehirlenerek öldürülür ve Stannis Ejderha Kayası’na gider. Daha sonra abisi Robert Baratheon’ın ve yeni Kral Eli Ned Stark’ın öldürülmesiyle birlikte kendini Westeros’un Kralı ilan eder.

Starklar bana ait olan krallığın yarısını çalmaya çalışıyor. Lannisterlar, Demir Taht’a el koydu ve benim kendi kanım, kardeşim Renly yasalar önünde bana ait olan kılıçları ve kaleleri aldı. Hepsi işgalci, hepsi düşmanım.  – Stannis

Bu sırada Selyse Baratheon, Melisandre adında bir kırmızı rahibenin etkisindedir. Işık Tanrısı’na hizmet eden Melisandre bir süre sonra Stannis’i de etkisi altına alır ve Azor Ahai olduğuna ikna eder.

Stannis ve Melisandre

Stannis Lannisterlar’ı yenecek güçte bir ordu toplayamaz ve birçok lordun küçük kardeşi Renly Baratheon’a katılacağını öğrenir. Bunun üzerine Stannis, Kralın Şehri yerine Fırtına Burnu’nu kuşatır. Renly’le olan görüşmesinden olumlu bir sonuç çıkmaz ve aynı gece Renly, Melisandre’nin yaptığı büyüyle bir gölge tarafından öldürülür.


Beni bir parça meyveyle o kadar öfkelendirmeyi sadece Renly başarabilirdi. Hainlik yaprak kendi felaketini hazırladı ama onu seviyordum Davos. Bunu şimdi anlıyorum. Yemin ederim ki mezarıma girerken bile kardeşimin uzattığı şeftaliyi düşüneceğim.
  – Stannis 

(Renly, Stannis’i yaptıkları görüşme sırasında aşağılamış ve şeftali ikram etmişti.)Renly’nin Baratheon sancaktarlarının neredeyse tamamı Stannis’in tarafına geçerken Fırtına Burnu’nun kale komutanı Sör Cortnay Penrose bunu reddeder, kaleyi ve Edric Storm’u Stannis’e vermez. Penrose Stannis’e teke tek dövüş önerir ancak Stannis bu teklifi kabul etmez. Penrose’un sonu Renly’den farklı değildir. Melisandre Renly’e yaptığı büyüyü Penrose’a da yapar ve Penrose’un ölümüyle Fırtına Burnu Stannis’in eline geçer.

Karasu Savaşı
Stannis Baratheon Karasu’dan büyük bir orduyla gelerek Kralın Şehri’ne saldırır. Kullanılan Çılgınateş ve Karasu’ya çekilen büyük zincir Stannis’in ordusuna büyük zararlar verir. Tüm bunlara rağmen Stannis’in ordusu Kralın Şehri’nin kapılarına kadar dayanır, ancak Tyrell ve Lannister askerlerinden oluşan çok büyük bir ordu Kralın Şehri’ne yardıma gelir. Renly’nin zırhını giyen Garlan Tyrell, Stannis’in askerleri bir kısmı tarafından Renly’nin hayaleti sanılır ve askerler taraf değiştirir. Ordusunda çok büyük kayıplar veren Stannis Ejderha Kayası’na geri çekilir.

Karasu Savaşı (2)

Ejderha Kayası’na dönen Stannis’in ilk işi Alester Florent’i Kral Eli yapmak olur. Ancak Alester Florent’in Kral’dan gizli bir şekilde yürüttüğü Shireen’in Tommen’la evliliği ve Lannisterlar ile barış planları nedeniyle hapsedilir. Karasu’dan canlı bir şekilde dönmeyi başaran Davos, Kral’a mantıklı tavsiyeler verdiğinden ve gerçekçi konuşması sayesinde yeni Kral Eli olur. Melisandre ise Edric Storm’u taş ejderhaları büyü ile canlandırabilmek için yakmak istemektedir.

Bu tacı ben istemedim. Altın, soğuk ve başımın üstünde ağır. Lakin kral olduğum sürece bir görevim var… eğer milyonlarca çocuğu karanlıktan kurtarmak için bir çocuğu alevlere feda etmem gerekiyorsa… Fedakârlık… asla kolay değildir Davos. Aksi halde gerçek bir fedâkarlık değildir.  – Stannis

Stannis bu fikre sürekli karşı çıkmasına rağmen gittikçe sıcak bakmaya başlar. Ancak Davos bu olayı engellemek için Edric’i Ejderha Kayası’ndan kaçırır. Stannis yaptıklarından dolayı Davos’u büyük ihtimalle idam edecekken Gece Nöbeti’nden gelen yardım çağrısı işleri değiştirir. Stannis, Davos’tan özür diler ve Gece Nöbeti’ne yardıma gitmeye karar verir.

DUVARDAKİ KRAL

Robert, diye düşündü Jon bir çılgın an boyunca, Owen’ı hatırladı, ama borazanlar tekrar çaldığında ve şövalyeler ileri atıldığında, adamların bağırdığı isim Stannis’ti. “Stannis! STANNIS!”

Stannis yardıma gelir

Stannis yaklaşık bin adamdan oluşan bir orduyla Duvar’a gider. Geldiğinde Gece Nöbeti ile yabanılları savaşırken bulur. Kendisinin ordusunun yirmi katı büyüklüğünde olan yabanıl ordusunu ezer geçer ve Mance Rayder’ı esir alır. Esir düşen Mance Rayder, Gece Nöbeti’ne ihanetinden dolayı yakılır ancak yakılan kişi gerçekte Mance Rayder değildir. Duvarda Ned Stark’ın gayri meşru çocuğu Jon Snow ile tanışır. Stannis’in planı Kışyarı’na bir Stark’ın geçmesini sağlamak ve bu sayede Kuzey’i arkasına almaktır. Jon’a Kışyarı’nı teklif eder ve Jon, Kral’dan düşünmek için zaman ister.

Stannis ve Jon Snow


Geri döndüğümde bütün yapman gereken diz çökmek, kılıcını ayağımın dibine koymak ve bağlılık yemini vermek. Ayağa Jon Stark olarak kalkacaksın, Kışyarı Lordu.
  – Stannis

Jon bu sırada Gece Nöbeti’nin Lord Kumandanı seçilir ve Stannis’in teklifi boşa gider ve yabanıllardan da beklediği desteği alamaz. Kuzey’in desteğini almak için başka bir yol deneyecek olan Stannis, Kuzeyli ailelerden destek aramaya başlar. Stannis, Beyaz Liman’ın desteğini kazanmanın çok önemli olacağının farkındadır ve bu görüşme için ikna kabiliyetine güvendiği Kral Eli Davos’u gönderir. Ancak Arnold Karstark (Boltonların adamıdır) dışında hiçbir lord, Stannis’e destek vermez.


Lord-Bir-Ata-Oturamayacak-Kadar-Şişko.  Wyman Manderly

Ayı Adası, adı STARK olan Kuzey Kralı’ndan başka kral tanımaz.  –Lyanna Mormont

Stannis tüm bu olanlara rağmen Boltonlar’a saldırmaya niyetlidir. Boltonlar’a ait olan Dehşet Kalesi’nin az sayıda asker tarafından korunduğunu öğrenir. Ancak Jon’un verdiği akılcı tavsiyelerle kalenin çok güçlü olduğunu ve Dehşet Kalesi’nin yerine çok az sayıda asker tarafından Greyjoylar için tutulan Derinorman Kalesi’nin daha mantıklı bir hedef olduğunu görür. Derinorman Kalesi’ne saldırmadan önce Eddard Stark’a bağlı dağ kabilelerinin desteğini alır. Derinorman Kalesi’ni kolay bir şekilde ele geçiren ve Asha Greyjoy’u esir alan Stannis’e karşı Kuzeyli ailelerin fikirleri değişmeye başlamıştır. Glover ve Mormont haneleri Stannis’i desteklemeye başlar.

Yeni hedef Boltonlar’ın yerleştiği Kışyarı’dır.

Stannis adamların canlarını bağışlamıştı ama Asha onda gerçek bir merhamet duygusu görmemişti. Stannis’in azimli olduğuna şüphe yoktu, cesaretsiz de değildi. Adam adil olduğunu söylemişti…adaleti sertçe ve merhametsizceydi ama Demir Adaları’ndaki hayat Asha Greyjoy’u adaletin bu türüne alıştırmıştı.

Kışyarı Kuşatması

Lordlar bazı şüpheler besliyor olsalar bile, sıradan adamlar krala inanıyordu. Stannis, Duvar’da Mance Rayder’ın yabanıllarını ezmiş ve Derinorman’ı Asha’nın demiradamlarından temizlemişti. O Robert’ın kardeşiydi, Güzel Ada açıklarında gerçekleşen meşhur deniz savaşının muzafferiydi, Robert’ın Ayaklanması boyunca Fırtına Burnu’nu tutan adamdı ve bir kahramanın kılıcını taşıyordu; ışıltısı geceyi aydınlatan büyülü kılıç Işık Getiren.

Bütün gücüyle yola çıkan Stannis çok büyük zorluklarla karşılaşır. Stannis’le birlikte güneyden gelen askerler Kuzey’in iklimine alışık değildir. Kar fırtınaları sebebiyle asker kayıpları yaşanır ve ordu çok yavaş ilerlemeye başlar. Bir süre sonra yiyecek de sıkıntı olur ve orduda insan yiyenler dahi çıkar. Tüm bu zorluklara rağmen bir şekilde Kışyarı kapılarına kadar gelinir ve Kurt Ormanı’nda kamp kurulur.

… Theon boru sesini duydu.
Uzun ve pes bir inlemeydi, siperlerin üzerinde asılı kaldı, siyah hava sallandı, onu duyan her adamın kemiklerine işledi. Kale duvarlarındaki bütün devriyeler sese doğru döndüler, mızraklarının saplarını sıkıcı kavradılar. Kışyarı’nın harabe hâlindeki salonlarında ve içkalelerinde; lordlar ve diğer lordları susturdu, uyuyanlar karanlık köşelerinde uyandı. Savaş borusunun sesi kaybolur kaybolmaz, bir davul gümlemeye başladı: Güm güm GÜM güm GÜM güm. Ve her adamın ağzından, beyaz nefes bulutlarıyla yazılmış bir isim geçti. Stannis, diye fısıldadı adamlar. Stannis burada, Stannis geldi, Stannis, Stannis, Stannis.

Kışyarı yolunda

 

Ağabeyim olsa ne yapardı hepimiz biliyoruz. Robert tek başına, dörtnala Kışyarı’nın kapılarına koşardı, kapıları savaş baltasıyla parçalardı ve sol eliyle Roose Bolton’ı, sağ eliyle de Piç’i öldürmek için kalenin içine girerdi. Ben Robert değilim. Lakin yürüyüşe geçeceğiz ve Kışyarı’nı kurtaracağız…ya da bunun için uğraşırken can vereceğiz.   – Stannis

Stannis savaş hazırlığı yaparken beklenmedik bir ziyaretçiyle karşılaşır. Gelen, Demir Banka’nın temsilcisi Tycho Nestoris’tir.

Ben Tycho Nestoris’im. Braavos’un Demir Bankası’nın mütevazı bir hizmetkârıyım. Kralı Kışyarı’nda bulmayı umuyorduk. Maalesef buradaki kar fırtınası kaleyi de sarmıştı. Kalenin duvarlarının dibinde, bir grup acemi delikanlıyla birlikte kralın gelişini bekleyen Mors Umber’i bulduk. Umber bize bunu verdi.Tycho Nestoris

Yanında Arya Stark (Aslında Jeyne Pool’dur), Theon Greyjoy ve Jon Snow’un mektubunu getiren Tycho Nestoris, Kral ile konuşur. Stannis, Jon’dan gelen mektuptan Arnolf Karstark’ın ihanetini öğrenir. Arnolf’a ihanetini itiraf etmesi karşılığında temiz ve hızlı bir ölüm vereceğini aksi halde yanarak öleceğini söyler. Arnolf suçlarına kabul eder. Theon Greyjoy’u da Brandon ve Rickon Stark’ı öldürmek suçundan ölüme mahkum eder.

 

İnkarlarla zamanımı kaybettirmeyecek kadar iyi akıl verilmiştir sana. İtiraf et ve Genç Kurt’un Lord Rickard’a verdiği gibi hızlı bir sona kavuş. Yalan söyle ve yan. Seç. – Stannis


Stannis Demir Banka ile anlaşır ve oradan gelecek parayla, paralı asker almaya karar verir. Arya Stark’ı da Jon’a teşekkür için Duvar’a gönderir. Kral bu işler için Justin Massey’i görevlendirir.“Belki bu savaşı kaybederiz,” dedi kral suratsızca. “Bravoos’ta öldüğümü duyabilirsin. Bu gerçek bile olabilir. Buna rağmen paralı askerlerimi bulacaksın.”
Şövalye tereddüt etti. “Majesteleri, eğer ölürseniz-”
“- sen benim intikamımı alacaksın, ve Demir Taht’a kızımı oturtacaksın. Ya da denerken öleceksin.”
Sör Justin bir elini kılıcının kabzasına koydu. “Şövalyelik onurum üzerine yemin ederim.”


KÜNYE

Stannis Baratheon
Doğum Yılı / Yeri:
265 / Fırtına Burnu
Anne ve Babası: Cassana Estermont ve Steffon Baratheon
Eşi: Selyse Florent
Varisi: Shireen Baratheon
Lakapları: Dar Deniz’deki Kral, Duvardaki Kral, Yedi Krallığın Kralı
Unvanlar: Donanma Başı, Ejderha Kayası Lordu, Fırtına Burnu’nun Azam Lordu, Westeros’un Kralı

Mutlaka Okuyun!

George R. R. Martin, Lord of the Rings’i eleştirdi!

George R. R. Martin, Lord of the Rings’i eleştirdi! Game of Thrones serisinin yaratıcısı George …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir