Star Wars: The Force Awakens Sinemalarda!

Türkiye’de Durum, BB-8’in Sesinin Gizemi, Filmin İlk Başarısı ve Philadelphia Polisi

rey bb8

Tüm Star Wars hayranlarının heyecanla beklediği o an geldi! Star Wars: The Force Awakens yaklaşık 30 yıllık bir aradan sonra evrene yeniden ayak basmamızı sağladı.

Peki film çıktığından beri ne mi oldu? Tüm Türkiye’deki sinemalarda en büyük hayranlar dün gece 23.59 seanslarını; Kylo Ren’ler, Jedi’lar, Prenses Leia’lar, ışın kılıçları ve benzeri birçok efsanevi cosplay ile doldurdular.

Bunun yanında, film çıktığı andan itibaren rekorlarını kırmaya ve başarılarını elde etmeye başladı. Bunlardan biri Amerikan Film Kuruluşu (AFI)’nin listesi oldu. Kuruluş, Star Wars: The Force Awakens’ı yılın en iyi 10 filmi listesine eklemekte gecikmedi.

The Big ShortBridge of SpiesCarolInside OutMad Max: Fury RoadThe MartianRoomSpotlight ve Straight Outta Compton filmleri de bu listede Star Wars’ın yanında yer alma şerefine eriştiler.

Filmin ardından edindiğimiz bir başka güzel haber ise tabi ki sevimli droid’imiz BB-8’in sesinin gizemini çözmek oldu. Görüntüleri çıktığı andan itibaren sevimliliği ve sempatikliği ile herkesin sevgisini kazanan robotun bu kadar göz önünde olmasının asıl nedenlerinden biri de bu gizemiydi. Filmin end-credit bölümünü izleyen dikkatli gözler, aslında ‘iki aktör’ün bu sesi oluşturduğunu farkettiler. Resmi olarak ‘Ses Danışmanları’ olarak listelenen Bill Hader ve Ben Schwartz, BB-8’in dile gelmesine yardımcı olan isimler.

Creditlerde bu isimleri gören HitFix, zaman kaybetmeden Hader’a gidip soru sormayı ihmal etmedi. Bakın cevabı ne oluyor:

“JJ, elinde benim yönettiğim bir talkbox‘a bağlı olan şu iPad’in ses değiştiren uygulamalarından biriyle etrafımda dolanıyordu. Garip görünüyordu ancak BB-8’in sesini böyle yarattı. Aslında önce kendim yapmayı denedim ama insan sesi gibi çıkıyordu.”

Talkbox: Yükselteçten çıkan sesi bir hortum yardımıyla yoğunlaşmış şekilde gitar veya org çalan kişinin ağzına ulaştıran ve ağız hareketlerine bağlı olarak insan sesine benzer bir karakter kazanması sonrasında mikrofon yoluyla hoparlöre iletilmesine dayalı efekt ve bunu sağlayan cihaz.

İşte böylece gizemi çözmüş olduk. BB-8, Bill Hader, Ben Schwartz ve garip bir konuşma aletinin bir araya gelmesiyle oluşan bir sesmiş!

Son olarak Philadelphia’dan gelen bir haberi aktaralım size. Film çıktığı andan itibaren etrafta tıpkı bir virüs gibi dolaşma tehlikesi olan ‘spoiler’ korkusu herkesi sarmış durumda. Hayranların isteği üzerine bunun bir suç sayılması elbette kabul edilmemişti, ancak Philadelphia Polis Departmanı bunun aslında bir suç sayılabileceğini açıkladı. Resmi Facebook sayfalarından yayınladıkları bu gönderiyi aşağıda görebilirsiniz.

Adsız

Ve Star Wars: The Force Awakens sonra yurttan ve dünyadan seçtiğimiz haberler bunlardı.

Kaynaklar: comicbook.com #1 comicbook.com #2 comicbook.com#3

Peki siz Star Wars’ı şimdiden gördünüz mü? Siz de gece ilk seansa giden büyük hayranlardan mısınız? O halde filmle ilgili yorumlarınızı bizimle buradan ya da forumdaki Star Wars: The Force Awakens Yorum Başlığından bizimle paylaşmayı unutmayın.

Güç Sizinle Olsun!

Mutlaka Okuyun!

Disney+’tan Star Wars Rogue One ve Loki Dizisi!

Netflix, Amazon PrimeVideo, Hulu gibi internete bağlı cihazlar üzerinden film, dizi ve belgesel seyredebildiğimiz dijital …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir